بیماری ها و مشکلات نگهداری آنتوریوم

بیماری ها و مشکلات نگهداری آنتوریوم
بیماری ها و مشکلات نگهداری آنتوریوم

مشکلات نگهداری آنتوریوم : یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی و سایه دوست گیاه آنتوریوم هست که شرایط نگهداری خیلی راحتی داره و میتوندی به راحتی اونو در منزل و آپارتمان پرورش بدین ولی خب مشکلاتی در نگهداری این گیاه ممکن است که پیش بیاد مانند زرد شدن برگ، گل ندادن و بیماری های قارچی آنتوریوم. گلها آنتوریوم با اسپات قرمز، صورتی، زرد و یا سفید می باشد که اواخر بهار یا فصل تابستان گل ها ظاهر می شوند.  در این مطلب به بررسی مشکلات رایج آنتوریوم می پردازیرم.

گل آنتوریوم سفید هم داریم؟

بله گیاه آنتوریوم داری 26 گونه زینتی مختلف می باشد که بخش اسپات رنگی اون رو همه با نام گل میشناسند. همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم این گیاه در فام های مختلف قرمز ، صورتی ، بنفش ، نارنجی ، زرد ، سفید ، سبز و حتی دو رنگ در گل فروشی ها به فروش میرسد.

از دست دادن گل گیاه آنتوریوم

درسته این گیاه جزو گیاهان سایه دوست به حساب می آید ولی کمبود نور عامل بروز مشکل (گیاه دیگر گل جدیدی نداده گلهای قدیمی هم به سبز تغیر رنگ داده و میریزند) در گیاه می باشد.سعی کنید گلدانتان را به نزدیک پنجره جنوبی یا شرقی منتقل نمایید تا نور کافی برای گلدهی فراهم شود.

بنر گل من و تو
گلدهی آنتوریوم
گلدهی آنتوریوم

نور فراوان مانع از گلدهي مناسب اين گياه و کاهش رشد آن خواهد شد. البته در طي زمستان که اصولا ميزان نور محيط کم است مي توان در طي ساعات صبح آنرا در معرض نور مستقيم آفتاب قرار داد. نور کم محيط در طي فصول بهار و تابستان مي تواند منجر به کاهش رشد و تعداد اندک گل اين گياه شود. اما توجه داشته باشيد که در بهار و تابستان و اوايل پاييز اين گياه را حتما بايد از نور مستقيم آفتاب محافظت کرد. بهترين مکان جايي نزديک به يک پنجره جنوبي و يا شرقي و يا هر مکان ديگري که پر نور و روشن باشد است. البته گياه را در مکاني بگذاريد که از نور مستقيم آفتاب بخصوص در بعد از ظهر در امان باشد.

مشکل قارچی آنتوریوم

اگر گیاه شما هم مانند تصویر زیر شد به بیماری قارچی یا باکتریایی مبتلا شده ،برگ های آلوده را جدا کرده و دور بریزید .غبارپاشی برگ ها و کود دهی را متوقف کنید .یک قاشق چای خوری قارچ کش مانکوزب در یک لیتر آب حل کنید به زیر و روی برگ ها اسپری کنید سم پاشی 3 بار به فاصله ی 10 روز تکرار کنید تا مشکل گیاه کاملا مرتفع شود.

مشکل قارچی گیاه آنتوریوم
مشکل قارچی گیاه آنتوریوم

رشد نکردن آنتوریوم

اگر رشد نکردن آنتوریوم مربوط به فصل پاییز و زمستان باشد عادی هست چون در فصول سرد برای خیلی از گیاهان آپارتمانی توقف رشد و یا رشد خیلی کند اتفاق می افتد آن هم به این دلیل است که دمای شبانه محل کار و یا آپارتمان شما ممکن است حتی از دمای روزانه محل نگهداری گیاه بالاتر باشد. همین عامل باعث میشه که گیاهانی مقدار تولید انرژی که در هنگام روز و با فتوسنتز به دست آورده را شب هنگام با تنفس و تعرق از دست بدهند. و انرژی مازادی برای تولید سلولهای جدید باقی نماند.

در حالی که در طبیعت همیشه دمای شبانه از دمای روزانه چند درجه‌ای کمتر است و این اختلاف دما به گیاه اجازه میدهد که انرژی مازاد را صرف رشد کند اما در فصل های گرم کاهش رشد و یا توقف رشد میتونه از کمبود نور و مواد غذایی و همچنین افراط در آبیاری باشد. اگر کلیه این شرایط نرمال باشد به احتمال خیلی زیاد زمان تعویض گلدان گیاه فرا رسیده است.

