تاثیر آلودگی هوا بر رشد گیاهان (آپارتمانی و باغی)

تاثیر آلودگی هوا بر رشد گیاهان
تاثیر آلودگی هوا بر رشد گیاهان

این سوال که آیا آلودگی هوا بر رشد گیاهان تاثیر داره یا خیر سوالی هست که برای کسانی که در کلانشهر ها زندگی میکنند پیش میاد و برخی مواقع دلیل رشد نکردن گیاهان خودشون رو آلودگی هوا میدونند، آلودگی هوا یکی از مشکلات جهانی است که گریبان گیر همه‌ی موجودات زنده شده است. آلودگی هوا به معنای ورود مواد و ذرات آلوده کننده به هوا می‌باشد که می تواند منشأ طبیعی یا انسانی داشته باشد. آلودگی هوا می تواند به صورت موقت یا دائمی باشد و بر سلامت انسان و محیط زیست تأثیر بگذارد. ما در این مقاله قصد داریم تا تأثیر آلودگی هوا بر رشد و پرورش گیاهان را بررسی کنیم. لطفاً تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

تاثیر کیفیت و آلودگی هوا بر رشد و پرورش گیاهان

تحقیقات نشان داده که کیفیت و آلودگی هوا می تواند تأثیر مستقیمی بر رشد و پرورش گیاهان داشته باشد حال این تاثیر چقدر است را با هم بررسی میکنیم. آلودگی هوا می تواند به دلیل وجود ذرات معلق در هوا و ترکیبات شیمیایی مضر، جذب نور خورشید را برای گیاهان شما کم ، تنفس گیاه را مختل و عملکرد کلروفیل را کاهش دهد. از آنجا که گیاهان به نور خورشید برای تولید غذا و تولید اکسیژن نیاز دارند، آلودگی هوا می تواند عملکرد فتوسنتز گیاهان را تا حدی مختل کرده و رشد آنها را کاهش دهد. همچنین، گیاهان حساس به ترکیبات شیمیایی موجود در هوا هستند، به عنوان مثال گاز ازون، سرب، دی‌اکسید گوگرد و دیگر آلاینده ها که می توانند باعث آسیب به برگ ها و ساقه ها و در نتیجه کاهش عملکرد گیاهان شوند. البته شما میتوانید این اثرات رو به کمک گیاهان تصفیه کننده هوا کاهش بدید.

البته ما دو نوع آلودگی هوا داریم که یکی طبیعی (طوفان، گردوغبار) و دیگری بر اثرات فعالیت های ما انسان ها رخ میدهد که این مورد دوم هست که برای گیاهان ما میتواند مشکل ساز باشد، البته توجه داشته باشید که تاثیر آلودگی هوا بر رشد گیاهان آنچنان زیاد نیست که تصور کنید گیاهان شما بخاطر آلودگی بیش از حد هوا رشد نمی کنند. فقط باید بدانید که این مورد هم میتواند روی گیاهان شما تاثیر گذار باشد، پس ادامه مقاله را بر این تصور مطالعه کنید.

بنر گل من و تو
آلودگی هوا و گیاهان آپارتمانی
آلودگی هوا و گیاهان آپارتمانی

آلودگی هوا و کاهش نور دریافتی گیاه

همیشه گفتیم که نور مهمترین عامل در نگهداری گیاهان آپارتمانی می باشد و زمانی که هوا آلوده هست نور کافی و مناسب به گیاهان شما نخواهید رسید و همین باعث میشود که رشد گیاهان کاهش پیدا کند، اگر مشاهده کردید که روزهای ابری و آلوده خیلی طولانی شده و گیاه شما رشد چندانی ندارد بدانید نور کافی به گیاه شما نرسیده است.

مشکلاتی که به دنبال تاثیر آلودگی بر گیاهان ظاهر می شوند؟

تاثیر آلودگی هوا بر روی گیاهان می‌تواند باعث بروز مشکلات متعددی شود که در ادامه آنها را بررسی میکنیم:

کاهش رشد گیاه

همانطور که در بالا گفتیم آلودگی هوا می‌تواند باعث کاهش فتوسنتز و تولید غذای گیاهی شده و در نتیجه رشد گیاهان شما مقداری کاهش پیدا کند و با افزایش آلایینده های موجود در هوا این کند شدن رشد بیشتر هم شود. توجه داشته باشید که آلودگی هوا می‌تواند باعث کاهش عملکرد باروری گیاهان شود. تنفس نا منظم گیاهان و مشکل در جذب مواد مغذی و آب به دلیل آلودگی هوا می‌تواند منجر به کاهش میزان باروری و رشد گیاه کند.

