تفاوت گریم و میکاپ در چیست و آموزش اصول گریم و میکاپ

تفاوت گریم و میکاپ
تفاوت گریم و میکاپ

تفاوت گریم و میکاپ : اگر سری به آرایشگاه‌ها بزنید و از آنها در مورد آرایش سئوال کنید احتمالاً با واژه‌هایی مانند گریم، میکاپ و آرایش مواجه می‌شوید. حتماً پیش خود فکر کرده‌اید که تفاوت آرایش و میکاپ و گریم در چیست، بارها این واژه‌ها را شنیده‌اید اما در اینجا به تفاوت آنها با یکدیگر می‌پردازیم و به شما در مورد فرق گریم با میکاپ می‌گوییم.

با شنیدن واژه گریم شاید به یاد گریمهای سینمایی بازیگران بیفتید. البته گریم سینما با گریمی که آرایشگران بکار می‌برند فرق دارد. در واقع در گریم سعی می‌شود چهره اصلاح شود و زیباتر دیده‌ شود، و آرایش تند و غلیط کمتر بکار رود.

فرق گریم با آرایش:

آرایش معمولاً با رنگ و لعاب همراه است و بستگی به مد روز دارد. پیرو مد بوده و درفصلهای مختلف تغییر می‌کند. معمولاً آرایش بعد از چند سال که بگذرد دمده شده و آن زیبایی را ندارد. شاید اگر بعد از سالها نگاهی به عکسهایتان بیندازید متوجه آن بشوید و چه بسا خوشتان هم نیاید و بنظرتان مضخک باشد.

بنر گل من و تو

اما در گریم رنگ و لعاب کمرنگ شده و به رفع عیوب صورت پرداخته می‌شود. بر روی زوایای چهره کار می‌شود. گریم هر فرد بسته به چهره و فرم صورتش متفاوت است اما اصل کار گریم یکی است. گریم بر خلاف میکاپ و آرایش حتی با گذشت سالها نیز زیبا و شیک است، چون به اصلاح چهره پرداخته و اصل را بر زیبایی قرار داده نه بر مد.

فرق گریم با آرایش
فرق گریم با آرایش

تفاوت گریم و میکاپ در چیست؟

همانطور که گفته شد وقتی فردی بر روی صورت شما میکاپ یا ارایش انجام می‌دهد با رنگهایی تند و لعاب و مدل سروکار دارد. به چهره و صورتتان در واقع رنگ می‌افزاید تا زیباتر شوید. اما گریم اینطور نیست و بر روی فرم و زوایا کارمی‌کند. و از تکنیک سایه روشن بهره می‌گیرد.

درواقع آرایشگر با استفاده از رنگها به تغییراتی در صورت می‌پردازد، مثلاً استفاده از سایه چشم، مژه مصنوعی، رژگونه و رژ لب پررنگ و حجم دهنده در آرایش رایج است. اما هنگام گریم بیشتر با استفاده از سایه روشن ها، برجسته سازی و غیره آرایشگر سعی در اصلاح و بهتر کردن چهره دارد. دیگر آرایشگر کاری با مد ندارد. بلکه قسمتهایی را برجسته یا فرورفته می‌کند و این کار را با تیره یا روشن و براق نمودن قسمتهای خاص از صورت انجام می‌دهد. بدین صورت دیگر لازم نیست از لوازم آرایش غلیظ و پررنگ استفاده‌کرد تا چهره تغییر کند.

گریم اغراق‌آمیز نیست و حالت طبیعی چهره را حفظ‌می‌کند. بنابراین در بیشتر جاها و مراسمها می‌توانید آن را بکار ببرید.

میکاپ و اصول اصلی آن:

میکاپ در واقع همان آرایش معمولی است که با توجه به مد روز تغییر می‌کند. هر ساله  با تغییر فصل و سال شاهد میکاپهای جدید هستیم که معمولاً رنگها در آن تغییر می‌کنند.

تفاوت گریم و میکاپ - وسایل آرایشی
تفاوت گریم و میکاپ – وسایل آرایشی

در اینجا اصول پایه میکاپ را برایتان می‌آوریم:

1.استفاده از کرم پودر مناسب پوست:

از کرم پودری همرنگ پوست استفاده می‌شود تا فقط پوست را پوشش داده و یکدست کند. کرم پودر باید حالتی طبیعی به پوست بدهد. بافت نرمی داشته باشد و روی پوست بطور کامل پخش و محو شود، کرم پودرها رنگها و غلظتهای متنوعی دارند که با استفاده از نیاز خود و رنگ پوستتان می‌توانید تهیه‌ کنید.

کرم پودر را زیاد استفاده‌ نکنید، باید به اندازه‌ای که پوست را پوشش دهدبزنید والا مصنوعی می‌شود، بعد از ان پنکیک زده می‌شود. پنکیک را با برس می‌توانید بزنید. می‌توانید با دستمال کمی مرطوب روی پوست بکشید و اضافه پورد را بگیرید.

