13 خواص نمک صورتی هیمالیا که نمیدانید + نمک هیمالیا چیست + معجزه آن

خواص نمک صورتی
خواص نمک صورتی

شاید بهتر است قبل از اینکه بگوییم خواص نمک صورتی چیست؟ و خواص نمک هیمالیا و مضرات آن را قید کنیم بهتان بگوییم این نمک چیست؟ نمکی صورتی که خواستگاه اون پنجاب در پاکستان است و خواصی چون تعادل مایعات بدن، کاهش تنش عضلانی، متعادل کردن فشار خون و… دارد و طبق بررسی ها از معدنی بسیار بالایی برخوردار می باشد، ادامه تمامی موارد به همراه مضرات نمک صورتی هیمالیا مورد بررسی قرار میدیم پس همراه ما باشید.

نمک صورتی هیمالیا چیست؟

نمک صورتی هیمالیا نوعی نمک سنگی است که به منطقه پنجاب در کوهپایه های هیمالیا و واقع در کشور پاکستان بر می گردد. باور عمومی بر این است که این نوع نمک بسیار خالص می باشد و از نمک معمولی مفید تر است. هم چنین این نمک که دارای 98 درصد سدیم کلرید است و مزایایی برای سلامتی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مواد معدنی موجود در نمک هیمالیا

علاوه بر 98 درصد سدیم کلرید گفته شده این نمک مقادیری از سایر مواد معدنی مفید برای بدن از جمله پتاسیم ، کلسیم و منیزیم را داراست. و وجود این مواد است که سبب تفاوت نمک هیمالیا از سایر نمک های معمولی می شود و ویژگی منحصر به فردی به این ماده می دهد. هم چنین که رنگ صورتی روشن این نمک هم به وجود همین مواد معدنی ویژه برمی گردد.

بنر گل من و تو
مواد معدنی نمک صورتی هیمالیا
مواد معدنی نمک صورتی هیمالیا

اصلا نمک چرا برای بدن مفید است؟

به طور کلی نمک به دلیل داشتن سدیم برای برخی از فعل و انفعالات و بخش های بدن لازم است که برخی از آن ها عبارت اند از:

  • تعادل مایعات در بدن را حفظ کرده و مانع از کمبود آب می شود.
  • ارسال تکانه های سیستم عصبی را تسهیل می کند.
  • تنش های عضلانی را آرام می کند .
  • فشار خون را متعادل نگه می دارد و مانع از افت آن می شود.

علاوه بر موارد بالا مصرف نمک از عفونت های مختلف جلوگیری کرده و باکتری های مضر برای بدن را از بین می برد.هم چنین محققان از آزمایشاتی که برروی نمونه های حیوانی انجام داده اند نتیجه گرفتند که مصرف نمک تاثیرات خوبی برروی افسردگی داشته و می تواند نشانه های آن را تسکین بخشد.

خواص نمک صورتی برای پوست

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نمک صورتی می تواند برای پوست شما نیز بسیار مفید باشد! نمک هیمالیا یا همان نمک صورتی دارای مواد معدنی بسیاری است که علاوه بر مصرف خوراکی، می توان برای سلامت پوست نیز از آن بهره مند شد.

یکی از مواردی که می توانید برای درمان آن از نمک صورتی استفاده کنید درمان آکنه و جوش است. این جوش ها اغلب بر اثر رشد باکتری ها و بسته شدن منافذ پوست ایجاد می شود؛ از راهکار های خانگی برای کاهش این عارضه پوستی استفاده محلول نمک هیمالیا است.

خواص ضدباکتری نمک صورتی روی پوست، این محلول به دلیل خاصیت ضد باکتریایی خود، باکتری های مضر را از روی صورت پاک می سازد. همینطور می توانید از نمک صورتی به عنوان اسکراب صورت و لکه بری نمک صورتی را به عنوان اسکراب پوست نیز مورد استفاده قرار دهید. این نمک به علت آن که دارای مواد معدنی می باشد و از طرفی خاصیت ضد التهابی دارد گزینه ی مناسبی برای اسکراب پوست به حساب می آید.

