معرفی 23 تا از زیباترین انواع گل رز موجود در بازار + عکس

معرفی انواع گل رز
معرفی انواع گل رز

معرفی انواع گل رز : با شنیدن واژه گل رز ذهن بسیاری از ما ناخودآگاه به سمت رز قرمز کشیده می‌شود. رز قرمز نماد عشق های زیبا و عاشقانه های فراموش نشدنی است، گلی که بی شک در تمام اولین قرار های عاشقانه خاطره می‌سازد رز آتشین و قرمز است، اما باید بدانید علاوه بر رز سرخ انواع بسیاری از رز ها هستند که به همان اندازه معانی زیبایی در دل خود جای داده اند، مانند رز ارغوانی که بیانگر عشق همراه با احترام است. یا رز صورتی که احساسات ملایم و قدردانی و سپاسگذاری را می‌رساند.

گل رز بالغ بر ۱۵۰ گونه و هزاران هیبرید دارد و همین امر باعث شده تا بتوان رز را در هر رنگ و مدلی یافت. شاید برخی گونه ها را در اولین نگاه تصور نکنید که از خانواده گل رز است.

دسته بندی انواع رز :

هیچ روش و فاکتور مشخصی برای دسته بندی گل های رز وجود ندارد با این حال اکثر متخصصان و گیاه شناسان رز را در سه دسته اصلی قرار داده اند:

بنر گل من و تو
 1. گل های رز باغی قدیمی
 2. گل های رز باغی مدرن
 3. گل های رز وحشی
دسته بندی انواع گل رز
دسته بندی انواع گل رز

کلمه گل رز از کجا آمده؟

جالب است بدانید که کلمه rose واژه‌ای است فرانسوی است که از لاتین rosa که واژه‌ای دخیل از یونانی ῥόδον rhódo-n گرفته شده و جالب تر از اون اینکه کلمه یونانی که گفته شده برای خود اوپا نیست بلکه از طریق فارسی باستان اومده. قدیمی‌ترین حالت ثبت‌شدهٔ این واژه از بین زبان‌های ایرانی است. این واژه از زبان‌های ایرانی وارد زبان‌های سامی هم شده‌است.(این بخش از ویکی پدیا)

گل رز نماد چیست؟

اصلی ترین نماد گل رز، عشق و علاقه است که در یونان باستان و رومیان از آن استفاده میکردند و این گل را الهه عشق و پیوند می دانستند، از دیگر نمادهای این گیاه این بوده که به عنوان نماد محرمانه مورد استفاده قرار میگرفت. در جلسات روم باستان اگر گل رز روحشی در کنار در قرار داده میشد نشان میداد که در این اتاق جلسه ای محرمانه در حال برگزاری است.

جالب است بدانید رنگ های مختلف این گل دارای نمادهای مختلفی است که مشهورترین اون گل رز قرمز است که نماد عشق می باشد، گل رز زرد هم نشانه شادی و نشاط می باشد، رز سفید نشانه معصومیت، فروتنی و افسون است، رز نارنجی نماد شور و اشتیاق، رز صورتی برای تشکر و قدردانی مورد استفاده قرار میگیرد و در نهایت رز بنفش هم برای عشق مورد استفاده قرار میگیرد.

گل رز نماد چیست؟
گل رز نماد چیست؟

حتما مطالعه کنید: نکات کلیدی برای گلدهی گل رز

شرایط نگهداری گل رز

به صورت خلاصه باید گفت که این گیاه نیاز به نور مستقیم خورشید، آبیاری منظم به صورتی که هر زمان خاک تا عمق 2 سانتی متری خشک شد بهش اب بدید، تا دمای 27 درجه سانتی گراد رو به خوبی تحمل میکنه، بهار و تابستان میتوانید با استفاده از کود مخصوص گیاهان گلدار یا کمپوست گیاه رو تغذیه کنید.

در یک مقاله کامل به شما نحوه نگهداری گل رز را کامل توضیح دادیم که حتما مطالعه کنید.

انواع گل رز و کاربرد آنها

حال که با این گیاه آشنا شدید و نمادهای اون رو فهمیدین بیاید انواع رز را بررسی کنیم و ببینیم کجاها مورد استفاده قرار میگیرد.

دسته اول : گل‌های رز باغی قدیمی

نام علمی : Old Garden Roses

رز های قدیمی رز هایی هستند که سالی یکبار گلدهی ‌می‌کنند، مقاومت این نوع رز در برابر آفات و بیماری ها زیاد بوده اما اگر قسمت گل در معرض سرمای زیاد قرار بگیرد دچار یخ زدگی می‌شود. از ویژگی های بارز این نوع رز ها می‌توان به رایحه قوی و مدل خاص و زیبای شکوفه ها و تعداد گلبرگ های زیاد نام برد. زمان گلدهی رز های قدیمی که به رز های تاریخی هم مشهورند اغلب تابستان است.

انواع گل های رز باغی قدیمی
انواع گل های رز باغی قدیمی

انواع گل های رز باغی قدیمی به شرح زیر است :

 • گل رز آلبا
 • گل رز بوربن
 • گل رز سنتی‌ فلورا
 • گل رز چینی
 • گل رز داماسک
 • گل رز گالیکا
 • گل رز هیبریدی مشک
 • گل رز همیشگی یا جاودان
 • گل رز روگوزا
 • گل رز ماس یا رز خزه
 • گل رز نویزت
 • گل رز پوتلند
 • گل رز چای

اولین نوع رز باغی قدیمی : رز آلبا

( نام علمی : Rosa alba ) رز های آلبا دارای بوته هایی بلند با شاخ و برگ های زیبا و متمایل به رنگ سبز آبی هستند. طول بوته های این گیاه به حدود ۲ الی ۳ متر می‌رسد. شکوفه های آنها سفید و‌ یا صورتی کمرنگ است و تنها سالی یکبار آن هم اواخر بهار یا اوایل تابستان گلدهی می‌کنند. بعضی از گونه ها تنها در بهار به گل مینشینند.

ساقه های رز آلبا یا فاقد خار بوده یا تعداد خار ها بسیار اندک است . گلبرگ های این نوع رز به شکل گرد و دایره ای می‌باشد که با آهنگ منظمی پشت هم ردیف می‌شوند. مقاومت رز های آلبا در برابر امراض بالا و نگهداری آسانی دارند. این گل در نور کم و سایه نیز حساسیت خاصی از خود نشان ‌نمیدهد. و از جنگنده ترین انواع رز به شمار می‌آیند. رز های آلبا از تلفیق و پیوند گل نسترن و محمدی بوجود می‌آیند.

انواع گل رز، رز آلبا
انواع گل رز، رز آلبا

از گونه های گل آلبا میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. گل رز پامپون بلان پارفیت (Pompon Blanc Parfait)
 2. کلوریس
 3. ماکسیما
 4. کونیگین فون

دومین نوع رز باغی قدیمی : رز بوربن

( نام علمی : Bourbon Rose) رز های بوربن رزهایی بدون خار یا با خار بسیار کم است. شاخه های بوربن بسیار ضخیم، بزرگ و منشعب بوده و در محیط اطراف پخش می‌شوند. عطر و‌ رایحه این نوع رز بسیار زیاد می‌باشد. شکوفه های آن اغلب در رنگ های صورتی، سفید و قرمز مشاهده می‌شود. گلدهی بوربن ها مکرر است و برخی از انواع آنها میتواند سایه روشن را نیز تحمل کند.

رز بوربن از انواع رز قدیمی
رز بوربن از انواع رز قدیمی

چند نمونه از گل رز بوربن :

 1. گل رز مادام ایزاک پریر (Madame Isaac Pereire Rose)
 2.  لوئیز ادیر
 3. گل رز زفرین دروهین (Zepherine Drouhin Rose)

سومین نوع رز باغی قدیمی : رز سنتی فولیا

( نام علمی : Centifolia Roses) رز سنتی فولیا به رز گل کلم نیز شناخته می‌شود. دلیل این نامگذاری گلبرگ های بسیار نازک و در هم پیچیده این نوع گل است که ظاهری شبیه کلم خلق می‌کند. رز های سنتیفولیا به دلیل عطر بالایی که دارند اغلب در صنعت عطرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع رز ها سالی یکبار و در اوایل تابستان شکوفا می‌شوند. شکوفه های سنگین آنها غالبا سری خمیده دارد و مقاومت کمی از خود در برابر آفات نشان می‌دهند. رنگ گل های این رز از سفید تا صورتی متغیر است. نیاز نوری سنتی‌فولیا بسیار بالاست و در صورت در یافت نور کم رشد آن متوقف یا آهسته می‌شود.

رز سنتی فولیا
رز سنتی فولیا

مشهور ترین نوع گل سنتی‌فولیا : گل رز پیتیت دو اولاند (Petite de Hollande Rose)

چهارمین نوع رز باغی قدیمی : رز چینی

( نام علمی :  hibiscus Sabdariffa) رز چینی در زبان فارسی با نام چای ترش یا چای مکه شناخته می‌شود. رز های چینی در اواخر تابستان و ا‌وایل پاییز به طور مکرر گلدهی می‌کنند. شکوفه های آنها کوچک بوده و طیف رنگی بسیار بالایی دارند. از شکوفه های آن برای تهیه نوشیدنی پر خاصیتی ( چای ترش ) استفاده می‌‌شود. اکثر بوته های آنها مقاومت بالایی دارند اما گونه هایی از آنها در برابر سرما نیاز به مراقبت بیشتری خواهند داشت. این نوع از رز ها معمولا عطری هستند.

رز چینی
رز چینی از گونه های رز قدیمی

مهم ترین نوع گل رز چینی : گل رز لوئیس فیلیپ (Louis Phillipe Rose)

پنجمین نوع رز باغی قدیمی : رز داماسک

( نام علمی :  damascena) رز داماسک همان گل محمدی خودمان است .

رز های داماسک از قدیمی ترین رز های موجود در جهان هستند، که به دلیل عطر فوق العاده ای که دارند در صنعت عطر سازی و گلاب گیری مورد استفاده قرار می‌گیرند. گلبرگ های داماسک نیز خوردنی هستند و در قنادی ها و تزیینات غذا و دسر بکار می‌روند. رز داماسک به دو‌ نوع پاییزی و تابستانه تقسیم می‌شود. داماسک تابستانه یکبار در تابستان و داماسک پاییزی دو‌بار در سال ( یکبار در تابستان و‌ یکبار در پاییز ) گلدهی می‌کنند. رنگ شکوفه های معطر این نوع رز غالبا سفید و طیف های مختلفی از رنگ صورتی است.

رز داماسک
رز داماسک

از انواع گل داماسک میتوان به رز اسپاهان و سلسیانا اشاره کرد، معروف ترین رز داماسک گل رز دوک کمبریج (Duc de Cambridge Rose) می‌باشد.

ششمین نوع رز باغی قدیمی : رز گالیکا

(نام علمی Rosa gallica) رز گالیکا که گاهاً به آن رز فرانسوی هم می‌گویند، یک ویژگی خاصی دارد و آن بزرگ بودن قطر گل هایش است. رز فرانسوی دارای خواص دارویی است و عطر دلنشینی دارد. لذا در صنعت عطر سازی مورد استقبال زیادی است. این رز بسیار زیبا بوده و در رنگ های صورتی، قرمز و بنفش موجود است. مقاومت آنها در برابر سرما و نور کم بالاست. یکبار در سال و آن هم در فصل تابستان گلدهی میکنند. برخی از گونه های رز فرانسوی فقط در بهار شکوفا می‌شوند.

رز گالیکا از انواع گل رز قدیمی
رز گالیکا از انواع گل رز قدیمی

مشهور ترین انواع گالیکا ؛

 1. گل رز چارلز دی میلز (Charles de Mills Rose)
 2. گل رز توسکانی سوپرب (Tuscany Superb Rose)

هفتمین نوع رز باغی قدیمی : رز هیبریدی مشک

این نوع از رز ها به دلیل عطرشان که شبیه مشک است به این نام شناخته می‌شوند. مقاومت بالایی دارند و به صورت بوته ای رشد می‌کنند. از انواع اصلی گل رز مشک میتوان به رز مشک راه، رز مشک قرنیه، رز مشک بالرین، رز مشک موتزارت و رز مشک مالیسیا نام برد.

