نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی
نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی : سلام خیلی از ما علاقه شدیدی به نگهداری گل و گیاه در خانه داریم ولی به علت نداشتن نور کافی دچار تردید میشیم که شما علاوه بر انتحاب گیاهان مناسب و مقاوم به نور کم میتونید از نور مصنوعی برای گل های آپارتمانی و هم چراغ رشد گیاه هم استفاده کنید.تکنولوژی نور مصنوعی برای خانه هایی که نورگیری خوبی ندارند و خیلی دوست دارن که گل و گیاه پرورش بدن مناسب هست و نیاز های نوری گیاه رو میتونن با این روش برطرف کنن پس با ما همره باشید تا نورهای مختلف و ویژگی های اونارو براتون بیان کنیم.

نور قرمز برای رشد گیاهان

نور مصنوعی برای گل و گیاه که گلدهی میکنند: نور قرمز و آبي از همه مهمتر هست كه نور قرمز موجب رشد گياه و گلدهي اما اگر تنها استفاده شود موجب رشد علفي گياه ميشه و نور آبي هم باعث رشد شاخ و برگها و ازدياد آن اما دريافت ان به تنهايي سبب كوتاه و ضخيم شدن شاخ و برگها ميشود كه نتيجتا بايد با هم استفاده شود .

نکاتی که باید بدانیم

گياهان به سه دسته روز بلند (نياز نوري ١٢ تا ١٨ ساعت) گياهان روز كوتاه (كمتر از ١٢ ساعت) گياهان خنثي (فرق زيادي ندارن) تقسيم مي شوند كه بهتره قبل از نور مصنوعي دادن نوع انها را بشناسيم .

بنر گل من و تو

نور بنفش : گياهاني كه تمايل به كشيدگي دارند به  رنگ بنفش نياز دارند ، به عنوان مكمل استفاده مي شود .

لامپ فلورسنت : براي بذر كاري تا دوره اي كه نياز نوري كم هست و براي گياهان كم نور و سايه دوست از لامپهاي فلورسنت كم مصرف سفيد استفاده مي شود

 نور زرد و پاییز

رنگ زرد براي بردن گياه به فصل پاييز استفاده مي شود . و در واقع با انرژي بيشتر به گياه گلدهي و باردهي رو حمايت مي كنند . اما مي توان در منزل هم به عنوان يك منبع مستقل براي مواقع كم نوري استفاده كرد.

نور سبز: رنگ سبز به همراه ابي و قرمز در LED ها به تشكيل ريشه و رشد گياه كمك شاياني مي كند . و در واقع رنگ سبز به تنهايي استفاده قرار نمي گيرد و يك مكمل محسوب ميشود .

نور مصنوعی برای پرورش گیاهان
نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

فاصله نور مصنوعی از گیاه

اصولا فاصله نور مصنوعی از گیاه بنا به نسبت وات و نوع لامپ که استفاده کردید تنظیم میشه که اصولا 30 سانتی متر می باشد ولی باید طوری قرار بگیره که نه باعث سوختگی گیاه بشه و نه کم نوری.

شما میتونید با یک راه حل مناسب فاصله نور مصنوعی از گیاه رو تشخیص بدین به این صورت که دست خودتون رو با فاصله از گیاه قرار بدین و اگر احساس گرما کردین به این معنی هست که نور منصوعی به گیاه شما نزدیکه و فاصله را افزایش دهید.

توجه : معمولا در منازل جهت كم نوري گاهي از نور مصنوعي استفاده ميشود و با اين اطلاعات مي توانيد نسبت به نوع گياه ، نور مورد نياز ان را تامين كنيد .

شما در مطلبی که چراغ رشد گیاهان نام داره در وب سایت گل من و تو قرار داده شده میتونید با انواع چراغ های رشد آشنا بشید ولی در این مطلب هم کوتاهی از این موضوع میگیم.

تفاوت led رشد گیاه با led معمولی

همانطور که در بالا گفتیم رنگهای مختلف برای رشد گیاهان مناسب هست که چراغ های ال ای دی مخصوص رشد گیاهان این طیف زنگی رو میتونه برای گیاه شما فراهم کنه که مخصوص تحریک و تقویت فتوسنتز گیاه شما خواهد بود توجه کنید که به هیچ وجه این نورها برای ما انسان ها مضر نیست. ولی چراغ های ال ای دی معمولی که در خانه ها استفاده میشود فقط یک طیف رنگی را پوشش میدهد و همین امر باعث میشه که ال ای دی مخصوص رشد گیاهان نتیجه بهتری داشته باشه.

فاصله نور مصنوعی از گیاه
فاصله نور مصنوعی از گیاه ال ای دی مخصوص رشد گیاهان

نحوه آبیاری گیاهان

اگر از نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی خود استفاده میکنید آبیاری آنها باید کمی کمتر از حالت معمولی که زیر نور مستقیم قرار دارند باشه چون در این حالت تقریبا میشه گفت هیچ آبی تبخیر نمیشه و حتما آبی که در زیر گلدان جمع میشه رو خالی کنید.

مزایا و معایب نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

دلایل مختلفی برای انتخاب نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی داره که یکی از اونها کم مصرف بودن هست که ال ای دی مخصوص رشد گیاهان این ویژگی و همچنین رشد بالا رو داره و همچنین عدم تولید گرما و در نهایت طول عمر بالا در عین حال کم نشدن نور یکی از ویژگی ها و مزایای نورهای ال ای دی میباشد.

تنها عیب نور مصنوعی گیاهان

تنها میشه به نور مصنوعی گیاهان گرفته اینه که هزینه اولیه تولید اونها زیاده. که ایران هزینه در کشور عزیزمون ایران خیلی پایین تر از کشورهای دیگه هست.