فواید نمک هیمالیا برای بدن

همان طور که پیش تر اشاره شد نمک هیمالیا دارای مواد معدنی کم نظیری است که موجب تفاوت آن با سایر نمک ها می شود. گفته می شود که این مواد معدنی ویژه و کم نظیر به 84 نوع مختلف می رسند. بنابراین انتظار می رود که نمک هیمالیا تاثیرات ویژه ای برای بدن انسان داشته باشد که از جمله آن ها به مواردی اشاره می کنیم.

خواص نمک هیمالیا برای سلامتی
خواص نمک هیمالیا برای سلامتی

دفع سموم از بدن به کمک نمک صورتی هیمالیا

نمک هیمالیا سموم را از بدن شما دفع می کند. برای این که بتوانید از این فایده نمک هیمالیا بهرمند شوید بهترین روش درست کردن آب نمک است. به این صورت که در ظرفی سفالی و ترجیحا کوزه  تا یک چهارم را نمک هیمالیا بریزید و باقی ظرف را با آب پر کنید. یک شبانه به آن فرصت دهید تا خوب مخلوط شود و آب کاملا از نمک اشباع شود. اگر بعد از طی این مدت مقداری نمک در ته ظرف باقی ماند می توانید مطمئن شوید که کار را درست انجام داده اید و آب کاملا از نمک اشباع شده و توانایی جذب نمک بیش تر را  ندارد.

حالا روزانه یک قاشق از این ترکیب را با یک لیوان آب مخلوط کرده و صبح ها آن را بنوشید. این عمل سموم را از بدنتان دفع کرده و به سلامت شما کمک خواهد کرد.

حتما مطالعه کنید : خواص نمک اپسوم

خواص نمک هیمالیا و کمک به هضم غذا

همان طور که می دانید فرایند هضم غذا از دهان شروع شده و در داخل بدن و معده ادامه پیدا می کندو اولین تاثیری که نمک هیمالیا در این فرایند دارد کمک به فعال شدن غدد بزاق در دهان می باشد. این غدد آنزیمی به نام آمیلاز را آزاد می کنند که کار کرد مهم آن کمک به هضم کربوهیدرات ها می باشد.

در ادامه ی روند هضم نمک هیمالیا در معده اسید هیدروکلرید و یک نوع آنزیم دیگر که نقش آن کمک به هضم پروتئین ها می باشد را فعال می کند. بنابراین نمک هیمالیا نقش مهمی در بهبود و تسهیل فرایند هضم غذا دارد.

چطور با نمک هیمالیا تنظیم قند خون کنیم؟

نمک هیمالیا می تواند میزان قند خون را تنظیم نماید. مصرف روزانه مقدارمورد نیاز از این نمک می تواند جریان مایعات را در بدن کنترل کرده و این مورد را تنظیم کند. هم چنین این نمک می تواند میزان مواد معدنی و ترشح هورمون ها را متعادل سازد که این امر حساسیت به انسولین را در بدن بهبود می بخشد و مانع از افت ناگهانی و شدید قندخون می شود.

بنابراین نقش نمک هیمالیا به عنوان یک  تعادل بخش و تنظیم کننده در بدن می باشد.

بهبود مشکلات تنفسی

می توان از فرایند نمک درمانی برای بهبود مشکلات تنفسی استفاده کرد. به این صورت که برخی از مشکلات تنفسی موجود در افراد با استنشاق و بوییدن نمک می تواند بهبود یابد. هنگامی که نمک استنشاق می شود ذرات ریز آن وارد دستگاه تنفسی شده و با ویژگی ضد میکروبی و ضدباکتریایی خود دستگاه تنفسی را از وجود انواع میکروب و باکتری پاک می کند. بنابراین برای پاک سازی ریه می توان از نمک هیمالیا استفاده کرد. و مشکلاتی مانند آلرژی فصلی و احتقان قفسه سینه را درمان کرد.