رز هیبریدی مشک
رز هیبریدی مشک

هشتمین نوع رز باغی قدیمی : رز دورگه همیشگی یا جاودان

(نام علمی : Hybrid Perpetual Roses) این نوع رز ها جز محبوب ترین رز ها در میان گل فروشان و مصرف کنندگان هستند. گل های بزرگ با رایحه قوی دارند و در رنگ های صورتی، بنفش، قرمز و سفید شکوفا می‌شوند و به تکرار گلدهی شهره اند.

رز دورگه همیشگی یا جاودان
رز دورگه همیشگی یا جاودان

معروف ترین گل های رز جاودان :

 1. گل رز بارونس روچیلد (Baroness Rothschild Rose)
 2. گل رز فردیناند پیچارد (Ferdinand Pichard Rose)

نهمین نوع رز باغی قدیمی : رز روگوزا

(نام علمی : rugosa) این نوع رز ها به طور واقعی جز رز ها نیستند اما در این دسته بندب جای می‌گیرند. درختچه های آنها بسیار مستحکم و خشن است و بصورت خودرو می‌رویند. تکرار گلدهی داشته و مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند اما طیف محدودی از رنگ ها را شامل می‌شوند.

دهمین نوع رز باغی قدیمی : رز ماس ( رز خرفه ای )

(نام علمی :  Moss-rose purslane) از دیگر نام های این به گل خزه، گل خورشید و گل مکزیکی می‌توان اشاره کرد. این نوع رز ها به دلیل شباهت قسمت بالاییشان به خزه به این نام شناخته می‌شوند. گل خزه گزینه مناسبی برای پوشش زمین است. طیف رنگی بسیار بالایی داشته و در هر رنگی قابل مشاهده اند. به طرز شدیدی شبیه به رز های مینیاتوری هستند.

هنگام مالش گلبرگ ها عطری دلنشین شبیه بوی جنگل از خود آزاد می‌کنند که بسیار پر طرفدار است. ساقه های آنها معمولا قرمز رنگ است و میزان گلدهی آنها یکبار در سال است. مقاومت در گونه های مختلف آنها متفاوت بوده با این حال بهتر است بعد از دوره یخبندان و در بهار کاشته شود. رشد این نوع گل ها به مراتب بالاست.

رز ماس از انواع گل رز قدیمی
رز ماس از انواع گل رز قدیمی

شناخته شده ترین گل رز خرفه ای : گل رز خرفه ای تاج دار (Crested Moss Rose)

یازدهمین نوع رز باغی قدیمی : رز نویزت

(نام علمی : Noisette Roses) این نوع رز ها به دلیل داشتن رنگ های نارنجی و زرد در تقسیم بندی رز های قدیمی بسیار حائز اهمیت اند. خوشه های آنها پر است از شکوفه های معطر و زیبا با طیف های رنگی مختلف. این نوع رز جز نژادهای دستکاری شده از رز چینی است.

معروف ترین نوع رز نویزت: گل رز میلک مید (Milkmaid Rose)

دوازدهمین نوع رز باغی قدیمی : رز پورتلند

(نام علمی : Portland Rose) اغلب رز های پورتلند در تابستان گلدهی میکنند اما منکن است بعضی گونه های آن تا پاییز هم شکوفا شوند. با گذشت زمان گونه های انگشت شماری از آنها باقی مانده. طول ساقه آنها بسیار کم و کوتاه است و گلها بسیار به برگ ها نزدیک این نوع گل ها غالبا رایحه قوی ای دارند.

