هر آنچه که باید درباره رز مینیاتوری بدانید

رز مینیاتوری
رز مینیاتوری

رز مینیاتوری از گیاهان زینتی و تجاری می باشد که کاربردهای زیادی به خصوص در طراحی فضای سبز دارد. همانطور که از اسمش مشخص است از این گل می توان در منزل هم نگهداری کرد. پس کسانی که عاشق گل رز می باشند می توانند با پرورش گل رز مینیاتوری در گلدان یک بوته رز زیبا داشته باشند.

نیازهای گل رز مینیاتوری

رز مینیاتوری نور دوست می باشد و دمای خنک را می پسندد که این عوامل باعث تولید گل های با کیفیت بالایی می شوند. نیاز نوری این گل 6 ساعت در روز می باشد. خاک مورد علاقه این گل خاک شنی رسی، لومی و یا خاکی است که کمی رسی باشد.

کاشت رز مینیاتوری
کاشت رز مینیاتوری

کاشت رز مینیاتوری در گلدان

رز مینیاتوری را در داخل گلدانی به عمق 15 الی 20 که دارای زهکشی خوبی باشد قرار دهید. گلدان را با خاک مناسب پر کنید و خاک اطراف ریشه را محکم فشار دهید تا هیچ هوایی در خاک باقی نماند. گلدان را به مکانی که آفتاب گیر می باشد انتقال دهید دمای خانه باید 15 درجه سانتی گراد باشد.گل رز مینیاتوری نیاز به آبیاری مداوم دارد و هرگز نباید خاک آن خشک شود. سطح خاک را با فرو بردن انگشت در آن بررسی کنید. در صورتی که خاک خشک بود بلافاصله به گل آب بدهید.

بنر گل من و تو

با استفاده از یک آب پاش کوچک خاک را مستقیما آبیاری کنید و این روند را آنقدر ادامه دهید تا آب از سوراخ زهکشی گلدان خارج شود. برگ های گیاه را خیس نکنید چون این کار ممکن است باعث کپک زدن آن ها شود. در مرحله گل دهی، چند بار در ماه به گلدانتان کود غنی شده با پتاسیم اضافه نمایید. از یک چهارم غلظت عادی کود استفاده کنید تا رز مینیاتوری شما بر اثر افزایش میزان کود آسیب نبیند.

فواید رز مینیاتوری

 گل و میوه آن در طب سنتی چینی (TCM) در درمان دردناکی یا نامنظمی قاعدگی ، و همچنین برای درمان تورم تیروئید استفاده می شود.

نحوه تکثیر رز مینیاتوری

 برخلاف دیگر گونه های رز تجاری که پیوند گونه های مختلف می باشد. رز مینیاتوری را با قلمه گیری تک گره ای و ریشه دار کردن آن می توان تکثیر نمود.

برای این قلمه گیری باید شاخه ای از گل را انتخاب کنید که 2 سانتی متر از ساقه در بالا و پایین گره باشد. بهترین زمان قلمه گیری از رز مینیاتوری بعد از اولین سرما که موجب ریزش برگ های این گل می شود می باشد. که در مناطق سردسیری اواخر زمستان و اوایل بهار و در مناطق گرمسیری از بهمن ماه تا فروردین ماه می باشد. به این ترتیب قلمه ها تا آخر بهار ریشه دار می شوند و در پاییز می توان آن ها را به مکان اصلی برد و کاشت.

بهترین زمان کاشت قلمه ها بعد از یخ بندان فصلی می باشد. اول مکان هایی که قرار است قلمه ها را به ان مکان انتقال دهید مشخص کنید. فاصله هر گودال باید 30 سانتی متر باشد.

تکثیر رز مینیاتوری
تکثیر رز مینیاتوری

هرس رز مینیاتوری

هرس رزهای مینیاتور اواخر زمستان و اوایل بهار انجام می شود. توجه داشته باشید که در طي فصل رشد گل هاي پژمرده را از گیاه جدا کنید تا انرژي گياه به جای توليد بذر و دانه صرف توليد گل هاي جديد بشه.