هرآنچه برای نگهداری سیکاس باید بدانید

معرفی و نگهداری سیکاس
معرفی و نگهداری سیکاس

معرفی و نگهداری سیکاس : یکی از مقاومترین و کند رشدترین گیاهان آپارتمانی رو میخوایم مورد بررسی قرار بدیم و بهتون نیازهای اون اعم از آبیاری،نور، دما و همچنین تکثیر بهتون آموزش بدیم، همانوطر که گفتم رشد بسیار کمی داره و همین باعث شده که یکم گیاه گرون قیمتی باشه ، گیاه سیکاس رو میتویند بیشتر در ادارات و مکان های تجاری میتوان دید ولی به راحتی میتونید در خانه هم نگهداری کنید، راستی خیلی ها هم با مشکلاتی در نگهداری اون مواجه میشن که اون ها رو هم مورد بررسی قرار میدم، پس با ما همراه باشید تا انتهای مطلب

معرفی گیاه سیکاس

این گیاه رو در فارسی به نخل زینتی هم میشناسند که از خانواده Cycadaceae – سیکاداسه می باشد و که نام علمی آن Cycas Revoluta و نام لاتین Sago palm شناخته میشود و بومی ژاپن و مناطق استوایی است.

این گیاه دارای گونه های مختلفی می باشد که گونه هایی مانند زامیا و استانژریا ساقه های زیر زمینی دارند.ساقه ی سیکاسها مانند نخل ها ستونی شکل،بدون انشعاب و در جنس های مختلف ارتفاعی متفاوت دارند.ارتفاع تنه جنس سراتوزامیا از سیکاسها از ۱۵ تا ۱۶ متر قابل تغییر است. با نگه داری آن داخل گلدان میتونید اندازه گیاه رو با هرس کنترل کنید.دوام برگها این گیاه زیاد هست ولی به علت شکننده بودن باید خیلی مراقب بود و در جابجایی کاملا با احتیاط حمل شود.

یک نکته جالب اینکه از برگ های زیبا و سبز این گیاه برای تزیین دسته گل، تاج گل و عید پاک در سراسر دنیا استفاده میکنند. از انواع این گیاه بیشتر گونه سیکاس رولوتا در شمال کشور کشت یمشود که دارای برگهای سبز پر رنگ میباشد در این گیاه  برگها به صورت متحد المرکز و معولا در اردیبهشت همه با هم رشد میکنند و در صورت مهیا بودن شرایط از نظر رطوبت و دما در شهریور نیز برگ دهی می نمایند. همچنین رنگ میوه سیکاس از خاکستری به نارنجی متمایل میگردد.

گیاه سیکاس
گیاه سیکاس
نحوه تشخیص سیکاس نر و ماده

این گیاه دو پایه ای است و پایه نر دارای کیسه محتوی گرده گل و گیاه ماده دارای تخمدان است . برگهای پایه نر کوتاه ، پهن و کلفت بوده و در سطح زیر آن چندین کیسه گرده وجود دارد که بوسیله یک شکاف طولی مقدار بسیار زیادی گرده گل به خارج می ریزند .برگهای پایه گل سیکاس ماده مسطح است و از کرکهای خرمائی رنگ پوشیده شده و در سطح بالائی آنها شرابه ای انگشت مانند یا دندانه دار می باشد.

نیازها و نگهداری سیکاس

به طور خلاصه باید گفت که سیکاس به نور زیاد، دمای 24 درجه ،رطوبت زیاد و آبیاری زیاد نیاز دارد که در ادامه تمامی نیازها را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نور مناسب گیاه سیکاس

همانند سایر گیاهانی که به صورت نخل هستند این گیاه هم به نور زیاد برای رشد نیاز دارد البته توجه داشته باشید که حتما حدود 2 الی 3 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیره، نکته بسیار مهم این هست که برگ های سیکاس همیشه به دنبال نور می روند پس یعی کنید هر هفته گیاه را 90 درجه بچرخونید تا شکل گیاه شما کج نشود.