خواص نمک صورتی هیمالیا
خواص نمک صورتی هیمالیا

خواص نمک هیمالیا و جوان سازی پوست

برای داشتن پوستی شفاف و شاداب می توانید از حمام نمک هیمالیا استفاده کنید. زیرا موادمعدنی ویژه موجود در این نمک در هنگام تماس مستقیم با پوست به راحتی جذب می شوند. از جمله خواص معدنی موجود در این نمک برای پوست می توان به مواردی اشاره کرد:

گوگرد پوست را صاف و شفاف نگه می دارد.

کروم اکنه را از بین می برد و جای زخم و جوش روی پوست را درمان می کند.

منیزیم گرفتگی عضله را تسکین می دهد و بافت نرم بدن را سالم نگه می دارد.

کمک به روند هیدراتاسیون

سدیم می تواند تعادل مناسبی را در مایعات بدن حفظ کند  و از کمبود آب جلوگیری نماید.

و نمک هیمالیا به عنوان منبع سدیم می تواند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد. کافی است مقداری از آن  همراه با غذا یا در ترکیبی از مایعات استفاده شود.

نمک صورتی هیمالیا
نمک صورتی هیمالیا

خواص نمک صورتی برای مو

استفاده از نمک آبی یا نمک صورتی برای مو فوایدی بسیاری دارد. برخی از این خواص شامل از بین رفتن شوره سر، درمان کم پشتی مو و کاهش چربی پوست سر است که می توان با مصرف این ماده بسیار ارزشمند آن را حل کرد.

شما می توانید با استفاده از نمک صورتی تأثیر فوق‌العاده معجزه‌آسایی بر رشد مو داشته باشید و بتوانید بر ریزش مو غلبه کنید. در واقع این نوع نمک‌ها برای سایر اعضای بدن و بهبود بیماری‌هایی مانند فشار خون نیز تأثیر زیادی دارد. این نوع جایگزین نمک برای فشار خون به شما کمک می‌کند که علاوه بر داشتن غذای خوشمزه و خوش‌نمک، سلامتی خود را نیز حفظ کنید.

کاهش چربی موی سر با نمک صورتی

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که می توانید کارخانه روغن گیری با کف سرتان راه بیاندازید این نمک مناسب شماست. اگر غده چربی در پوست سر بیش از اندازه ترشح شود، موی شما نیز چرب‌تر از حالت نرمال به نظر می‌رسد. علاوه بر این‌که نمک برای ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توانید از این ماده برای کاهش چربی پوست سر نیز استفاده کنید. در این روش، باید دو قاشق غذاخوری از نمک آبی یا صورتی را داخل شامپوی خود بریزید. بعد از چندین بار استفاده، نتیجه خارق‌العاده آن را خواهید دید.

تفاوت نمک صورتی هیمالیا با نمک معمولی

عقیده رایج این است که نمک هیمالیا کمتر از نمک معمولی سدیم دارد. درحالی که چنین نیست و هردو حدود 98 درصد سدیم دارند. تنها تفاوت در این است که نمک هیمالیا بلور های درشت تری نسبت  به نمک معمولی دارد و بنابراین در مقدار یکسانی از هردو نوع نمک هیمالیا سدیم کم تری خواهد داشت. میزان شوری نمک هیمالیا هم کم تر از نمک معمولی است بنابراین در هنگام مصرف باید میزان بیش تری نسبت به نمک معمولی استفاده شود تا طعم دلخواه به دست آید.

تفاوت نمک صورتی هیمالیا با نمک معمولی
تفاوت نمک صورتی هیمالیا با نمک معمولی

البته امروزه دانه های ریزتری هم از نمک هیمالیا در بازار موجود است.

