نیازهای اولیه نگهداری گل های آپارتمانی چیه؟

نیازهای اولیه نگهداری گل های آپارتمانی چیه؟
نیازهای اولیه نگهداری گل های آپارتمانی چیه؟

سلام به دوستان گل من و تو . شاید برای شما هم این سوال پیش بیاد که نیازهای اولیه نگهداری گل های آپارتمانی چیه؟ اگه بخوایم تو خونه گل نگه داریم باید شرایط خونه چطور باشه؟ نور گیری چقدر باشه؟ چه گل هایی برای محیط خونه ما خوبه؟ پس اگر قصد دارید برای خودتون گل بخرید و نگهداری کنید حتما این مطلب رو بخونید تا گل های مناسب محیط خونه خریداری کنید و از خراب شدن گلتون جلوگیری کنید.

اول از همه به فاکتور نور میپردازیم که باید با توجه به نور گل های خودتون رو انتخاب کنید.

نور گیاهان آپارتمانی

فیکوس بنجامین

اولین نیاز هر گیاهی نرو می باشد. گیاهات از طریق فتوسنتز خذای خود را تهیه می کنند. همانطور که در بالا گفتم نیازهای نوری هر گیاهی متفاوت می باشد. پس با توجه به نور محیط خود گیاهان را تهیه کنید و حتما موقع خریداری از فروشنده در مورد نیاز نوری گیاه پرس و جو کنید. قبلا در مورد گیاهان سایه دوست بحث شده است اگر خانه شما هم نور گیر نمی باشد حتما این مطلب را بخوانید.

بنر گل من و تو

نوع نور مورد نیاز گیاهان به سه دسته تقسیم می شود.

نور مستقیم – در این حالت نور خورشید بدون هیچ مانعی مستقیما با گیاه برخورد می‌کند.
نور غیر مستقیم – در این حالت نور خورشید فضای اتاق را روشن می‌کند و به گیاه می‌رسد اما مستقیم بر روی آن نمی‌تابد.
نور پخش شده یا فیلتر شده – نور در این حالت از یک واسطه مانند پرده نازک یا صفحه‌ای مانند شیشه مات عبور می‌کند و سپس به گیاه می‌رسد.

آبیاری گیاهان آپارتمانی

آبیاری گل ارکیده

آبیازی گیاهان بسیار مهم می باشد. شما از سر دوست داشتن ممکن است گیاه خود را بکشید. محبت بیش از حد و آبیاری بیش از حد گیاه را از بین می برد.آبیاری زیاد یکی از بزرگترین اشتباهات در زمینه نگهداری از گیاهان خانگی می باشد. خاک هر گیاه در بین دو آبیاری باید خشک باشد ولی این خشک بودن خاک برای هر گیاهی متفاوت می باشد. بعضی از گیاهان باید خاکی تقریبا مرطوب و بعضی خاکی کاملا خشک را دوست دارند پس حتما در مورد نیاز آبی گیاهان خریداری شده مطالعه بفرمایید.

چند نکته مهم در آبیاری:

• در فاصله دو آبیاری میزان رطوبت خاک را به کمک یک چوب، مداد یا حتا انگشت خود اندازه بگیرید. چوب یا انگشت خود را در زیر لایه رویی خاک فرو کنید تا از میزان نم آن مطلع شوید.
• بهترین وسیله آبیاری، آبپاش است و آبیاری باید در اطراف ساقه انجام شود.
• گیاه را طوری آبیاری کنید که اضافه آب از سوراخ زیر گلدان خارج شود.
• از آب ولرم یا گرم استفاده کنید زیرا آب سرد موجب وارد شدن شوک به ریشه‌ها شده و به آن‌ها صدمه می‌زند.
• پس از آبیاری با اسپری کردن آب به شاخ و برگ‌ها برای گیاه محیطی مرطوب ایجاد کنید.
• بعضی از انواع گلدان‌های تزئینی فاقد روزنه خروج آب هستند. شما می‌توانید گیاه خود را در ظرفی کوچک‌تر و دارای روزنه، قرار داده و سپس آنرا در گلدان مورد نظر خود قرار دهید. اما به یاد داشته باشید که گلدان کوچک‌تر را به کمک چند تکه سنگریزه یا پایه، طوری قرار دهید که کف آن مماس با سطح زیرین ظرف تزئینی نباشد و راه برای خروج آب اضافه باز باشد.

تغذیه گیاه

تغذیه گیاهان آپارتمانی نیز فاکتور سوم نگهداری اولیه می باشد. همانطور که در مورد آبیاری گفته شد در مورد تغذیه مصنوعی نیز اگر زیاده روی شود گیاه شوکه شده و از بین می رود. غذای گیاهان یا کودهای شیمیایی، در سه شکل کلی عرضه می‌شود:
• حلال در آب – که شامل پودر یا مایعی است که با آب رقیق شده و بر روی گیاه یا خاک آن ریخته می‌شود.
• غذای جامد میخی شکل – این نوع کود به شکل میخ یا کپسولهایی فشرده است که در خاک فرو برده می‌شود و به تدریج مواد غذایی را آزاد می‌کند.
• کود دانه‌ای – این کود که به شکل دانه‌های ریز ساخته می‌شود بر روی خاک اطراف ساقه پاشیده می‌شود و کم کم همراه با آب به داخل خاک نفوذ پیدا می‌کند.

تعویض گلدان

کاشت ساکولنت در گلدان - گل من و تو

زمان تعویض گلدان برای هر گیاهی متفاوت می باشد. ولی می توان دو راه برای تعویض گلدان ارائه کرد. اولین راه افزایش ریشه ها می باشد به اندازه ای که از زیر گلدان خارج شده و این باعث تعویض گلدان گیاه شود. دیگر هنگامی که شاخ و برگ یک گیاه بیش از حد سنگین شود زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.
دقت کنید که گلدان گیاه را فقط یک سایز بزرگتر کنید.

موقع تعویض گلدان مواظبت از ریشه ها خیلی مهم است گلدان را با یک دست نگه دارید و با دست دیگر محکم ساقه ها را بگیرید و آرام بیرون بکشید مواظب باشید که به ریشه ها فشار وارد نشود.

چند نکته برای تعویض گلدان:

• همیشه گلدان یا ظرفی را انتخاب کنید که دارای روزنه خروج آب باشد.
• قرار دادن یک تکه توری بر روی روزنه خروج آب، موجب می‌شود که خاک هنگام آبیاری از ته گلدان خارج نشود.
• برای گلدانهای خود همیشه از خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و آن‌ها را با خاک باغچه پر نکنید.
• قبل از ریختن خاک گلدان در اطراف گیاه، خاک را مرطوب کنید.
• در ابتدا مقداری خاک و ماسه در ته گلدان بریزید و آن را خوب به پایین فشار دهید، گیاه را با احتیاط از گلدان قبلی خارج کنید، خاک اطراف ریشه‌های آن را بتکانید تا ریشه‌ها بتوانند به خوبی پخش شوند. گیاه را در گلدان جدید قرار داده و آن را کاملا از خاک پر کنید.
• اگر پس از تعویض گلدان، برگهای پایینی گیاه قهوه‌ای رنگ شدند، نگران نشوید و آن‌ها را پس از خشک شدن به آرامی جدا کنید.
• پس از تعویض گلدان، آن را با توجه به نیاز گیاه در محل مناسبی قرار دهید.