بهترین روش کاشت پیاز گل لاله در گلدان و باغچه + زمان کاشت

روش و زمان کاشت پیاز گل لاله در گلدان و باغچه
روش و زمان کاشت پیاز گل لاله در گلدان و باغچه

نحوه کاشت گل لاله : گل لاله گلی زیبا با تنوع رنگی بسیار زیاد است و بیش از 150 نوع از این گل در جهان شناخته‌ شده‌ است. گل لاله از جمله گیاهانی هست که هم در گلدان و هم در باغ کاشته‌ می‌شود. در اینجا قصد داریم شما را با نحوه کاشت گل لاله آشنا کنیم. درست است شاید کاشت این گیاه در منزل کمی عجیب بنظر برسد ولی شدنی است.

کاشت گل لاله بر خلاف تصور عموم کاری بسیار راحت است و می‌توانید نزدیک عید گلهای زیبایی داشته‌ باشید. یکی از سرگرمیهایی که بسیاری افراد در خانه دارند، کاشت گل و گیاه و پرورش و قلمه‌زنی و تکثیر گیاهان است. خوب است بدانید کاشت گل لاله روشهای متعددی دارد.

آشنایی با گل لاله:

نام علمی این گیاه Tulip و گیاهی سرده‌ای از تیرهٔ سوسنیان و جزو گلهای بهاری می باشد، گل لاله را هم در گلدان و هم بصورت توده‌ای می‌توانید بکارید. رنگهای این گیاه بسیار جذاب و در طیف رنگی قرمز، سفید، زرد و صورتی می‌باشد. گل لاله پس از کاشت پیاز به 5تا 8 سال نیاز دارد تا رشد کند و گل دهد. برای تولید تجاری این گیاه برداشت گل لاله در اواخر تابستان صورت می‌گیرد.

بنر گل من و تو
زمان کاشت پیاز گل لاله

اگر میخواهید که تا فروردین ماه و برای سفره هفت سین گل لاله داشته باشدی باید از اواخر پاییز تا اوایل بهمن عمل کاشت را انجام دهید تا گلدهی گیاه در اواخر اسفند اتفاق بیوفتد ولی در غیر این صورت با فراهم کردن شرایط مناسب رشد برای گیاه میتویند در خانه هر فصلی این گیاه زیبا رو بکارید.

زمان کاشت پیاز گل لاله
زمان کاشت پیاز گل لاله

شرایط مناسب نگهداری و کاشت گل لاله

خاک مناسب کاشت لاله:

خاک مناسب برای کاشت این گل  بهتر است PH خنثی داشته‌باشد. خاک باغجه 60%، بادی 25%، برگ پوسیده 15%، مناسب کاشت گیاه است. بهتر است لاله از اوایل آبان تا اواسط دی کاشته‌ شود. میتویند

در واقع مخلوطی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت یا رکیب یاز کود و خاک برگ و ماسه و خاک باغچه مخلوط مناسبی است. کمی خاک در گلدان ریخته و پیازها را توی خاک قرار می‌دهیم. دقت‌کنید نوک پیازها رو به بالا باشد. سپس بقیه گلدان را پر از خاک می‌کنیم. لازم است خاک زهکشی خوبی داشته باشد. بعد از کاشت پیازها یک بار خاک را آبیاری کنید.

دمای مناسب رشد:

دمای مناسب برای رشد گل لاله 2تا 4درجه است. در اسفند ماه گل لاله جوانه زده و سر از خاک برمی‌آورد. در این ماه بهتر است ماسه داخل گلدان را خالی کنید و آن را در دمای 7تا 20 درچه بگذارید.

گل لاله به سرما مقاوم است و در مناطق سردسیر، گلی همیشگی به شمار می‌رود. لاله در کشور هلند بطور گسترده و به منظور تجاری تولید می‌شود. به شکلی که سالانه 3میلیارد شاخه گل لاله از این کشور به بیرون صادر می‌شود.

نور کافی:

پس از رشد و رویش جوانه‌ها، گل لاله به نور زیادتری نیاز دارد. سعی‌ کنید آن را پشت پنجره آفتابگیر قرار دهید. و یا اگر قصد کاشت در باغچه را دارید حتما محلی که حداقل در روز 5 ساعت نور به گیاه بتابد را انتخاب کنید.

