5 اشتباهی که باعث مرگ بونسای میشه

دلایل مرگ بونسای
دلایل مرگ بونسای

مرگ بونسای : رشد و پرورش بونسای بسیار خوب و بی دردسر است تا جایی که ما در نگهداری بونسای اشتباه نکنیم. اولین نکنه این است که در خرید بونسای دقت کنیم(از اینجا نکات کاربردی برای خرید بونسای را مطالعه کنید). ما در این مطلب قصد داریم 5 اتباهی که ممکن است باعث ایجاد مرگ در درختچه بن سای شما شود را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

بزرگترین اشتباه بونسای؟ آبیاری بیش از حد

یکی از دلایل مرگ بونسای آبیاری بیش از حد است این بزرگترین استباهی است که یک شخص میتونه در نگهداری بونسای مرتکب بشه خیلی ها که کارمند هستند و در اداره از این گیاه دارند هر روز که به دفتر می آیند یک فنجان کوچک را با آب پر می کنند، سپس به آرامی آب را روی سطح خاک میریزند. و یا در خانه شما مقدار باقی مانده آب که در لیوان هستو به گیاه میدین.

این کار باعث پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ بونسای خواهد شد. شما باید یک خاک خوب برای این گیاه فراهم کنید تا اینکه آن را آبیاری زیاد کنید.حتمی تا زمانی که خاک گلدان بونسای تا عمق 3 سانتی خشک نشده به آن آب ندهید.

بنر گل من و تو

از کود تغذیه کنید

تصور کنید یک درخت در طبعیت داره بزرگ میشه این گیاه در زمین رشد میکنه و از با گسترش ریشه به مواد مغذی که در زمین هست دست پیدا میکنه حال تصویر کنید که بونسای شما در خاک به دنبال مواد مغذی میگرده ولی چون این مواد محدود گلدان هست باید شما به نحوی کمبودها رو جبران کنید. ما با افزودن مواد مغذی و مکمل ها در خاک جایگزین خوبی برای تغذیه گیاه پیدا کرده است.

اگر کود را ندهید، در نهایت میمیرد.

نگه داشتن آن در فضای باز

شایعترین اشتباهی که در نگهداری بونسای میکنیم ویکی از دلایل مرگ بونسای هست اینه که اون مدام یکجا و با یک شرایط نوری و دما نگهداری میکنیم.

برخی از بونسای ها ساخته شدن تا در فضای باز زندگی کنند.این یک اشتباه بزرگ است که بونسای برای روی میز شما همیشگی میتوانند زنده بمانند آنها را به کنار پنجره منتقل کنید و در پاییز دما را کمی پایین بیاورید تا خزان را بتوانند انجام دهند.

چرا برخی از بونسای های نمیتوانند در داخل زندگی کنند؟ چند دلیل:

  • آنها نیاز به رشد کامل دارند.
  • آنها به یک دوره خواب عمیق یا استراحت نیاز دارند. این دوره خواب عمیق توسط درجه حرارت سرد ایجاد می شود.

گیاهتان را هرس کنید

هرس کردن علاوه بر زیبایی بخشیدن به بونسای آن را پر انرژی میکند پس ولی باشد شرایط و نکات هرس کرن اصولی را یاد بگیرید و کاملا حرفه ای آن را هرس کنید در غیر این صورت باعث مرگ گیاه خواهید شد.

بونسایی خود را بچرخانید

شما هر هفته یا بیشتر درختچه خودتون رو بچرخونید تا مطمئن بشید که تمام شاخه ها و برگ ها مقدار مساوی نور دریافت میکنند تا اطمینان حاصل شود که تمام شاخساره ها مقدار برابر نور خورشید را دریافت می کنند. این کار باعث میشه تا گیاه شما شاداب و سالم باشه و از دیدن ان لذت ببرید.

پاداش شما

در حالی که بیشتر اشتباهات بونسای که در بالا ذکر شد، به آسانی قابل حل هستند، بونسای می تواند بخش قابل توجهی از زندگی شما باشد، اما باید قبول کنید که درختان به آرامی رشد می کنند و از یک درخت جوانی به یک درخت کامل تبدیل میشن.ولی بونسای را میتوان تا چندین سال در همان اندازه وشکل نگهداری کرد و از بودن درخت در محیط خانه و محل کار لذت برد.