نور سانسوریا چقدر باشه؟ نور مناسب سانسوریا برای رشد و پاجوش زدن چقدر باشه؟

نور سانسوریا چقدر باید باشه؟
نور سانسوریا چقدر باید باشه؟

نور مناسب سانسوریا برای رشد عالی و پاجوش زدن: گیاه سانسوریا به راحتی میتونه خودش رو با شرایط نگهداری مختلف تطبیق بده، تقریبا میشه گفت در هر شرایط نوری میتونید از اون نگهداری کنید ولی خب با داشتن نور خوب رشد گیاه بهتر خواهد شد. این گیاهان سخت در هر سطح نوری، از کم تا زیاد، رشد می کنند.

همانطور که گفتم معمولاً در نور بیشتر (روشن تر) سریع‌تر رشد می‌کنند، توجه داشته باشید که نور خیلی زیاد و مستقیم خورشید باعث سوختگی برگها خواهد شد. مخصوصا اگر گیاه در بیرون از خونه یعنی بالکن یا حیاط قرار داشته باشه تا انتهای این مطلب با من همراه باشید تا شرایط نوری مورد نیاز برای رشد سانسوریا رو با هم بررسی کنیم.

ویژگی سانسوریا و شرایطی مناسب برای رشد اون

این گیاه بیشتر بخاطر برگهای جذاب و درازی که دارد بین گیاه دوستان مورد توجه قرار گرفته که گونه دو رنگ آن بیشتر مورد توجه می باشد. این گیاهان گرمسیری یکی از بهترین تصفیه کننده های هوای داخل خانه است (مطلب گیاهان تصفیه کننده هوا رو مطالعه کنید) که هر شب فرمالدئید و اکسید نیتروژن را از هوای اتاق و محل زندگی خود جذب میکند. در خصوص شرایط درست نگهداری سانسوریا در مطلبی دیگر صحبت کردیم که حتما مطالعه کنید.

بنر گل من و تو

میزان آبیاری سانسوریا برای رشد خوب : این گیاه جزو خانواده ساکولنت ها است پس باید خاک گلدان حداقل به اندازه یک سوم خشک بشه و بعد اقدام به آبیاری کنید

دمای و رطوبت مناسب رشد سانسوریا : سانسوریا شرایط گرم را ترجی میده و اگر در معرض دمای کمتر از 15 درجه سانتی گراد قرار بگیرند آسیب خواهند دید. محدوده دمایی بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد بهترین است. سرمازدگی این گیاه را از بین می برد.

چطور سانسوریا را کوددهی کنیم؟ در طول فصل رشد با کود مخصوص کاکتوس یا کود مایع متعادل آهسته 10-10-10 یا کود 20-20-20 رقیق شده تا نصف قدرت و هچنین برای گونه های ابلق بهتره با کود 121236 تغذیه کنید. در زمستان کود ندهید. برای خرید کود با کیفیت و تست شده میتونید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

نور مناسب سانسوریا
نور مناسب سانسوریا

آیا سانسوریا برای رشد به نور نیاز داره؟

بله، درسته که این گیاه میتونه نور کم رو تحمل بکنه ولی برای داشتن رشد خوب و شادابی نیاز به نور خوب داره، این گیاه اگر در خانه نگهداری میشود برای داشتن رشد خوب نیاز به حداقل 6 الی 10 ساعت نور فیلتر شده و غیر مستقیم است، پس سعی کنید در محلی قرار بدید که این میزان نور را به صورت غیر مستقیم (از پشت پرده نازک یا شیشه مات ) دریافت کند. پشت پنجره جنوبی یا شرقی میتونه یکی از گزینه های خوب برای این گیاه باشه. فقط توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید در معرض نور مستقیم نباشد. البته یادتون باشه انواع سانسوریا میزان نور دریافتی متفاوتی از هم دارند مثل سانسوریا مهتابی، سانسوریا پاکوتاه، سانسوریا مخملی و… که هر کدام رو میتونید از سایت گل من و تو مطالعه کنید.

سانسوریا چقدر به نور خورشیدی نیاز داره؟

کلا گیاهان آپارتمانی برای فتوسنتز و تبدیل آب، اکسیژن به کربوهدرات نیاز به نور خورشید دارد. اگر قسمتی از خانه یا محل کار شما به نحوی است که هر روز به اندازه حداقل 6 ساعت نور خورشید دریافت میکنید حتما گیاه را در آن نقطه قرار دهید چون این گیاه بار نور خورشید رشد خیلی بهتری خواهد کرد. در غیر این صورت گونه ساده آن را میتوانید در هر نقطه از خانه قرار دهید ولی نباید انتظار رشد خوب داشته باشید و گیاه در این وضعیت فقط زنده خواهد ماند.

