نحوه آبیاری ساکولنت های

آبیاری ساکولنت

سلام روز بخیر خیلی از همراهان ما در خصوص نحوه آبیاری ساکولنت ها سوالات متعددی میپرسند که قصد داریم در این مطلب نحوه آبیاری این گیاهان زیبا را در داخل خانه، خارج از خانه و همچنین در تراریوم برای شما عزیزان قرار دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

ساکولنت چیست؟

ساکولنت ها عجایب طبیعت هستند که آب های اضافی را در برگ ها، ساقه ها یا ریشه های خود ذخیره می کنند. این گیاهان معروف به رشد در شرایط خشک هستند و بسیاری از مردم متوجه نیستند که وقتی ما آنها را در محیط خانه و باغ پروزش می دهیم، آنها باید به طور منظم آبیاری شوند.

ساکولنت به هر گیاهی که دارای اندام های گوشتی، سفت و ذخیره کننده ی آب است، اطلاق می گردد. ساکولنت ها آب را در برگها، ساقه ها و ریشه های خود ذخیره می کنند. این گیاهان خود را با شرایط آب و هوایی خشک و لم یزرع در سرتاسر جهان، از آفریقا تا صحرای آمریکا، وفق داده اند و همین سازگاری باعث شده که بتوانیم انواع ساکیولنت ها را که دارای برگهای پهن، گلهای سفت و برگ های اشکی یا ستونی هستند در منزل پرورش دهیم. گروهی از ساکولنت ها مانند آلوئه ها به خوبی شناخته شده اند در حالیکه برخی ازآنها ناشناخته اند. همچنین کاکتوس ها زیر مجموعه ای از ساکولنت ها هستند.

بنر گل من و تو

آبیاری ساکولنت ها در داخل خانه

آموزش کاشت ساکولنت ها در یک گلدان- گل من و تو

ساکولنت هایی که در گلدان و داخل منزل کاشته اید حتما دقت داشته باشید که گلدان زهکشی مناسبی داشته باشد، به اندازه ای به گیاه آب بدهید که آب از زیر گلدان خارج شود. حتما آب اضافه ای که از زیر گلدان خارج شده است را جمع آوری کنید. حتما بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود ساکولنت ها محیط مرسوب را دوست ندارند.

  طبق تجربه شخصی توصیه می کنم خاک را یک هفته پس از آبیاری بررسی کند؛ اگر هنوز مرطوب است، یک هفته دیگر صبر کنید.

سدوم ، سانسوریا، کالانکوا، آلوئه ورا انتخاب های خوبی برای گیاهان داخل خانه هستند. ساكولنت ها شامل دانه تسبیحی نيز مي شوند كه به طور كلي ممكن است آب كمتري نسبت به ساير سوكولنت ها داشته باشند.

خاک مورد استفاده باید دارای زهکشی مناسب باشد تا هوا در آن جریان داشته باشد و آب به راحتی از آن خارج شود زیرا آب بیش از حد باعث پوسیدگی و مرگ گیاه خواهد بود. خاک قبل از استفاده در گلدان ضدعفونی شود. ترکیب خاک مناسب ساکولنت ها ترکیبی از پیت ماس کوکوپیت و ماسه می‌باشد.

ساکولنت ها در اوایل بهار نیاز به آب بیشتری دارند. نیازهای آب ممکن است در اواخر تابستان ولی بیشتر مواقع در زمستان کاهش یابد. هنگامی که نور در ماه های زمستان کاهش می یابد و بیشتر ساکولنت ها در یک دوره خفته است، نیاز آب نیز کاهش می یابد. در طول زمستان، حتما خاک گلدان تا عمق 3 سانتی متر خشک شود و سپس آن را آبیاری نمایید. میتوان پیشنهاد داد که هر ماه یک بار گیاه را آبیاری کنید اما این به شرایط محیطی شما نیز بستگی دارد.

دفعات آبیاری نیز به شرایط نور و رشد در منطقه(محل زندگی و همچنین دمای محیطی شما ) شما بستگی دارد و همچنین اندازه گیاه. ظرف بزرگتر، رطوبت بیشتری می تواند داشته باشد. و همچنین گلدان های کوچک چون رطوبت کمتری دارن نیاز آبیاری بیشتر ینسبت به گلدان های بزرگ دارند.

آبیاری گلدان ساکولنت ها در خارج از خانه

آبیاری گلدان ساکولنت

تابستان زمان خوبی برای جابجا کردن گلدان هایدر خارج از منزل است. اگرچه آنها عاشق آفتاب هستند، آنها را قبل از رفتن به مکان با شرایط نوری زیاد و خارج از خانه، به آنها فرصت دهید تا در محیط های بیرونی قرار گیرند. از اواخر صبح تا اواسط ظهر آنها را از نور شدید محافظت کنید. گیاهان در فضای باز معمولا نیاز به آب بیشتری نسبت به گیاهان داخلی دارند. ولی باز هم به شرایط محیطی شما و نور مستقیمی که به گیاهان میتابد بستگی دارد. با چک کردن هفتگی گیاه و شرایط آبیاری آن، با توجه به شرایط خاک گلدان و اینکه آیا خشک یا مرطوب است، شروع و برنامه ریزی برای آبیاری نمایید.

ساكولنت ها، از جمله تسبیحی كه در ظروف كم عمق رشد مي كنند، ممكن است هر چند روز چند بار آب مصرف كنند.

آبیاری ساکولنت هایی که در باغچه کاشته شده

آبیاری ساکولنت در باغچه

ساکولنت ها، به ویژه سدیم ها، در زمین بسیار خوب رشد می کنند. گیاهان کاشته شده در باغچه دارای یک سیستم ریشه قوی تری هستند نسبت به سایر ساکولنت های کاشته شده در گلدان دارند و شرایط خشک را بسیار بهتر از گیاهان تازه کاشته شده تحمل می کنند.

 در انتحاب خاک برای کاشت ساکولنت بسیار دقت کنید چرا که در این موارد نیز حتما باید خاک زهکشی مناسبی داشته باشد. آب جاری  و همیشه برای ساکولنت ها یک فاجعه حساب میشود.

خاک خوب، خیساندن خوب، و زهکشی خوب، برابر با گیاه شما را شاداب می کند شاد است.