گل و گیاهگیاهان دارویی

فواید درمانی هلیله سیاه

شلیله سیاه
241بازدید

هلیله سیاه گیاهی است که به نام های اهلیج، هلج، هاری تاکی، هلیله کابلی و هلیله سبز هم شناخته می شود. این گیاه دارویی که از تیره ی گاروم زنگیان است یک درخت برگریز با اندازه متوسط است که تا ارتفاع ۲۵ تا ۳۰ متر هم می رسد. پوست تیره و قهوه ای رنگی دارد. دارای  گلهای دو جنسی و میو ای بیضی شکل یا تخم مرغی است.  درخت هلیله سیاه به عنوان اکسیر طول عمر شناخته می شود و یک درخت مقدس در کشور چین می باشد. این درخت بیشتر در هند، نپال و چین یافت می شود و فواید درمانی زیادی برای بدن دارد که در ادامه با برخی از فواید درمانی هلیله سیاه از جمله تقویت چشم، لاغری، درمان یبوست و بواسیر، رفع سفیدی مو و… آشنا می شویم.

 

فواید درمانی هلیله سیاه:

تقویت مو

هلیله سیاه سبب بهبود جریان خون در پوست سر شده و به این ترتیب باعث تقویت و افزایش رشد مو می شود. مصرف روزانه مقداری هلیله سیاه به صورت خوراکی با پاکسازی و سم زدایی بدن و خون باعث درمان ریزش مو می شود. این گیاه یکی از بهترین روش های طبیعی برای درمان شوره سر می باشد. علاوه بر این برای جلوگیری و درمان سفیدی مو می توانید هر روز به مدت یکسال یک عدد هلیله سیاه را در دهان بمکید و یا یک عدد هلیله سیاه را بکوبید و با یک لیوان بزرگ آب بخورید.

توانایی هلیله سیاه برای پیشگیری از سفید شدن مو ها در دست نوشته های اطبای بزرگی همچون زکریای رازی، جالینوس و بوعلی سینا وجود دارد ولی هنوز هیچ دلیل علمی پشت این موضوع وجود ندارد. در دستور این روش درمان آمده است که افراد باید به مدت یک سال بعد از وعده غذایی از هلیله سیاه استفاده کنند.

 

تقویت چشم

اگر هلیله سیاه را در آب بخیسانید و از این آب برای شستشوی چشم ها استفاده کنید، بینایی را بهبود بخشیده و به درمان بیماری های چشمی از جمله آب مروارید و عفونت چشم کمک می کند.

برای تقویت نور چشم آن را کوبیده به مدت سه الی چهار هفته هر صبح قبل از طلوع آفتاب ناشتا یک قاشق مرباخوری آن را در دهان ریخته بلافاصله روی آن آب میل کنید. برای درمان ناراحتی های چشمی، با دم کرده آن بهتر است چشم شست و شو داده شود.

 

لاغری و کاهش وزن

هلیله سیاه با بهبود سلامت دستگاه گوارش به سم زدایی کبد و روده ها کمک کرده و به این ترتیب باعث لاغری و کاهش وزن می شود. در واقع وقتی که هضم بهبود پیدا کند، اشتها و پرخوری در افراد چاق کاهش می یابدکه باعث لاغری و کاهش وزن می شود. همچنین مصرف هلیله سیاه باعث افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن شده و به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

 

میوه هلیله سیاه

 

یبوست و بواسیر

پودر هلیله سیاه یک ملین ملایم است که سبب بهبود حرکات روده شده و بدین ترتیب برای جلوگیری و درمان یبوست و بیماری همورئید یا بواسیر مفید می باشد.

 

دیابت و قند خون

میزان گلوکز بالای خون و کاهش حساسیت انسولین به دلیل رژیم غذایی ضعیف علت اصلی دیابت نوع دوم و سندرم متابولیک اولیه آن است. هلیله سیاه حساسیت به انسولین را کاهش داده و با کاهش گلوکز خون باعث کاهش قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع دو می شود.

البته بیماران دیابتی باید قبل از استفاده از هلیله سیاه در مورد مصرف آن با پزشک خود مشورت کنند.

 

معده و دستگاه گوارش

هلیله سیاه غنی از پلی فنول های آنتی اکسیدانی مانند اسید گالیک و اسید اللاژیک است که سبب کاهش میزان اسیدیته معده شده و با از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری عامل زخم معده، باعث درمان زخم معده، معده درد و سلامت دستگاه گوارش می شود.

 

عوارض جانبی هلیله سیاه

دوران بارداری و شیردهی: در طب آیورودا استفاده از این گیاه برای زنان باردار و شیرده ممنوع است.

اسهال : مصرف بیش از حد پودر هلیله سیاه ممکن است سبب بروز  اسهال و مشکلات گوارشی مثل نفخ و گاز بیش از حد شود.

علاوه بر این در طب آیورودا مصرف هلیله سیاه در دوران قاعدگی، افرادی که از خستگی رنج می برند و افراد خیلی لاغر توصیه نمی شود.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

ارسال پاسخ