مشکلات نگهداری کالانکوآ (کالانکوئه)

مشکلات و نگهداری کالانکوا - کالانکوئه

سلام امیدوارم حالتون خوب باشه و زندگیتون پر از شادی، گیاه کالانکوئه یا کالانکوآ یکی از پر طرفدارترین گیاهان آپارتمانی هست. این گیاه (KALANCHOE BLOSSFELDIANA) چند ساله بوده و گلهای بسیار زیبایی داره ما قصد داریم در این مطلب در خصوص مشکلات نگهداری کالانکوا که خیلی از دوستان با آن مواجه بودن صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص معرفی و شرایط نگهداری کالانکوا اینجا را مطالعه کنید.

مشکلات و بیماری کالانکوآ (کالانکوئه)

معرفی و نگهداری گل کالانکوئه - گل من و تو

علت قرمز شدن لب برگها چیست؟

تغییر رنگ لبه های گیاه کالانکوئه میتونه دلایل مختلفی داشته باشه که مهمترین اونها نورکم، نوسان زیاد دمای محیط نگهداری و یا سرد شدن هوا باشه شرایط را بررسی کنید.

قرمز و سپس زرد شدن برگ گیاه

اگر گیاه شما شروع به قرمز و سپس زرد شدن حتی برگ های جدید به احتمال خیلی زیاد آبیاری گیاه زیاده بوده است درسته در شرایط نگهداری بیان شده مکان مرطوب برای گیاه مناسب است ولی آبیاری زیاد باعث مرگ گیاه خواهد شد، پس آبیاری را کم کنید و بهترین شیوه تشخیص زمان آبیاری لمس کردن خاک گلدان هست.

بنر گل من و تو

اگر خاک گلدان به نسبت خشک بود کالانکوئه خود را آبیاری نمایید. سعی کنید این کار را به آرامی انجام دهید به گونه ای که ساقه پایینی خیس نشود.

حتما سعی کنید پس از آبیاری آب از زیر گلدان خارج شود و سپس حتما زیر گلدانی را از آب خالی کنید.اگر رطوبت گیاه بسیار زیاد باشد ریشه های سریعا فاسد خواهند شد و باعث ضعیف شدن و در آحر باعث خشک شدن برگها و گلهای گیاه خواهد شد.

پوسیدگی برخی از ساقه های کالانکوا

اگر در گلدان شما از خزه برای تزئین استفاده شده حتما آنها را بردارید پوسیدگی ساقه گیاه به علت آبیاری زیاد و مرطوب ماندن زیاد گیاه بوده است پس اولین کار برداشتن خزه در صورت وجود هست، در مرحله دوم آبیاری را کم کنید و ما بین دو آبیاری حتما خاک گلدان خشک شود و زهکشی را هم بررسی کنید که گرفته نشده باشد و در آخر حتما آب زیر گلدان را خالی کنید.

گلدهی مجدد گیاه

پیشنهاد میکنم زمان خریداری گیاه حتما گیاهی رو انتخاب کنید که دارای غنچه بیشتری باشه، پس از انتقال گیاه به خانه و تمام شدن دوره گلدهی گیاه یعنی زمانی که گیاه گلهاش خشک شدن حتما گلهای خشک رو از دم جدا کنید این عمل باعث میشه که انرژی گیاه صرف گلهای خشک نشه و حتما با کود پتاس بالا مثل کریستالون قرمز هر دو هفته یکبار کالانکوئه تقویت بشه.

گلدهی کالانکوا - گلدهی کالانکوئه

زرد شدن ریزش برگ های قدیمی کالانکوا

اگر کالانکوئه شما دچار ریزش برگ های پایینی و کوچک بودن برگ های جوانتر هست، برای بار چندم دارم میگم در این مطلب که در آبیاری دقت کنید زهکشی را بررسی کنید تا منافذ اون بسته نشده باشه در ضمن آب زیر گلدانی را حتما خالی کنید و هر دو هفته یکبار از کود کامل استفاده کنید و شرایط نوری گیاه خود را بررسی کنید.

