عوارض رژیم تعیین جنسیت، تهدیدی برای سلامت جنین

عوارض رژیم تعیین جنسیت، تهدیدی برای سلامت جنین
عوارض رژیم تعیین جنسیت، تهدیدی برای سلامت جنین

عوارض رژیم تعیین جنسیت : وضعیت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، داشتن فرزند دختر و پسر باعث می شود که خانواده ها تمایل به داشتن فرزندی با جنسیت خاصی باشند. به دلیل بعضی بیماری های ژنتیکی مانند هموفیلی یا دیستروفی عضلانی دوشن که فقط جنس خاصی را مبتلا می‌کنند ممکن است پزشکان به خانواده ها روش هایی را که احتمال تولد فرزند با جنسیت دختر یا پسر افزایش می‌دهد، پیشنهاد کنند

رژیم تعیین جنسیت، تهدیدی برای سلامت جنین

یکی از روش هایی که امروزه جهت دختردار شدن یا پسردار شدن در بین جوامع مطرح شده است رژیم های تعیین جنسیت است که اولین بار در سال 1933 میلادی روی لارو کرم های دریایی و قورباغه انجام شد و عمده مطالعات انجام شده تاکنون نیز بر روی حیوانات بوده است که در اینجا به عوارض و پیامدهایی که این نوع رژیم غذایی ممکن است ایجاد کند می پردازیم:

تغییر در میزان مصرف مواد معدنی در قبل و ابتدای بارداری و خطرات برای نوزاد

رژیم تعیین جنسیت جنین با تغییر در مصرف سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم تنظیم می شود و حداقل باید دو ماه قبل از تاریخ پیش بینی شده برای بارداری شروع شود که در حال حاضر مطالعات متعددی درباره‌ی میزان مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مادر باردار در قبل و ابتدای بارداری و تاثیر آن بر روی سلامت جنین صورت گرفته است.

بنر گل من و تو
عوارض رژیم تعیین جنسیت
عوارض رژیم تعیین جنسیت

به تعدادی از نتایج مطالعات انجام شده اشاره می نماییم:

یکی از عوارض رژیم تعیین جنسیت که در یک مطالعه مروری در سال 2012 که 45 مطالعه را بررسی کرده بود نشان داده شد که مصرف ویتامین ها و مواد معدنی در قبل بارداری و سه ماهه اول بارداری بر وزن زمان تولد و زایمان زودرس موثر هستند.

مقاله منتشر شده در سال 2010 در مجله تغذیه (JN) نشان داد وضعیت ریز مغذی ها در دوران جنینی و ابتدای زندگی ممکن است متابولیسم، رگ ها، رشد و عملکرد اندام ها را تغییر دهد که می تواند منجر به افزایش خطر بیماری های قلبی، چاقی، تغییر عملکرد کلیه و در نهایت دیابت تیپ دو گردد.

دکتر دارنتون هیل در مقاله ای در سال 2015 نشان داد که اپی ژنتیک و تاثير احتمالی کمبود مواد مغذی بر روی جنين بر بيماری های مزمن افراد موثر است، در یک مطالعه صورت گرفته بر روی گوسفندان نشان داده شد که سوءتغذیه در قبل بارداری باعث ایجاد تغییر در محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – غده فوق کلیه جنینی  (HPAA)، افزایش احتمال زایمان زودرس، تغییر عملکرد پانکراس، متابولیسم اسید آمینه و… گردید.

مشکلات تغییر رژیم غذایی

بنابراین مشاهده می‌کنیم که تغییر در میزان مصرف ویتامین ها و مواد معدنی توسط مادر در قبل یا ابتدای بارداری خطر ابتلا به بیماری های مزمن در دوران زندگی برای نوزاد، وزن پایین زمان تولد، زایمان زودرس و… را افزایش می دهد پس با توجه به تغییر در مصرف 4 ماده معدنی مهم (سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم) در رژیم غذایی مادر به احتمال بالا شاهد مشکلات جسمی در دوران زندگی کودک خواهیم بود.

رژیم تعیین جنسیت
رژیم تعیین جنسیت
تاثیر رژیم تعیین جنسیت بر روی سلامت مادر:

از دیگر عوارض رژیم تعیین جنسیت میتونه داشته باشه برای مادر هست ، همان طور که گفته شد رژیم های تعیین جنسیت بر پایه تغییر در نسبت مصرف غذاهای حاوی مواد معدنی توسط مادر هست به گونه ای که در رژیم پسردار شدن میزان مصرف سدیم و پتاسیم باید افزایش یابد و کلسیم و منیزیم کاهش یابد که در حال حاضر نیز شاهد مصرف بالای سدیم (نمک) و پایین کلسیم (لبنیات) در میان مردم هستیم بنابراین رژیم پسر دارشدن می‌تواند برای مادران با فشارخون بالا و نارسایی قلبی مشکلاتی را ایجاد نماید.

هم چنین در رژیم دختر دار شدن نیز سدیم و پتاسیم کاهش می باید و کلسیم و منیزیم باید افزایش یابد که با توجه به افزایش مصرف کلسیم و کاهش مصرف سدیم و پتاسیم می‌تواند برای مادران با نارسایی کلیوی، اختلالات عصبی و… مشکلات متعددی را ایجاد نماید.

نتیجه گیری :

سعی کنید که هیچ تغییری در رژیم غذایی خود فقط و فقط برای تغییر جنسیت انجام ندهید چون اگر کوچکترین اتفاقی برای شما یا نوزاد بیوفته دیگه جبران ناپذیر خواهد بود.

مطالب مرتبط :

چرا باید پریود در دوران بارداری را جدی بگیریم؟

بارداری پوچ چیست؟ و درمان آن

بارداری خارج رحم و علائم آن