[گل استکانی] شرایط درست نگهداری گل استکانی و نحوه تکثیر

شرایط نگهداری گل استکانی
شرایط نگهداری گل استکانی

شرایط نگهداری گل استکانی در خانه : یکی از زیباترین گلها برای کاشت در گلدان (برای تراس) و باغچه همین گل استکانی هست که بهش گل زنگوله ای هم میگن، در برخی از منابع اون رو به عنوان گل جن هم معرفی کردن که بخاطر گلهای اون هست ، اعتقاد در قدیم بر این بوده که جن ها داخل گلهای اون زندگی میکنند که افسانه ای بیش نیست. ولی میتونید از اون به عنوان گل دو ساله برای حیاط و باغچه خود استفاده کنید که در ادامه نحوه کاشت و نگهداری اون رو با هم بررسی میکنیم.

این گیاه رشد آسان و راحتی داره و خیلی درگیر بیماری و آفت نمیشه و میتونه نور مستقیم خورشید رو به خوبی تحمل بکنه و دارای ساقه های بلند و محکم می باشد. گیاه استکانی رو بیشتر به صورت گروهی میکارند تا رنگ و ارتفاع اون باغچه را دل انگیز کند.

گل استکانی
گل استکانی

با گل استکانی بیشتر آشنا بشیم

نام علمی گیاه Campanula Persicifolia (Peach-Leaved Bellflower) که بهش گیاه زنگوله برگ هلو هم میگن و بومی فرانسه می باشد، اما میتونید اون رو در شمال آفریقا و بخش‌هایی از غرب آسیا هم ببینید. گیاه فنجانی اسم خودش رو از گل‌های زنگوله‌ای یاسی تا سفیدی که در تابستان در بالای شاخ و برگ سبز خودش نمایان میکنه گرفته.

بنر گل من و تو

گلهای زیبای اون و گرده افشانی بین گلها باعث میشه تا پروانه ها به باغچه شما بیان و صحنه فوق العاده جذابی رو شاهد خواهید بود. و بیشتر هوای خنک رو ترجیم میده و با فراهم کردن شرایط مناسب تابستان شروع به گلدهی خواهد کرد.

نام علمیCampanula persicifolia
نام های رایجPeachleaf bellflower – Peach bells – Fairy bellflower
PH مناسبخنثی تا حدودی اسیدی
رنگ گلهاسفید، یاسی، آبی
زمان گلدهی تابستان
جدول مشخصات گیاه استکانی

شرایط نگهداری گل استکانی

این گیاه به نگهداری و رشد آسون معروف سهت و با فراهم کردن حداقل ها براش میتونه رشد خوبی داشته باشه و شروع به گلدهی در فصل تابستان بکنه، سعی کنید جایی براش انتخاب کنید که نور خوبی داشته باشه و خاک غنی باشه، آبیاری رو هم به صورت منظم براش انجام بدید که در ادامه تک تک موارد رو با هم بررسی میکنیم.

نگهداری گل استکانی
نگهداری گل استکانی

گیاه استکانی چقدر نور نیاز داره؟

این گیاه میتونه به راحتی نور مستقیم خورشید رو تحمل بکنه ولی اگر در مناطق گرمسیر با دمای بالا و شدت نور زیاد زندگی میکنید بهتره محلی رو برای گیاه انتخاب کنید که حداقل در طول ساعت 1 الی 4 بعداظهر نمیه سایه باشه و گیاه بتونه این نور رو به خوبی تحل بکنه، اگر داخل تراس اون رو نگهداری میکنید جای پر نور براش فراهم کنید، بصورت خلاصه روزانه حداقل 7 الی 9 ساعت نور میخواد. اگر داخل گلدان گیاه رو کاشتید جایی از خونه رو براش انتخاب کنید که بیشترین میزان نور دریافتی رو داشته باشه.

بهترین خاک برای کاشت گیاه استکانی چیست؟

یکی از ویژگی های بارز و عالی این گیاه این هست که در هر خاکی با هر PH میتونه رشد خوبی داشته باشه ولی تا جایی که میتونید براش خاک نیمه سبک انتخاب کنید که غنی و دارای مواد مغذی کافی باشه، با اضافه کردن کمپوست به خاک میتونید این کار رو انجام بدید، اگر داخل گلدان میکارید زهکشی خود گلدان و خاک بسیار مهم هست و نباید خاک خیلی سنگین باشه

چقدر و چطور گیاه زنگوله هلو رو آبیاری کنیم؟

گیاه استکانی هم مانند سایر گیاهان به آبیایر خوب و منظم نیاز داره و به هیچ وجه دوست ندارهکه خاک گلدان باتلاقی بشه، پس سعی کنید وقتی گیاه رو آبیاری کنید که خاک گلدان تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک بشه و اگر در گلدان گیاه رو نگهداری میکنید حتما بعد از آبیاری آب اضافی از زیر گلدان خارج بشه، در ضمن وقتی گیاه رو در باغچه میکارید میتونید هر روز عصر اون رو آبیاری کنید، توجه داشته باشید که با افزایش دما و نور دریافتی گیاه باید میزان آبیاری هم افزایش پیدا کند.
آبیاری زیاد و باتلاقی شدن خاک گلدان شرایط مرگ و پوسیدگی ریشه گیاه رو فراهم خواهد کرد. پس در آبیاری اون دقت کافی رو داشته باشید و با اتمام فصل تابستان میزان آبیاری رو کاهش بدید و در فصل زمستان آبیاری رو به صفر نزدیک کنید.

دمای مناسب و رطوبت مورد نیاز گیاه استکانی

گل زنگوله برگ هلو جزو گیاهنی است که بومی مناطق معتدل می باشد و هرچقدر این شرایط رو براش فراهم کنید رشد خوبی خواهد داشت پس اگر در مناطق سردسیر هستید با سرد شدن هوا بهتره گیاه رو به داخل خونه منتقل کنید و یا اون رو کاور کنید. همچنین بهترین دمای برای نگهداری این گیاه 18 الی 28 درجه سانتی گاد هست و دمای کمتر از 10 درجه رو نمیتونه به خوبی تحمل بکنه
رطوبت میتونه در رشد گیاه تاثیر بسیار زیادی داشته باشه و تا جایی که میتونید میزان رطوبت محیط رو براش افزایش بدید.

آیا گیاه استکانی نیاز به کوددهی دارد؟

اگر خاک گیاه غنی باشه نیاز چندانی به کوددهی و تغذیه نخواهد داشت ولی بتره در فصل رشد گیاه که از ابتدای بهار تا اواخر تابستان هست اون رو با استفاده از کودهای مناسب گیاهان گلدار مثل کود 121236 و کود سه بیست تغذیه کنید، کوددهی هر سه هفته یکبار به شکل آبیاری انجام بشه توجه کنید که اگر گیاه در گلدان هست یکبار استفاده از هیومیک اسید میتونه جذب مواد معذی رو بالا ببره، برای خرید با خیالت راحت میتونید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید و خرید کود گیاهان آپارتمانی خودتون رو انجام بدید ، چون ما تمامی کود و سم ها رو تست میکنم.

آیا گیاه استکانی به هرس نیاز دارد؟

در حالت کلی این گیاه نیاز چندانی به هرس کردن نیاز نداره و زمانی که روی برگها بیماری و یا زرد شدن مشاهده کردید بهتره گیاه رو هرس کنید، همچنین زمانی که مشاهده میکنید گلها برای مدت طولانی روی گیاه موندن بهترین کار برای بالا بردن انرژی گیاه چیدن این نوع گلها هست.

کاشت گیاه استکانی در باغچه
کاشت گیاه استکانی در باغچه

انواع گونه های گیاه استکانی

گیاه فنجانی گونه های مختلفی داره که هر کدوم شرایط نگهداری مختص به خودش رو داره و کمی با دیگری متفاوت هست، پس حتما قبل از خرید بهتره این مورد رو هم بررسی کنید.

  • گونه Fleur de Neige : این گونه دارای گلهای سفید و دوتایی به شکل خوشه ای هست.
  • گونه Kelly’s Gold : برگ های این گونه به جای سبز، طلایی هست و گلهای اون بزرگ با رنگ سفید که لبه های اون آبی می باشد.
  • گونه Telham Beauty : این گونه دارای گلهای بزرگ به رنگ آبی می باشد.

نحوه تکثیر گل استکانی

شما میتونید گیاه فنجانی ( گل زنگوله ای برگ هلو) رو به روش های تقسیم بوته و کاشت بذر تکثیر کنید، تکثیر بذر کار زمان بر و کمی دشواری است که میتونه ایده خوبی باشه ولی شما میتونید در فصل پاییز این گیاه رو از خاک خارج کرده و با استفاده از تقسیم بوته در چند گلدان بکارید. دقیقا بهتره که تقسیم بوته در اوایل بهار قبل از گلدهی و یا پاییز بعد از گلدهی انجام بشه.
برای کاشت بذر هم کافیه یک گلدان انتخاب کنید و آن را با خاک پرکنید و سپس بذرها را با فاصله 2 الی 3 سانتی متر روی خاک قرار بدی و روش رو با خاک به اندازه نیم الی یک سانتی متر پر کنید و سپس با آب پاش اون رو آبیاری کنید و سپس در مکانی با نور فیلتر شده قرار بدید تا جوانه بزنه، کاور کرن گلدان هم میتونه ایده خوبی برای جوانه زدن سریع گیاه باشه.

بررسی مشکلات و بیماری های رایج گل استکانی

این گیاه خیلی زیاد دچار بیماری و آفت نمیشه ولی خب هرجور باشه باز آفت هایی هستند که میتونند به این گیاه حمله کنند ه از جمله اونها میتونم به شته و لیسه خاکی اشاره کنم. برای رفع مشکل لیسه خاکی میتونید از طعمه هیا مخصوص حلزون استفاده کنید. همچنین شته هم وقتی به گیاه حمله میکنه برگها شروع به زرد شدن و سفید شدن میکنند که با استفاده از سم های حشره کش میتونید مشکل رو رفع کنید. یادتون باشه که همیشه برگهای آسیب دیده و مشکل دار رو از گیاه جدا کنید.

در این مطلب سعی کردم هر آنچه برای نگهداری گل استکانی در خانه نیاز دارید رو به صورت کامل توضیح بدم، اگر شما هم تجربه نگهداری این گیاه رو دارید و یا سوالی در خصوص نگهدایر گیاه استکانی دارید در بخش دیدگاه مطرح کنید تا کارشناسان گل من و تو در سریعترین زمان پاسخ رو برای شما ارسال کنند.