31 روش طبیعی و کم هزینه برای از بین بردن مورچه‌ها در خانه

از بین بردن مورچه خانه
از بین بردن مورچه خانه

از بین بردن مورچه خانه : مورچه‌ها با وجود اینکه موجودات بی‌ آزاری هستند و موجودات مراحم دیگر مانند کک، ساس، بید کاغذ، مگسها و عنکبوتها را می‌کشند و می‌خورند، اما گاهی هجوم آنها به خانه باعث نگرانی می‌شود. گاهی ممکن است به ظرف غذا و خوراکی حمله‌ کنند و کلاً هیچ چیز از شر آنها در امان نماند. به همین خاطر ممکن است به فکر از بین بردن مورچه‌ها بیفتید. دفع مورچه‌ا به دلیل مقاوم بودن آنها گاه بسیار دشوار است. برخی افراد از حشره‌کشهای شیمیایی استفاده‌می‌کنند، که راه حلی موقتی است و پس از پند روز باز سروکله مورچه‌ها پیدا‌می‌شود. همچنین استفاده از حشره‌کشهای شیمیایی مضر نیز هست.

وجود مورچه ها در خانه به علت وجود مواد غذایی مورد نیازشان است. پس باید سعی‌کنید آنها را از بین ببرید. اما روشهای طبیعی زیادی نیز هست که می‌توان از شر مورچه راحت شد. موادی مانند سرکه، آبلیمو، جوش‌شیرین، خاک دیاتومه، تفاله قهوه از جمله روشهای طبیعی از بین بردن مورچه است.

راه‌حلهای طبیعی از بین بردن مورچه خانه :

برخی از روشهایی که معرفی می‌کنیم، تنها مورچه‌ها را دفع کرده و فراری می‌دهد و بعضی روشها آنها را می‌کشد و از بین می‌برد. گاهی مورچه‌های سمی و خطرناک به منزل حمله‌می‌کنند که باید سریعاً آنها را از بین ببرید.

بنر گل من و تو
1.سرکه راه حلی طبیعی از بین بردن مورچه خانه:

یکی از مواردی که می‌توانید سر راه مورچه‌ها ریخته و آنها را از ورود به خانه و آشپزخانه بازدارید، سرکه است. بدین صورت که به میزان برابر آب و سرکه سفید را درون یک اسپری ریخته و بر سر راه آنها و رد فرومونی مورچه‌ها بپاشید و تا چند روز این کار را انجام‌دهید، هر زمان سرکه خشک شد دوباره اسپری‌کنید. این کار مورچه‌ها را فراری‌ می‌دهد.

استفاده از سرکه برای از بین بردن مورچه
استفاده از سرکه برای از بین بردن مورچه
2.از بین بردن مورچه با آب و صابون:

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌های از بین بردن مورچه‌ها، آب و صابون است، کمی مایع ظرفشویی درون افشانه ریخته به آن آب بیفزایید و اسپری کنید. این روش مورچه‌ها را کشته و رد فرومونی را نیز از بین می‌برد. بهتر است چند روز بطور مداوم از این روش استفاده‌کنید تا جواب بگیرید.

3.استفاده از آب لیمو برای دفع مورچه:

به میزان مساوی آب و آب لیمو را ترکیب و اسپری‌کنید. هم طراوت و تازگی و بوی خوش به خانه می‌دهد و هم با توجه به اسیدی که دارد، حس جهت‌یلبی مورجه ار به هم می‌ریزد.

از بین بردن مورچه با آب و لیمو
از بین بردن مورچه با آب و لیمو
4.استفاده از گچ:

مورچه‌ها هیچ‌گاه از روی خطوط گچی رد نمی‌شوند و دلیلش آن وجود کلسیم کربنات (Calcium Carbonate) در ترکیب گچ می باشد، پس برای از بین بردن دور لانه مورچه ها کمی گچ سفید استفاده‌ کنید.

5. پودر بچه:

شاید شنیده باشید که برای نزدیک نشدن جانورانی مانند مورچه و … دور نوزاد کمی پودر بچه بریزید. درست است، پودر بچه مورچه را فراری می‌دهد.