نکته بسیار مهم برای نور این گیاه :

توجه داشته باشید که اگر گیاه شما دارای برگهای جوان ولطیف است تا دو هفته مراقب باشید چون کوچک ترین ضربه به برگچه ها و همچنین فعالیت بیش از حد حشرات باعث آسیب دیدن برگها خواهد شد و در کنار این موضوع قرار گرفتن در نور مستقیم و شدید باعث کوتاه ماندن برگها میشود، همچنین بالا بردن آبیاری در دوران برگ دهی گیاه باعث بهتر شدن برگ دهی و رشد گیاه شما خواهد شد.

میزان آبیاری

چند نکته در خصوص آبیایر این گیاه باید توجه داشته باشید ابتدا اینکه در زمان آبیاری اجازه ندهید که آب روی ساقه و برگهای آن ریخته شود چون باعث پوسیدگی ساقه و برگها میشه دوما این گیاه به کم آبی مقوام هست ولی در تابستان سعی کنید به صورت منظم آبیاری کنید و حتما بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان تا عمق 2 الی 8 سانتی متر خشک شود و این بستگی به اندازه گلدان شما دارد.

توجه داشته باشید که هنگام آبیاری باید آب اضافی از زیر گلدان خارج شود و گلدان شما زهکشی خوبی داشته باشد وگرنه باعث پوسیدگی ریشه و در ادامه مرگ گیاه خواهد شد. آبیاری زیاد و باتلاقی شدن خاک گلدان باعث زردی و خشکی برگها هم میشود.

نگهداری سیکاس
نگهداری سیکاس
حاک مناسب گیاه سیکاس

از دیگر نیازهای این گیاه انتخاب خاک مناسب هست درسته میتونه در هر خاکی رشد کنه ولی بهترین خاک برای اون خاک کاکتوسی هست (حتما خاکی انتخاب کنید که زهکشی مناسب داشته باشه و آب رو به خوبی از خودش عبور بده) که میتویند از ترکیب مقدار مساوی پیت ماس و پرلیت درشت هم استفاده کنید. در کاشت سیکاس باید توجه داشته باشید که گیاه را طوری بکاریم که کمی از سطح خاک بالا تر باشد به دین شکل که پیاز سیکاس باید طوری در خاک قرار گیرد که نیمی از آن در خاک و نیم دیگر آن از خاک بیرون باشد.

دمای مناسب برای رشد

این گیاه میتونه دمای -1 الی 24 درجه سانتی گراد رو به خوبی تحمل کنه ولی هوای معتدل ما بین 10 الی 18 درجه سانتی گراد برای پرورش آن ایده آل می باشد. دمای پایین تر از -1 درجه باعث مرگ گیاه خواهد شد. اگر گیاه شما در خارج از خانه قرار دارد سعی کنید در زمستان آن را با نایلون بپوشانید.

رطوبت موردنیاز سیکاس

این گیاه رطوبت را بسیار دوست دارد و سعی کنید که اگر محل نگهداری آن خشک هست با غبارپاشی رطوبت مورد نیاز گیاه رو تامین کنید البته غبارپاشی رو در زمانی که نور مستقیم خورشید به آن میتابد نباید انجام دهید. اگر گیاه شما خارج از خانه قرار دارد توجه داشته بشاید که در فصل های بارندگی بارش تگرگ سبب ایجاد لکه های زرد رنگ به صورت نقطه ای بر روی سطح برگچه ها خواهد شد. خاک گیاه را مرطوب نگهداری کنید نه باتلاقی.

کوددهی و تغذیه سیکاس :

این گیاه هم همانند همه گیاهان آپارتمانی به کود برای رشد و شادابی نیاز دارد و بهترین زمان برای کوددهی از اوایل بهار تا اواخر تابستان میباشد. اگر گیاه را در باغچه کاشته اید سعی کنید از کودهای حیوانی برای تغذیه استفاده کنید و در این امر زیاده روی نکنید چون باعث انباشته شدن کود در پیاز و در نهایت سوختن برگها خواهد شد.

اگر شما گیاه سیکاس را در گلدان کاشته اید میتونید از کود های تقویتی کود یا معمولی با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ و 20-20-20 استفاده کرد.

