4 نکته مهم برای خرید عینک آفتابی

نکات خرید عینک آفتابی
نکات خرید عینک آفتابی

نکات خرید عینک آفتابی : فصل تابستان است و احتمالاً اگر به مسافرت و کنار ساحل آفتابی هم بروید، حتماً نیاز به یک عینک آفتابی و کلاه آفتاب‌گیر خوب دارید. وقت آن است که خصوصیات یک عینک آفتابی خوب را هنگام خرید بدانید. البته عینک آفتابی مخصوص تابستان نیست و بهتره که در تمام فصول که شدت نور زیاد هست از اون استفاده کنید.

ابتدا در مورد عینک آفتابی صحبت‌ کنیم. مواردی هست که شما هنگام خرید عینک آفتابی باید در موردش فکر کنید:

  1. رنگ لنز
  2. محافظت در برابر اشعه UV
  3. تشعشع
  4. فرم

انتخاب رنگ لنز مناسب

یکی از نکات خرید عینک آفتابی رنگ لنز می باشد ، این تصور غلط وجود داشته که هر چقدر عینکتان رنگ تیره‌تری داشته‌ باشد، بهتر از چشمانتان محافظت‌ می‌کند. چنین چیزی صحیح نیست. رنگ و تیرگی عینک سلیقه شخصی بوده و اغلب بر اساس نوع فعالیتی که هنگام استفاده از عینک‌آفتابی و شرایط آفتابی انجام‌می‌دهید می‌باشد.

بنر گل من و تو

در ساحل آفتابی شما بیشتر در معرض نوزبازتاب‌شده بوده و ممکن است عینک با لنز کهربایی تیره، مسی یا قهوه‌ای را انتخاب‌ کنید. اگر اسکی می‌کنید شاید زرد یا نارنجی را برای افزایش کنتر است و مقابله با رنگ یکنواخت، انتخاب‌کنید. اگر به دنبال افزایش کنتراست در یک روز نیمه ابری هستید، ممکن است زرد کهربایی یا گلی رنگ را انتخاب‌کنید.

موضوع دیگر شامل لنزهای آیینه‌ای  می‌شود که قادرند 10 الی 15 درصد اشعه‌های مرئی خورشید را بلاک‌کنند. یا لنزهای فتوکرومیک که زمانی که بیرون می‌روید تیره‌تر شده و سپس به‌ سرعت هنگامی که در فضای بسته هستید روشن‌ می‌شوند.

نکات مهم خرید عینک آفتابی خوب
نکات مهم خرید عینک آفتابی خوب

حفاظت در برابر اشعه UV:

حالا که لنزها از چشمها بهتر محافظت‌ نمی‌کنند، تجهیرات حفاظت در برابر اشعه UV این کار را انجام‌ می‌دهند. تحقیقات نشان‌ می‌دهد که قرارگیری در معرض اشعه‌های UVA و  UVB می‌تواند منجر به آسیب چشمی از قبیل آب‌ مروارید، برفکوری و زوال ماهیچه چشم شود. با استفاده از عینکهایی که در برابر اشعه‌های مضر حفاظت‌ می‌کنند، چشمهای شما باید سالم‌تر بمانند. همچنین حتما می‌دانید که برخیی بخشها و نواحی کشور اشعه UV بیشتری از سایر نواحی دریافت‌می‌کنند.

نکات خرید عینک آفتابی، تشعشع

مشکل دیگری که هنگام روبرویی با آفتاب، بخصوص هنگام رانندگی با آن مواجهیم، تشعشع است. اطمینان از اینکه عینک شما پلاریزه است کمک زیادی می‌کند. این عینک بدین صورت کارمی‌کند که تنها اجازه ورود مقدار خاصی نور در زاویه‌ای معین را داده و نور زیاد را کاهش‌می‌دهند.

اگر به نور حساس هستید، لنزهای پولاریزه زمانی که بیرون از خانه مطالعه‌می‌کنید کمک‌می‌کند. نور بازتابی از صفحه کتاب می‌تواند موجب اخم‌کردن یا خستگی چشمها برای مدت زمان طولانی‌شود.

راه حل دیگر برای مواجهه با این مشکل استفاده از پوشش ضد انعکاس روی لنزهاست. این پوشش با جلوگیری از انعکاس نور از سطح لنز، لک چشم را کاهش‌می‌دهد. زمانی که این پوشش پشت لنزتان بکاررود، می‌تواند به مشکلاتی که خورشید هنگام تابش از پشت سرتان ایجاد‌می‌کند، کمک‌کند.

انتخاب عینک آفتابی خوب
انتخاب عینک آفتابی خوب

نکات خرید عینک آفتابی ، فرم عینک

همه نورها از روبرو و مستقیم به چشم آسیب نمی‌زنند. این نور می‌تواند از بالا، کناره‌ها و زیر فرم عینک وارد شود. هر چه فرم کوچکتر باشد، نو فیلترنشده بیشتری به چشم راه پیدا‌می‌کند. اینجاست که کلاه لبه‌دار کمک‌می‌کند و از چشم و حتی پوست صورت محافظت‌می‌کند.

برای ماکسیمم محافظ عینک آفتابی fit over ایده بسیار خوبی است. این عینکها نور را از بالا و بغل‌ها و حتی زیر چشم فیلترمی‌کنند، تا ماکسیمم محافظت را از چشم‌ کرده و تنوع لنز رنگی زیادی دارند.

هنگام خرید عینک آفتابی، هر فرمی که انتخاب‌می‌کنید، مطمئن‌شوید بخوبی مناسب است و از روی بینی سرنخورده و هنگام فعالیت نمی‌افتد.

همچنین به یاد داشته‌ باشید تنها نور مستقیم نیست که شما باید در موردش نگران‌ باشید. آب 100درصد، شن خشک و بتون 25درصد و حتی شیشه 3 درصد اشعات مضر UV را بازتاب‌ می‌کند.

مطالب مرتبط:

ترفندهای عینک که هر کس با چشم های ضعیف باید بداند

۵ نکته مهم قبل از خرید ریمل که باید بدانید

آیا هویج جای عینک را می گیرد ؟