آموزش ساخت صابون مایع خانگی مرحله به مرحله + عکس

طرز تهیه صابون مایع در خانه
طرز تهیه صابون مایع در خانه

آموزش ساخت صابون مایع در خانه : میخوام بهتون در سه مرحله نحوه ساخت صابون مایع خانگی رو آموزش بدم که خیلی خیلی راحت هست و میتونید با وسایل خیلی کم اونو رو درست کنید. تا به حال درباره دست ها فکر کرده اید. امکان لمس جهان و حس سطوح را به ما می دهند. همیشه در معرض انواع مواد مختلف و شاید مضر هستند. بنابراین می توانند بسیار آسیب پذیر باشند.

بنابراین حافظت از آن و استفاده از شوینده مناسب برای شست و شوی آن اهمیت زیادی دارد (مخصوصا که الان بخاطر کرونا باید زود به زود دستها رو شست). شاید شما هم موافق باشید که صابون های مایع موجود در بازار چندان مناسب نباشند و سبب خشکی پوست شما شوند و هنگام استفاده از آن ها مجبور به کمک گرفتن از کرم های آب رسان و نرم کننده باشید. در مقابل صابون های طبیعی و جامد برای پوست شما بهتر هستند که البته قبلا با نحوه ساخت آن در خانه نیز آشنا شدیم.

حتما مطالعه کنید : نحوه ساخت صابون در خانه

بنر گل من و تو

بنابراین اگر می خواهید از صابونی استفاده کنید که هم مثل صابون جامد مناسب تر برای پوستتان باشد و هم ویژگی مایع  بودن را داشته باشد در ادامه همراه ما شوید تا بتوانیم یک صابون مایع خانگی را تهیه کنیم.

مواد لازم برای تهیه صابون مایع
مواد لازم برای تهیه صابون مایع

مواد لازم برای تهیه صابون مایع خانگی

  1. صابون جامد (اگر میتونید از صابون مراغه استفاده کنید که عالیه منم در دسترس نداشتم)
  2. آب به مقدار لازم
  3. بطری یا ظرف مناسب صابون مایع
  4. قابلمه یا ظرف مناسب برای قرار گرفتن روی حرارت
  5. رنده
  6. در صورت تمایل گلیسیرین
  7. اگر از صابون های ساده استفاده میکنید میتونید روغن یا عصاره که بوی خوبی به صابون شما بده هم استفاده کنید.

مراحل ساخت صابون مایع در خانه

خب بریم که در سه مرحله خیلی ساده یک صابون مایع درست کنیم

مرحله اول : رنده کردن صابون جامد

صابون جامد را رنده کنید. اگر صابون شما بیش از حد سخت بود می توانید از دستگاه مخلوط کن یا وسایل دیگر هم استفاده کنید ولی رنده کردن آن با رنده معمولی آشپزخانه هم ممکن است. مقدار صابون شما بستگی به حجم صابون مایعی که می خواهید داشته باشید دارد. برای تهیه حدود یک لیتر صابون مایع به 300 گرم صابون جامد نیاز داریم.

پس از ریز کردن صابون به آن آب اضافه می کنیم. حجم آب باید دقیقا 4 برابر حجم صابون باشد تا غلظت مناسبی از صابون مایع را در انتها داشته باشیم.

رنده کردن صابون - ساخت صابون مایع خانگی
رنده کردن صابون – ساخت صابون مایع خانگی

مرحله دوم :  ذوب کردن صابون

در این مرحله مواد خود را روی حرارت قرار می دهیم و مدام هم می زنیم تا بجوشد(هم زدن مدام خیلی مهم هست). پس از جوشیدن حرارت را کم می کنیم و حدود 10 الی 15 دقیقه زمان می دهیم. باید دقت داشته باشید که در این مرحله هم زدن مداوم از گلوله گلوله شدن جلوگیری می کند و زمان 15 دقیقه ای پس از جوشیدن سبب انسجام مواد می شود. پس این دو مورد را حتما مورد توجه قرار دهید.

در انتها اگر مایل بودید می توانید مقداری گلیسیرین یا عصاره به صابون خودتون اضافه کنید.

مراحل ساخت صابون مایع - آب کردن
مراحل ساخت صابون مایع – آب کردن

مرحله سوم : انتقال به ظرف

حالا صابون شما آماده است. حرارت را خاموش می کنیم و حدود 1 الی 2 ساعت به آن زمان می دهیم تا آرام آرام خنک شود و هر از چندگاهی آن را هم می زنیم  تا گلوله گلوله نشود.

در این مرحله به غلظت صابون خود توجه کنید. اگر بیش از حد رقیق بود مقداری صابون جامد به روش قبل بجوشانید و به آن اضافه کنید و اگر بیش از حد غلیظ بود به ترکیب خود مقدار آب جوش اضافه کنید.

چطور صابون مایع درست کنیم؟
چطور صابون مایع درست کنیم؟

صابون مایع دست ساز خود را درون بطری مخصوص یا هر ظرف مناسب دیگر بریزید و از آن استفاده کنید تا دستتان پوست نرم و شاداب تری داشته باشد.

حتما شما هم تجربه خودتون رو از طرز تهیه صابون مایع در خانه برای ما به اشتراک بگذارید و نظراتتون رو در بخش دیدگاه بنویسید و اگر تمایل دارید سایر صابون های آموز داده دشه را مطالعه کنید به لینک های زیر مراجعه کنید :

برای ساخت صابون ماشین لباس شویی

برای ساخت صابون گلیسیرینه