شرایط مناسب رشد آنتوریوم

اگر گیاه شما رشد خوبی نداره باید توجه داشته باشید که شرایط مناسب رو فراهم کنید، برای رشد مناسب گیاه دمای محیط را روی 15 تا 20 تنظیم کنید و با استفاده از یکی از روش های افزایش رطوبت اطراف گیاه ،رطوبت لازم برای رشد گیاه را فراهم کنید . اگر از آخرین کود دهی 3 هفته گذشت از کود کامل به میزان 2 گرم در لیتر استفاده کنید (کود کریستالون 12+12+36) کود کرذیستالون صورتی استفاده کنید.

سوراخ شدن برگ آنتوریوم

اگر گیاه شما هم مانند تصویر زید دچار سوراخ شدگی و همچنین سوختگی نوک برگ شد مشکوک به بیماری باکتریایی است.برگ های بیمار گیاه رو جدا کنید و دور بریزید . و همچنین در زمان آبیاری سعی کنید برگ ها خیس نشوند می توانید آبیاری را از طریق تشت آب نیز انجام دهید. و برای درمان بیماری گیاه از قاچ کش هایی که دارای مس می باشد استفاده کنید.

سوراخ شدن برگ آنتوریوم
سوراخ شدن برگ آنتوریوم

زرد شدن برگ آنتوریوم

زرد شدن برگ آنتوریوم و سوختگی برگ میتونه از آبیاری زیاد و یا کم باشد، هنگام آبدهي بايد مقداري آب استفاده کنيد که از منافذ زيرين گلدان آب اضافه خارج شود. خروج آب از منافذ زيرين گلدان به معني استفاده از مقدار کافي آب است. کمبود آب منجر به سوختگي نوک و حاشيه برگها و گلها شود. آبياري بيش از اندازه نيز مي تواند منجر به زردي برگها شود.

سوختگی برگهای آنتوریوم و قهوه ای شدن آن

سعی کنید گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.اگر پس از اسپری کردن آب روی برگ ها نور به روی برگ ها آن بتابد همین امر باعث به وجود آمدن لکه های سوخته در برگ می شود برای اسپری کردن آب سعی کنید ساعاتی که نور کمتر به برگهای گیاه می تابد را انتخاب کنید.برای گیاه زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب تهیه کنید گلدان را روی آن قرار دهید طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد تا رطوبت گیاه فراهم شود.آبیاری را با آب ولرم که 24 ساعت مانده انجام دهید.همانطور که گفتیم نور مستقيم آفتاب مي تواند موجب سوختگي برگها و ايجاد ناحيه هاي قهوه اي رنگ در برگ و حتي مرگ آن شود

سوختگی برگهای آنتوریوم و قهوه ای شدن آن
سوختگی برگهای آنتوریوم و قهوه ای شدن آن

احیای گیاه سرما زده آنتوریوم

اگر گیاه آنتوریوم شما نیز در هوای سرد خارج از خانه ماند و دچار سرمازدگی شد اگر ساقه یا شاخه اصلی خشک و شکننده باشد دیگر امیدی به بازگشت گیاه نیست ولی اگر ساقه و شاخه های اصلی آن سبز و انعطافپذیر باشد با ایجاد شرایط ایده آل میتوانید گیاه را دوباره احیا کنید. وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد شود نباید انتظار داشته باشید که گیاه دوباره و خیلی زود به حالت عادی و اولیه خود برگردئ. ولی سعی کنیدگیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده آل فراهم کنید.

خشک شدن برگها آنتوریوم

اگر گیاه شما نیر دچار مشکل خشک شدن توک برگ کرد و همچنین برگهای جدید هم بعد از مدتی خشک میشوند دمای بالا ،خشکی محیط ،خشکی دیدن خاک ،نور مستقیم از علل احتمالی این مشکل می باشد. بین دو آبیاری حتما خاک گیاه کاملا خشک شود و به هیچ وجه نباید خاک گیاه باتلاقی شود، آبیاری را با آب ولرم و بدون املاح انجام دهید، در دمای بالای 24 با آب بدون املاح برگ ها را غبار پاشی کنید .گلدان را 2 تا 3 متر از منبع گرمایی و نیم متر از پنجره فاصله دهید (به دلیل سرما ).با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب ،گیاه رشد خوبی خواهد داشت .

مطالب مرتبط :

مشکلات نگهداری آشوریا با اچوریا

مشکلات و بیماری های پوتوس

مشکلات نگهداری آگلونما