بهترین ترکیب خاک مناسب ساکولنت چیست + نکات ناگفته و مهم

خاک مناسب ساکولنت
خاک مناسب ساکولنت

بررسی خاک مناسب ساکولنت : مهمترین عاملی که در مرگ ساکولنت ها تاثیر داره آبیاری زیاد و استفاده از خاک نامناسب است. رشد بهتر هر گیاه و مخصوصا گیاهان گوشتی مانند کاکتوس و ساکولنت به انتخاب خاک درست بستگی داره. کلا گیاهان گوشتی به آبیاری زیاد و رطوبت بالای ریشه بسیار حساس هستند تا آبیاری کم و خشکسالی، همین مورد باعث شده تا ما در انتخاب نوع خاکی که برای این مدل از گیاهان دقت بیشتری داشته باشیم. خاک مناسب ساکولنت باید سبک با زهکشی بالا و دارای مواد مغذی برای رشد گیاه باشه.

یکی از اشتباهاتی که مردم مرتکب میشن این است که از خاک نامناسب (خاک باغچه و ترکیب اون با ماسه) برای ساکولنت ها استفاده میکنند که بعد از گذشت مدت کوتاهی گیاه از بین میره. پس در ادامه با من همراه باشید تا به شما کمک کنم که به راحتی خاک ساکولنت رو در خانه خودتون درست کنید و یا اگر قصد خرید اون رو از فروشگاه ها دارید چطور اون رو انتخاب کنید.

ترکیب خاک ساکولنت
ترکیب خاک ساکولنت

ویژگی خاک ساکولنت چیست؟

مهمترین نکاتی که باید در خاک ساکولنت توجه کنید زهکشی بالا و سبک بودن خاک هست، اگر این دو مورد رو رعایت کنید دیگه خیالتون از نوع خاکی که استفاده کردید راحته. از اونجا که ساکولنت ها گیاهان مقاوم در برابر خشکسالی هستند نیازی به رطوبت ثابت در خاک ندارند، خاک گلدان اونها باید متخلخل بوده و به راحتی آب رو از خودش عبور بده به این صورت که زمانی که شما گیاه رو آبیاری مکینیم بعد از 5 الی 10 ثانیه آب از زیر گلدان خارج بشه (هرچند این فقط برای تست هست و اگر میخواهید گیاهتون رشد خوبی داشته باشه و دچار بیماری نشه بهتره گلدان رو از پایین آبیاری کنید). نکته مهم دیگه مربوط به PH خاک است، ساکولنت ها پی اچ 6.0-6.5 رو برای رشد ترجیح میدن، پس سعی کنید هر 3 ماه یکبار از هیومیک اسید برای آبیاری استفاده کنید.

بنر گل من و تو

سعی کنید در ترکیب خاک خودتون از پیت ماس به عنوان تامین کننده مواد مغذی استفاده کنید و در فصل رشد که از بهار تا اواخر تابستان هست گیاه رو با کودهای مختلف تغذیه کنید.

ترکیب خاک ساکولنت

دو ترکیب مختلف رو میشه برای خاک ساکولنت در نظر گرفت که هر دو تست شده هستند، اولی ترکیب شن و ماسه + خاک گلدان + پرلیت هست و دومی ترکیب کوکوپیت + پرلیت + پیت ماس + ماسه دوبار شور ساختمانی + کمی زغال است که در ادامه هم نوع ترکیب و هم ویژگی های هر کدام رو با هم بررسی میکنیم. همچنین شما میتوندی از خاکهای آماده مخصوص کاکتوس هم برای گلدان ساکولنت استفاده کنید.

برای ساخت خاک مناسب ساکولنت به کمک ترکیبات اول باید 2 قسمت شن و ماسه، 2 قسمت خاک گلدان و 1 قسمت پرلیت را با هم ترکیب کنید و برای گلدان خود استفاده کنید.

برای ساخت خاک گلدان ساکولنت با ترکیب دوم باید مقدار 40 درصد ماسه + 20 درصد پیت ماس + 20 درصد کوکوپیت + 20 درصد پرلیت با هم مخلوط کنید و سپس کمی به آن زغال اضافه کنید.

شن و ماسه درشت

شن و ماسه بخش فوق العاده مهمی از هر مخلوط خاک ساکولنت به حساب میاد، شن و ماسه کمک میکنه تا زهکشی و تنفس در ریشه گیاه بهتر بشه.