نحوه تکثیر سیکاس

شما میتونید برای تکثیر سیکاس یه دو روش از طریق کاشت بذر و پاجوش عمل کنید که هر 2 روش را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نحوه تکثیر سیکاس
نحوه تکثیر سیکاس
نحوه کاشت پاجوش سیکاس

برای تکثیر سیکاس در این روش باید پاجوشهای ایجاد شده را با فشار به تنه مادری جدا کرده (البته اگر به راحتی اتفاق نیوفتاد از کارد استفاده کنید) و سپس پاجوش را در پودر ضد قارچ بزنید(از خاکستر هم میتونید استفاده کنید) و سپس پاجوش های جدا شده را در خاک سبک بکارید به شکلی که نصف پاجوش در خاک و نصف دیگه اون بالای سطح خاک قرار بگیره. نکته مهم این هست که باید تحمل زیادی برای ریشه دار شدن داشته باشید چون پیاز در حدود سه تا شش ماه ریشه دار شده و بهار سال بعد جوانه زده برگ میدهد.

تکثیر سیکاس از طریق بذر

تکثیر سیکاس با بذر کمی سخت تر و زمان بر تر از تکثیر از طریق کاشت پاجوش است برای این کار باید ابتدا کاشت بذر سیکاس در بستر کاشت سبک، نکته قابل توجه اینکه در بذر این گیاه پوسته سخت وجود داره و بهتر با ضربه ترک در ان ایجاد کنیم. برای نفوذ آب و … سریعتر رشد می کند

مشکلات و بیماری های گیاه سیکاس

علت زرد شدن برگها سیکاس

اگر این مشکل برای تک تک برگ ها یعنی فقط یک ای 3 برگ اتفاق بیوفته میتونه مشکل از کمبود مواد مغذی در خاک گلدان مخصوصا آهن و یا کوددهی خیلی زیاد میباشد. و بیشتر این مشکل در برگهای جوان خودشو نشون میده

پوسیدگی و یا قارچی شدن تنه یا ریشه

باز هم آبیایر زیاد باعث به وجود آمدن چنین مشکلی خواهد شد اگر گیاه پاجوش زده حتما به روشی که در بالا گفتم از گیاه تکثیر کنید و اگر قارچ در گیاه وجود دارد با استفاده از سم های قارچ کش آن را مهار کنید.

برگ ندادن گیاه و یا کوتاه بودن برگ ها

اگر نور کافی بریا رشد گیاه وجود نداشته باشد گیاه یا برگ نمیدهد و یا برگها کم پر پشت خواهد بود، پس حتما گیاه را به محلی با نور زیاد منقل کنید.

علت زرد شدن برگ به صورت کامل

این مشکل بیشتر بخاطر آبیاری زیاد ،مناسب نبودن زهکشی خاک و گلدان استفاق بیوفته پس حتما بین دو آبیاری اجازه بدین خاک گلدان کاملا خشک بشه و سوراخ های انتهای گلدان را بررسی کنید که باز باشد و با ریختن آب در گلدان آبی از زیر گلدان خارج شود.

علت لکه های قهوه ای ریز روی برگهای

اگر چنین نسانه ای روی برگها دیدید یعنی گیاه شما دچار حمله آفت کنه شده از سمه های حشره کن استفاده کنید. به شکلی که تا زمان از بین رفتن آفت سم پاشی را ادامه دهید.

آفت های گیاه سیکاس

از عمده آفت هایی که به این گیاه میتونه حمله کنه شپشک آرد آلو و حشرات سپردار میباشد که باعث مشکل در رشد گیاه خواهد شد با ساتفاده از سم های مخصوص گیاه را هر دو روز یکبار سم پاشی کنید تا زمانی که مشکل به صورت کامل حل شود. این حشرات از شیره گیاه تغذیه میکنند و باعث ضعیف شدن گیاه شما خواهند شد. از دیگر آفت های سیکاس لارو حشرات مختلف هستند که از برگهای این گیاه تغذیه کرده و موجب سوراخ شدن و کاهش سطح برگها و در نتیجه ضربه به زیبایی گیاه و گاهی ریزش برگهای سیکاس و در نتیجه کاهش رشد گیاه می شوند.

مطالب مرتبط :

اصول هرس گیاهان آپارتمانی

نخل شامادورا مقاوم و تصفیه کننده هوا

معرفی و نگهداری نخل مرداب

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP