10 فایده فوق العاده ماساژ تایلندی برای پوست، گردش خون و اضطراب

ماساژ تایلندی چیست ؟ فواید ماساژ تایلندی
ماساژ تایلندی چیست ؟ فواید ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی چیست؟ ماساژ تایلندی گونه‌ای ماساژ ترکیبی است که از حرکات یوگا و فشارهای ملایم می‌باشد. در تایلند از این ماساژ برای دردهای مزمن، سردرد، آرتروز و کاهش استرس استفاده‌می‌شود. دراین ماساژ بر خلاف ماساژهای نرم و آرام‌بخش، از کشش و تکنیک تکان دادن استفاده‌می‌شود. ماساژ در قسمتهای مختلف بدن صورت‌می‌گیرد. مثلاً در ستون فقرات، که کمر درد را با جریان انرژی تسکین خواهد‌ داد. ماساژ سر و صورت نیز به درمان نقاط دیگر می‌پردازد. پس با من همراه باشید تا با این ماساژ اشنا شوید.

ماساژ تایلندی چیست؟

اگر بدنتان خشک‌شده و می‌خواهید کمی نرم و منعطف شود، این ماساژ به شما کمک‌خواهدکرد. در کشور تایلند جاهای زیادی برای انجام این ماساژ به چشم می‌خورد. ماساژ تایلندی بر اساس درمان و شفای بدن، سلامت و تندرستی و تغییر است.

این ماساژ که با دست صورت‌می‌گیرد با استفاده از کشش مثبت و فشار ملایم در مسیر و امتداد خطوط انرژی صورت می‌گیرد. این ماساژ قدمتی هزاران ساله دارد و انرژی را به بدن بازگردانده و جوان می‌سازد. کسی که ماساژ می‌دهد تمام راه‌های انسداد انرژی را باز می‌کند تا انرژی جریان یابد و اضطراب برطرف شود.

بنر گل من و تو

فواید ماساژ تایلندی :

همانطور که گفته شد ماساژ تایلندی با جریان انرژی در بدن به کاهش استرس و اضطراب کمک کرده، انرژی را بهبود بخشیده و فرد را سرحال می‌کند.

با فشار ملایمی که در این ماساژ به بدن وارد می‌آید، و کششی که به بدن وارد می‌آید، بدن انرژی را بازمی‌یابد. این روش درمانی باستانی از هند ریشه گرفته و قدمتی 2500تا 7000 ساله دارد.

فوائد ماساژ تایلندی
فواید ماساژ تایلندی

این تکنیک با تکنیکهای دیگر ماساژ متفاوت است و فرد بجای دراز کشیدن باید در ماساژ شرکت کند. در اینجا به فوائد ماساژ تایلندی می‌پردازیم:

1.تقویت و بهبود و جریان انرژی:

طبق تحقیقت به عمل‌آمده ماساژ تایلندی سطح انرژی را افزایش می‌دهد. ماساژ تایلندی و سوئدی بر روی افراد خسته انجام شد و نشان داد که ماساژ تایلندی انرژی افراد را افزایش داده و تحریک ذهنی در پی دارد، در حالیکه ماساژ سوئدی برای بهبود خواب و آرامش مؤثر است.

2.کاهش استرس و اضطراب:

استرس بر سلامت روانی افراد تأثیر دارد و اگر مدتی طولانی استرس وجود داشته‌باشد، می‌تواند منجر به افسردگی و بیماری قلبی شود. با استفاده از ماساژ تایلندی بدن آرام می‌شود. این ماساژ طبق تحقیقی که در سال 2015 انجام شد، سطح استرس موجود در بزاق را کاهش می‌دهد.

3.بهبود گردش و جریان خون:

کشش‌های نرم ماساژ تایلندیباعث جریان بهتر خون می‌شود. یوگا باعث می‌شود گردش خون بهتر عمل کند و اکسیژن رسانی به بافتها بهتر شود. بدین ترتیب سلولها رشد کرده و قبل سلامت می‌شود.

وقتی گردش خون در عضلات بیشتر شود، غذای بیشتری به ماهیچه‌ها می‌رسد و مواد زائد مانند اسید لاکتیک با سرعت از ماهیچه‌ها دفع و عضلات ریلکس می‌شوند. با تقویت عضلات آسیب به انها کمتر شده و عضلات دیرتر دچار پیری می‌شوند.