معروف ترین نوع رز پوتلند : گل رز کنت چمبورد (Comte de Chambord Rose)

آخرین نوع رز باغی قدیمی : رز چای

(نام علمی :Tea Roses) اگر عطر رز های چای را استشمام کنید رایحه ای شبیه بوی چای را خواهید شنید و این است دلیل نام گذاری این نوع رز، این نوع رز مقاومت بالایی دارد و مکررا شکوفا می‌شوند. گلهای بزرگ و زیبا با عطر های دلنشین دارند. طیف رنگی بالایی را شامل می‌شوند. لبه های گلبرگ این نوع رز مواج است و‌زیبایی خاصی را برای رز چای به ارمغان می آورد.

گل رز سافرانو از رز چای
گل رز سافرانو از رز چای

معروف ترین گونه های رز چای ؛

 1. گل رز سافرانو (Safrano Rose)
 2. گل رز دوشس برابانت (Duchesse de Brabant Rose)

دسته دوم : گل های رز باغی مدرن

نام علمی : Modern Garden Roses رز های مدرن برخلاف رز های قدیمی که فقط یکبار در سال گلدهی می‌کنند به طور مداوم شکوفا می‌شوند. این نوع از رز ها نسبت به رز های قدیمی طول عمر بیشتری داشته و از لحاظ ظاهری نیز بزرگتر هستند، اما در مقایسه با رز های قدیمی آسیب پذیر تر بوده و مقاومت کمی در مقابل آفات و بیماری ها از خود نشان می‌دهند. خود رز های مدرن طبقه بندی های پیچیده ای دارند زیرا بسیاری از نژاد های رز های قدیمی را در خود جای داده اند. با این وجود دسته بندی رزهای مدرن بیشتر بر اساس شاخص های رشد و گلدهی صورت می‌پذیرد.

انواع گل های رز باغی مدرن
انواع گل های رز باغی مدرن

انواع گل های رز باغی مدرن

 • رز های کوهنورد یا رونده
 • رز های انگلیسی ( دیوید آستون )
 • رز های فلوریبوندا
 • رز های گرندیفلورا (رز گل درشت)
 • رز های گرندکاور ( رز زمینی)
 • رز های هیبریدی
 • رزهای مینیاتوری
 • رز های پولیانتا
 • رز های سرخ یا رمبلر یا قمارباز
 • رز های بوته ای یا درختچه ای

اولین نوع رز باغی مدرن : رز رونده

(نام علمی : Climbing Roses) رز های رونده یا کوهنورد رز هایی هستند که به دلیل رشد طولی زیاد خود و با تکیه به دیوار، نرده ، درخت و هر جسمی که نزدیک آنها باشد تا ارتفاع بسیار زیاده بالا می روند. از این رو‌می‌توان از آنها برای زیباسازی باغ و‌ باغچه بهره جست. رز های رونده در گلدان نیز قابل کاشت است . این رز ها گل های زیادی می‌دهند و تمایل به داشتن شکوفه های بزرگ دارند.

رز رونده از انواع رز مدرن
رز رونده از انواع رز مدرن

انواع گلهای رز رونده :

 1. رز رونده زرد
 2. رز رونده قشقایی
 3. رز رونده معطر

دومین نوع رز باغی مدرن : رز انگلیسی

( نام علمی : English / David Austin Roses) رز های انگلیسی توسط شخصی به نام دیوید آستین به منظور تلفیق رز های جدید و‌ قدیم و ایجاد نوع جدیدی از رز با دستکاری ژنتیکی بوجود آمد. رز انگلیسی در بین مصرف کنندگان و خرده فروشان طرفداران زیادی دارد اما علی رغم این محبوبیت بسیار آسیب پذیر بوده و در برابر بیماری ها مقاومت چندانی ندارد.

رز انگلیسی از انواع رز مدرن
رز انگلیسی از انواع گل رز مدرن

انواع معروف رز های انگلیسی ؛

 1. رز ویلیام موریس
 2. رز بنجامین بریتن
 3. رز جیمز ژله
 4. رز آگوستوس لوئیس
 5. رز زائر
 6. رز روح آزادی

