طرز تهیه کنافه یا همون کونفه ترکیه

طرز تهیه کنافه ، کونفه ترکی
طرز تهیه کنافه ، کونفه ترکی

طرز تهیه کنافه ، کونفه ترکی : کونفه یا کِنافه، نوعی شیرینی دسر است که گرچه ریشه عربی دارد و در ابتدا در سراسر خاورمیانه رواج داشت اما امروزه بیشتر به‌عنوان شیرینی ترکی و یونانی شناخته می‌شود و در ترکیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری خودمختار نخجوان، یونان و قبرس طبخ می‌شود. اگر به‌ هر یک از این کشورها سفر کردید پیشنهاد می‌کنیم حتماً این دسر لذیذ را امتحان کنید.ماده اصلی این شیرینی که طعم منحصربه‌فردش را مدیون آن است پنیر شیر بز و نوعی خمیر است که به‌شکل رشته‌سوپ با دقت برش خورده است و به آن کاتایفی یا رشته کاداییف می‌گویند. شربتی که برای کونفه استفاده می‌شود از همان نوعی است که برای باقلوای ترکی به‌کار می‌رود. پس بریم طرز تهیه کونفه ترکیه رو آموزش ببینیم

مواد لازم برای کونفه ترکی

برای تهیه کنافه ترکی ما نیاز به شیرینی و شربت داریم که مواد لازم هرکدام رو در زیر مشاهده میکنید.

برای شیرینی

بنر گل من و تو

500 گرم رشته کاداییف
۲۰۰ گرم کره
۵۰۰ گرم پنیر لبنه یا پنیر بز یا ترکیبی از هر دو

برای شربت

300گرم شکر
۳۰۰ میلی‌لیتر آب
آب‌لیموی صاف‌شده و پوست لیموی رنده‌شده
دارچین (درصورت تمایل)
عرق بهارنارنج یا گلاب (این مواد می‌توانند همراه یا به‌جای دارچین استفاده شود)
۷۰ گرم پودر پسته

طرز تهیه کنافه ، کونفه ترکی

برای طرز تهیه کونفه ترکیه ابتدا باید فر را بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد بگذارید. رشته کاداییف را در بشقاب بزرگی بریزید و با کره آب‌شده مخلوط کنید به‌گونه‌ای تمام رشته‌ها به کره آغشته شوند. کف یک قالب کیک با قطر ۱۵ سانتیمتر را به‌دقت به کره آب‌شده آغشته کنید.

نیمی از رشته کاداییف را بردارید و درون قالب بریزید. اگر خیلی سفت شد به آن کره اضافه کنید. پنیر را با همزن آن‌قدر به‌هم بزنید تا به‌حالت کرم در بیاید. سپس یک لایه از آن را روی رشته‌های کاداییف بریزید و رویش را با نصف دیگر رشته‌ها که کنار گذاشته بودید بپوشانید. برای پخت بهتر لایه آخر را به کره آب‌شده آغشته کنید. آن را داخل فر بگذارید تا به‌مدت ۳۵ دقیقه بپزد.

در فرصت به‌دست‌آمده شیره را آماده کنید. شکر را در آب و آب‌ لیمو و پوست لیموی پودرشده آرام روی شعله کم به‌هم بزنید تا قوام بیاید. شیره براساس ذائقه شما می‌تواند طعم‌های مختلف داشته باشد. می‌توانید آب سیب، آب هلو یا دارچین، عرق بهار نارنج یا گلاب به‌جای آب‌لیمو اضافه کنید. شیرینی را از فر خارج کنید و رویش شیره بریزید. برای تزئین، از یک قاشق بزرگ سرشیر یا پنیر ماسکارپونه یا خامه زده‌ شده و یا پودر پسته استفاده کنید.

طرز تهیه کونفه ترکیه
طرز تهیه کونفه ترکیه

رسپی از فرهاد عزیز