۱۵ کود خانگی فوق العاده برای افزایش رشد سریع گیاهان

کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی

نحوه تهیه کود خانگی برای گلدان و استفاده از آن : یکی از نیازهای اصلی گیاهان آپارتمانی تغذیه درست و به موقع است که اگر به درستی انجام شود شما گیاهی شاداب و پرپشت خواهید داشت، بعد از خواندن این مقاله قادر خواهید بود بدون هزینه های گزاف گیاهانی سالم و پر شاخ و برگ با سرعت رشد بیشتر از قبل داشته باشید و مشکلات گیاهانتان را که از عدم تغذیه مناسب و اصولی ایجاد شده اند را تا حدودی برطرف نمایید.

این مقاله به کدام سوال ها جواب داد

 • انواع کودهای خانگی
 • کودهای خانگی نیتروژن دار
 • نیاز غذایی گیاه خود را چگونه رفع کنیم؟
 • رفع فقر خاک گیاهان
 • انواع کمبود های گیاهان و مشکلات ناشی از آنها
 • گیاهان به چه مواد غذایی نیاز دارند
 • شناخت دلایل هر یک از بیماری های ظاهری گیاهان

گیاهان برای رشد به چه موادی نیاز دارند؟

از مهمترین عناصری که گیاهان برای رشد و شادابی نیاز دارند نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که به صورت کودهای NPK در بازار موجود است که N نیتروژن، P فسفر و K پتاسیم است مثلا کود 20-20-20 به اندازه مساوی دارای این نوع عناصر می باشد. کم یا زیاد بودن هریک از عناصر گفته شده در رشد گیاهان تاثیر دارد. از دیگر عناصری که در رشد گیاهان دارای اهمیت است میتوان به آهن، کلسیم و منیزیم اشاره کرد.

بنر گل من و تو
کوددهی به گیاهان
کوددهی به گیاهان

در مطلبی جداگلنه به بررسی کمبود مواد مغذی در گیاهان و راه حل آنها پرداختیم که حتما مطالعه کنید.

تاثیر نیتروژن بر رشد گیاهان

نیتروژن عنصر اصلی برای رشد و نمو سریع گیاهان محسوب می‌شود چرا که این عنصر در دو چرخه مهم و حیاتی گیاه نقش کلیدی ایفا میکند .

1- چرخه فتوسنتز گیاهان:

فرایندی شیمایی است که طی آن کلروفیل با بهره مندی از نور خورشید به قند ، انرژی و‌ دی اکسید کربن که هر سه نیاز مبرم گیاه هستند تبدیل می‌شود ، لازمه این فرآیند وجود کلروفیل یا همان سبزینه و نور خورشید است، و اینجاست که نقش مهم نیتروژن روشن می‌شود چرا که عنصر اصلی تشکیل دهنده کلروفیل نیتروژن میباشد لذا با افزایش متناسب نیتروژن خاک و تعادل نوری گیاه می‌توان رشد گیاه را به مقدار قابل توجهی افزایش داد .

2- چرخه پروتئین های ساختاری گیاهان :

همچنین نیتروژن واحد سازنده آمینو اسید هایی است که خود سازنده پروئتین های مورد نیاز گیاهان هستند، این پروئین ها ساختار گیاه را حفظ کرده و آنها را استوار و محکم نگاه داشته و از پژمرده شدن گیاه جلوگیری میکنند .

افزایش نیتروژن خاک با روش های خانگی

حال که نقش نیتروژن در فرآیند رشد و دوام گیاه برای شما مشخص شد برآنیم تا راهکار های افزایش نیتروژن خاک را برای شما بیان کنیم . چرا که اولا هرچند در سطح زمین نیتروژن به صورت طبیعی وجود داشته اما دستیابی گیاه به این عنصر سخت و محدود بوده و از طرفی نیتروژن طبیعی نمیتواند نیاز گیاهان آپارتمانی را پوشش دهد.

لذا برای تامین نیتروژن گیاهان میتوان از مواد و کودهای شیمیایی نیتروژن دار موجود در بازار یا کود های خانگی و طبیعی نیتروژن دار بهرمند شد هزینه های بالای کود های شیمایی در طولانی مدت و عوارض جانبی آنها بر سلامت گلها و همچنین خطرات زیست محیطی ناشی از مصرف کودهای شیمیایی موجب شد تا در این مقاله در صدد معرفی کود های نیتروژن دار خانگی براییم . شما با تهیه این کود های خانگی میتوانید بدون هیچ هزینه اضافی رشد سریع و نگهداری آسان از گیاهانتان را تجربه کنید.

کودهای خانگی نیتروژن دار

در ادامه کود خانگی نیتروژن دار را که میتوان به راحتی در خانه تهیه کنید را معرفی میکنم و به صورت مختصر نحوه درست کردن آنها را هم بیان خواهیم کرد.

کود خانگی تفاله قهوه سرشار از نیتروژن

بعد از آماده ‌کردن قهوه تفاله آن را دور نیندازید ، تفاله قهوه حاوی مقادیر زیادی نیتروژن است. استفاده از این کود و کودهای نیتروژن دار باعث رشد برگ ها و ‌بلند شدن ساقه های گیاهان می‌گردد. البته توجه داشته باشید که این نوع کوئ برای خاک هایی که قبلا ضدعفونی شده باشند توصیه میشه چون اگر خاک شما مستعد حشره باشه تفاله قهوه مشکل شما را دوچندان میکند.

تفاله قهوه کود خانگی برای گلدان
تفاله قهوه کود خانگی برای گلدان

فضولات حیوانی کود خانگی برای گلدان های بیرونی

باقی مانده فضولات مرغ، گاو، گوسفند و اسب دارای مقادیر زیادی نیتروژن است که میتوانید از آنها برای تامین نیتروژن مورد نیاز گیاهان خود استفاده کنید شاید تنها ایراد استفاده از کود های حیوانی هسته های موجود در آنها باشد که موجب رویش بیش از حد علف های هرز می‌شود

خرده های چوب از کودهای خانگی خوب

تراشه و خرده های چوب حاوی مقادیری نیتروژن است که بعد از مخلوط شدن با خاک به اهستگی و به مرور نیتروژن خود را در خاک آزاد میکند اگر قصد دارید در طولانی مدت به گیاه خود نیتروژن برسانید استفاده از تراشه های چوب گزینه خوبیست

استفاده از خرده چوب برای گیاهان
استفاده از خرده چوب برای گیاهان

کاشت حبوبات روش تامین نیتروژن گیاهان

دور گلدان های بزرگ خود یا در سطح باغات خود حبوبات بکارید، حبوباتی مانند ماش ، لوبیا و نخودفرنگی که سرعت رشد بالایی دارند اما ریشه ای ان به گیاهان شما اسیب نمیزند، گره های موجود در ریشهای این گیاهان منبع تولید و ذخیره نیتروژن است که نیتروژن خاک را به حد قابل ملاحضه ای افزایش می‌دهد.

دمنوش علف هرز مناسب گیاهان

برای اینکار مقداری علف هرز را درون سطل اب جوشی بریزید و با چوبی انها را بکوبید این عمل را تا دو هفته هر روز انجام دهید سپس آب سیاه باقی مانده را استفاده کنید ، این اب حاوی مقادیر زیادی از نیتروژن است.

کودهای خانگی برای گیاهان؛ چمن زده شده

چمن نیز یکی از موادی است که میتوان با آن کود نیتروژن دار درست کرد برای اینکار بعد از هرس چمن ها ان ها را درون مقداری اب بریزید و‌ اجازه دهید یک هفته بماند، سپس آن آب را به گیاهان خود بدهید.

کودهای خانگی برای گیاهان
کودهای خانگی برای گیاهان

کود خانگی خوشمزه پودر ژلاتین

ژلاتین های خوراکی مقادیری نیتروژن دارند که میتوانید از آن برای گیاهان خود استفاده کنید ، مقداری ژلاتین را درون اب بریزید و کاملا حل کنید بعد به گیاهان خود بدهید ، این کار را هر دو ماه یکبار میتوانید انجام دهید اما انجام زیاد ان توصیه نمی‌شود.