سومین نوع رز باغی مدرن : رز فلوری بوندا

(نام علمی : Floribunda Roses) رز های فلوریبوندا از جمله گلهای پرورشی می‌باشد که از تلاقی میان رز های هیبریدی و پولیانتا بوجود آمده اند. این رز ها چهار فصل گلدهی داشته و در رنگ های متنوعی از جمله بنفش، سفید، زرد، نارنجی و صورتی تولید می‌شوند. این نوع رز ها در مقابل بیماری بسیار مقاوم بوده و به دلیل نگهداری آسان بسیار پر طرفدار هستند. این گلها را بیشتر در فضاهای عمومی مثل پارک ها و‌ بوستان ها می‌توانید ببینید. روی هر ساقه ی فلوریبوندا دسته ای از شکوفه ها با اندازه بزرگ و کوچک دیده میشود، اما اندازه اغلب گل های آن متوسط و با قطر حداکثر ۱۰ سانتی متر است.

رز فلوری بوندا
انواع گل رز، رز فلوری بوندا

مشهور ترین رز های فلوریبوندا :

 1. رز رویای پاسفیک (Pacific-dream )
 2. رز چارلستون (Rosa Charleston )

چهارمین نوع رز باغی مدرن : رز گرندیفلورا

(نام علمی : Grandiflora Roses) گلهای رز Grandiflora دارای گلهای بزرگ و نمایشی هستند که روی ساقه های بلند، به صورت منفرد یا به صورت خوشه های سه تا پنج شکوفه تولید می شوند. بلندی شاخه رز های گرندیفلورا امکان برش راحت آنها را فراهم می‌آورد. این نوع رز ها بسیار سرسخت و پر انرژی هستند و مقاومت بالایی در سرمای زمستان دارند، این نوع رز ها معمولا از محبوبیت زیادی برخوردار نیستند.

نمونه هایی از گل رز گرندیفلورا :

 1. ملکه الیزابت
 2. اسکارلت نایت
 3. استلا
 4. سرگرد گاگارین
 5. سونیا

Grandiflora Roses

پنجمین نوع رز باغی مدرن : رز گرندکاور ( رز زمینی )

(نام علمی : Groundcover Roses) رز های زمینی که با نام رز فرش و رز خزنده هم شناخته می‌شوند قد کوتاهی دارند و ارتفاع آنها به بیشتر از نیم متر نمی‌رسد. بوته های این نوع رز ها گل‌ های فراوانی می‌دهند و بسیار مقاوم هستند. نگهداری از آنها آسان بوده و در مقابل کم آبی نیز تا حدودی مقاوم اند.

نمونه ای از انواع رز های خزنده ؛

 1. پالمرگارتن فرانکفورت
 2. رد لئوناردو
 3. باله برف
 4. نادیا میاندندور
 5. سوانیا
 6. فوم دریایی
رز گرندکاور، انواع رز مدرن
رز گرندکاور، انواع رز مدرن

ششمین نوع رز باغی مدرن : رز هیبریدی چای

(نام علمی : Hybrid Tea Roses) رز دو رگه چای دارای ساقه های بلند و‌ قائم هستند که در انتهای ان تنها یک گل می‌شکفد، شکوفه های این نوع رز بسیار زیبا هستند که تمام ویژگی های یک رز ایده آل نظیر رایحه خوشبو و ظاهری شکیل را دارا هستند و اندازه آنها از ده سانت تجاوز نمی‌کند. این نوع رز مورد علاقه طرفداران رز مدرن است و میتوان گفت جز محبوب ترین گل ها در جهان می‌باشد.

برترین گلهای رز چای دو رگه ؛

 1. رز صلح شیکاگو
 2. رز لینکلن
 3. رز جوزا
 4. رز افتخار جانبازان
 5. رز لیزوبار

هفتمین نوع رز باغی مدرن : رز مینیاتوری

(نام علمی : Miniature Roses) رز های مینیاتوری نسخه های کوچک رز های هیبریدی هستند اما در مقایسه با رز های هیبریدی شکوفه های بیشتری دارند. این نوع از رز ها اغلب به عنوان رز های آ‌پارتمانی به بازار عرضه می‌شوند زیرا قابلیت رشد و نمو در ظروف کوچک و گلدان را دارا می‌باشند. رز های مینیاتوری تنوع رنگی بالایی داشته و در بیشتر رنگ ها از جمله سفید، قرمز، نارنجی، زرد و … دیده می‌شوند.

