بهترین شرایط نگهداری پپرومیا قاشقی (Peperomia) در خانه

شرایط درست نگهداری پپرومیا قاشقی
شرایط درست نگهداری پپرومیا قاشقی

چطور از پپرومیا قاشقی در خانه نگهداری کنیم؟ گیاه پپرومیا یک انتخاب هوشمندانه برای علاقه مندان مبتدی به گیاهان آپارتمانی است، یکی از گیاهان مقاوم با رشد کم که میتونه شانس شما در نگهداری گیاهان آپارتمانی رو بالا بره (مقاومت خوبی در برابر ناملایمات داره) همین گیاه پپرومیا قاشقی است که به گل برگ قاشقی هم شناخته میشه، این گیاه رو بومی مناطق گرمسیری مکزیک و آمریکای جنوبی میدونند برگهای فوق العاده زیبا و جذابی داره، برگ های اون صاف به رنگ های قرمز، سبز، خاکستری یا بنفش، مرمری می باشد. این گیاه بیش از 1000 گونه داره که در بعضی موقع ها اصلا نمیتونید بگید اینها در یک خانواده هستند، نقطه مشترک این گیاهان رشد کم آنها است. شرایط نگهداری اکثر گونه های پپرومیا در سایت گل من و تو هست میتونید جستجو کنید ولی در ادامه شرایط درست نگهداری پپرومیا قاشقی رو به صورت کامل بررسی میکنیم پس همراه من باشید.
راستی حتما مطلب گیاهان مناسب مبتدی ها رو مطالعه کنید.

بیاید با پپرومیا قاشقی بیشتر آشنا بشیم

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (Piperaceae) هست که نام علمی اون Peperomia Magnoliaefolia و نام انگلیسی این گیاه Desert privet می باشد. این گیاه داری گونه های مختلفی هست که بیشتر اونها داری برگهای گوشتی و نیمه گوشتی هستند و رشد خیلی زیادی ندارند و بیشتر مواقع جثه کوچکی هم دارند. همانطور که در بالا گفتیم این گیاه آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید. گیاهی همیشه سبز هست که ارتفاع اون در بیشترین حالت به 25 سانتی متر میرسه و برای مکان هایی که نیاز به گیاه مینیاتوری دارید فوق العاده خواهد بود.

در توصیف برگهای اون علاوه بر موارد بالا باید گفت که برگها گوشتي و تخم مرغي شكل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفيد – كرمي در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگي و برجستگيها ، به رنگ سبز تيره با رگه هاي سبز روشن، درسته که گفتیم رشد خیلی زیادی نداره ولی اگر بتونید شرایط گلخانه ای براش فراهم کنید میتونه رشد مناسبی داشته باشه، توجه کنید که یکی از گیاهان مناسب برای انواع تراریوم هم به حساب میاد.

بنر گل من و تو
نام علمی پپرومیا قاشقیPeperomia و Peperomia Magnoliaefolia
نام های دیگرگیاه لاستیکی، گیاه قاشقی، گیاه فلفلی، pepper elder
PH مناسب خاکخنثی تا حدودی اسیدی (5.5 -6)
نور مناسبنور متوسط و فیلتر شده
رنگ گلهاسفید، سبز، قهوه ای
سمیتبرای انسان و حیوان سمی نیست
جدول مشخصات پپرومیا قاشقی
نیازهای پپرومیا قاشقی
نیازهای پپرومیا قاشقی

شرایط درست نگهداری پپرومیا قاشقی در خانه

این گیاه خاک باتلاقی رو دوست نداره باید هم خاک و هم گلدان زهکشی بالایی داشته باشند، نور متوسط و فیلتر شده میخواد، کوددهی زیاد نباید باشه ولی در ادامه تمام نیازها و شرایط نگهداری رو بررسی میکنم

گیاه پپرومیا قاشقی چقدر نور نیاز داره؟

این گیاه رو جزو گیاهان مقاوم به نور کم دسته بندی کردن پس میتونه به راحتی محل کم نور رو تحمل بکنه، در خواستگاه خودش در جاهای نیمه ساعته رشد خوبی داره، ولی اگر نور براش متوسط و نسبتا زیاد باشه میتونه رشد خوبی داشته باشه، البته توجه کنید به هیچ وجه نمیتونه نور مستقیم خورشید رو تحمل بکنه پس بهتره همیشه براش نور فیلتر شده فراهم کنید، روزانه حدود 4 الی 6 ساعت نور براش کافیه، اگر از نورهای رشد استفاده میکنید 8 الی 10 ساعت باید براش نور فراهم کنید.

