معرفی گل و گیاه

دراسنا پرچمی مناسب خوش سلیقه ها

دراسنای پرچمی گیاه مقاوم
دراسنای پرچمی گیاه مقاوم
2.03Kبازدید

دراسنا (dracaena) پرچمی گیاهی زینتی و بسیار زیباست که برای نگهداری در خانه های آپارتمانی، ادارات، دفاتر و بانک ها،دارای گونه های زیاد،متعلق به خانواده آسپاراگاسه و زادگاهش افریقای استوائی است. گلی سرسخت می باشد سریع الرشد و نگهداری انها ساده،برگها بلند کشیده ،گیاهان جوان برای کاشت گروهی بسیار مناسب هستند،نسبت به عوامل نامساعد جوی و محیطی تا حدودی مقاوم هستند.

نگهداری و مراقبت از گل دراسنا پرچمی

شکل ظاهری دراسنا پرچمی با برگ های بلند و خوشرنگی که دارد هر شخص خوش ذوق و علاقمند به گل و گیاه را به سمت خود جذب می کند. این گیاه در مقابل عوامل نامساعد محیطی از خود مقاومت نشان می دهد و نگهداری از آن با توجه به اینکه گیاهی سریع الرشد می باشد، سهل و آسان است.

نیازهای دراسنا پرچمی

دراسنای پرچمی مناسب برای محل کار
دراسنای پرچمی

آبیاری

آبیاری دراسنا پرچمی را موقعی انجام دهید که ما بین آبیاری خاک خشک شده باشد سعی کنید خشکی زیادی به این گل ندهید. از آب جوشیده استفاده کنید تا لبه های برگ ها خشک نشود. دقت کنید که گلدان زهکشی خوبی داشته باشد.

نور

درست است که دراسنا مقاوم به سایه می باشد ولی در نور کافی بدور از افتاب مستقیم زیبایی خاصی دارد و نوار قهوه رنگ حاشیه و رنگ قرمز برگ ها بیشتر نمایان می شوند. ولی به طور کلی دراسنا صورتی در سایه هم به راحتی قابل نگهداری می باشد.

خاک

خاک این گیاهان باید غنی و گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشد. ترکیب خاک برگ، پرلیت و پیت ماس برای این گیاه مناسب می باشد. همچنین استفاده از کمپوست نیز توصیه می‌شود.

رطوبت

دراسنا پرچمی نیازی به غبار پاشی ندارد همان رطوبت اتاق برایش کافی است.

کوددهی

کوددهی داسنا باید به صورت هفتگی یا هر دو هفته یکبار انجام شود این کار باید در فصل رشد گیاه انجام شود می توانید با کود 20-20-20 گیاه دراسنا ی خود را تقویت کنید.

دما

دراسنا پرچمی گلی شگفت انگیر می باشد زیرا قادر به مقاومت در حرارت پایین تر از 25 درجه سانتی گراد می باشد. ولی در سرمای شدید از بین می رود. بهترین درجه حرارت در زمستان 16 و در تابستان حداکثر 25 درجه سانتی گراد می باشد.

تمیز کردن برگ های گل دراسنا

دراسنای پرچمی یا قرمز
دراسنای قرمز

با پارچه یا اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید،استفاده از مواد براق کننده شیمیایی باعث مسدود شدن روزنه ها و در نتیجه کند شدن رشد گیاه میشود.

حتما مطالعه کنید
معرفی و نگهداری گل گندمی

دراسنای پرچمی نیاز به هرس دارد

دراسنای پرچمی نیاز به هرس دارد
رشد علفی دراسنا

هنگامی که این گیاه رشد می‌کند، ارتفاع آن زیاد شده و باریک و دراز میشود و برگهای پایین گیاه به تدریج می‌ریزند. در نتیجه یک درخت باریک و دراز و کم پشت باقی ما ماند که در راس آن کاکلی از برگ وجود دارد و ظاهر گیاه را نامتعادل و ناموزون نشان میدهد. برای پرپشت کردن درخت ساقه ‌های بلند را هرس کنید. برای این کار از قیچی باغبانی تیز استفاده کنید. امیدوار باشید درخت هرس را به خوبی پشت سر بگذارد. از محل بریدن شاخه یک یا چند جوانه رویش کرده و برگها بیرون می‌زنند.

تعویض گلدان دراسنا پرچمی

اصولا هر سال در بهار بهتر است گلدان را یک سایز برگ تر کنید ولی اگر شرایط تعویض گلدان را نداشتید یا سایز گل و گلدان خوب بود بهتر است خاک سطحی گلدان را با خاک جدید و غنی تعویض نمایید.

روشهای ازدیاد و تکثیر دراسنا پرچمی

تکثیر دراسنای پرچمی یا چتری
تکثیر دراسنای پرچمی یا چتری

تکثیر دراسنا پرچمی از طریق قلمه انجام میشود. برای این کار می توانید از قلمه های انتهایی ساقه استفاده نمایید. همچنین می توانید از جوانه های پای گیاه نیز تکثیر را انجام دهید. قلمه ها را به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز جدا کنید. هر تکه باید داری یک جوانه خفته باشد. مواظب باشید قطعات ساقه را وارونه در خاک نگذارید.

اگر سمت پایین ساقه در خاک قرار نگیرد ، ریشه ای تولید نمی کند. اگر قصد دارید سریع ریشه تولید شود هر قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. بر روی قلمه ها برگ های زیادی نباید باشد پس برگ های اضافی را قطع کنید و هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر ، حاوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر قرار دهید.

قلمه ها را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید. پس از دو ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه را بردارید و تغذیه مصنوعی را شروع کنید.

بهترین زمان برای تکثیر دراسنا، از اواسط تا اواخر بهار و یا اواخر تابستان تا اوایل پاییز است.

دراسنا پرچمی از طریق بذر نیز تکثیر می شود.

این گیاه را می توانید از طریق خوابانیدن شاخه نیز تکثیر کنید.

۱ دیدگاه

ارسال پاسخ