طول ساقه، برگ و گل‌های این گیاهان کوچک است و به یک باره گلهای زیادی می‌دهند. مقاومت رز های مینیاتوری بسیار بالاست و نگهداری نسبتا آسانی دارند.

رز مینیاتوری از بهترین انواع رز
رز مینیاتوری از بهترین انواع رز

در مطلبی کامل به شما نحوه نگهداری از رز مینیاتوری رو آموزش دادیم که حتما مطالعه کنید.

هشتمین نوع رز باغی مدرن : رز پولیانتا

(نام علمی : Polyantha Roses) رز های پولیانتا به دلیل گلدهی بالایی که دارند بسیار شناخته شده هستند. یک گیاه سالم رز پولیانتا از بهار تا پاییز به طور دائم می‌تواند مملو از گل باشد. این از نوع رز ها معمولا شاخه های بزرگی از گل‌های کوچک دارند که در طیف رنگی سفید، صورتی و قرمز مشاهده می‌شوند. این رز ها در گلدان نیز قابل پرورش هستند و با مقاومت بالایی که در برابر آفات دارند میزان مراقبات از خود را به حداقل رسانده اند. از انواع مهم رز پولیانتا میتوان به گل رز پری (The Fairy Rose) و گل رز گروس آن آخن (Gruss An Aachen Rose) اشاره کرد.

نهمین نوع رز باغی مدرن : رز سرخ یا رمبلر

(نام علمی : Rambling Roses) رز رمبلر بسیار شبیه رز کوهنورد است اما تفاوت هایی میان آنها وجثد دارد و در دو دسته جداگانه جای میگیرند. رمبلرها در امتداد زمین رشد می کنند و هر چیزی را که سر راه آنها قرار می گیرد مانند ساختمانها، اتومبیل ها ، گیاهان و درختان می پوشانند. یک باغبان آموزش دیده می‌تواند از رمبلر برای تزیین سازه های قوس مانند و آلاچیق استفاده کند و زیبایی خارق العاده ای بوجود آورد. رمبلر ها غالبا یکبار گلدهی می‌کنند اما تکرار گلدهی در بعضی از مدل های آن مشهود است.

نمونه ای از رز های رمبلر ؛

 1. رز سیب سرخ
 2. رز یاقوت سرخ
 3. رز الکساندر ژیرولت
رز سرخ یا رمبلر
رز سرخ یا رمبلر

آخرین نوع رز باغی مدرن : رز درختچه ای یا بوته ای

(نام علمی : Shrub Roses) گل های رز بوته ای شامل انواع بسیار متنوعی هستند که در هیچ دسته دیگری از گلخای رز جای نمی گیرند. بسیاری از آنها میان گل رزهای قدیمی و گل های مدرن تلاقی دارند و به طور ترکیبی ویژگی های هر یک را شامل می‌شوند. به طور کلی، رز های بوته ای گیاهانی مقاوم و آسان برای مراقبت هستند. سطح عطر رز های بوته ای در مدل های مختلف متفاوت است. این نوع رز ها رشد بالایی داشته و‌به راحتی تکثیر می‌شوند.

دسته سوم : گل های رز وحشی

(نام علمی : Wild Roses) رز های وحشی دسته ای از رز ها هستند که ترکیب نشده اند . این نوع رز های نسبت به تمام رز ها مقاومت بالاتری دارند که با حداقل نگهداری به رشد خود ادامه می‌دهند. این نوع رز ها غالبا پنج گلبرگ دارند و در اوایل تابستان شکوفا می‌شوند.

انواع گل رز وحشی

 • رز کارولینا
 • رز ویرجیانا
 • رز پرسیکا
گل رز وحشی
گل رز وحشی

در این مطلب به شما انواع گل رز را معرفی کردیم و با آنها آشنا شدید، شما کدام گونه از انواع رز را در خانه دارید؟ در مطلبی با نام تکثیر گل رز به شما مرحله به مرحله نحوه تکثیر این گیاه را در خانه آموزش دادیم که حتما مطالعه کنید.

مطالب مرتبط :