پپرومیا چه دمایی رو دوست داره؟

گیاه پپرومیا میتونه دمای 15 الی 28 درجه سانتی گراد رو به خوبی تحمل بکنه ولی برای رشد خوب باید براش دمای 18 ایل 22 درجه سانتی گراد رو فراهم کنید، توجه کنید که میتونه 10 درجه سانتی گراد رو هم تحمل بکنه ولی اگر خیلی زیاد در این دما بمونه دچار مرگ تدریجی خواهد شد. با کاهش دما آبیاری رو کم کنید و برعکس بالا رفتن دما باید آبیاری بیشتر بشه، همچنین با افزایش دما میزان رطوبت محیط هم باید افزایش پدیا کند.

بهترین خاک برای پپرومیا قاشقی چه نوعی است؟

همانطور که در ابتدای مطلب گفتم این گیاه خاک با زهکشی بالا رو دوست داره، پس هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت ماس، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد تا میزان زهکشی بالاتر بره، البته میتونید از ترکیب خاک های کوکوپیت یا خاک برگ موجود در بازار هم استفاده کنید.
هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.

میزان رطوبت محیط نگهداری پپرومیا چقدر باشه؟

ميزان رطوبت لازم حدود برای این گیاه حدود ۵۰ درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود زیاد یا کم بشه، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد. توجه کنید که برای تامین رطوبت میتونید از دستگاه های رطوبت ساز یا ساخت جزیره گلدان استفاده کنید، هر چند غبارپاشی هم خوبه ولی باید اصول اون رعایت بشه

میزان و نحوه آبیاری پپرومیا قاشقی چطور باشه؟

میشه این گیاه رو جزو گیاهان گوشتی در نظر گرفت پس نياز چنداني به آبیاری زیاد نداره چون هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي اون وجود داره و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک بشه تا شما بهش آب بدید، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بیوفته که برگ ها پژمرده بشن، اگر دیدید برگها پژمرده شدن سریعا گیاه رو در یک تشت آب قرار بدید تا حالشون خوب بشه. در زمستان به آب ولرم نياز داره و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد. ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
اگر آبیاری خوب باشه ولی گلدان زهکشی مناسبی نداشته باشه و آب در زیر گلدان جمع بشه باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه خواهد شد که با نشانه زرد شدن و ریزش برگها همراه است.

این گیاه چقدر به کوددهی و تغذیه نیاز داره؟

بهتره در فصل رشد گیاه که از ابتدای بهار شروع میشه به مدت 6 ماه اون رو هر سه هفه یکبار با کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید، بیشتر از کودهای فسفر و پتاس بالا استفاده کنید. کود رو در آب حل کنید و به شکل آبیاری به گیاه بدید.

نگهداری پپرومیا قاشقی
نگهداری پپرومیا قاشقی

زمان و نحوه تعویض گلدان پپرومیا قاشقی

این گیاه بخاطر رشد کمی که داره نیاز نیست هر سال گلدانش رو عوض کنید ولی زمانی که ریشه ها از زیر گلدان خارج بشه، رشد گیاه متوقف بشه و یا دو سال از زمان تعویض گلدان گذشته باشه باید گلدان رو با یک گلدانی که فقط یک سایز بزرگتر باشه تعویض کنید، برای این کار گلدان رو از ترکیب خاک گفته شده پر کنید تا ارتفاع یک سوم و سپس گیاه رو از گلدان قبلی خارج کنید و در گلدان جدید قرار بدید و سپس اطراف ریشه رو با خاک پر کنید.، بعد از تعویض گلدان نباید گیاه رو در مکانی با نور خیلی زیاد قرار بدید.

آیا پپرومیا نیاز به هرس داره؟

گیاهان پپرومیا را در اوایل بهار هرس کنید تا رشد ساقه و برگ اون به شکل منظمی شکل بگیره برای اینکه گیاه ظاهر جذابتری داشته باشه میشه با هرس کردن گیاه رو مجبور کرد تا جوانه های جدید از قسمت هرس کرده بده و گیاه رو توپر و زیبا بکنه، همچنین اگر برگ زرد و یا قهوه ای مشاهده کردید سریعا از گیاه جدا کنید.

