علت لوله شدن برگ سانسوریا چیست و چطور مشکل رو رفع کنیم؟

علت لوله شدن برگ سانسوریا چیست
علت لوله شدن برگ سانسوریا چیست

میدونی دلیل لوله شدن برگ سانسوریا چیه؟ پیچ خوردگی برگ در گیاه سانسوریا یکی از نشانه های این هست که شما شرایط درستی برای گیاهتون فراهم نکردید و هرچه سریعتر باید یک تغییر اساسی در نگهداری و نیازهایی که بریا گیاه فراهم کردید داشته باشید. مشکل پیش اومده میتونه از آبیاری نادرست تا مشکلات ریشه هم باشه که در ادامه تمامی مواردی که باعث به وجود آمدن این مشکل میشن رو بررسی کردیم.

یادتون باشه که از زمانی که متوجه شدید که برگ های سانسوریای شما در حال لوله شدن هست اولین کار برای درمان و رفع مشکل شناسایی عامل به وجود آورنده مشکل هست. اگر این مورد رو به خوبی تشخیص بیدی به راحتی میتوندی گیاهتون رو درمان کنید. اصلا نگران نباشید چون دلایل و راه درمان رو در ادامه بهتون گفتم

انواع لوله شدن سانسوریا (پیچ خوردن برگ سانسوریا)

به نحوه پیچ خوردن و لوله شدن برگهای سانسوریا باید دقت کنید چون به شما کمک زیادی میکنند که علت به وجود آمدن مشکل چیست

بنر گل من و تو

لوله شدن سانسوریا به شکلی که نوک برگ ها به سمت پایین باشد: زمانی که برگ ها در نوک یا حاشیه پیچ میخورن و لوله میشن داره نشون میده گیاه داره سعی میکنه که رطوبت رو حفظ کنه پس باید علت رو بیشتر در آبیاری یا تغذیه بیش از حد جستجو کنید.

پیچ خوردن نوک برگ سانسوریا به سمت بالا: این زمانی اتفاق میوفته که شرایط محیطی مثل نور زیاد و مستقیم، تنش دمایی، کم بودن گردش هوا و دمای بسایر بالا و هوای خشک باعث به وجود آمدن چنین مشکلی در گیاه شما شده

لوله شدن برگ سانسوریا
لوله شدن برگ سانسوریا

لوله شدن کنار برگهای سانسوریا: وقتی حاشیه برگ به سمت پایین پیچ میخوره نشون میده که ریشه گیاه دچار مشکل شده (از آبیاری زیاد، کم یا وجود آفت) همچنین کوددهی زیاد هم میتونه کی از عوامل باشه

لوله شدن برگ سانسوریا به سمت داخل : در خیلی از موارد مشاهده شده که اینگونه نشانه ها، نشان از کمبود نیتروژن در خاک یا کم بودن جذب نیتروژن توسط گیاه می باشد، در این حالت برگهای پایینی بیشترین آسیب را خواهند دید و سپس برگهای گیاه ابتدا زرد و نرم می شود و سپس به سمت داخل پیچ می خورد.

علت لوله شدن سانسوریا چیست؟

اگر بخوام به صورت خلاصه در خصوص لوله شدن سانسوریا بهتون بگم اینجوری هست که یا آبیاری زیاد یا کم بوده یا دما و نور دریافتی گیاه خیلی زیاد و شدید هست. آبیاری رو زمانی انجام بده که خاک به اندازه یک سوم خشک شده باشه و دمای 18 الی 23 درجه سانتی گراد براش فراهم کن

آبیاری کم و تاثیر اون بر لوله شدن برگ سانسوریا

درسته گیاه سانسوریا به آبیاری کمی نیاز داره ولی وقتی به مدت طولانی تری آبیاری نشود کم کم ریشه توانایی انتقال مواد مغذی و آب رو به برگها نداشه و کم ک برگهای سانسوریا چروک و لوله خواهند شد (در مطلبی جداگانه در خصوص چروک شدن برگ سانسوریا صحبت کردیم). در این حالت به مرور ریشه از بین خواهد رفت و بریا رفع مشکل کافیه گیاه رو به مدت 20 دقیقه درون تشت آب قرار بدید تا از پایین شروع به جذب آب کنه، اگر این حالت مدام تکرار بشه کم کم ریهش از یبن خواهد رفت و برای درمان باید گیاه رو از خاک خارج کرده و در آب قرار بدید تا مجدد ریشه بزنه

