آفت و بیماری گل و گیاهگل و گیاهگل و گیاه آپارتمانی

علت پژمرده شدن و ریزش برگ های بنت قنسول

بنت قنسول - گل من و تو

سلام خیلی از دوستان در مورد علت ریزش برگ بنت قنسول از ما میپرسن که میخوام در این مطلب چند نکته کاربردی و علت ریزشو براتون عرض کنم پس با ما همراه باشید.

ریزش برگها : عامل آن می تواند کمبود ازت باشد . البته ضعف ریشه ها ، آبیاری زیاد ، بیماری های ریشه و زیادی کودهای شیمیایی هم می تواند باعث زردی و ریزش برگها شود .

شرایط سرما و خاک مرطوب بیماریهای ریشه را افزایش می دهد. اگر برگهای پایین زرد شدند و ریزش کردند حتما شرایط محیطی و رطوبتی خاک گیاه را بررسی کنید زیرا این مسئله ممکن است به دلیل پوسیدگی ریشه باشد.

قارچ و ریزش برگ بنت قنسول

ریزش برگ بنت قنسول - گل من و تو

قارچ های مختلفی می توانند منجر به پوسیدگی ریشه های این گیاه شوند.پژمردگی ناشی از قارچ فیتوفترا در مواردی باعث پژمردگی و خشک شدن برگهای یک شاخه در گلدان شده و در موارد دیگر باعث پژمرده شدن و خشکیدگی قسمتهای انتهایی ساقه ها خواهد گردید.در صورتی که بیماری در قسمت اتصال ساقه به خاک ظاهر شود باعث پژمردگی و خشکیدگی تمام بوته خواهد شد.جهت کنترل شیمیایی بیماری ضدعفونی خاک گلدان با قارچکش متالاکسیل به صورت مخلوط نمودن این سم به میزان 0/5-0/3 درصد با خاک توصیه می شود

کمبود نیتروژن

ریزش برگها میتواند از کمبود نیتروژن (ازت) باشد از طرفی دیگر پیچ خوردگی به سمت پایین برگهای جوان و ریزش و ظهور نوارهای زرد روی برگها ممکن است از تجمع و سمیت آمونیوم (نوعی ترکیب حاوی نیتروژن) باشد که در دماهای پایین و رطوبت زیاد موجب صدمه به گیاه میشود. بنابراین در استفاده از کودهای حاوی نیتروژن باید دقت داشته باشیم که کودیاری بیش از اندازه نیز برای گیاه مضر است و بهتر است کودها در حداقل ممکن به گیاه داده شود.

۷ دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر
  تقریبا یه هفته اس که من گل بنت القنسول رو خریداری کردم ولی بعد از یکی دو روز برگ هاش از پایین شروع به ریزش کرد، به این صورت که اول بیحالو پژمرده میشه روبه پایین و بعد یه دانه های سیاه رنگی روش پیدا میشه و شروع به زرد شدن میکنه و بعد مچاله میشه و در آخر هم میریزه.
  خواستم بدونم که دلیل پدیدار شدن این دانه های سیاه چیه و چرا داره از پایین شروع میکنه به ریزش؟ چون الان همه ی برگاش دارن پژمرده میشن،بعضیاشونم که به مرحله پدیدار شدن لکه های سیاه رسیدن.

  1. سلام دوست عزیز
   ریزش برگ در اولین روزهای خریداری گیاه طبیعی هست ولی وقتی این مسئله ادامه دار باشد باید حتما بررسی بشه طبق اطلاعاتی که دادید آبیاری زیاد و مرطوب بودن بیش از اندازه بستر خاک و آفات در گیاه مسئله ساز میشه آبیاری باید در حدی باشد که حتما از منافذ زیرین گلدان آب اضافی بیرون بیاد. اما از طرفی زهکش گلدان و نوع خاک باید به صورتی باشد که بعد از آبیاری گل آلود و غرقاب نماند و به خوبی آب اضافی را از خود عبور دهد.آبیاری بیش از اندازه می تواند منجر به کم رنگ شدن رنگ سبز برگها و یا زرد شدن برگهای گیاه و ریزش برگهای جوان می شود . بنابراین زمانی که گیاه را می خواهید آب دهید سطح خاک را به اندازه ۲ سانت کنار بزنید و اگر سطح خاک نیمه خشک- نیمه مرطوب بود آبیاری را انجام دهید.اگر بر روی گیاه آفاتی مشاهده کردید برای مبارزه با آفات می توانید از سم دیازینون استفاده کنید .(۲ سی سی سم در یک لیتر آب حل شود به صورت آبیاری به خاک داده بشه)

 2. سلام من یک گلدان بنت دو هفته پیش خریدم. در این دو هفته تماما سالم و سرحال بود و برگها و گل هاش باز میشد رشد میکرد یکهو یک روز صبح بیدار شدم و دیدم کاملا پژمرده شده در صورتیکه شب قبلش سالم بود ناگهانی کل برگها و گلهاش پزمرده شدند. چیکار کنم؟

 3. من دو هفته ست بنت خریدم. تمام مدت سالم و سرحال بود و حتی برگهاش رشد هم کردن ولی دو روز پیش صبح دیدم که ناگهانی پژمرده شده کل گل و برگهاش! در حالیکه شب قبلش سالم بود

  1. سلام دوست عزیز علت علت ریزش برگ به عوامل مختلفی بستگی داره احتمال داره آب روی برگ هاش ریخته شده باشه و یاسردی هوا و تشنگی گیاه ویا کمبود ازت این اتفاق افتاده باشه.ولی این نکته رو هم بگم که در هنگام جابجایی از گلخانه یا مغازه به منزل باید به گیاه اجازه داد تا با شرایط محیطی منزل شما هماهنگ بشه.

 4. سلام و عرض ادب.اگر یکبار آب روش اسپری کرده باشیم و پژمرده شده باشه دیگه خوب نمیشه؟من نمیدونسم و امروز روی برگهاش آب اسپری کردم و برگهاش بیحال شدن😢

ارسال پاسخ