نحوه تکثیر پپرومیا قاشقی در خانه

گیاه پپرومیا رو میشه در هر فصلی از سال تکثیر کرد ولی بهترین زمان برای این کار فصل بهار است، اگر قصد تکثیر از طریق ساقه رو دارید میشه با هرس کردن ساقه با استفاده از یک قیچی تیز و استریل این کار رو انجام داد و یا میتونید این گیاه رو از طریق کاشت بذر و یا قلمه برگ هم تکثیر کرد که در ادامه هر دو روش رو بهتون توضیح میدم.
تکثیر گیاهان پپرومیا
گیاه پپرومیا را می توان در هر زمانی تکثیر کرد، اگرچه فصل بهار زمانی است که رشد آن فعال تر است و احتمالا بهترین زمان است. اگر از قبل قصد دارید گیاهان خود را در بهار هرس کنید، می توانید رشد ساقه اضافی ساقه را بردارید و به راحتی از قلمه آن ساقه تکثیر کنید. در اینجا به این صورت است: ابتدا به تکه های هرس یا قیچی استریل، یک گلدان کوچک، خاک گلدان یا مخلوط ارکیده، بسته بندی پلاستیکی و مکانی با نور روشن نیاز دارید. یک برگ شامل حداقل یک اینچ از ساقه آن را از گیاه مادر جدا کنید. قلمه را در یک ظرف کوچک پر از خاک گلدان قرار دهید و انتهای آن را برش دهید. آن را در یک نقطه روشن با نور غیر مستقیم زیاد قرار دهید. با پوشش پلاستیکی بپوشانید تا یک محیط کوچک گلخانه ای ایجاد کنید تا به حفظ رطوبت کمک کند. به طور مداوم آبیاری کنید و هرگز اجازه ندهید خاک خشک شود. ریشه ها در عرض چند هفته تشکیل می شوند. سپس، می توانید قلمه خود را به محض اینکه قلمه اصلی خود را بزرگتر کرد، به یک ظرف بزرگتر پیوند بزنید.

نگهداری پپرومیا قاشقی
نگهداری پپرومیا قاشقی

تکثیر پپرومیا قاشقی از طریق قلمه زدن ساقه

برای این کار ابتدا یک چاقوی تیز و استریل شده رو آماده و سپس ساقه های جوان با حداقل 5 الی 7 برگ رو انتخاب کنید و به شکل اریب اون رو برش بزیند و به مدت 24 ساعت در محلی با نور کم قرار بدید تا محل برش پینه ببنده، البته میتونید قلمه رو داخل هورمون ریشه زایی هم بزنید، سپس یک گلدان کوچک تهیه کنید اون رو از خاک برگ و پرلیت پر کنید سپس قلمه ها رو داخل گلدان گذاشته و آبیاری کنید، میتونید برای بالا رفتن درصد موفقیت گلدان رو کاور کنید.

تکثیر پپرومیا قاشقی از طریق قلمه زدن برگ

در این روش شما کافیه برگهای جوان و سالم گیاه رو جدا کنید و سپس داخل هورمون ریشه زایی بزنید، سپس ظرف از پرلیت تهیه کنید و انتهای برگ رو داخل پرلیت قرار بدید و اون رو آبیاری کنید، در این مدت نباید پرلیت خشک بشه، بعد از گذشت مدتی برگهای شما ریشه میزنند و میتونید به گلدان با خاک منتقل کنید.

تکثیر پپرومیا قاشقی با بذر

این روش یکی از زمان گیرترین روشها است که برای داخل خانه توصیه نمیکنیم، شما ابتدا بذرها رو تهیه کنید و سپس یک گلدان رو پر از خاک کنید و سپس بذرها رو روی خاک قرار بدی و بعد روی بذرها یک لایه 1 سانتی متری خاک بریزید، سپس گلدان رو کاور کرده و به محلی با نور زیاد منتقل کنید، هر زمان خاک گلدان خشک شد بهش آب بدید حدود 30 روز طول میکشه تا بذرها جوانه بزنه