وقتی برگهای سانسوریا مواد ضروری از جمله آب مورد نیاز خودش رو دریافت نکند، شکل صاف و سرحال خودش رو از دست خواهد داد و برای زنده موندن و حفظ رطوبت شروع به پیچ خوردن میکند.

لوله شدن سانسوریا
لوله شدن سانسوریا

آبیاری زیاد و تاثیر اون در لوله شدن سانسوریا

در کنار آبیاری کم آبیاری زیاد هم باعث لوله شدن برگ سانسوریا خواهد شد، وقتی شما میزان آبیاری زیادی داشته باشید و یا گلدان زهکشی درستی نداشته باشه به مرور ریشه پوسیده و از بین خواهد رفت و دقیقا مانند آبیاری کم ریشه قادر به انتقال آب و مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاه به برگها نخواهد شد و کم کم شروع به لوله شدن خواهد کرد. توجه داشته باشید که این مورد بسیار خطرناک تر از آبیاری کم هست و با نشانه هایی چون زرد شدن و پیچ خوردگی برگها همراه است. اگر لوله شدن و پیچ خوردگی به سمت پایین باشه دقیقا نشان از آبیاری زیاد و یا درست نبودن زهکشی گلدان می باشد.

نور کم و لوله شدن برگهای سانسوریا

گیاه سانسوریا برای رشد نیاز به نور زیاد و فیلتر شده دارد، درسته میتونه در نور کم زنده بمونه ولی اگر از یک میزانی کمتر بشه قادر به تبدیل آب و مواد مغذی به قند را ندارد و کم کم برگها دچار پیچ خوردگی و لوله شدن خواهند کرد. سعی کنید گیاه رو تا جایی که میتونید در مکانی با نور خوب و فیلتر شده قرار بدید و اگر نور کافی در خانه ندارید حتما از نور رشد برای این کار استفاده کنید.

تاثیر دمای بالا در لوله شدن برگ سانسوریا

دمای ایده آل برای رشد و نگهداری سانسوریا 18 ایل 23 درجه سانتی گراد هست و با افزایش دما اگر میزان آبیاری و رطوبت محیط افزایش پیدا نکند باید شاهد لوله شدن برگها باشید، وقتی دمای محل نگهداری بالا بره و رطوبت کم باشه (هوای گرم و خشک) تعریف آب از سطح برگها افزایش چیدا میکند و چون ریشه به اندازه کافی آب را به برگها نمیرساند و محیط هم رطوبت کمی دارد کم کم برگای سانسوریا پیچ خورده و لوله خواهند شد. پس برای گیاه جزیره درست کنید و صبح و عصر اون رو غبارپاشی کنید. یا با ساتفاده از روش های معرفی شده در سایت تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی خودتون رو انجام بدید.
راستی یادتون باشه وقتی دمای محل نگهداری خیلی سرد باشه هم آب موجود در برگها یخ میزند و برگها نابود خواهند شد.

تاثیر کود بر پیچ خوردن برگ سانسوریا

این گیاه نیاز چندانی به کوددهی ندارد و در فصول رشد خودش یعنی از ابتدای بهار تا انتهای تابستان باید اون رو تغذیه کرد و به هیچ وجه در فصل استراحت گیاه (فصول سرد) نباید اون رو کوددهی کنید، کوددهی زیاد ریشه های مویی گیاه رو از بین میبرند و کم کم باعث لوله شدن برگهای اون خواهید شد. نشانه کوددهی زیاد پیچ خوردن برگها به سمت داخل می باشد. حتما مطلب پاجوش زدن سانسوریا رو مطالعه کنید. و اگر قصد خرید کود دارید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

بیماری قارچی و تاثیر اون بر لوله شدن برگ سانسوریا

کمبود تهویه محل نگهداری و آبیاری زیاد میتونه از دلایل قارچی شدن گیاه شما باشه، اگر روی برگهای گیاه شما لکه قرمز مشاهده کردید یعنی احتمال وجود بیماری قارچی بالاست (در مطلبی جداگانه در خصوص قارچ گیاهان آپارتمانی و بیماری قارچی گیاهان آپارتمانی صحبت کردیم که حتما مطالعه کنید) و یا روی برگ گیاه لکه‌های سیاه، سفید، قرمز یا قهوه‌ای ایجاد شده باشه که سریعا باید با استفاده از قارچ کش گیاهتون رو قارچ کشی کنید.

آیا PH نادرست خاک در لوله شدن تاثیر دارد؟

بله، متناسب بودن PH خاک برای گیاهان آپارتمانی مخصوصا سانسوریا تاثیر بسیار زیادی در جذب مواد مغذی دارد. برای یک سانسوریا، محدوده بهینه 5.5 تا 7.5 هست. وثتی که خاک گلدان شما خیلی اسیدی باشه میزان منیزیم کاهش پیدا خواهد کرد و به همین خاطر برگ های سانسوریا قادر به تولید کلروفیل لازم برای فتوسنتز نخواهند بود. بنابراین احتمالاً برگهای پایین یا مسن تر زرد یا پیچ خورده می شوند. گاهی اوقات، مشکلات pH می تواند منجر به ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ گیاهان سانسوریا هم میشود.

پیچیدگی برگ سانسوریا
پیچیدگی برگ سانسوریا

حمله آفت و بیماری ها و لوله شدن سانسوریا

شپشک‌های آردآلود، کنه‌های عنکبوتی و تریپس عاشق سانسوریا و تغذیه از اون هستند. تریپس، حشرات ریز سیاه رنگی هستند شاید با چشم دیدن اونها خیلی سخت باشه ولی زمانی که به گیاهتون حمله میکنند باعث به وجود آمدن لکه های زیاد و ناهموار روی برگ ها میشوند. در کنار این مورد زمانی که شپشک‌های آردآلود و کنه‌های عنکبوتی به سانسوریا حمله می‌کنند، از شیره و آب وجود در برگها تغذیه میکنند و همین موجب پیچ خوردن و لوله شدن برگهای سانسوریا خواهد شد.در این مورد باید حتما گیاه رو با استفاده از سموم مخصوص سمپاشی کنید.

چطور مشکل لوله شدن برگ سانسوریا را رفع کنیم؟

ابتدا باید دلیل رو به تناسب آنچه که در بالا گفته شد شناسایی کنید و سپس اقدام به درمان لوله شدن سانسوریا کنید:

  • آبیاری را کنترل کنید حتما قبل از آبیاری خاک گلدان را چک کنید و به صورت طولانی مدت اجازه ندید که گیاه بدون آبیاری بماند.
  • از آب بدون املاح برای آبیاری استفاده کنید (از آب تصفیه شده و یا آب جوشیده سرد شده)
  • حتما گیاه رو هر سه ماه یکبار با استفاده از قارچ کش آبیاری و سمپاشی کنید.
  • نور 6 الی 8 ساعت فیلتر شده براش فراهم کنید و به هیچ وجه در مقابل نور زیاد و مستقیم قرار ندید، در صورت کمبود نور از لامپ رشد استفاده کنید.
  • گیاه رو هر دو ماه یکبار با هیومیک اسید آبیاری کنید
  • هر دو الی سه هفه یکبار با کودهای 121236، سه بیست و 105210 تغذیه کنید.
  • دمای 18 الی 23 درجه سانتی گراد رو براش فراهم کنید.
  • در هر بار که گیاه رو آبیاری میکنید برگها رو چک کنید تا اگر آفت یا بیماری دشاته باشه خیلی سریع تشخیص بدید و اون رو درمان کنید.

من در این مطلب سعی کردم هر آنچه که باعث لوله شدن برگ سانسوریا میشه رو با شما در میان بگذارم و اگر شما هم سوال سا تجربه ای در این خصوص دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.