کودهای خانگی برای گیاهان آپارتمانی

اگر تا این جای کار همراه ما بوده باشید به راحتی میتوانید نیاز ازتی ( نیتروژن) گیاهان خود را تامین کنید اما باید دقت کرد که نیتروژن تنها مولفه مورد نیاز گیاه نبوده و گیاهان برای ادامه حیات به مواد دیگری از جمله فسفر ، منیزیم ، پتاسیم ، منگنز ، کلسیم ، اهن و‌… محتاجند.

نبود یا کمبود هر کدام از این موارد ممکن است منجر به بروز مشکلاتی شود مثلا ممکن است گیاه رشد مناسبی دارا باشد اما برگ ها به درستی شفاف و سبز نباشند یا کوچک و زرد باشند ، یا موارد دیگر ، لذا لازمه داشتن یک گیاه سرحال تامین تمام نیازهای آن می‌باشد در ادامه کود های خانگی دیگری را به شما معرفی خواهیم کرد که تامین کننده نیاز های دیگر گیاهان شما هستند و شما را از خرید کود های شیمیایی و غیر ارگانیک بی نیاز میکنند.

آب نمک مناسب برای تامین منیزیم و سولفور

برای تامین عناصری مانند منیزیم و سولفور میتوانید از اب نمک استفاده کنید ، استفاده از این کود بسیار خطرناک است چراکه اگه مقدار نمک بیشتر از حد مجاز باشد باعث خشک شدن کامل گیاه میشود ، برای استفاده از این کود باید یک قاشق غذاخوری نمک را در چهار لیتر اب حل کنید. و هر ۶ ماه یکبار از ان استفاده کنید. این کود برای گیاهان اپارتمانی و باغچه ای مناسب است ، برای تهیه این کود بهتر است از نمک های طبیعی و یا سنگ نمک استفاده کنید

کود خانگی کلسیم با پوست تخم مرغ

پوست تخم مرغ را پودر کنید و روی خاک بریزید سپس با چنگالی به ارامی با خاک مخلوط کنید ، همچنین شما میتوانید قبل از کشت گیاه پودر پوست تخم مرغ را با خاک مخلوط نمایید. این کود نیاز کلسیم گیاه شما را تامین میکند و باعث استحکام بیشتر برگ ها و‌ساقه ها می‌گردد.

پوست تخم مرغ کود خانگی برای گلدان
پوست تخم مرغ کود خانگی برای گلدان

آب آکواریوم کود غنی برای گیاهان آپارتمانی

اب اکواریوم خود را دور نریزید . این اب حاوی مقادیر زیاد عناصر مورد نیاز گیاهان است . همچنین میتوانید با باقی مانده ماهی ها کود ماهی درست کنید اگرچه این کود بوی نامطبوعی دارد اما سالیان درازی است که در کشاورزی و گلخانه ها مورد استفاده قرار میگیرد ، اجساد ماهی های مرده را در مقداری اب بریزید و اجازه دهید کاملا مخلوط شوند سپس از آب ان برای ابیاری گیاهان استفاده کنید ، البته اگر بتوانید بوی آن را تحمل کنید !

دمنوش و چای سبز کود خانگی برای گلدان

اگر اهل نوشیدن دمنوش هستید تفاله های دمنوشتان را دور نریزید مجددا مقداری اب جوش روی انها ریخته و مقداری چای سبز هم به آن اضافه کنید سپس اجازه دهید سرد شود و گیاهتان را با آن ابیاری کنید

آب برنج بهترین کود خانگی برای گیاهان

هنگامی که برنج را میشویید تا آن را طبخ کنید اب ان را دور نریزید و با آن گیاهان را ابیاری کنید ، استفاده از این کود هر هفته یک بار تغییری اساسی در گیاهانتان ایجاد می‌کند ، آنها را سرحال و شاداب کرده و رشد سریعتری را برایتان به ارمغان می آورد. دقت کنید که آب برنج پخته شده را فقط در صورتی استفاده کنید که به آن نمک اضافه نکرده باشید.

پوست موز کود خانگی عالی برای سانسوریا

موز پتاسیم مورد نیاز گیاهان را تامین میکند. پوست موز را خرد کرده و روی خاک گیاهان بریزید ، گیاهان گل ده عاشق پوست موز هستند ، پس هیچوقت پوست موزتان را دور نیندازید. شما میتوانید پوست موز را خشک کرده و سپس بصورت پودر در اورید و از ان استفاده کنید . مالش پوست موز به روی برگ گیاهانی مثل سانسوریا باعث‌ شفاف شدن ان میگردد.

