غبارپاشی چیست؛ چرا نباید از غبار پاشی استفاده کنیم؟

غبارپاشی چیست و نحوه صحیح غبارپاشی
غبارپاشی چیست و نحوه صحیح غبارپاشی

غبارپاشی چیست و چطور انجام بدیم : خیلی شنیدید که حتما برای تامین رطوبت گیاهان خود از غبار پاشی استفاده کنید، ولی توجه داشته باشید که همین غبارپاشی اصولی داره که اگر رعایت نکنید گیاهان شما دچار مشکل خیلی زیادی خواهد شد، بیایید همین اول کاری بهتون پیشنهاد کنم که بجای غبارپاشی گیاهان از جزیره استفاده کنید که هم مفته هم بدون دردسر ولی اگر خیلی اصرار دارید که باید غبار پاشی گیاهان رو انجام بدید پس حتما نکات گفته شده در ادامه رو رعایت کنید.

اصلا غبارپاشی چیست؟

شما یک اسپری آب رو پر از آب میکنید و حالت نازل پاشش رو در ریزترین حالت قرار میدید و آب رو از فاصله 30 الی 40 سانتی متری گیاه مه پاشی میکنید به طوری که غبار بسیار ریزی روی برگهای گیاه بشینه. توضیحی که داده شده رو مو به مو اجرا کنید. راستی کسانی که در مناطق شمالی و مرطوب کشور زندگی میکنند خیلی کم نیاز به تامین رطوبت برای گیاهان خود دارند و از این نظر خیالشون راحته

حالا چرا میگن غبارپاشی باید انجام بشه؟

  1. رطوبت مورد نیاز گاهان برای رشد و شادابی تامین بشه
  2. اگر گیاه در محلی با دمای گرم و خشک هست دچار مشکلات برگی نشه
  3. گیاهان در دمای بالا دوست دارند که خنک بشن و عمل مه پاشی باعث خنک شدن گیاهان میشه
غبار پاشی گیاهان آپارتمانی چرا؟
غبار پاشی گیاهان آپارتمانی چرا؟

غبارپاشی گیاهان چه مشکلاتی داره؟

اگر عمل غبارپاشی رو به درستی انجام ندید گیاهان شما دچار لکه های قهوه ای، بیماری قارچی، سوختگی برگها و… خواهند شد که علت تمامی این مشکلات رعایت نکردن مشکلات زیر هست،

بنر گل من و تو

انجام غبار پاشی در هنگام ظهر

اگر خورشید وسط آسمونه و داره به گیاهان شما میتابه به هیچ وجه نباید غبار پاشی رو انجام بدید چون باعث سوختگی برگها و آسیب رسیدن به ساقه گیاه میشه

غبارپاشی از نزدیک

این کار باعث میشه که قطرات درشت روی برگهای شما بمونه و به مرور باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگها میشه به همین خاطر میگیم که از فاصله 30 الی 40 سانتی متر این کار رو انجام بدید و حتما اسپری رو در پودر کننده ترین حالت قرار بدید.

ماندن آب در بین ساقه و برگ

گاهی بعد از غبار پاشی مقداری از قطرات آب بین ساقه و برگ میمونه که اگر این روند همیشگی باشه باعث ایجاد بیماری و از بین رفتن ساقه و برگ میشه

غبارپاشی بیش از حد

خیلی ها فکر میکنند که اگر در طول روز مدام گیاه را غبارپاشی کنند گیاه شاداب و سرحالی خواهند داشت ولی برعکس باعث ایجاد بیماری های قارچی در گیاه میشن پس همیشه حد اعتدال رو رعایت کنید تا گیاهانتون دچار مشکل نشن

استفاده از آب شیر برای غبارپاشی گیاه

اگر میخواهید غبارپاشی رو انجام بدید بهتره آب رو بجوشونید و به مدت 24 ساعت در محلی با دمای معمول اتاق قرار بدید تا خنک بشه و املاح موجود در آب خارج بشه و سپس از اون برای تامین رطوبت گیاهان خود استفاده کنید.

استفاده از آب شیر به صورت مستقیم باعث ایجاد لکه های سفید روی برگها میشه

نحوه غبارپاشی گیاهان آپارتمانی
نحوه غبارپاشی گیاهان آپارتمانی

نحوه صحیح غبارپاشی گیاهان چطور باشه؟

با توجه به مطلب گفته شده بالا شما ابتدا از آب بدون املاح و هم دما شده با محیط را داخل اسپری ریخته و در هنگام صبج یا عصر که گیاه در معرض نور مستقیم خورشید نیست از فاصله 30 الی 40 سانتی متری گیاه را مه پاشی کنید، پس بهتره بجای غبارپاشی بگیم گیاهان خود را مه پاشی کنید.

روش های تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی

حالا که اینهمه در مورد غبارپاشی صحبت کردیم دیگه چه روش هایی برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی وجود داره که خطرات اون کمتر از غبارپاشی هست؟ من خود به هیچ کسی غبارپاشی رو پیشنهاد نمیکنم چون اگر یکی از موارد بالا رعایت نشه گیاه دچار بیماری قارچی و لکه های رو برگ خواهد شد و بهترین روش استفاده از دستگاه رطوبت ساز (سرد) و یا ساخت جزیره برای گلدان هست.

که رایگان ترین و مناسب ترین روش ساخت جزیره برای گلدان ها است که به راحتی میتوانید رطوبت مورد نیاز گیاهان رو تامین کنید که در یک ویدیو آموزشی به شما یاد دادیم که چطور ساخت جزیره برای گیاهان رو انجام بدید.

راستی جمع کردن گیاهان کنار هم و یا قرار دادن کاسه پر از آب میان گلدان ها هم میتونه به خوبی رطوبت مورد نیاز گیاهان شما را تامین کنه.

شما از چه روشی برای تامین رطوبت گیاهان خود استفاده میکنید؟ حتما نظر و تجربه شخصی خود را در بخش دیدگاه بنویسید و اگر سوال یا مشکلی در خصوص گیاهان آپارتمانی دارید بپرسید.

مطالب مرتبط :