نظر انجمن قلب آمریکا

انجمن قلب آمریکا میزان سدیم مورد نیاز برای بدن را تعیین نموده و اعلام می کند که حدود 75درصد این میزان از طریق مصرف نمک موجود در انواع غذاها و نوشیدنی ها به دست می آید.

البته نمک معمولی هم میزان سدیم زیادی را به غذاها نمی دهد.

پس هنگام تهیه غذا به اندازه دانه ها و بلور های نمک و همین طور میزان سدیمی که به بدن انتقال می دهد توجه کنید.

آیا نمک هیمالیا برای تصفیه هوا خوبه؟

همانطور که در بالا گفتیم این نمک کمک بسزایی به سم زدایی بدن میکند، همچنین از آن به عنوان تصفیه کننده هوا هم استفاده میشود، به تازگی شاید کرسیتال های نمکی که داری چراغ هستند رو دیده باشید علاوه بر زیبایی آنها میتوانند به اندازه خود محیط اطراف را تمیز و زیبا کنند و در برخی منابع ذکر شده است که میتواند به جذب امواج مضر وایرلس هم کمک کند.

جالب است بدانید این چراغ ها اب موجود در هوای اطراف خود را تبخیر میکند و نمک صورتی هیمالیا وظیفه تصفیه و پاکسازی آن را دارد.

نمک صورتی هیمالیا و تنظیم PH

محلولی که حاوی نمک صورتی هیمالیا باشد میتواند ph را کنترل کرده و برخی از مشکلاتی که در ادامه به آن می پردازیم را کاهش دهید. میدانید که تنظیم نبودن Ph  مجوجب کم شدن تراکم استخوان، ایجاد سنگ کلیه، به وجود آمدن نقص ایمنی و بالا رفتن وزن می باشد، PH استاندارد در ادار 6/5 می باشد. البته جالب است بدانید که میزان ph در زمان صبح و بعداظهر کمی بیشتر از 6/5 است. اگر میزان پی اچ را از بزاق دهان اندازه گیری میکنید باید مابین 6/5 تا 7/5 باشد.

از بین بردن گلو درد

همانطور که میدانید غرغره کردن نمک برای کم کردن گلو درد  کمک بسزایی میکنید، نمک با از بین بردن باکتری های موجود در گلو به شما کمک نیکنه که درد رو کاهش بدیدف نمک صورتی هیمالیا هم همانند نمک معمولی این کار رو برای شما انجام خواهد داد. پس کافیه که نصف قاشق چای خوری را در یک فنجان آب ولرم حل کنید و سپس به دستشویی رفته و آن را غرغره کنید.

نمک صورتی هیمالیا

خواص نمک هیمالیا و تخلیه ی سینوس

همانند نمک که سینوس های شما را تخلیه میکند، پس هر از گاهی شما محلول آب و نمک صورتی را آماده کنید و بینی خود را در داخل آن فرو ببرید تا باکتری های موجود از بین برود همچنین اگر دوست ندارید این کار را انجام بدید کریستال هیا آماده تهیه کنید و کنار بینی خود استشمام کنید، این کار باعث پاک شدن مجرای تنفسی شما خواهد شد.

مضرات نمک صورتی هیمالیا

در هنگام استفاده از نمک هیمالیا حتما به نکات زیر توجه نمایید:

همانطور که حتما اطلاع دارید با توجه به کمبود منابع ید درمواد غذایی روزانه وبا توجه به تاثیری که در کاردکرد غده تیروئید و متابولیسم بدن دارد  امروزه این ماده مهم معدنی از طریق مصرف نمک یددار به دست می آید. اما نمک هیمالیا میزان کم تری نسبت به نمک های یددار موجود در بازار ید دارد. بنابراین در مصرف آن به این نکته توجه داشته باشید. مخصوصا اگر مشکلات مربوط به این مورد مانند تیروئید دارید مصرف نمک هیمالیا چندان به شما توصیه نمی شود.

