باغ در خانهگل و گیاه

نکاتی برای داشتن گیاهان شاداب

گل های منزل گل من و تو
1.77Kبازدید

سلام به گل من و تویی های عزیز یکی از دغدغه‌های همیشگی صاحبان گل و گیاه در منزل، از دست رفتن نشاط و زیبایی گیاهانشان است. این مطلبو حتما با دقت بخونید چون برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی خیلی خیلی مهمه این همه تاکید یعنی حتما بخونید 🙂 🙂

 برای حفظ و به حداکثر رساندن شادابی گیاهان توصیه های زیر می تواند مفید باشد :

از ظروف شیشه‌ای استفاده نکنید ظروف شیشه‌ای زمانی استفاده می‌شود که گیاهی را قلمه بزنید تا به‌راحتی ریشه دهد؛ چرا که این ظروف نور را به‌راحتی عبور می‌دهند و آب فراوان نیز موجب گندید‌گی ریشه‌ها و از بین رفتن آنها می‌شود.ظروف شیشه‌ای منفذ خروج آب‌ را ندارند و به همین دلیل آب اضافی از خاک آنها خارج نشده و ریشه‌های گیاه از بین می‌روند. اگر از این ظروف استفاده می‌کنید، باید مرتبا آب گلدان را تعویض کنید یا با سنگ‌های ریز و درشت ریشه‌ها را بپوشانید و به مرطوب نگه‌داشتن سنگ‌ها بسنده کنید.

اصول آبیاری

میزان آبیاری گیاهان خانگی باید بسیار کم و حداقل باشد. بهترین اندازه آبیاری دو لیوان آب در هفته است. گیاهانی که در منزل نگه‌داری می‌کنید به آب فراوان احتیاج ندارند. هیچ‌وقت نگذارید خاک خیس بماند، چراکه موجب پوسیدگی ریشه می‌شود. زیرگلدانی نیز موجب می‌شود آب اضافی گلدان نشت نکند.و آفتاب… بهتر است نور کافی به گیاه تابیده شود تا به اندازه نیاز فتوسنتز انجام شود و شاداب بماند. پشت پنجره، پاسیو و بالکن مکان‌های مناسبی برای نگه‌داری گیاهان است. حتی یک لامپ نیز می‌تواند نور گیاه را تامین کند. برای شادابی بیشتر گیاهان بهتر است تابستان آنها را بیرون آورده و چند ساعتی در هوای آزاد قرار دهید.

حتما مطالعه کنید
راه حل های کاهش گرمازدگی گیاهان در تابستان

آبیاری کاکتوس کریسمس

تقویت خاک

برای تقویت خاک بهتر است از کودهای گیاهی و شیمیایی با توجه به نوع گیاه استفاده کنید. آب برنج شسته شده بدون نمک موجب شادابی و سرسبز شدن هر گیاهی می‌شود. هنگامی‌که تخم‌مرغ را می‌پزید، آب آن را در گلدان بریزید تا آهک مورد نیاز گیاه را تامین کند. از ریختن قهوه و نسکافه در خاک خودداری کنید؛ چرا که موجب اسیدی شدن خاک می‌شود. آب آکواریوم‌ها برای تقویت شاخه‌های جوان مناسب است، البته برای تامین کلیه این نیازها می‌توانید از کود بدون بو ورمی کمپوست استفاده کنید.

فواید باغبانی - گل من و تو

سالی یک بار تعویض خاک گلدان

بهتر است سالی یک‌ بار خاک گلدان را تعویض کنید تا موقعیتd مناسب برای رشد گیاهان ایجاد شود.آب‌هایی که املاح زیادی دارند، به اصطلاح آب‌های سخت نامیده می‌شوند که موجب از بین رفتن مواد معدنی خاک و ایجاد کپک‌های سپید بر روی خاک می‌شوند. این لکه‌های سپید نشانه فقر خاک و کمبود املاح است. گلدان‌ها را تغییر دهید.هرساله گیاهان رشد می‌کنند و ریشه آنان مکان وسیع‌تری برای رشد نیاز دارد. تعویض گلدان موجب می‌شود انگل‌های گیاهی و قارچ و کپک‌ها به ریشه گیاهان صدمه وارد نکنند و فرصتی برای رشد نداشته باشند؛ به این طریق خاک هم پایدارتر می‌ماند. تعویض گلدان برای تمام گیاهان لازم است، اما برای گیاهان کم رشد مانند کاکتوس، هرچند سال یک‌بار نیاز به تعویض گلدان است.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

۲ دیدگاه

ارسال پاسخ