4.بهبود گستره حرکت:

با بکارگیری حرکات یوگا در این ماساژ استرس کم شده و گردش خون بهبود می‌یابد. این کشش، بدن فرد را انعطاف‌پذیر نموده و امکان حرکت را فراهم می‌کند.همچنین گردش مایعات در مفاصل و یا مایعات سینوویال بهبود یافته و اصطکاک بین مفاصل کم می‌شود. بنابراین تحرک مفاصل و گستره حرکت بهتر می‌شود.

ماساژ تایلندی چیست و فواید آن
فواید ماساژ تایلندی
5.مسکنی برای دردهای مزمن نظیر کمر درد و سردرد:

ماساژ تایلندی انواعی دارد که نوعی از آن بر روی کانال‌های انرژی فشار می‌آورد. افرادی که سردرد مزمن دارند، ماساژ نوع کورت برایشان مفید است. تحقیقات نشان‌داده یک سری افراد با این ماساژ سردردهای میگرنی و تنشی را درمان‌کرده‌اند. همچنین به تحمل آستانه درد کمک‌ خواهد‌ کرد. این ماساژ همچنین برای کمر درد مفید است.

6.ماساژ تایلندی مفید برای ورزشکاران:

زمانی که ورزشکاران خسته شده و درد ماهیچه و یا مفاصل می‌گیرند، با متخصصان درمانگر ورزشی کار می‌کنند. این ماساژ برای آسیبهای ناشی از ورزش مفید است. ماساژ تایلندی انرژی دهنده و تقویت‌کننده بوده و از نظر روحی و فیزیکی بازسازی کننده است.

7.درمان آرتروز:

این ماساژ با تأثیر بر روی دستگاه عضلانی و اسکلتی، به بهبود آرتروز کمک‌کند. بدین ترتیب درهای مفاصل دست، زانو، کمر و گردن کمتر می‌شود. طبق تحقیقی بیماران 50 تا 58 ساله که از آرتروز زانو رنج می‌بردند درمان شدند.

8.ماساژ تایلندی و کمک به توانبخشی پس از سکته مغزی:

معمولاً افراد پس از ابتلا به سکته مغزی دچار مشکلات حرکتی می‌شوند، همچنین در این افراد درد و افسردگی شایع است. با ماساژ تایلندی خلق‌و‌خوی این افراد بهتر شده است. کاهش گرفتگی عضلاتشان کم شده و توانسته‌اند راه بروند.

9.بهبود عملکرد سیتم ایمنیبدن با ماساژ تایلندی:

در این ماساژ معمولاً روغن بکار نمی‌رود. اما اگر کسی بخواهد از روغن‌های نظیر اسطوخدوس که آرام‌بخش است استفاده کند اشکالی ندارد. در بیماران مبتلا به سرطان کلون با استفاده از روغن زنجبیل و نارگیل بهبودی سریعتر حاصل شد و تعدا لنفوسیتهای بدنشان پس از سه بار ماساژ در هفته به میزان 11درصد افزایش داشت.

10.تأثیر ماساژ تایلندی بر روی پوست:

وقتی جریان خون در سطح پوست افزایش یابد، پوست تقویت شده و مشکلاتش کم می‌شود. همچنین با تحریک غدد چربی، چربی بیشتر ترشح شده و پوست نرم و لطیف می‌شود.

غدد عرق نیز باعث می‌شوند توکسین و اوره از بدن خارج شود. همچنین سلولهای مرده از بین می‌روند و پوست شاداب می‌شود.

تأثیر ماساژ تایلندی بر روی پوست
تأثیر ماساژ تایلندی بر روی پوست – فواید ماساژ تایلندی

مدت زمان بین ماساژ تایلندی:

بعد از انجام ماساژ بهتر است فرد استراحت کند و آب زیادی بنوشد، زیرا ماهیچه‌ها کار کرده و کشیده می‌شوند و کشش و تکان می‌خورند.

نمی‌توان دقیقاً گفت هر چند مدت یک بار بدن نیاز به این ماساژ دارد. افراد باید خود ببینند آیا بدنشان به ماساژ نیاز دارد یا خیر. برخی افراد می‌خواهند روی بخشی خاص از بدنشان تمرکز کنند، باید با یک درمانگر صحبت کنند و برنامه‌ریزی برای ماساژ دریافت‌کنند.

انجام ماساژ تایلندی:

برای انجام ماساژ تایلندی فرد باید روی زمین دراز بکشد و کسی که ماساژ می‌دهد با استفاده از دست، زانو، کف پا فرد را ماساژ دهد و باید در موقعیتهای مختلف از آنها استفاده کند، طوری که درد نداشته‌باشد.

قبل از ماساژ نیاز به کار خاصی نیست، فقط سعی کنید موارد زیر را در نر داشته باشید:

 • زودتر در مرکز ماساژ حضور بیابید.
 • سابقه پژشکی خود را توضیح‌دهید تا اگر مشکلی دارید که ماساژ برایتان ضرر دارد بدانند.
 • لباس آزاد و راحت یا ورزشی بپوشید. لباسهای تنگ باعث اذیت شدنتان شده و حرکات را نیز محدود می‌کند.
 • ماساژ تایلندی فشار بر روی نقاط خاص بدن است و کانالهای خاصی از بدن برای جریان انرژی بهبود می‌یابند.

عوارض جانبی ماساژ تایلندی:

درست است که این ماساژ بسیار مفید بوده و بر سلامت تأثیرگذار است، اما باید بدانید که برای برخی بیماریها ضرر دارد، چون تأثیری مستقیم بر گردش خون افراد می‌گذارد. پس قبل از انجام حتما با فردی که ماساژ برایتان انجام می‌دهد مشورت‌کنید. بیماریهایی مانند بیماریهای زیر را لازم است با آنها در میان بگذارید:

 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • بیماریهای قلبی
 • پوکی استخوان
 • بیماری عصبی که نخاع را درگیرکند
 • بیماری عروق کرونری
 • بیماری پوستی مانند پسوریازیس، اگزما
 • اعضای مصنوعی مانند زانو و کفل مصنوعی

فشار وارده را می‌توان کمتر کرد ولی اگر جراحتی دارید بهتر است این ماساژ را انجام ندهید. زیرا به بدنتان آسیب خواهد رساند. بیماران سرطانی، افراد باردار، کسانی که عمل جراحی انجام می‌دهند نباید این ماساژ را انجام دهند. این ماساژ را نباید روی نقاط دارای کبودی، تورم، زخم، جوش و غده‌های پوست یا استخوان شکسته انجام داد.

عوارض ماساژ تایلندی
عوارض ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی برای چه کسانی مناسب است؟

ماساژ تایلندی ترکیبی از یوگا و فشار وارد بر بدن بوده و قدرتمند است. اگر از ماساژ سنتی سوئدی خسته‌اید، یا از ورزش و یا ورم مفاصل، ماهیچه‌هایتان دچار سفتی شده، ماساژ تایلندی برایتان مفید است.

برای اکثر ماساژها ازروغن استفاده می‌شود، لباس را باید درآورید و زیر ملحفه بخوابید، اما در این ماساژ این طور نیست. با لباس روی حصیر می‌خوابید و این ماساژ روی زمین انجام می‌شود.

آیا ماساژ تایلندی درد دارد؟

اگر بر روی عضلات فشار زیادی بیاید بله ممکن است دردی داشته باشد. اما درد ناشی از ماساژ با درد ناشی از موارد دیگر متفاوت است. اگر ماساژور میزان فشار را تنظیم کند عالیست.

نکاتی برای آمادگی برای ماساژ:

 • لباس راحت و آزاد بپوشید.
 • ماساژدقیقه تا دو ساعت ممکن است طول بکشد.
 • قبل از ماساژ غذای سبک خورده و از خوردن غذای سنگین بپرهیزید.
 • اگر اولین بار است حتماً زودتر آنجا باشید تا فرم را پر کرده و حاضر شوید.
 • اگر احساس درد یا ناراحتی داشتید حتما با ماساژ دهنده در میان‌ بگذارید.

شما با فواید ماسز تایلندی آشنا شدید، آیا شما تجربه استفاده از ماساژ تایلندی رو داشتید؟ به نظرتون ماساژ خوبی هست؟ حتما در بخش دیدگاه نظر خودتون رو برای ما بگید.

مطالب مرتبط :

آیا با 9 خواص چای کیسه ای برای دور چشم (پف، سیاهی و…) آشنایی دارید؟

فیلم آموزش ماساژ صورت مرحله به مرحله

نمک اپسوم چیست ؟با خواص آن برای زیبایی و درمان بیماری ها آشنا شوید