8 نکته کلیدی در خرید و نگهداری بامبو در خانه

نکات نگهداری بامبو در خانه
نکات نگهداری بامبو در خانه

نکات مهم در نگهداری بامبو : یکی از گیاهان که این روزها تقریبا در هر خانه ای میشه پیداش کرد و بیشتر اعتقاد دارند که بامبو برای خوش شانسی باید نگهداری شود، ما در مطلبی کامل به نحوه نگهداری بامبو به همراه تحوه تکثیر، تعویض گلدان و هر آنچه که باید بدانید بحث کردیم. شاید دوست داشته باشید که در خانه اکسیژن تازه وجود داشته باشه که حتما پیشنهاد میکنم بامبو رو جزو گیاهان خودتون قرار بدید.

برای کسانی که تازه به نگهداری گل و گیاه اقدام کرده اند میتونه گزینه بسایر مناسبی باشه، اگر شرایطی که در ادامه خواهم گفت رو براش رعایت کنید یک مهمان دوست داشتنی چند ساله به خانه خود آورده اید،نگهداری از این گیاه بسیار راحت هست و فقط کافیه چند نکته رو رعایت کنید اون وقت هست که گیاهی شاداب و سرحال خواهید داشت پس بریم و این نکات رو با هم مرور کنیم.

بهترین انتخاب زمان خرید کدام بامبو است؟

  1. اولین نکته در نکات نگهداری بامبو انتخاب درست زمان خرید است، اولین موردی که در هنگام خرید بامبو باید توجه شما را جلب کنید ساقه های گیاه است، اگر انتهای ساقه بامبو قهوه ای رنگ شده این نشانه خوبی نیست و نشان میدهد که آن گیاه دچار مشکل شده پس به هیچ وجه آن را انتخاب نکنید.
  2. بامبو رو بو کنید، شاید کمی تعجب کنید ولی بهترین راه برای تشخیص بامبو بیمار بو کردن آن هست، اگر از گیاه بوی بدی به مشام شما رسید یعنی گیاه دچار مشکل شده و هرچقدر هم که ظاهر اون خوب باشه بوی بد شما را از خرید باید منصرف کنید.
  3. رنگ بامیو خیلی مهمه، ساقه های بامبو باید سبز باشند و اگر مشاهده کردید که این سبزی به سفیدی میزنه نشانه بیمار بودن گیاه است و به زودی از بین خواهد رفت پس بامبوی انتخاب کنید که رنگ ساقه های اون سبز باشه.
  4. بامبویی که که ریشه نداشته باشه رو نخرید، حتما گیاه شما باید ریشه داشته باشد هرچند خیلی کوچک
نکات مهم خرید بامبو
نکات مهم خرید بامبو

از چه آبی برای بامبو استفاده کنم؟

برای نگهداری از بامبو حتما یک گلدان شیشه ای شفاف تهیه کنید به طوری که بعد از قرار دادن گیاه داخل آن ریشه ها به راحتی دیده شود. این کار اولین کاری است که شا بعد از خرید بامبو باید انجام دهید. راستی زمانی که گیاه رو داخل شیشه قرار میدی د نباید بیشتر از 3 گره در آب قرار داشته باشه

بنر گل من و تو

یکی از نکات نگهداری بامبو آب مورد استفاده برای این گیاه است، شما از آب بدون کلر باید استفاده کنید که تمام املاح معدنی رو در خودش داشته باشه، همیشه از آب تصفیه شده نباید استفاده کرد، برای این کار شما 24 ساعت قبل آب را در ظرفی ریخته و در محلی با دمای اتاق قرار دهید تا کلر آن خارج شود.

در معرض نور مستقیم نباشه

درسته که بامبو نور رو دوست داره ولی به کم نوری هم تاحدی مقاوم هست، به هیچ وجه گلدان و یا شیشه این گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندید و همیشه نور فیلتر شده زیاد رو براش فراهم کنید. احتمال آسیب دیدن گیاه در فصول گرم سال بسیار زیاد هست پس حتما مراقب باشید.

پس بهتر است گیاه را در محلی قرار بدید که نور از پشت پرده به آن بتابه، البته توجه داشته باشید که نور خیلی کم هم براش مفید نیست و باعث مشکلات زیادی در گیاه شما خواهد شد. پس نه نور زیاد و نه نور کم برای بامبو خوب نیست.

بامبو رو در چه دمایی نگهداری کنم؟

از دیگر نکات نگهداری بامبو دمای محل نگهداری است، محل نگهداری نه باید زیاد گرم و نه زیاد سرد باشد، دمای معمول بین 16 الی 24 درجه سانتی گراد میتونه برای رشد گیاه بسیار خوب باشه، بامبو به خوبی با دمای محل نگهداری خود سازگار میشه و کمترین مشکل براش در شرایط دمای متفاوت پیش میاد ولی خب انرژی گیاه باید صرف این تعادل سازی بشه و رشد و شادابی خوبی نخواهد داشت.

نکات مهم نگهداری بامبو - نور مناسب
نکات مهم نگهداری بامبو – نور مناسب

تعویض آب حتما انجام بشه

در بخش قبل گفتیم که از آب بدون کلر استفاده کنید ولی هر زمان که مشاهده کردید آب گیاه کم شده مجدد از آب بدون کلر برای اون استفاده کنید، نکته مهم این هست که آب هم دمای آب خود شیشه باشه.

تا اینجا که خیلی عالی و درست پیش رفتیم ولی مهمترین نکته این هست که شما باید هر ماه یکبار آب رو کامل تعویض کنید، اگر این کار را انجام ندهید به مرور آب زرد رنگ خواهد شد و بوی بدی میده علاوه بر این موجب از بین رفتن گیاه مشا هم خواهد شد. پس حداقل ماهی یکبار آب گیاه رو تعوی کنید و ظرف آن را با آب جوش بشورید.

از چه کودی استفاده کنیم؟

در نکات نگهداری بامبو این مهمترین سوال شاید باشه که همه اون رو میپرسن، هر کودی برای گیاه مفید نیست و در طولانی مدت باعث مرگ گیاه خواهد شد، فقط باید از قطره مخصوص خود بامبو اون هم 2 قطر در هر ماه به آبی که گیاه در اون قرار داره اضافه بشه و توجه داشته باشید که هر ماه باید ظرف این گیاه با آب جوش شسته بشه. یکی از نکاتی که باید به اون در کوددهی بامبو توجه کنید تاریخ مصرف هست که بیشتر از 2 سال یک کود رو نگهداری نکنید.

میشه از بامبو قلمه تهیه کرد؟

برای قبمه زدن یکی از راحت ترین گیاهان رو انتخاب کردید که در مطلبی معرفی و نگهداری بامبو به صورت کامل در این خصوص بحث کردیم فقط کافی است شما از زیر برآمدگی روی ساقه با استفاده از یک کاتر تیز و ضدعفونی شده قلمه را جدا کنید و سپس آن را داخل اب قرار دهید تا ریشه بزنه توجه داشته باشید که قسمت بریده شده از گیاه مادری رو با استفاده از زغال پودر شده مسدود کنید تا شیره گیاه از اون خارج نشه،بهترین فصل برای این کار بهار و تابستان می باشد

چیه میشه که بامبو میمیره؟

اگر نکات نگهداری بامبو که در بالا گفته شد را رعایت نکنید موجب مرگ آن خواهید شد ولی اصلی ترین نکات عبارتند از :

  1. عوض نکردن آب به موقع
  2. قرار دادن در معرض نور مستقیم
  3. کوددهی بیش از حد
  4. استفاده از آب لوله کشی
مطالب مرتبط :

علت زرد شدن برگ بامبو

11 از بهترین و مشهورترین گیاهان آپارتمانی لوکس و لاکچری

با 17 گیاه مناسب محل کار آشنا شوید گیاهان مقاوم