آفت و بیماری های گیاهی

آلودگی هوا می‌تواند گیاهان را در مقابل بیماری ها و آفت ضعیف کند و زودتر گیاهان دچار بیماری و آفت شوند. این مورد به این دلیل است که ذرات معلق در هوا و ترکیبات شیمیایی مضر می‌توانند باعث تخریب کلروفیل و بافت های گیاهی شده و آفت ها و بیماری های مختلفی را در گیاهان ایجاد کنند.

ایجاد لکه روی برگ گیاهان

آلودگی هوا و وجود گاز ازن در هوا میتواند باعث ایجاد لک و زرد شدن برگ گیاهان شما شود.ذرات معلق در هوا و ترکیبات شیمیایی مضر می‌توانند به برگ‌ها و میوه‌ها چسبیده و باعث بروز آلودگی و آسیب‌های جدید در آنها شوند.

چه گیاهانی در آلودگی مقاومت بیشتری دارند؟

تاثیرات آلودگی هوا بر روی گیاهان مانند یکدیگر نیست.بسیاری از گیاهان نسبت به آلودگی و شرایط نامساعد محیطی مقاومت بیشتری دارند. به طور مثال گیاهان خانواده کاکتوس شامل انواع کاکتوس ها، هستند که توانایی زنده ماندن در شرایط خشکی و آلودگی را دارند. گیاهان خانواده سرخس ها توانایی جذب فلزات سنگین و تمیز کردن آلودگی را دارند. گیاهان خانواده اکالیفا مانند آلوئه‌ورا و کالانکوئه، که در شرایط خشکی و آلوده زیست می‌کنند و توانایی تصفیه هوا را دارند. برخی از درختان مانند نخلستان، سرو و بید، که توانایی زندگی در هوای آلوده را دارند.

گیاهان مناسب آلودگی هوا
گیاهان مناسب آلودگی هوا

گیاهانی که آلودگی هوا را کنترل میکنند

برخی از گیاهان آپارتمانی می‌توانند آلودگی محیط را کاهش دهند که در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم

  • پوتوس
  • اسپاتی فیلوم
  • فیلودندرون
  • دراسنا
  • نخل اریکا

سخن آخر تاثیر آلودگی هوا بر رشد و پرورش گیاهان

تاثیر آلودگی هوا بر رشد گیاهان خیلی خیلی زیاد نیست و این نمیتونه دلیل اصلی رشد نکردن و یا از بین رفتن گیاهان شما باشه ولی خب میتونه یکی از عوامل خیلی کوچک به حساب بیاد. آلودگی هوا یک مشکل جدی و عمومی در جوامع مدرن است که عمدتاً ناشی از آلاینده‌های شیمیایی و ذرات آلوده است که در هوای محیط حاضر هستند. این آلودگی هوا می‌تواند اثرات مخرب و گاهاً قابل توجهی بر سلامت و کیفیت زندگی افراد داشته باشد. آلودگی هوا یکی از مسائلی است که به شدت بر روی زندگی گیاهان اثرگذار است و می‌تواند باعث از بین رفتن گیاهان  به خصوص در مناطق شهری و صنعتی شود.

ناگفته نماند برخی از آلودگی‌های هوا، مانند اکسیدهای گوگرد و اکسیدهای نیتروژن، قابلیت دارند تا به صورت مستقیم با بافت‌های گیاهی تعامل کنند و خسارت بسیاری به گیاهان وارد کنند. این خسارت‌ها می‌تواند به تغییرات در رشد و تکثیر سلول‌ها، تغییر در رنگ و لکه‌های بیماری‌زای برگ‌ها منجر شود. ما در این مقاله تأثیر آلودگی هوا بر رشد و پرورش گیاهان را برسی نمودیم و راهکارهایی جهت نگهداری صحیح از گیاهان در هوای آلوده ارائه دادیم.