پپرومیا از گیاهان مناسب برای مبتدی ها
پپرومیا از گیاهان مناسب برای مبتدی ها

آیا پپرومیا قاشقی گل میده؟

این گیاه به ندرت در داخل آپارتمان گل میده مگر اینکه شرایط فوق العاده براش فراهم کنید، گلهای این گیاه بوی خاصی نداره و فقط صرفا جنبه زیایی داره ولی پیشنهاد میکنم به محض مشاهده گلها اون رو از گیاه جدا کنید چون کل انرژی گیاه رو صرف گلدهی و نگهداشتن گل میکنه

بیماری و آفتهای رایج پپرومیا قاشقی

در مطلبی جدا گانه به بررسی آفت و مشکلات گل قاشقی پرداختیم که میتونید مطالعه کنید ولی این گیاه میتونه در معرض آفات هایی مانند : شپشک آردآلود، کنه عنکبوتی و مگس سفید و… قرار بگیره که حتما باید از حشره کش ها استفاده کنید.

علت افتادگی و تغییر رنگ برگهای پپرومیا چیست؟

این مشکل بیشتر زمانی رخ میده که گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه شده باشه، پوسیدگی ریشه بیماری است که در اثر آبیاری بیش از حد اتفاق میوفته. در بیشتر مواقع این مشکل به همراه وجود بیماری قارچی روی ساقه ها خودش رو نشون میده پس سریعا گیاه رو با استفاده از قارچ کش سم پاشی کنید. همچنین گلدان رو زمانی آبیاری کنید که خاک گلدان تا عمق 3 الی 4 سانتی متری خشک شده باشه و زهکشی گلدان هر ماه یکبار چک بشه

علت زرد شدن برگهای پپرومیا قاشقی چیست؟

این مشکل نشون میده یا آبیاری زیاد بوده و یا گیاه نور زیادی دریافت کرده، آبیاری زیاد باعث میشه ریشه گیاه به مرور بپوسه و همین مشکل کم کم باعث زرد شدن و ریزش برگها خواهد شد، پس اگر زرد شدن برگها رو مشاهده کردید در اولین قدم آبیاری و زهکشی گلدان رو مد نظر قرار بدید، چون اگر مشکل حل نشه گیاه کم کم دچار مرگ خواهد شد.
همچنین زیاد و شدید بودن نور هم یکی دیگر از عوامل زرد شدن برگها است، این مشکل خودش رو بیشتر با سوختگی برگها نشون میده و سپس برگ زرد میشه، پس اینجور مواقع گلدان رو به محلی با نور فیلتر شده منتقل کنید.

علت تغییر شکل برگهای گیاه چیست؟

اگر روی برگهای گیاه لکه های حلقه ای مشاهده کردید این نشون میده که گیاه شما دچاری بیماری mosaic virus شده و همچنین در کنار این مشکل برگهای گیاه تغییر شکل میدن که این مشکل نشون میده باز آبیاری زیاد بوده پس حتما میزان آبیاری رو کاهش بدید.

علت پژمرده شدن پپرومیا قاشقی چیست؟

دلیل اصلی این مشکل میتونه از آبیاری کم و یا آبیاری زیاد باشه، در آبیاری کم برگهای چروک، خشک و پژمرده میشن در این حالت حتما گیاه رو داخل یک تشت آب به مدت 20 دقیقه قرار بدید تا تشنگی کاملا رفع بشه ولی بیشتر مواقع هم دیده شده که پژمرده شدن از آبیاری زیاد پیش اومده، این مورد خودش رو با ریزش و زردی برگ هم نشون میده که نشانه هایی از پوسیدگی ریشه است، ریشه اگر پوسیده باشه آب کافی به برگها نمیرسه و گیاه پژمرده میشه

علت ریزش برگ پپرمیا چیست؟

اگر شما گیاه رو به درستی ابیاری میکنید و همچنان برگهای گیاه میریزه ابتدا زهکشی رو چم کنید اگر زهکشی خوب بود نشون میده نور درستی به گیاه شما نمیرسه، سعی کنید گیاه رو به محلی با نور زیاد ولی فیلتر شده منتقل کنید.

میشه گفت یکی از بهترین گیاهان مناسب برای کسانی که تازه وارد نگهداری گل و گیاه آپارتمانی شده اند پپرومیا قاشقی هست، اگر شما تجربه یا مشکلی در نگهداری این گیاه دارید حتما در بخش دیدگاه بنویسید تا بتونیم از تجربیات شما استفاده کنید و پاسخ سوالات شما رو در سریعترین زمان پاسخ بدیم.