اگر گیاه شما پژمرده شد و یا بخش های کناری گیاه رنگ خودشون رو از دست دادند بدونید که نور برای گیاه شما کافی نیست، ولی بهتر است که برای رشد گیاه از نور مصنوعی برای آن استفاده کنید.

گیاه سانسوریا در طول روز چقدر نور نیاز داره؟

در مقدمه همین مطلب گفتیم که این گیاه بیاد روزانه 6 الی 10 ساعت نیاز دارد. ولی اگر میخواهید گیاه شما رشد خوبی داشته باشد و پاجوش های زیبا بدهید روزانه بین 8 الی 10 ساعت نور فیلتر شده براش فراهم کنید، ولی اگر در روز 6 الی 8 ساعت هم براش فراهم کنید رشد میکند ولی اون رشد انفجاری را ندارد.
گونه های ابلق و دو رنگ نسبت به گونه های ساده میزان نور زیادی نیاز دارند و اگر نور کافی دریافت نکنند قسمت کناری رنگ خود را از دست خواهد داد.

نور بالکن و حیاط برای سانسوریا کافی است؟

اگر قصد نگهداری این گیاه در بالکن یا حیاط را دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که نور مستقیم و زیاد میتونه روی برگهای این گیاه تاثیر منفی داشته باشه، پس سعی کنید محلی رو برای اون انتخاب کنید که حداقل در هنگام ظهر سایه باشد تا گیاه دچار سوختگی برگ نشود.

نور سانسوریا چقدر باید باشه
نور سانسوریا چقدر باید باشه

نشانه های کمبود نور در گیاه سانسوریا

در زیر برخی از نشانه هایی که به شما میگه که گیاهتون نور کمی دریافت میکنه و بررسی میکنیم

ایجاد فاصله بین برگها سانسوریا

وقتی مشاهده کردید که هر کدام از ساقه ها به سمتی متمایل شده اند، این نشون میده نور کافی نبوده و هر کدام از برگها به سمتی که نور زیادی وجود داشته حرکت کرده است. همیشه گیاهان به سمتی که نور زیادی وجود دارد متمایل میشوند. ممچنین وقتی گیاه بیش از حد در یک جهت باشه به مرور به سمت منبع نوری متمایل خواهد شد پس یعی کنید هر دو هفته یکبار به اندازه 45 درجه گیاه را بچرخانید.

علت نازک شدن برگهای سانسوریا از نور کم

رشد نازک برگ گیاهان هم یکی از نشانه های کمبود نور است که باید کمبود مواد مغذی را هم در این مورد بررسی کنید، یعنی اگر شما گیاه را تغذیه میکنید ولی گیاه همچنان نازک است یعنی میزان نور دریافتی آن کم بوده است.

کم رنگ شدن رگه های داخل برگ سانسوریا

اگر رگه های (قهوه ای و خاکستری) موجود روی برگها و یا قسمت های دو رنگ گیاه کم رنگ میشن یکی از نشانه هیا کمبود نور است که باید هرچه سرعتر گیاه رو به محلی با نور بیشتر منتقل کنید.

زرد و قهوه ای شدن برگهای سانسوریا

یکی دیگر از نشانه های کمبود نور در سانسوریا زرد و قهوه ای شدن برگها هست که باید در این حالت گیاه رو به محلی با نور زیاد منتقل کنید و یا از نور رشد براش استفاده کنید.

توقف رشد و پاجوش ندادن گیاه

اگر رشد گیاه شما کم شد و با رسیدگی زیاد پاجوش نمیزنه، نشون میده که نور دریافتی کم هست، البته کمبود فسفر در خاک هم یکی از دلایل پاجوش ندادن گیاه می باشد که باید بررسی کنید، رشد نکردن گیاهاهن میتونه بخاطر کوچک بودن گلدان هم باشه ولی در این گیاه با کوچک شدن گلدان گیاه تعداد پاجوش بیشتری میدهد.

زرد شدن و ریزش برگ

ابتدایی ترین دلیل زرد شدن برگ در این گیاه ابیاری زیاد و یا کمبود مواد مغذی است ولی اگر برگها زرد میشن و از گیاه جدا میشوند متواند از کمبود نور هم باشد که باید تک تک دلایل مورد بررسی قرار بگیرد تا نتیجه درستی حاصل شود.

