طرز تهیه باقلوا استانبولی با خمیر فیلو

طرز تهیه باقلوا استانبولی با خمیر فیلو
طرز تهیه باقلوا استانبولی با خمیر فیلو

طرز تهیه باقلوا استانبولی با خمیر فیلو : باقلوا نوعی شیرینی است که در کشور های ایران و ترکیه تهیه می شود. باقلوا استانبولی همان باقلوا ترکیه ای است که به راحتی می توانید این نوع شیرینی را در منزل تهیه کنید. در ادامه این پست طرز تهیه باقلوا استانبولی را با بهترین و ساده ترین روش یاد بگیرید و از خوردن باقلوا تازه و لذیذ لذت ببرید. پس بریم که یک آموزش راحت براتون آماده کرذم.

مواد لازم برای تهیه باقلوا استانبولی

خمیر فیلو آماده یک بسته (یا همون خمیر یوفکا)
مغز پسته 200 گرم
مغز گردو 200 گرم
دارچین 1 قاشق چایخوری
شکر 1/4 پیمانه
پودر هل نصف قاشق چایخوری
کره 50 گرم برای چرب کردن
شکر 3/4 پیمانه
آب 3/4 پیمانه
عسل 3/4 پیمانه

طرز تهیه باقلوا استانبولی با خمیر فیلو

فر رو روی دما 170 درجه سانتی گراد روشن میکنیم تا گرم شه.پسته و گردو رو با غذا ساز یا با گوشت کوب خرد کنید. مقداری از پسته رو برای روی باقلوا و تزیین کنار بذارید و بقیه رو با گردو و دارچین و هل و شکر مخلوط کنید و در ظرف جداگانه ای نگه دارید.کره رو با دمای خیلی ملایم کمی ذوب کنید که برای چرب کردن راحت تر باشه. کف ظرف مناسبی رو با کره و قلمو (فقط در حد چرب کردن) چرب کنید.لایه ای از خمیر رو جدا کنید و کف ظرف پهن کنید و روی خمیر رو هم با کره چرب کنید.مخلوط مواد میانی که همون پسته، گردو، دارچین و… رو روی خمیر بریزی.

بنر گل من و تو
مراحل تهیه باقلوا استانبولی
مراحل تهیه باقلوا استانبولی

و مجددا روش رو خمیر دیگه ای قرار بدید و باز روی خمیر رو چرب کنید.لایه ای دیگه از خمیر بذارید و باز چرب کنید. روی خمیر دوباره مخلوط مواد میانی رو بریزید و باز خمیر بذارید و چرب کنید.بعد از چرب کردن با چاقو به شکل لوزی یا شکل دیگه برش بزنید.

برش باقلوا استانبولی
برش باقلوا استانبولی

و در بذارید در دمای 170 درجه سانتی گراد به آرومی در حدود 45 دقیقه بپزه و طلایی رنگ بشه.بعد از اینکه طلایی شد، از فر خارج کنید و مجددا برش ها رو تکرار کنید تا کاملا از هم جدا بشن

طرز تهیه شهد باقلوا:

برای شهد، شکر، آب و عسل رو با هم مخلوط کنید و برای 10 دقیقه روی حرارت بذارید تا قوام پیدا کنه.
نکته اول: زمانی که باقلوا در حال خنک شدن هست شهد رو تهیه کنید. (بهتره باقلوا داغ نباشه و تقریبا خنک شده باشه)
نکته دوم: شهد رو بعد از اینکه آماده شد، قبل از اینکه خنک بشه روی باقلوا بریزید تا در بافت شیرینی نفوذ کنه در انتها پسته هایی که خرد کرده بودید و کنار گذاشته بودید، برای تزیین روی باقلوا بپاشید.

ریختن شهد باقلوا
ریختن شهد باقلوا
یاقلوا استانبولی آماده شده
باقلوا استانبولی آماده شده
باقلوا استانبولی آماده شده
باقلوا استانبولی آماده شده

رسپی از فرهاد عزیز