طرز آبیاری:

در صورتی که این گیاه را در محیط باز بکارید، تا فصل بهار نیازی به آبیاری ندارد. ولی در گلدان وضع فرق می‌کند و باید آبیاری شود. البته نه ابیاری و رطوبت بیش از حد، بلکه آبیاری متوسط برای لاله کافیست.

کوددهی:

برای تغذیه این گیاه به کود نیاز دارد. در صورتی که از پیاز لاله برای سال بعد استفاده می‌کنید، لازم است با کود تقویت شود.

گل لاله در گلدان
گل لاله در گلدان

نحوه کاشت پیاز گل لاله در گلدان:

لاله گیاهی دائمی نبوده و به مدت یک ماه دوام دارد. بعد از اتمام گلدهی می‌توانید پیازش را درآورده و ساقه آن را قطع‌ کنید. سپس پیاز را در جایی خشک و تاریک نگه دارید تا سال دیگر دوباره آن را بکارید.

انتخاب پیاز مناسب

پیاز لاله هلندی فقط دو سال گل می‌دهد و نمی‌توانید آن را تکثیر کنید، چون کشور هلند گلها را عقیم می‌کند. ولی پیاز ایرانی هر سال گل می‌دهد و قابل تکثیر است.

برای انتخاب پیاز سعی کنید پیازهایی سالم را انتخاب نمایید. گلدانی با سایز 10سانت را انتخاب کنید تا بتوانید پیاز را درون آن بکارید. یعنی دهانه و قطر گلدانتان 10سانت باشد. هر چه گلدان بزرگتری داشته‌ باشید، گل لاله بهتر رشد می‌کند.

مراحل کاشت پیاز گل لاله در گلدان

خاک را آبیاری نمایید، و تنها یک بار کافیست و گلدانها را در محیطی خشک و تاریک بگذارید. پس از 5 تا 6 هفته آنها را به جایی با دمای 24تا 25درجه ببرید و هر 3تا 4 روز آبیاری نمایید.

اگر جوانه‌ها خواستند سر از خاک دربیاورند، اما هنوز زمان گلدهی زود استمی‌توانید روی آن را با چیزی بپوشانید تا در تاریکی بماند و گلدهیش به تعویق بیافتد. یک هفته پیش از اینکه می‌خواهید گیاه گل دهد، آن را در معرض نور بگذارید.

کاشت پیاز گل لاله در گلدان
کاشت پیاز گل لاله در گلدان
زمان گلدهی گل لاله:

گل لاله در ماه فروردین و اردیبهشت گل می‌دهد. بعد از اتمام گلدهی، آبیاری را قطع کنید و ساقه‌ای که گل می‌داد را با قیچی باغبانی ببرید و جدا کنید. پس از خشک شدن برگها، پیازها را به آرامی که آسیب نبینند از زمین و گلدان درآورده و ریشه و ساقه را قیچی کنید. می‌توانید پیازها را در یخچال نگهداری کنید و اواخر بهمن ماه در زمستان دوباره بکارید.

کاشت گل لاله در باغچه

اگر آب و هوای محل زندگی شما برای کاشت در باغچه مناسب باشد به این شکل عمل کنید، برای کاشت گل لاله در باغچه ابتدا خاک را با بیل شخم بزنید و سپس آن را صاف کنید، حتما از کود حیوانی پوسیده در ترکیب خاک استفاده کنید تا پیاز ها رشد خوبی داشته باشند، سپس پیاز ها را با فاصله حدود 2 سانتی متری از هم به ردیف در خاک قرار دهید و سپس روی آنها را با خاک و کود حیوانی پوسیده بپوشانید و با استفاده از آب پاش آن را آبیاری کنید.

کاشت گل لاله در باغچه
کاشت گل لاله در باغچه

در غیر این صورت پیاز را در گلدان بکارید و در فصل بهار به باغچه انتقال دهید و یا گلدانی که به گل نشسته را هم میتونید به حیاط انتقال دهید و از زیبایی گلها استفاده کنید.

مطالب مرتبط :

با جذاب ترین گلهای پاییزی آشنا شوید

 نگهداری و کاشت گل نرگس در خانه