باید و نبایدهای تهیه جهیزیه عروس

باید و نبایدهای تهیه جهیزیه عروس
باید و نبایدهای تهیه جهیزیه عروس

کلمه ازدواج همیشه برای تمامی خانواده ها شیرین و شادی آور بوده است. ولی با شرایط اقتصادی امروزه تهیه جهیزیه باعث نگرانی خیلی از خانواده ها شده است.

جهیزیه همان وسایلی است که برای شروع زندگی مشترک تهیه می‌شوند. هرچند از نظر عرفی و آن‌چه رایج است معمولا خانوادۀ عروس بخش بیشتر این وسایل را خریداری می‌کنند؛ اما از نظر قانونی چنین اجباری وجود ندارد.

البته فهرست جهیزیه عروس و تعداد و انواع اقلام در آن، برای بسیاری خانواده‌ها و طی سالیان متمادی نشانه‌ای از جایگاه و ارزش اجتماعی و اقتصادی خانوادۀ عروس بوده است؛ اما اگر به هدف اصلی آن دقت کنیم متوجه می‌شویم بسیاری از «ریخت و پاش‌ها» ضروریتی نداشته و فقط هزینۀ اضافی است.

بنر گل من و تو

با توجه به کوچک‌تر شدن خانه‌های امروزی، وضعیت متزلزل اقتصادی اکثر اقشار جامعه، تغییر سلیقه‌ها و اولویت‌ها، بیشتر شدن هزینه‌های دیگر مانند تامین مسکن و نیازهای متفاوت خانواده‌ها در عصر حاضر، می‌توانیم تغییراتی در این فهرست داده و حتی برخی وسایل را حذف کنیم.

رسم و رسوم ها متفاوت هستند

هر شهری و حتی بعضی از روستاهای یک شهر، قوانین متفاوتی برای تهیه جهیزیه عروس دارند؛ برای مثال در بعضی شهرهای ایران رسم است که خانواده عروس تمام اقلام جهیزیه را تهیه کند؛ در حالی که فرهنگ‌های دیگری هستند که تهیه فرش و سیستم صوتی و تصویری را بر عهده داماد می‌گذارند. با اینکه هدف نهایی همه این رسوم خوشبختی عروس و داماد است؛ اما بهتر است برای اینکه بدانید باید چه چیزهایی را در لیست خریدتان بگذارید و چطور برنامه‌ریزی کنید، خیلی شفاف از خانواده عروس یا داماد درباره آداب و رسوم‌شان در تهیه جهیزیه سوال بپرسید. اگر هم جزو دسته زوج‌هایی هستید که به رسوم کاری ندارند و دوست دارند زندگی‌شان را با هم بسازند که چه بهتر!

وسایل سنگین تر را در اولویت قرار دهید

باید و نبایدهای تهیه جهیزیه عروس
باید و نبایدهای تهیه جهیزیه عروس

بعد از اینکه از رسوم خانواده عروس و داماد مطلع شدید، وقت تهیه لیست می‌رسد. برای این کار باید بهتر است اول اقلام بزرگ را یادداشت کنید. خریدهایی مثل یخچال و فریزر، سرویس خواب و سایر اقلام بزرگ را در اولویت قرار دهید و بعد سراغ اقلام کوچکتر مثل انواع میز های جلو مبلی و عسلی جدید، وسایل داخل کابینت و کشوها بروید و سعی کنید سراغ مدل‌های مدرن اما ساده باشید که از مد نمی‌افتند. یکی از دلایل مهم شناسایی اقلام بزرگ این است که وقتی اول وسایل بزرگ را خریده باشید، می‌توانید خرید وسایل کوچکتر را از نظر رنگ و شکل با آن‌ها هماهنگ کنید. در غیر این صورت ممکن است ناهماهنگی پیش بیاید.

کم خرید کنید

چنانچه هنوز نمی‌دانید قرار است در خانه چند متری زندگی کنید یا از فرم خانه بی‌خبر هستید، تا جایی که امکان دارد کم خرید کنید و بیشتر خریدها را به وقتی موکول کنید که وضعیت خانه مشخص شد. اگر می‌دانید فرم خانه‌تان چه شکلی است، دو گزینه پیش رو خواهید داشت: یا خانه خریده‌اید و مطمئن هستید چند سالی در آن زندگی خواهید کرد یا مستاجر هستید و قراردادتان یک ساله است. در وضعیت اول با خیال راحت وسایلی هماهنگ با شکل کلی خانه تهیه کنید؛ برای مثال اگر هال به یک مبل ال L نیاز دارد، تهیه‌اش کنید؛ اما وقتی مستاجر هستید، خیلی در قید و بند فرم خانه نباشید و وسایلی بخرید که اگر قرار به اسباب‌کشی شد، به خانه‌های دیگر هم بیایند.