علاوه بر ید مصرف میزان سدیم موجود در نمک هم باید مدنظر قرار گیرد. درست است که مصرف این ماده معدنی برای بدن مفید است و از مزایای آن مواردی را پیش تر ذکر کردیم ولی باید توجه کرد که مصرف آن نباید زیاد از حد باشد.

افرادی که مشکلاتی را در کبد، کلیه یا بیماری های قلبی دارند و هم چنین افرادی که فشارخون بالا دارند و کسانی که به توصیه پزشک از مصرف سدیم منع شده اند باید در مصرف نمک و همین طور نمک هیمالیا احتیاط داشته باشند.

علاوه بر گروه های بالا افراد معمولی هم باید در مصرف سدیم دقت کنند و بیش از میزان مورد نیاز آن را جذب نکنند. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در سال 2016 میلادی اکثر افراد بیش از نیاز سدیم جذب می کنند. در این گزارش ذکر شده است که حدود 90 درصد کودکان و 89 درصد بزگسالان با ازدیاد جذب سدیم مواجه اند.

مضرات نمک صورتی هیمالیا
مضرات نمک صورتی هیمالیا

میزان سدیم مورد نیاز چه قدر است؟

راهنمای تغذیه و رژیم آمریکا به شهروندان این کشور برای سال های 2015 تا 2020 میلادی توصیه می کند که به میزان کم تراز 2300میلی گرم سدیم مصرف نمایند. این میزان معادل یک قاشق غذاخوری کوچک نمک می باشد .

و البته افرادی که فشار خون بالا دارند باید کم تر از این میزان و چیزی حدود 1500 میلی گرم سدیم مصرف نمایند. و حتما هم با پزشک متخصص در این باره در ارتباط باشند.

میزان سدیم موجود در میزان نمک های مختلف

نمک                                                   سدیم

یک چهارم قاشق چای خوری                575 میلی گرم

یک دوم قاشق چای خوری                   1150 میلی گرم

سه چهارم قاشق چای خوری               1725 میلی گرم

یک قاشق چای خوری                        2300 میلی گرم

اغلب مردم بیش از این مقدار را مصرف می کنند که نتیجه آن می شود که کلیه ها سعی در دفع سدیم مازاد به صورت ادرار دارند و اگر موفق نشوند مایع بینابین سلول ها افزایش می یابد که این امر سبب افزایش حجم آب و خون موجود در بدن و در نتیجه فشار به قلب و مشکلاتی چون فشار خون بالا، آسیب کبد ، پوکی استخوان و بیماری های قلبی می شود.

جایگزینی نمک هیمالیا که سدیم کم تری نسبت به نمک معمولی دارد شاید یک راهکار باشد اما  راه حل نهایی نیست و باز هم باید در میزان مصرف این ماده توجه کرد تا زیاد از حد جذب بدن نشود.

خواص نمک صورتی همیالیا برای سلامتی
خواص نمک صورتی همیالیا برای سلامتی

آیا نمک صورتی هیمالیا استفاده کنیم؟

درسته ما در این مطلب به خواص نمک صورتی هیمالیا پرداخیتم ولی نمیشه گفت که به نسبت نمک معمولی ویژگی هیا خیلی بالایی دارد، ولی به این نکته توجه کنید که به اندازه قابل توجهی سدیم را کاهش خواهد داد. و برای سلامتی شما بسایر مفید خواهد بود. همانطور که در این مطلب اشاره کردیم نمک صورتی می تواند برای درمان بسیاری از بیماری و زائده های ظاهری برای شما مفید باشد. خواص نمک صورتی بسیار گسترده است و می توانید با مصرف خانگی آن علاوه بر درمان مشکلات خود در هزینه ها نیز صرفه جویی کنید.

شما چه تجربه ای در خصوص مصرف نمک صورتی دارید؟ حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.

مطالب مفید :

خواص نمک چیست؟

خواص کشت برای سلامتی