درمان ویروس HPV

درمان ویروس HPV
درمان ویروس HPV

ویروس پاپیلوم یا ویروس HPV ویروسی است که عامل ایجاد زگیل است. زگیل عنوانی نام‌آشنا برای مردم است و مردم زگیل را می‌شناسند و ممکن است در طول عمرشان یک یا چند بار در جایی از بدن‌شان یک زائده پوستی مانند زگیل تظاهر پیدا کند.

وی با بیان اینکه زگیل‌ها می‌توانند از سر تا نوک پای فرد ایجاد شوند و عمدتا هیچ عارضه خاصی در پی ندارند، افزود: البته اگر زگیل‌ها در ناحیه تناسلی ایجاد شوند، حائز اهمیت هستند و به آنها زگیل تناسلی می‌گویند. باید توجه کرد که زگیل‌های تناسلی نزدیک به ۱۰۰ گونه دارند که چند نوع‌شان مانند HPV نوع ۱۶ و ۱۸ به عنوان عاملی با ‌ریسک بالا در ابتلا به سرطان محسوب می‌شوند. جالب است که اگر فردی به گونه‌های ۱۶ و ۱۸ زگیل تناسلی مبتلا شود، تا ۲۰ سال بعد ممکن است دچار سرطان دهانه رحم شود و این سرطان یک بیماری پیش‌رونده است و حتی ممکن است متاستاز دهد و منجر به مرگ شود. این زگیل‌ها در مردان هم به طور خیلی نادر می‌توانند سرطان پنیس یا رکتوم ایجاد کنند که البته بسیار نادر است، اما در زنان سرطان دهانه رحم سرطانی است که در برخی کشورها رتبه چهارم یا پنجم بروز و شیوع را دارد.

آیا ویروس اچ‌ پی وی از بدن خارج می شود یا امکان پاک شدن وجود ندارد؟

بر سر این موضوع مهم که آیا واقعاً ویروس توسط سیستم ایمنی بدن کامل پاک می شود و یا تعدادش به حدی می رسد که از نظر آزمایشگاهی کمتر از حداقل میزانی است که قابل تشخیص توسط آن روش آزمایشگاهی باشد، اختلاف نظر زیادی وجود دارد.

بنر گل من و تو

بطور مثال این احتمال مطرح است که HPV از یک دوره نهفته غیرقابل تشخیص برخوردار بوده که می تواند سالیان بعد مجدداً فعال شود. که به آن فاز نهفته بیماری و یا latent infection نیز می گویند. این مسئله می تواند توضیحی برای وجود HPV در زنانی باشد که سالیان طولانی فقط یک شریک جنسی داشته اند و در این دوره امکان انتقال HPV هم وجودداشته است. ولی بطور کلی بررسی های علمی تاکنون نشان دهنده آن است که اگر تست فوق از نظر آزمایشگاهی منفی باشد اثرات خطرناک و #سرطان زای این ویروس هم وجود ندارد.

علائم ویروس پاپیلومای انسانی

– پریودهای نامنظم

– خونریزی نامنظم یا لکه بینی بعد از اتمام پریود یا بعد از رابطه جنسی

– کاهش وزن شدید و از دست دادن اشتها

– احساس درد در پشت، پا یا لگن

– خستگی

– پای متورم

– دردهای مزمن و ناراحتی واژینال

– ترشحات بدبوی واژینال

پاکسازی ویروس HPV

بطور کلی 90 الی 95% عفونت های ویروسی طی یک بازه زمانی 8 الی 18 ماهه از بدن پاک می شوند.

مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است:

– طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود.

– طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود.

– طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود.

طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد.

فاکتورهای اپیدمیولوژیک موثر در پایداری عفونت با HPV عبارتند از:

– استعمال دخانیات

– استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)

– عفونت های همزمان با #کلامیدیا،

– عفونت همزمان با HSV type II و یا HIV

– فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین)

نکته مهم:امروزه مشخص شده است که غذاهای غنی از فولات یا ویتامین B9 (که بهتر است با فرم سنتتیک آن یعنی اسید فولیک افتراق اش دهیم) نقش مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد. این نکته در مورد مصرف اسیدفولیک بصورت سنتتیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است.

دکتر فریبا رضایی