یک احتمال دیگر هم میتونه این باشه که گیاه شما دچار کمبود ازت میباشد(کمبود مواد مغذی خاک گلدان).با کودهایی که دارای ازت بیشتری هستند گیاه را تقویت کنید.

مشکل در گرفتن قلمه کالانکوئه

برای داشتن قلمه های بهتر لازم است از اواسط بهار با یک چاقوی تیز قلمه های انتهای ساقه را به طول 5 الی 7 سانتی متر تهیه کنید، و به مدت 2 یا 3 روز در جایی قرار دهید تا محل های بریده شده کال تشکیل بشه.(مکان نگهداری قلمه ها باید به دور از نور مستقیم خورشید باشه و در دمای 18 تا 20 درجه باشه).

حال میتوان با گذشت این زمان قلمه ها را در گلدانی کوچک(قطر تقریبا 9 سانتی متر) که دارای خاک با ویژگی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی مانند کاکتوس بکارید و در دمای 20 الی 21 درجه با شرایط نوری مناسب (به ذور از تابش مستقیم خورشید) نگهداری کنید.

سعی کنید خاک گلدان را مرطوب نگه داشته و همچنین مراقب باشید که بیش از حد هم خیس نباشد. توجه داشته باشید زمانی که گیاه شروع به ریشه زایی و رشد نمود، به آبیاری بیشتری نیاز دارد ولی باز تاکید میکنم آبیاری بیش از حد باعث مرگ کالانکوآ خواهد شد.

وجود شپشک سبز روی برگها

اگر بر روی برگهای گیاه خود شپشک مشاهده کردید اولین پیشنهاد من استفاده از آب صابون هستش، و در قدم بعدی مستونید از اسپری های حشره کش خانگی استفاده کنید و در آخر از سم دیازینون استفاده کنید.

شرایط نوری کالانکوا

همانطور که در معرفی گیاه ذکر شده کالانکوا گیاهی کوتاه روز هست، به این معنی که در پاییز و زمستان (زمانی که گیاه گل ندارد) بعد از غروب آفتاب در تاریکی مطلق قرار دادشته باشد. ولی میتوان گفت که در بیشترین حالت بعد از 12 ساعت روشنایی باید گیاه در تاریکی مطلق قرار بگیره. اگر چنین شرایطی برای گیاه خود ایجاد نمودید میتوانید بعد از 8 هفته از ریزش گلهای قدیمی شاههد غنچه زدن دوباره گیاه باشید.

بعد از گلدهی گیاه روزهای گیاه خودتون رو طولانی تر کنید و کالانکوا را به محیطی با شرایط نوری بلند و مکان ثابت منتقل کنید (منظور از شزایط نوری بلند 13 ساعت روشنایی است)، شما میتوانید از نور مصنوعی هم برای ایجاد چنین شرایطی مناسب می باشد، یادتان باشد شب حتما باید تاریکی مطلق باشه.

دراز شدن ساقه های کالانکوئه

علت دراز شدن برگ کالانکوآ کم بودن نور هستش، پس گیاه خودتون رو به محلی پر نور ولی به دور از نور مستقیم انتقال بدید.

کالانکوا - دراز شدن ساقه کالانکوا
کالانکوا – دراز شدن ساقه کالانکوا

ریز بودن برگها

یکی از مشکلاتی که برخی از دوستان با اون مواجه هستن ریز بودن برگ ها و اضافه شدن شاخه است، این نشانه نیز بر کم بودن نور گیاه دلالت میکنه، گیاه خودتون رو به محیطی پر نور و غیر مستقیم منتقل کنید اگر مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی استفاده کنید.

آبیاری گیاه خودتون رو چک کنید شرایط آبیاری و نحوه آبیاری که در قسمت های قبل ذکر شده را برای گیاه فراهم کنید.