سبک زندگی خود رادر نظر داشته باشید

این مورد بیش از خیلی موارد دیگر به شما کمک می‌کند که لوازم غیرضروری را بشناسید و آن‌ها را از لیست جهیزیه حذف کنید.

آیا خانم هم بیرون از خانه شاغل است؟ پس دیگ زودپز و دستگاه آرام‌پز می‌تواند از لوازم ضروری برای آشپزی به حساب بیاید. اما اگر خانم خانه‌دار است یا شغلی دارد که به واسطۀ آن ساعات زیادی را بیرون از خانه نمی‌گذراند، پیشنهاد می‌شود چنین لوازمی از فهرست آشپزخانه حذف شود.

آیا قرار است مهمان‌های زیادی داشته باشید؟ به احتمال زیاد خیر. این روزها با مشغلۀ زیاد زوج‌ها، کوچک‌تر شدن خانه‌ها و تغییراتی که در فرهنگ دیدوبازدید ایجاد شده است، شما حداقل تا چند سال اولیۀ پس از ازدواج مهمانی‌های بزرگ نخواهید گرفت. پس لازم نیست چندین دست ظروف پذیرایی و سرویس‌های غذاخوری مختلف تهیه کنید. حتی می‌توانید به جای یک دست مبل کامل، یک نیم‌ست تهیه کنید.

آیا زیاد اهل برنامه‌های تلویزیونی یا دیدن فیلم هستید؟ پس حتما دوست دارید ابعاد تلویزیونی که می‌خرید بزرگ باشد. در غیر این صورت، تلویزیون‌های بزرگ و مجهز به انواع باندها و سینمای خانگی فقط خرج و هزینۀ غیرضروری محسوب می‌شود و می‌توان آن را از لیست جهیزیه حذف کرد.

اگر فضایتان کوچک است

باید و نبایدهای تهیه جهیزیه عروس
باید و نبایدهای تهیه جهیزیه عروس

خرید جهیزیه برای فضای کوچک نیاز به رعایت اصول مربوط به این فضاها را دارد. برای مثال در انتخاب مبلمان یک خانه کوچک نباید سراغ گزینه‌هایی با رنگ‌های تیره رفت؛ چون فضا را کوچکتر نشان می‌دهند یا نباید از وسایل بزرگ استفاده کرد، بلکه بهتر است سراغ وسایل کم‌جا مثل جدیدترین مدل میز ناهار خوری تاشو و گرد رفت یا از سایر وسایل کوچک و چند کاره‌ای استفاده کرد که فضای زیادی اشغال نمی‌کنند. استفاده از آینه روی دیوارها برای بزرگتر نشان دادن خانه یا نورپردازی مناسب توسط آباژور  و لامپ‌های تزئینی روش‌های دیگری برای بزرگتر نشان دادن فضای منزل هستند.

با هم انتخاب کنید

به خاطر داشته باشید جهیزیه، وسایل زندگی عروس و داماد است؛ همان طور که موقع انتخاب خانه، باید نظر عروس پرسیده شود، برای انتخاب جهیزیه هم باید نظر داماد را دانست. پس بهتر است برای خریدها با هم مشورت کنید و ترجیحا در کنار هم به خرید بروید. اگر داماد فرصت کافی برای همراهی در خرید ندارد، می‌توانید از خرید اینترنتی به عنوان یک برگ برنده در انتخاب محصولات مورد علاقه هردویتان استفاده کنید.

پیرو مد نباشید

تامین هزینه‌های مربوط به شروع زندگی مشترک، می‌تواند کار دشواری باشد. در زمینۀ جهیزیه نیز باید توجه داشته باشید که تقریبا تمام لوازم مورد نیاز زندگی دو نفر باید از صفر تهیه و خریداری شود. پس به اصول پایه توجه کنید و پیرو مد نباشید.

اشتباه نکنید! منظور این نیست که حس زیبایی‌پسندی خود را کنار بگذارید. اتفاقا آن را به کار ببرید و سلیقۀ شخصی خودتان را وارد عمل کنید. مد امروز هست و فردا چیز دیگری است. اما سلیقۀ خودتان می‌تواند چندین سال یکسان باقی بماند.

در طی سال‌های پس از ازدواج، شما می‌توانید به تدریج برخی وسایل را تعویض کرده یا چیزهایی را تهیه کنید که از ابتدا نگرفته بودید. آن زمان دست شما از لحاظ اقتصادی بازتر است، چون قرار نیست تمام وسایل زندگی را یک‌جا عوض کرده یا از اول بخرید.

پس اگر مد سال برای مبلمان به طور مثال نارنجی است (و این رنگ مورد علاقۀ خودتان برای روکش مبل‌ها نیست)، ذهن‌تان را از تصاویر اینترنتی و مجلات دکوراسیونی که چیدمان مد سال را ارائه می‌دهند خالی کنید و به دنبال چیزی بروید که ذهن و قلب خودتان دو نفر را راضی و خوشحال می‌کند.

بودجه بندی کنید

از کمک‌های بزرگی که تهیه لیست جهیزیه به شما می‌کند، تخمین زدن هزینه حدودی و بودجه‌بندی است. به خاطر داشته باشید ماموریت مهم شما متعهد ماندن به بودجه‌ای است که برای تهیه جهیزیه در نظر گرفته‌اید؛ این ماموریت را به عنوان یک تمرین مالی و یکی ازچندین روش صرفه جویی در هزینه‌ ها در نظر بگیرید که از حالا به شما در مدیریت اقتصادی خانه‌تان کمک خواهد کرد. در این مورد و با توجه به شرایط اقتصادی فعلی بهتر است؛ ابتدا اقلام کاملا ضروری را با کیفیت بالا تهیه کنید و در خانه بچینید و اگر بودجه اضافه‌ای نداشتید تهیه بقیه ریزه‌کاری‌ها را به زمان موکول کنید. در غیر این صورت مجبور می‌شوید تمام وسایل را در شرایطی تهیه کنید که کیفیت پایین و قیمت ارزان دارند و بعد از یک الی دو سال خراب خواهند شد. در این صورت باید مجددا برای خرید یا تعمیرشان هزینه صرف کنید که به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد.

رنگ اصلی دکوراسیون را مشخص کنید

 رنگ اصلی دکوراسیون را مشخص کنید سعی کنید رنگ‌هایی را که می‌خواهید در خانه‌تان به کار رود، شناسایی کنید و بعد دست به خرید بزنید. وقتی بدانید دوست دارید بیشتر از چه رنگ‌هایی استفاده کنید، باعث می‌شود سراغ خرید وسایلی بروید که هارمونی بیشتری با هم دارند. انتخاب تم رنگی علاوه بر سلیقه و علاقه شما، به محل زندگی، وضعیت آب و هوا و حتی آلودگی محیط بستگی دارد. برای مثال اگر منزلتان در یکی از مناطق شلوغ تهران واقع شده، خرید مبلمان سفید انتخاب خوبی برایتان نخواهد بود، چون به علت آلودگی هوا خیلی زود کثیف خواهند شد. اگر از ترکیب رنگ‌ها اطلاعات خاصی ندارید؛ بهتر است چرخه رنگ‌ها را مطالعه کنید و بعد دست به انتخاب بزنید.

سعی کنید رنگ‌هایی را که می‌خواهید در خانه‌تان به کار رود، شناسایی کنید و بعد دست به خرید بزنید. وقتی بدانید دوست دارید بیشتر از چه رنگ‌هایی استفاده کنید، باعث می‌شود سراغ خرید وسایلی بروید که هارمونی بیشتری با هم دارند. انتخاب تم رنگی علاوه بر سلیقه و علاقه شما، به محل زندگی، وضعیت آب و هوا و حتی آلودگی محیط بستگی دارد. برای مثال اگر منزلتان در یکی از مناطق شلوغ تهران واقع شده، خرید مبلمان سفید انتخاب خوبی برایتان نخواهد بود، چون به علت آلودگی هوا خیلی زود کثیف خواهند شد. اگر از ترکیب رنگ‌ها اطلاعات خاصی ندارید؛ بهتر است چرخه رنگ‌ها را مطالعه کنید و بعد دست به انتخاب بزنید.

چشم و هم چشمی یا رودربایستی را کنار بگذارید

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که برای جلب رضایت دوستان، فامیل و به طور کلی مردم؛ حاضر می‌شوید زیر بار قسط و قرض بروید تا یک جهیزیه آنچنانی تهیه کنید، خوب است بدانید که با این کار نه تنها باعث عذاب خودتان و همسرتان می‌شوید؛ بلکه بار سنگینی را روی دوش خانواده‌هایتان می‌گذارید که تا مدت‌ها آزارشان خواهد داد. واقعیت این است که در شرایط امروزی جامعه و با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، هر حرکت ناشیانه‌ای در حوزه مسائل مالی می‌تواند قیمت گزافی داشته باشد و منجر به مشکلاتی شود که به راحتی قابل شدن نخواهند بود. رودربایستی را با خودتان و دیگران کنار بگذارید و دست از آزار خودتان بردارید. خیلی‌ها چندین سال است که جشن ازدواجشان را عقب می‌اندازند؛ چون هنوز نتوانسته‌اند جهیزیه رویایی تهیه کنند. به جای انتظار، حتی اگر شده وسایل برقی کارکرده اما تمیز بخرید و در خانه‌تان بگذارید و سر زندگی‌تان بروید. مطمئن باشید مردم هم زندگی خودشان را دارند.