باغ در خانه

آموزش کاشت هویج در گلدان

کاشت هویج
19بازدید

گاشت هویچ در آپارتمان

آموزش کاشت و پرورش هویج در خانه

اگر فضای کاشت سبزیجاتتان در باغچه کم است، بهتر است که هویج‌ها را در گلدان پرورش دهید. با گل من و تو همراه شوید تا کاشت هویج در گلدان را به شما آموزش دهیم.

برای کاشت هویج در گلدان می‌توانید از کیسه‌ و یا گلدان‌های بزرگ برای این منظور بهره بگیرید.

آماده‌سازی خاک

از آن‌ جایی که هویج ریشه‌ ی یک گیاه است، پس خیلی مهم هست که خاک را به طور مناسب آماده‌ کنید.

اگر این کار را اشتباه انجام دهید هویج‌ های شما از همین ابتدا محکوم به فنا هستند.

خاک باید سبک و شنی بوده و هیچ قطعه‌ ی گل خیس سنگین و یا سنگی در آن نباشد.

هویج‌ ها می‌ بایست بتوانند به راحتی به سمت عمق خاک رشد کنند.

اگر مشکل بودجه ندارید، برای کاشت هویج در گلدان می‌ توانید از خاک پوسال تازه استفاده کنید.

وقتی که خاک را در محفظه می‌ ریزید حداقل ۲۵ سانتی‌ متر از سطح محفظه را خالی بگذارید.

این کار برای این است که وقتی برگ‌ های گیاهتان شروع به سبز شدن کردند، توسط مگس هویج مورد هجوم قرار نگیرند.

کاشت هویج

زمان کاشت

زمان کاشت هویج در بهار می‌ باشد. بسته به آب‌ و هوا، تا بعد از آخرین سرما صبر کرده و سپس شروع به کاشت کنید. دانه‌ی هویج نمی‌تواند در هوای سرد زنده بماند.

ابتدا هویج‌های یک کیسه را کاشته و قبل از اینکه در کیسه‌ ی بعدی نیز بذر بریزید، دو هفته صبر کنید. این کار برای راحت‌ تر کردن زمان برداشت محصول است.

اگر فضای کافی دارید می‌ توانید تا آخر تابستان هر دو هفته یک‌ بار، در یک محفظه، هویج بکارید. هویج‌هایی که می‌ خواهید خوب برسند را فقط تا اواسط تابستان بکارید.

چگونه بذر هویج را بکاریم

روز قبل از کاشت خاک را به خوبی آب دهید. بذر هویج بسیار کوچک است اما شما سعی کنید تا جایی که می‌ توانید به طور مساوی بذرها را در خاک بریزید. این کار از هدر رفتن آن‌ ها در هنگام محصول دهی جلوگیری می‌ کند.

بذرها را در ردیف‌ های کوچکی در خاک ریخته، روی آن را با خاکی مرغوب پوشانده و با دست کمی فشار دهید. با استفاده از یک آب‌ پاش، روی خاک آب بریزید.

چگونه از گیاه مراقبت کنیم

پس از کاشت هویج در گلدان بین دو تا سه هفته طول می‌ کشد تا اولین جوانه‌ های هویج را در خاک مشاهده کنید. اگر چند روز هوا سرد باشد، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

به محض اینکه جوانه‌ ها در حدود ۲٫۵ سانتی‌ متر قد کشیدند، وقت آن است که به آرامی آن‌ ها را از خاک بیرون کشیده و به طور مرتب در یک ردیف بکارید.

اگر شاخه‌ ها خیلی به هم نزدیک بودند، شاخه‌ های جایگزین را قطع کنید. بهتر است هویج‌ هایتان حدود ۵ سانتی‌ متر از یکدیگر فاصله داشته باشند. من یک کیسه‌ ی خاک دیگر هم دارم که وقتی هویج‌ های جوان را از خاک بیرون می‌ کشم، اگر لازم بود در این کیسه بکارم. البته بعضی از آن‌ ها سبز نمی‌ شوند. اما بیشترشان رشد خواهند کرد.

کاشت هویج

چگونه گیاه هویج را هرس کنیم

حتما هویج را عصرها هرس کنید. این کار برای این است که مگس هویج، به محصولتان حمله نکند. تمام برگ‌ هایی که هرس کرده و نمی‌ خواهید را در عمق خاک دفن کرده و یا آن‌ها را به خوبی پوشانده و در سطل زباله بیندازید.

بوی این برگ‌ها مگس هویج را به خود جذب می‌کند. خاک اطراف هویج‌ ها را کمی سفت کرده و به آن‌ها آب بدهید.

محافظت محصول از مگس هویج

مگس هویج و کرم ابریشم دشمن محصول شما هستند. اگر از دستورالعمل بالا، هنگام هرس کردن محصولتان استفاده کنید، هرگز آن‌ها به سمت محصولتان جذب نمی‌ شوند.

به محض اینکه هویج‌ ها به خوبی رشد کردند و برگ‌ های هویج زیاد شدند می‌ بایست از آن‌ ها به خوبی محافظت کنید. برای کاست هویج در گلدان بهتر است محفظه‌ی پرورشتان را با یک تور بپوشانید.

من یک محافظ بخاری در انبار داشتم که در حال خاک خوردن بود. آن را رنگ کرده و روی هویج‌ ها گذاشتم. با این روش سگم نیز، نمی‌ توانست محصولاتم را خراب کند.

تور بستن

هم‌ چنین می‌ توانید از یک تور متصل به دیوار بر روی هویج‌ ها استفاده کنید. چرا که کرم‌ های ابریشم از محافظ بخاری من رد شدند و تمام برگ‌ های هویج‌ هایم را خوردند.

من به سرعت هویج‌ ها را از خاک بیرون کشیدم. اما برخی از آن‌ها هنوز نرسیده بودند. ولی آفت به هویج‌ هایی که زیر تور بودند، حمله نکرده بود و توانستم آن‌ها را تا زمانی که کاملا برسند در خاک رها کنم. مراقب هویج‌ هایی که از سطح خاک بیرون می‌زنند باشید و به سرعت آن‌ها را با خاک بپوشانید. در غیر این‌ صورت زرد و غیر قابل خوردن خواهند شد.

 

برداشت هویج

زمان برداشت هویج
پس از اتمام کاشت هویج در گلدان نوبت به برداشت هویج می رشد. به این منظور چند تا از هویج‌ هایی که در ابتدا کاشته‌ اید را می‌ توانید از ابتدای تابستان برای استفاده در سالاد برداشت کنید. اما به طور کلی هویج در پایان تابستان به بلوغ کامل می‌ رسد.
پس محصول اصلیتان را باید در ابتدای پاییز برداشت کنید. زمانی که برگ‌های بیرونی پژمرده شده و برگ‌های داخلی ریختند، یعنی هویج شما آماده‌ی برداشت است.
حالا می‌توانید آن‌ ها را برداشت کنید. هویج‌ ها را حتما در یک عصر غیر بارانی برداشت کنید. از یک چنگک باغبانی برای کندن خاک اطراف هویج استفاده کنید.
آن‌ ها را از خاک بیرون کشیده و به سرعت برگ‌هایش را جدا کنید. هویج را می‌ توانید در یک محفظه‌ی بزرگ و خشک در انباری نگه‌ داری کنید.
خاک را از روی هویج‌ ها بتکانید اما آن‌ ها را تا زمان خوردن نشویید.

 

منبع: کانال گل من و تو

سایت گل من و تو

آموزش کاشت هویج در گلدان

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

1 دیدگاه

ارسال پاسخ