میزان نور سانسوریا چقدر باشه
میزان نور سانسوریا چقدر باشه

نشانه های دریافت نور بیش از حد در گیاه سانسوریا

حالا که کمبود نور رو بررسی کریدم بریم و ببینیم که اگر میزان نور دریافتی در گیاه زیاد باشه چه مشکلاتی میتواند در آن ایجاد کند. در ضمن در مطلبی جداگانه مشکلات و بیماری های سانسوریا را بررسی کردیم که میتونید بشتر مشکلات رو اونجا مطالعه کنید و راه درمان رو یاد بگیرید.

پژمرده شدن در ساعات گرم روز

این گیاه با بالا رفتن میزان نور و دما باید رطوبت کافی و زیاد دریافت کند، اگر بین ساعت 12 الی 4 بعداظهر احساس کردی که برگهای گیاه پژرده میشه باید بدانید که یکی از شرایط برای گیاه مناسب نیست (نور زیاد، آبیاری کم، دمای بالا، رطوبت کم) و هرچه سریعتر مشکل را رفع کنید

قهوه ای شدن نوک و لبه برگها

چون بالا بودن نور دریافتی مخصوصا زمانی که گیاه خارج از خانه قرار دارد باعث میشود که برگها رطوبت بیشتری از دست بدند و کم کن لبه برگها قهوه ای شودف که باید باز آبیاری، نورف دما و رطوبت را بررسی کنید.

روش های سنج میزان نور دریافتی در گیاه

شما میتوانید از دو روش برای اینکه متوجه شوید که نور دریافتی گیاه کافی است یا خیر استفاده کنید ، اولی استفاده از دستگاه طیف سنج نوری یا لوکس متراست که کمی هزینه بردار است (اگر میزان لوکس نوری محیط بین 9000 تا 21000 باشد یعنی نور بسایر عالی دارید ولی اگر بین 2500 الی 9000 باشد یعنی میزان نور دریافتی متوسط است) و دیگری استفاده از سنجش سایه است که روش سنجش ایه رو برای شما توضیح خواهم داد. (بهتر است تست را هنگام ظهر انجام دهید تا بیشترین نور را اندازه گیری کنید)

  • یک کاغذ سفید بزرگ را روی محلی که گیاه را میخواهید آنجا قرار دهید، بگذارید
  • حالا در فاصله 30 سانتی متری از کاغذ دست (کاملا انگشتان خود را از هم باز کنید) خود را قرار بدید تا سایه دستان شما روی کاغذ بیوفتد
  • حالا باید سایه دست خود را بررسی کنید که در چه وضعیتی قرار دارد. (هرچقدر سایه دست شما واضح تر باشد یعنی میزان نور دریافتی گیاه خوب است و برعکس هرچقدر سایه پخش باشد میزان نور دریافتی کم است)

نشانه کمبود نور در تست شدت نور :

اگر تشخیص انگشت ها از هم خیلی سخت باشد یا اصلا میزان سایه ایجاد شده خیلی کم است یعنی نباید گیاه سانسوریا را در آنجا قرار دهید.

نشانه نور متوسط در تست شدت نور :

در این حالت سایه دست شما کمی قابل تشخیص است، یعنی فاصله بین انگشتان کاملا قابل تشخیص است و یا میزان محو بودن آن خیلی کم استف پس گیاه را میتوانید در این مکان هم نگهداری کنید.

نشانه نور زیاد در تست شدت نور

در این حالت سایه دست و انگشت شما کاملا قابل تشخیص و تفکیک از هم استف اگر این پنجره نور فیلتر شده دارد گیاه شما در آنجا با فراهم کردن سایر نیازها رشد عالی خواهد داشت و اگر نور فیلتر شده نیست با استفاده از مات کن شیشه یا پرده نازک نور را فیلتر کنید.

جمع بندی در خصوص نور مناسب سانسوریا

در این مطلب به برسی نور مناسب سانسوریا پرداخیتم و گفتیم که اگر میخواهید گیاه رشد خوبی داشته باشید باید روزانه حداقل 6 الی 10 ساعت نور فیلتر شده برای آن فراهم کنید، این گیاه نمیتونه به خوبی نور مستقیم خورشید رو تحمل بکنه پس وقتی در بالکن، حیاط و یا پشت پنجره قرار میدید سعی کنید نور به صورت فیلتر شده بهش برسه، کمبود نور میتونه باعث توقف رشد و از بین رفتن تدریجی گیاه شما بشه.
نور خورشید برای سانسوریا ضروری است ولی اگر خانه یا محل کار شما نور طبیعی ندارد باید با استفاده از نورهای مصنوعی که برای رشد گیاهان طراحی و تولید شده برای تامین نور استفاده کنید.