علت زرد شدن برگهای شمعدانی چیست؟

علت زرد شدن برگهای شمعدانی
علت زرد شدن برگهای شمعدانی

علت زرد شدن برگهای شمعدانی : یکی از پر طرفدارتیرن و همچنین زیباترین گیاهان آپارتمانی که از قدیم در خانه ما ایرانی ها وجود داشته و نوستالژی به حساب میاد گل شمعدانی هست، یاد خونه مادر بزرگ و چیدن اون کنار حوض آدم رو به وجد میاره ولی خب بعضی اوقات هست که با فراهم نکردن شرایط مناسب برای نگهداری باعث بروز مشکلاتی همچون زرد شدن برگ های این گیاه میشیم. و این سوال براتون پیش بیاد که چه عواملی باعث زرد شدن برگ های شمعدانی میشه؟ برای پاسخ به این سوال حتما مطالب رو تا انتها مطالعه کنید.

[accordion]حتما مطالعه کنید : همه چیز درباره نگهداری گل شمعدانی[/accordion]

علت زرد شدن برگ های شمعدانی

یکی از مهمترین دلایل زرد شدن برگ این گیاه ، رطوبت بیش از حد یا آبیاری زیاد هست.زمانی که شما گیاه را بیش از اندازه آبیاری کنید و یا گلدان شما زهکشی مناسبی نداشته باشه برگ های پایینی شروع به زرد شدن خواهند کرد. و یا روی برگها لکه های کم رنگ ظاهر شود که در صورت به وجود آمدن این مشکل هرچه سریعتر آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید که خاک گلدان تا عمق 3 الی 4 سانتی متری خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید.

بنر گل من و تو

توجه داشته باشید که شمعدانی گیاهی هست که خشکی را میتونه تا حدی تحمل کنه ولی آبیاری زیاد رو به هیچ وجه نمیتونه تحمل کنه.

علت زرد شدن برگ های شمعدانی
علت زرد شدن برگ های شمعدانی
بررسی زهکشی گلدان

حتما سوراخ های ته گلدان را مورد بررسی قرار دهید و از باز بودن سوراخ ها اطمینان حاصل کنید و زمانی که گیاه را آبیاری میکنید حتما باید آب اضافی از زیر گلدان خارج شود تا باعث تجمع آب در ته گلدان نشود، اگر زهکشی های گلدان به خوبی عمل نکنند آب اضافی در ته گلدان جمع خواهد شد و به مرور باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه شما خواهد شد.

سرد بودن آب، و محل نگهداری

این گیاه هوای گرم را دوست دارد و اگر به صورت ناگهانی دمای هوا در فصل هایی مانند بهار سرد شود میتونه گیاه دچار زردی برگ بشه، در کنار سردی هوا سرد بودن آب آبیاری هم از عوامل تشدید کننده زرد شدن و ریزش برگهای شمعدانی می باشد پس سعی کنید قبل از آبیاری حتما آب را به مدت 24 ساعت در دمای اتاق قرار دهید تا هم کلر موجود در آب خارج شود و هم آب با دمای محیط یکسان شود.

تاثیر کمبود مواد مغذی در خاک

اگر رنگ برگهای گیاه شما بجای سبز بودن به رنگ زرد تمایل دارند بدانید که گیاه شما از کمبود مواد مغذی در خاک رنج میبرد پس حتما با استفاده از کودهای محلول در آب مانند کود سه بیست گیاه را هر دو هفته یکبار در فصل رشد تغذیه کنید. کوددهی علاوه بر اینکه از زردی برگها جلوگیری میکند باعث رشد خوب و گلدهی شمعدانی هم خواهد شد پس کوددهی هر دوهفته اون هم در فصل رشد (بهار و تابستان) فراموش نشود.

دلایل زرد شدن برگ شمعدانی - کمبود مواد مغذی
دلایل زرد شدن برگ شمعدانی – کمبود مواد مغذی
زرد شدن لبه برگهای شمعدانی

اگر دیدید لبه برگهای شمعدانی شما دچار زردی شده نشانه آن است که شما به گیاه خشکی بیش از اندازه داده اید درسته شمعدانی به کم آبی مقاوم هست ولی خشکی بیش از اندازه هم موجب زردی برگهای این گیاه زیبا خواهد شد پس طبق روالی که در بالا گفته شده حتما اقدام به آبیاری کنید تا گیاه شما دچار مشکل نشود.

زرد شدن برگهای شمعدانی و بیماری

از دیگر عوامل موثر در ریزش برگ شمعدانی مبتلا شده به بیماری هست یکی از بیماری های شایع که باعث ریزش برگ و زردی آن میشود وریتیسیلوم  که نوعی عفونت قارچی هست میباشد این بیماری باعث کم شدن رشد، زردی برگهای و در نهایت پژمردگی خواهد شد. پس از انواع قارچ کش برای از بین بردن بیماری استفاده کنید.

ما در این مطلب به صورت کامل علت زرد شدن برگهای شمعدانی را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدید که با کمی دقت در نگهداری این گیاه زیبا و دوست داشتنی میتونید از زرد شدن برگهای اون جلوگیری کنید توجه داشته باشید که بیشترین علت زردی از آبیاری زیاد هست پس حتما در مشخص کردن زمان آبیاری دقت لازم را داشته باشید.

زردی گونه های مختلف شمعدانی
زردی گونه های مختلف شمعدانی
مطالب مرتبط با شمعدانی :

هر آنچه که برای گلدهی شمعدانی باید بدانید

معرفی شمعدانی پیچ

از چه گیاهانی در پاییز میتوانم قلمه تهیه کنم؟