2.آرایش ابروها:

ابروها را با توجه به فاصله آنها و نیز رنگشان را با توجه به رنگ پوست انتخاب‌ می‌کنند از ریمل و مداد ابرو برای تغییر آن می‌توان استفاده کرد تا پرپشت تر نشان‌ داده‌ شود. روشن‌ کردن ابروها در چهره تأثیر زیادی دارد و تغییر ایجاد‌می‌کند. اگر ابروهایی نزدیک به چشمهایتان دارید بهتر است آنها را روشن نمایید. بدین ترتیب این فاصله کمتر می‌شود و صورت بازتر بنظر می‌آید. سایه‌های پودری برای پرپشت نشان دادن ابروها بسیار مناسبند.

3.آرایش چشم‌ها:

همانطور که همگی واقفیم چشمها جذابیت فوق‌العاده‌ای در چهره دارند. پس با آرایش چشم می‌توان تغییر زیادی ایجاد کرد. استفاده از مژه‌های مصنوعی، لنز و سایه و خط چشم در این تغییر بسیار مؤثرند. با استفاده از سایه و خط چشم می‌توانید تغییرات زیبایی در چشمها بوجود آورید. آنها را کشیده‌تر یا درشت‌تر کنید.

ترفند درشت کردن چشم - استفاده از سایه
ترفند درشت کردن چشم – استفاده از سایه
4.رژگونه:

یکی از محبوبترین لوازم آاریش خانمها رژگونه است که به برجستگی گونه‌ها کمک کرده وضمناً باعث شادابی چهره می‌شود، رژگونه برای آرایشهای غلیظ‌تر که به آرایش خلیجی معروفند از رنگهای تیره تر استفاده‌ می‌شود. بهتر است برای زدن رژگونه لبخند بزنید، بدین صورت گونه‌ها برجسته می‌شود و به راحتی می‌توانید رژگونه بزنید، زیر رژگونه را روشن کنید تا گونه هایی برجسته داشته‌ باشید.

5.رژ لب و خط لب:

خط لب برای نشان دادن مرز لبها و بزرگ یا کوچک کردن لبها بکار می‌رود. رژ لب نیز لبها را برجسته‌تر و زیباتر می‌سازد. سعی‌کنید رنگ رژ لب و رژگونه‌تان ست و هماهنگ باشد.

گریم و اصول آن:

قبلاً گفتیم که گریم با رنگها و لعابها سروکار ندارد، بلکه با سایه‌ها سروکار دارد. زاویه‌سازی می‌کند، برجسته و یا فرورفته می‌کند. تمام اینها بستگی به فرم صورت فرد دارد ولی یک سری اصول کلی هست که حرفه‌ای ها بکار می‌برند. اصل کار گریم بر پایه لولایت و هایلایت است.

هنگام لولایت از رنگهایی تیره تر از پوست مثلاً سه درجه تیره‌تر استفاده‌می‌کنید تا قسمتهایی که دوست ندارید زیاد بنظر نیایند و پوشش داده شوند. اما هایلایت برعکس بوده و برای برجسته‌تر کردن بکار می‌رود. هنگام گریم کردن ابتدا فونداسیون پایه استفاده‌شده و پوست با آن پوشش داده‌می‌شود. با کانسیلر لکها و تیرگیها محو می‌شود. بعد از آن هایلایت و لولایت کار می‌شود.

فرق گریم و میکاپ - اصول میکاپ
فرق گریم با میکاپ – اصول میکاپ
طرز برجسته‌کردن گونه‌ها در گریم:

برای برجسته نمودن گونه‌ها زیر استخوان گونه را تا کنار لب سایه تیره بزنید و روی استخوان گونه را روشن بزنید. بدین ترتیب گونه‌ها برجسته‌تر بنظر می‌رسد.

طرز باریک کردن بینی با گریم:

اگر می‌خواهید بینیتان باریک و به اصطلاح قلمی به چشم بیاید، روی تیغه بینی را روشن کرده و کناره‌ها را سایه تیره بزنید.

طرز پوشاندن چین و چروکهای روی پلک با گریم:

برای پوشاندن چین و چروکهای پلکتان با لاولایت این کار را انجام دهید. قسمت زیر ابرو و گوشه‌های چشم را هایلایت کنید.

طرز زاویه سازی فک در گریم:

برای زاویه سازی فک، زیر استخوان فک را تیره و قسمت بالای استخوان فک را روشن‌کنید. اگر چانه را کمی روشن‌کنید، برجسته می‌شود.

بعد از اینکه این کار را انجام دادید، سایه ها را به کمک یک اسفنج یا پد بخوبی محو کنید، می‌توانید روی آن پنکیک بزنید تا پوشش بهتری داشته‌ باشد. سپس آرایشتان را ادامه دهید، آرایش بهتر است ملایم باشد. بعد از گریم چون عیوب صورت برطرف شده نیازی به آرایش زیاد غلیظ نیست. حال که فرق گریم با میکاپ را متوجه شدید بر حسب نیاز خود می‌توانید از آنها استفاده‌ نمایید، اگر موردی در مطلب به نظر شما کم هست حتما در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

مطالب مرتبط :

آیا آرایش و استفاده روزانه از کرم پودر به پوست آسیب می‌رساند؟

کاملترین لیست لوازم آرایشی برای میکاپ عالی و بی نقص

9 مرحله مهم زیرسازی پوست برای داشتن آرایش بی نقص

آنچه در این مطلب مطالعه میکنید: