روانشاسیسلامت

چرا عیب دیگران آزارمون میده؟

چرا عیب دیگران آزارمون میده؟
چرا عیب دیگران آزارمون میده؟

اذیت شدن با عیب دیگران : خیلی وقت ها شده که ما از عیب و کاستی که در دیگران اذیت شدیم و عیب دیگران آزارمون میده پس اگر شما هم با این مشکل مواجه شدین حتما این مطلب که توسط مشهید ابارشی آماده شده رو مطالعه کنید.

اعتقاد به خرافات

سالها پیش، خانومی برای روان درمانی بهم مراجعه کرده بود، یه روزی تو یکی از جلساتش از همسر و مادر شوهرش به شدت عصبانی و پر از غیظ بود. وقتی دلیل این خشم رو جویا شدم بهم گفت که اخیرا تو خونه تکونی متوجه شده که یه سری کاغذ با عنوان طلسم و دعا و اینطور چیزا تو جاهای مختلف خونه توسط شوهر و مادر شوهرش ظاهرا قایم شده بودن و از این رفتار اونا به شدت عصبانی بود. ایشون توی حرفاش مدام تاکید می کرد که برای آدمای خرافی و بی سوادی مثل اینا واقعا متاسفه…! بگذریم، تو ادامه ازش پرسیدم که خب حالا با این کاغذپاره ها چه کردی؟ جوابش یه لحظه میخ کوبم کرد! بهم گفت که میگن دعا و طلسم رو نباید همین جوری بریزی بره، باید بندازیش تو “آب روان” ! چون تو تهرون آب روان سراغ ندارم باید بیرون شهر یه جا واسش پیدا کنم!!!

Spilitting چیست؟

این اتفاق رو تو علم روانشناسی بهش میگن “Spilitting”، یعنی طرف اون ویژگی، خصوصیت، یا هر بُعدی از وجودش که براش قابل قبول نیست (یا به نحوی زشت می دونه و یا از اون خصوصیتش بدش میاد) رو نادیده بگیره ولی به جاش دقیقا همون چیزو در دیگری ببینه و بهش گیر بده.(تو این مثال مراجع خودش بسیار به خرافات اعتقاد داشت اما برای خرافاتی بودن همسر و مادر همسرش متاسف بود!) هر چقدر شخصی این مکانیسم روانی درش پررنگ تر باشه به همون اندازه کاراکترش مریض تر و ناسالم تره.

اصولا اکثر افرادی که با بقیه زیاد دچار مشکل میشن و مدام ناراضی، شاکی و عصبانی هستن دچار این مکانیسم هستن و تو ذهنشون دنیا رو به دو شق سیاه یا سفید تبدیل می کنن. خودشون میشن مظهر سفیدی و پاکی و قداست و دیگران سیاه، پلشت و بیخود. همیشه یادتون بمونه که ما از چیزی در دیگری متنفریم و اون ویژگیش رو مخمون میره که در خودمون هست ولی دوست نداریم بینیم و بپذیریم … اگه نظر یا تجربه ای در این خصوص دارین برای روشن تر شدن موضوع لطفا در قسمت نظرات بیان کنید.

توجه کنید که

پس اگر فکر می کنید این موضوع در مورد شما صدق می کنه به واسطه این پست بهش عمیقا فکر کنید و مصداق های دیگه ای رو هم اگر تونستین پیدا کنید. آگاهی مهم ترین و اصلی ترین قدم برای رفع شون هست. اما معمولا این موضوع اونقدر ظریف و نامحسوس توسط ناخوادآگاه فرد اتفاق میوفته که خود فرد قادر به دیدنش نیست، اما قطعا با کمک روانشناس متبحر می تونید به این قسمتهای ناشناخته روان تون پی ببرید و بهشون فائق بیاین. پس عیب دیگران آزارمون میده رو بیشتر روش فکر کنیم.

ارسال پاسخ