نکات کاربردی گل و گیاه

آموزش کامل قلمه زدن پتوس (پوتوس)

قلمه زدن پتوس - تکثیر پتوس
قلمه زدن پتوس - تکثیر پتوس
3.74Kبازدید

قلمه زدن پتوس (پوتوس) : پتوس یکی از زیباترین و همچنین مقاومترین گیاهان آپارتمانی است که نگهداری اون خیلی راحت هست و شما میتونید به راحتی اون رو در خانه نگهداری کنید. در این مطلب به شما راه های قلمه زدن پتوس رو آموزش میدیم که خیلی راحت انجام میشه و شما میتونید گیاه خودتون رو تکثیر کنید و برای دوستان خودتون هم هدیه بدید. این گیاه رو بیشتر به صورت آویز استفاده میکنند و یا روی میز قرار میدن. برگهای این گیاه به صورت قلبی شکل و در دو نوع معمولی و ابلق وجود دارد. حتما ویدیو انتهای مطلب رو نگاه کنید.

روش های تکثیر پتوس

تکثیر پتوس به روش قلمه در 3 روش مختلف انجام میشه تکثیر به روش قرار دادن قلمه در خاک، آب و همچنین به روش تقسیم بوته.توجه داشته باشید که این گیاه در نور کم مقاوم بوده و به عنوان بهترین گیاه برای اداره ها، کارخانه جات و اتاق های کم نور استفاده میشه. تکثیر پتوس از طریق قلمه زدن گیاه بسیار آسان است و قلمه ها به راحتی ریشهدار میشوند. اواسط فصل بهار تا اوایل تابستان بهترین زمان برای قلمه زدن پتوس است، لیکن در آپارتمان میتوان در هر فصلی از سال، از گیاه قلمه تهیه کرد.

مطلب پیشنهادی : معرفی و نگهداری پوتوس قلبی

مرحله اول

باید حدود 15 سانت از گیاه را با یه چاقو یا قیچی تیز و ضدعفونی شده از گیاه مادری جدا کرد، باید از زیر هر گره(که دورش را دایره قرمز کشیدم)گیاه را ببرید.

محل برش قلمه پتوس
محل برش قلمه پتوس
مرحله دوم

باید قلمه ها را بذاریم تو آب جوشیده سرد شده طوری که انتهای قلمه ها به کف ظرف نخوره(چون اینطوری انتهای ساقه گند میکنه) و بهتر اینکه توی آب یه تکیه زغال هم بندازید اینکار مانع از خراب شدن قلمه میشه.هر زمان آب ظرف کم شد دوباره آب جوشیده سرد شده بهش اضافه میکنید.من کف ظرفم سنگ ریزه ریختم که انتهای قلمه هام به ظرف نخوره. بهتره که قلمه ها یه سانت ریشه دار شدن اونا را بکاریم وگرنه به محیط آب عادت میکنن و بعد که میرن تو خاک از بین میرن.

قلمه زدن پتوس - تکثیر پوتوس
قلمه زدن پتوس – تکثیر پوتوس

نکته :

بهتراست قلمه‌ها را پس از ریشه دهی با کود مایع تغذیه کنند. هر چند بهار مناسبترین زمان برای ازدیاد پوتوس است اما درداخل آپارتمان هر زمانی می‏توان آن را تکثیر نمود. بهترین درجه حرارت برای ریشه‏ زایی قلمه‏ ها 21 درجه سانتی‏گراد است.

حتما مطالعه کنید
معرفی سانسوریا نیزه آفریقایی (سانسوریا نیزه ای)

قلمه زدن پتوس و کاشت اون در خاک

برای تکثیر شما میتوانید قلمه‌ای انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز جدا کنید و انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و یا هر۳تا ۵ قلمه را در گلدان با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر وقلمه، بکارید. خاک را مرطوب کنید و گلدانها را در نور مناسب و دمای ۲۰درجه سانتیگراد نگاه دارید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. ریشه دهی یک ماه یا بیشتر طول خواهد کشید. گیاهانی که در بهار تکثیر شده‌اند، انبوه‌تر و شکیل‌تر می‌باشند. این گیاه در محل گره ساقه، به راحتی تولید ریشه نابجا می‌کند.پ

تکثیر پوتوس
تکثیر پوتوس

ویدیو آموزش قلمه زدن پتوس

تکثیر پتوس به روش تقسیم بوته

شما میتونید برای تکثیر پوتوس از تقسیم بوته هم استفاده کنید به این شکل که گیاه را به آرامی از گلدان خارج نمایید. خاک اطراف ریشه را تکان دهید. و قسمت های مناسبی از بوته را جدا کنید. حال هر یک از قسمت ها را در گلدانی جداگانه بگذارید. دور ساقه را با خاک بپوشانید. و آبیاری کنید. به همین راحتی و خوشمزگی

خاک و دمای مناسب

خاک کمپوست برایش عالی است، بعد از دوسال خاک رو هم عوض کنید چون املاح آب روی خاک جمع شدن و خاک رو سفید میکنند.دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه که همای دمای اتاق است برای قلمه های پتوس مناسب است. قلمه پتوس به نور غیر مستقیم نیاز داره.

مطالب مرتبط :

علت ایجاد لکه قهوه ای برگ پوتوس

گل های آپارتمانی سایه دوست

منظور از نور فیلتر شده برای گیاهان آپارتمانی

ارسال پاسخ