پوست موز برای گیاهان آپارتمانی
پوست موز برای گیاهان آپارتمانی

خاکستر برای گیاهان مفید و عالی

استفاده از خاکستر به مقدار کم کلسیم و پتاسیم مورد نیاز گیاهان را تامین میکند و باعث شادابی گیاه و رفع زردی برگ ها می‌شود . دقت کنید تنها از خاکستر استفاده کنید استفاده از زغال باعث‌اسیب به گیاه می‌گردد.

کودهای خانگی برای گیاهان دانه پنبه

دانه پنبه یا اصطلاحا کنجاله پنبه حاوی مقادیر زیادی مواد مورد نیاز گیاهان است که استفاده از آن علاوه بر رشد گیاه باعث رفع زردی برگ ها و از بین رفتن سوختگی های نوک آن می‌گردد.

استفاده از کود خانگی برای گلدان

چند نکته مهم در استفاده از کودهای خانگی برای گیاهان باید توجه داشته باشید.

 1. در فصل استراحت از هیچ کودی برای گیاهان آپارتمانی استفاده نکنید.
 2. بعد از تعویض گبلدان از کود خانگی برای گلدان (یا کودهای شیمایی) استفاده نکنید چون موجب ایجاد شوک در گیاهان خواهد شد.
 3. بعد از خرید گیاهان و انتقال آن به خانه به مدت 2 الی 3 هفته از کودهای خانگی برای گیاهان استفاده نکنید.

نشانه های کوددهی زیاد در گیاهان

با استفاده از کود های خانگی فوق میتوانید نیازهای حیاتی گیاهان خود را تا حدود زیادی مرتفع کنید و از بسیاری از کود های شیمیایی بی نیاز شوید و از عوارض آنها راحت شوید ، نکته مهمی که باید به ان توجه کنید این است که در مصرف کود زیاده روی نکنید ، زیاده روی در مصرف کود با علائمی نظیر توقف رشد گیاه ، سبز خشک شدن ، قهوه ای شدن برگ ها و غیره خود را نشان می‌دهد .

راهنمای استفاده از کود خانگی

همانطور که برای درمان بیماری انسان باید ابتدا نوع بیماری را تشخیص دهد برای گیاهان نیز همینطور است ، لذا قبل از استفاده از کود ها نکات ذیل را حتما مورد مطالعه قرار دهید

 1. زرد شدن برگ ها ، سبز کمرنگ شدن برگ ها و یا رشد ناقص و باز نشدن کامل برگ ها دلیل کمبود نیتروژن است پس از کودهای نیتروژن دار استفاده کنید
 2. تیره شدن کناره های برگ‌ها، گل‌های کوچک یا عدم رشد گل‌ها، توقف رشد گیاه ، نشانه کمبود فسفر است لذا از کود های فسفر دار استفاده کنید مثل اب اکواریوم
 3. نقطه‌های قهوه‌ای بر روی برگ، رگ‌های قهوه‌ای یا زرد بر روی برگ، لبه‌های زرد نشانه کمبود پتاسیم است در این موارد شما باید از کود های پتاسیم دار استفاده کنید
 4. گاهی رگ‌ها یا لبه‌های زرد بر روی برگ ایجاد می‌شود که نشانه کمبود منزیوم است لذا از کود منیزیوم دار استفاده کنید
 5. ایجاد نقاط زرد رنگ بین رگ‌های برگ، توقف رشد شکوفه‌ها، ساقه‌های ضعیف یا مرده نشانه بر کمبود کلسیم است پس کود کلسیم دار گزینه مناسب برای درمان این مشکل است .

در این مطب به صورت کامل به شما گفتیم که از چه کودهای خانگی برای گیاهان خود استفاده کنید و چه کود خانگی برای گلدان های شما مناسب است، شما از چه روش هایی برای کوددهی گیاهان خود استفاده میکنید؟ آیا از روش های خانگی برای تغذیه گیاهان استفاده کردید؟ حتما نظر و تجربه خودتون رو در بخش دیدگاه برای ما بنویسید تا سایر دوستان هم از آن استفاده کنند.

مطالب مرتبط :