شن و ماسه در ترکیب خاک ساکولنت
شن و ماسه در ترکیب خاک ساکولنت

خاک گلدان

از خاک های آماده گلدانی که در بازار هست نیاز نیست برای ساکولنت استفاده کنید فقط 40 درصد خاک باید از این نوع خاک استفاده شود، این خاک وظیفه تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه رو بر عهده داره و به همین خاطر در ترکیب اصلی به مقدار 40 درصد مورد استفاده قرار میگیره.

پرلیت در خاک ساکولنت

پرلیت نوعی از سنگ آتشفشانی است که حاوی عنصر اصلی خاک، یعنی سیلیس می باشد و در دسته شیشه‌های آتشفشانی طبقه بندی میشه. این خاک در صورت حرارت دیدن به مقدار لازم، بین ۴ تا ۳۰ برابر حجم اولیه خود منبسط می شود. وظیفه اصلی پرلیت در خاک ساکولنت ایجاد تخلخل است که میتونه به زهکشی کمک خیلی زیادی بکنه و وزن خاک رو هم کم بکنه. شما میتونید به کمک پرلیت میزان گردش هوا و اکسیژن رو در اطراف ریشه بالا ببرید و همین باعث میشه که ریشه رشد بهتری داشته باشه و مواد مغذی بالایی رو جذب کنه، البته از پرلیت برای تکثیر گیاهان هم استفاده میشه

ماسه دوبار شسته

ما از پرلیت برای تخلخل و از ماسه برای بالا بردن زهکشی استفاده میکنیم، بهتره از ماسه ساختمانی دوبار شسته شده استفاده کنید.

پیت ماس در ترکیب خاک ساکولنت

در ترکیب دوم چون مواد مغذی در خاک داشته باشیم مقداری به اون پیت ماس اضافه میکنیم ، شاید این سوال براتون پیش اومده باشه که اصلا پیت ماس چیه و چه ویژگی به خاک ساکولنت اضافه میکنه پیت ماس نوع خاص و کمیابی از ذغال سنگ نارس به حساب میاد. ذغال سنگ نارس در باتلاقها و مناطق با رطوبت بسیار بالا به وجود میاد. و اولا مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاه رو تامین میکنه و خاصیت اسیدی کم یا نزدیک به خنثی دارد و حدودا pH آن دارای مقدار 6-5/3 است که برای رشد گیاه شما بسیار عالی هست. ما پیت ماس رو بجای کودهای دامی پوسیده پیشنهاد میکنیم چون کودهای دامی باعث ایجاد بیماری قارچی در گیاهان شما خواهد شد.

کوکوپیت

من خودم به شخصه عاشق کوکوپیت هستم چون هم برای تکثیر و هم برای ترکیب خاکها عالی جواب میده، شاید بپرسید که کوکوپیت چی؟ کوکوپیت در واقع نوعی بستر کشت هستش که از الیاف پوست نارگیل و در برخی موارد از پوست درخت نارگیل تهیه میشه (پوست رو فشرده میکنند).کوکوپیت در خاک کاکتوس و ساکولنت نقش بسیار موثری در ریشه زایی یا ریشه پر شدن گیاهان داره کوکوپیت به خوبی رطوبت نسبی خاک رو در خودش حفظ میکنه و به ریشه منتقل میکنه.

آیا از زغال برای خاک ساکولنت استفاده کنیم؟

سعی کنید در ترکیب خاک ساکولنت یا هر گیاه دیگه مقدار کمی زغال استفاده کنید چون زغال با داشتن پتاس قابل توجه به رشد گیاه شما کمک میکنه و در کنار اون یک قارچ کش طبیعی هم هست و بعد از تعویض گلدان جای نگرانی برای قارچی شدن گیاه ندارید.

خاک ساکولنت
خاک ساکولنت

نتیجه گیری خاک مناسب ساکولنت

در این مقاله سعی کردیم ترکب های مناسب برای خاک ساکولنت رو برای شما بیان کنیم و دو ترکیب خاک که مورد استفاده خودمون هم هست بهتون آموزش بدیم، شما میتونید از خاک های مخصوص کاکتوس هم برای ساکولنت ها استفاده کنید ولی اگر میخواهید در خانه یک ترکیب عالی داشته باشید بهتره از کوکوپیت + پیت ماس + پرلیت + ماسه شسته استفاده کنید، راستی اگر از خاک های آماده استفاده میکنید حتما ضدعفونی خاک گلدان رو انجام بدید تا دچار بیماری قارچی و پوسیدگی ریشه نشه، در ضمن زهکشی بالا در خاک برای ساکولنت ها بسیار مهم هست که حتما به اون توجه کنید.