6.خاک دیاتومه و دفع مورچه:

پاشیدن خاک دیاتومه در اطراف منزل و جایی که مورچه‌ها هستند، آنها را طی چند روز کشته و از بین می‌برد. خاک دیاتومه پودر نرمی است که لیپیدهای لایه خارجی براق پوسته حشرات را جذب می‌کند و با کم آب کردن آن باعث مرگشان می‌شود. خاک دیاتومه همچنین ساس، کک و جیرجیرک را نیز می‌کشد.

خاک دیاتومه را خیس نکنید و بصورت خشک بپاشید، اگر باران زد حتما دوباره خاک بپاشید. بهتر است خاکی که می‌خرید خوراکی باشد تا برای حیوانات خانگیتان ضرری نداشته باشد.

استفاده از خاک دیاتومه
استفاده از خاک دیاتومه
7.بوریک اسید، راهی برای از بین بردن مورچه:

بوریک اسید مانند خاک دیاتومه عمل‌می‌کند و به پوشش خارجی آنها آسیب می‌زند. با پاشیدن این پودر مورچه‌ها کشته‌می‌شوند. زمانی که استفاده می‌کنید، مراقب کودکان و حیوانات خانگی باشید، چون ماده‌ای سمی است. با استفاده از بوریک اسید و عسل مورچه‌ها را در دام بیندازید.

به این ترتیب که 2قاشق غذاخوری عسل و 2قاشق غذاخوری بوریک اسید را مخلوط کرده و این خمیر را برای طعمه استفاده‌کنید. می‌توانید آن را روی مقوایی مالیده و بر سر راهشان قراردهید. شاید همان لحظه نمیرند، اما به لانه خود رفته و با این ترکیب بقیه مورچه‌ها را نیز می‌کشند. می‌توانید این کار را تا خلاص شدن از شر مورچه ها ادامه دهید. مورچه ها طعمه سمی را به لانه برده و ملکه از آن می‌خورد و طی چند هفته نابود می‌شوند.

بوریک اسید
بوریک اسید
8.تفاله قهوه برای دفع مورچه:

با ریختن تفاله قهوه در جایی که مد نظر دارید از ورود مورچه جلوگیری کنید. مورچه‌ها بوی آن را دوست ندارند و به آنجا نزدیک نمی‌شوند.

9.آرد ذرت و دفع مورچه:

آرد ذرت به دلیل اینکه سنگین است و مورچه قادر به هضمش نیست، وقتی آن را به لانه برده و می‌خورد، باد کرده می‌ترکد.

10.نمک راه حلی آسان:

نمک فقط مورچه‌ها را دفع‌کرده و مانع از ورود آنها می‌شود و آنها را نمی‌کشد. با اسپری آب نمک می‌توانید از ورود آنها از سوراخ و درزها جلوگیری‌کنید.

11.تمیزکاری مرتب خانه:

با تمیز کردن خانه و یا اسپری کردن مواد طبیعی در مسیر مورچه‌ها رد آنها را از بین ببرید تا مورچه‌های دیگر را به دنبال خود نکشند. هیچ گاه باقیمانده خوراکیها را نگه ندارید. روی میز و سطوح را با سرکه پاک کنید. سینک ظرفشویی را مرتب تمیز کنید.

تمیز کردن خانه راهی برای پیدا نشدن مورچه
تمیز کردن خانه راهی برای پیدا نشدن مورچه
12.اسپری مورچه کش:

این اسپری ها به محض اینکه روی بدن مورچه اسپری شوند آنها را کشته و از بین می‌برند. ماندگاری بالایی داشته و وقتی مورچه از روی آن رد می‌شود نیز اثر دارد. تا سه ماه اثرشان باقیست. همچنین یک سری مایعات غلیظی برای بیرون از منزل در نظر گرفته شده است که می‌توانید به اطراف بریزید. البته با آب مخلوط کنید.

13.مورچه مآمور کشف غذا را بکشید:

همانطور که می‌دانید وظیفه برخی مورچه‌ها کشف جای منابع غذاییست تا به دیگر مورچه‌ها اطلاع دهند. اگر دیدید مورچه‌ای تنهاست، حتما آن را بکشید، چون بقیه را نیز خبر می‌کند.

14.روغن کافور و الکل صنعتی:

به نسبت 1به 9، روغن کافور و الکل صنعتی را ترکسیب کرده و در خانه مورچه ها اسپری نمایید.

15.ملکه مورچه‌ها را از بین ببرید:

بهتر است بجای تمام این کارها ملکه را که تولید مثل می‌کند بکشید و از شرشان خلاص شوید. معمولاً ملکه در پایین لانه است وشما آن را نمی‌بینید. از غذ ایی که مورچه‌های کارگر می‌آورند، تغذیه‌کرده و تخم‌گذاری می‌کنند.

از بین بردن ملکه مورچه ها
از بین بردن ملکه مورچه ها
16.گیاهان و سبزیجات از بین برنده مورچه‌ها:
 • اسطوخودوس
 • گوجه فرنگی
 • گل همیشه بهار
 • دکمه طلایی
 • سداب
 • رزماری
 • مرزنگوش
 • نعناع

نکاتی در ارتباط با از بین بردن مورچه‌ها:

 • سطل آشغال را بیرون نگه دارید.
 • از مواد دفع‌ کننده مورچه‌ها در جاهای مختلف استفاده‌ کنید.
 • ملکه مورچه‌ها بزرگتر از سایر مورچه‌هاست.
 • از اسپری‌های تمیزکننده استفاده‌کنید.
 • بوی میخک می‌توتاند مورچه‌ها را فراری‌ دهد.

هشدار:

 • برخی سمها مانند سم بوریک اسید در فصل تابستان و فصول گرم سال تأثیرگذاری کمی دارند.
 • اگر اشتباهاً اسید بوریک توسط فرد خورده شود باید لیوان آب نوشیده و به پزشک مراجعه‌ شود.
 • در حیاط خانه نعناع بکارید.
 • سموم و آفت کشها را دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار‌ دهید.
 • هنگام استفاده از سموم دستکش پوشیده و ماسک بزنید و یا عینک محافظ برای استفاده از اسپری بزنید.

سایر روش های از بین بردن مورچه خانه

در ادامه به برخی ار روش هایی که توضیحات کمتری نیاز دارند می پردازیم:

 

 1. بستن مسیر عبور مورچه‌ها: مسیر مورچه‌ها را دنبال کرده و وردشان را مسدود کنید. مثلا جلوی در و پنجره توری بزنید یا درزگیر استفاده‌ کنید.
 2. برخی روغن‌ها مانند روغن نعناع فلفلی و درخت چای و لیمو مورچه را دفع می‌کنند. الته روغنهایی چون روغن اکالیپتوس و اسطوخودوس یا چوب سدر نیز مؤثر است. 225 گذم آب و نصف قاشق چایخوری صابون و 12 قطرذه روعنی معطر می‌تواند برای دفع مورچه ها بسیار عالی باشد. روش دیگری هم هست که می‌توانید روغن را روی پنبه مالیده و به جاهای مورد نظر بکشید. دیگر مورچه‌ای نخواهید دید.
 3. ظروف غذا را در طرف سربسته نگه دارید
 4. مرتب جارو زده و شکر یا خوراکیهای دیگر را سر راه نریزید.
 5. در اتاق خواب عذا نخورید
 6. برای گرفتن درز پنجره‌ها و درها از سیلیکون استفاده‌کنید
 7. از بین بردن مورچه با فلفل سیاه: به این ورش می‌توان مورچه را فراری داد.
 8. مس: اطراف را با مس احاطه کنید، از انجا عبور نمی‌کنند.
 9. استفاده از آب داغ: اگر کمی آب داغ در سوراخ مورچه ها بریزید از ورودشان جلوگیری می‌کنید.
 10. جوش شیرین: جوش شیرین را در مسیر مورچه‌ها بریزید،مورچه آن را خورده و می‌میرد.
 11. فلفل هندی: با پاشیدن کمی فلفل هندی در لانه آنها از ورودشان جلوگیری کنید.
 12. دارچین: کمی دارچین به اطراف بریزید. مورچه ها را دفع می‌کند.

  دارچین برای از بین بردن مورچه
  دارچین برای از بین بردن مورچه
 13. پوست مرکبات بگذارید: پوست مرکبات را با آب ترکیب کرده و در مخلوط کن خوب مخلوط کرده و اسپری کنید.
 14. اسید تارتاریک و روغن درخت چای
مطالب مرتبط :

8 روش فوق العاده موثر از بین بردن مورچه خاک گلدان 👌

روش فوق العاده برای تمیز کردن لکه مبلمان در 6 مرحله

تمیز کردن ظروف مسی کدر شده