گل و گیاهگل و گیاه آپارتمانی

چگونه اسطوخودوس را در گلدان بکاریم؟

کاشت اسطوخودوس در گلدان
2.43Kبازدید

گیاهان اسطوخودوس گیاهان زیبا و معطر هستند که در آب و هوای گرم خشک رشد می کنند. همه اقلیم ها برای آنها عالی نیستند، بنابراین گاهی اوقات آنها نیاز به مراقبت بیشتری دارند تا بتوانند به خوبی رشد کنند. اما، با شناخت انواع مختلف اسطوخودوس، شرایط مناسب گلدان و مراقبت، شما می توانید یک گیاه اسطوخودوس را تقریبا در هر مکان داشته باشید.

قسمت اول: ایجاد شرایط مناسب رشد

انتخاب اسطوخودوس

نوعی از اسطوخدوس را انتخاب کنید که مناسب آب و هوا و فضای مناسب شما باشد. 45 نوع مختلف از اسطوخدوس با صدها تنوع وجود دارد، بنابراین جستجو را بر اساس نوعی از گیاه که می خواهید محدود کنید. Lavenders به ​​طور کلی تحمل خشکسالی دارند، اما طاقت سرما را ندارند.

اگر در مناطقی زندگی میکنید که کوهستانی است و زمستان های بسیار سختی دارد هنوز می توایند گیاه اسطوخودوس را رشد دهید، ولی احتمالا مجبور میشوید در ماهایه سرد سال آنها را جابه جا کنید.

استفاده از اسطوخدوس شامل جوانه های خشک شده، آشپزی، صنایع دستی، قلمه های تازه و روغن های ضروری می باشد.

گلدان های بزرگی انتخاب کنید. گیاه اسطوخودوس می تواند به اندازه یک درختچه کوچک رشد کند، بنابراین یک ظرف بزرگ برای شروع، این امکان را برای این رشد فراهم می آورد. ظروف 30 الی 40 سانتی متر برای این کار مناسب می باشند. .به یاد داشته باشید که اگر خاک این گلدان مدام خیس باشد باعث پوسیدگی ریشه می شود.

بهتر است سوراخ های تخلیه زیادی را برای زهکشی سریع ایجاد کنید. اگر گلدان که انتخاب کرده اید یک سوراخ تخلیه دارد بهتر است خودتان سوراخ های تخلیه را بیشتر کنید.

به طول 2-5 سانت گلدان را با ماسه پر کنید. اطمینان حاصل کنید که ماسه ها از سوراخ های تخلیه نمی افتد.

مقداری خاک گلدان را به گلدانتان اضافه کنید. این مخلوط باید حدود یک سوم گلدان را فرا بگیرد نیازی نیست گلدان را با خاک کامل پر کنید زیرا گیاه نیز به فضای خالی گلدان نیاز دارد.

قسمت دوم: کاشت اسطوخودوس در خانه

گیاه اسطوخودوس را از گلدان فعلی خود جدا کنید. به دیواره گلدان فشار بیاورید. این باعث می شود که اسطوخودوس و خاک اطرافش آزاد شود. اسطوخودوس را به سمت چپ سوق دهید و به آرامی بر روی پایه گیاه بکشید.

گیاه خود را به آرامی از گلدان خارج کنید تا به ریشه و خاک اطرافش آسیبی وارد نشود.

حتما مطالعه کنید
شگفت آورانه های دنیای گیاهان

حالا گیاه اسطوخودوس ما  آماده قرار گرفتن در گلدان جدید خود می باشد.

گیاه اسطوخودوس را در مرکز گلدان قرار دهید. آن را در خاکی که فعلا در کف گلدانتان ریخته اید قرار دهید. ساقه گیاه باید حدود 6 سانتی متر زیر لبه گلدان قرار گیرد.

خاک باقی مانده را به گلدانتان اضافه کنید. خاک باقی مانده را بالای خاک انتقال پیدا کرده گیاه اسطوخودوس و اطراف ریشه گیاه ریزید.

نیم پیمانه کود به خاک خود اضافه کنید. کود را روی خاک بپاشید و سپس کود را با یک چنگال خرد کنید.

کود را از هر فروشگاه لوازم باغبانی می توانید تهیه کنید.

بعضی از خاکها حاوی کودهای لازم می باشند، بنابراین ممکن است لازم نباشد این کار را انجام دهید.

گیاه اسطوخودوس خود را مالچ پاشی کنید. با استفاده از پرلیت یا سنگریزه های روی خاک حدود چند سانتی متر مالچ پاشی کنید.

این مالچ برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه ها و ساقه گیاهان عالی است.

رنگ سفید پرلیت یا سنگریزه رنگ روشن، نور خورشید را به گیاه بازتاب می دهد که رشد را تحریک می کند. مالچ همچنین گردش هوا و زهکشی را تسریع می دهد.

قسمت سوم: مراقبت از گیاه اسطوخودوس

گیاه را خوب آبیاری کنید. هنگامی که خاک تقریبا خشک است آبیاری را انجام دهید. آنها باید به طور کامل آبیاری شوند تا رطوبت کافی دریافت کنند. با این حال، گیاهان اسطوخودوس باید به ندرت آبیاری شوند،زیرا ریشه آنها حساس به پوسیدگی مباشد.

آبیاری بستگی به جایی که شما زندگی می کنید و در چه فصلی هستید متغییر می باشد. منظور از آبیاری کم می تواند به معنای هر هفته یا دو هفته ای باشد.

مکانی را انتخاب کنید که حداقل 6-8 ساعت تابش خورشید را داشته باشد. سایه رشد و عطر گیاه را کاهش می دهد.

در طول زمستان گلدان گیاه اسطوخودوس را به پارکینگ یا در به خانه انتقال دهید تا از سرما محافظت شود.  به سرما حساس است و نمی تواند دمای کم را تحمل کند. در فصل سرما مواظب آبیاری باشید اگر آب زیادی در گلدان جمع شود ممکن است باعث سخ زدگی آب و از بین رفتن گیاه اسطوخودوس شود.

 برای اطلاع از خاصیت دارویی اسطوخودوس به این لینک مراجعه نمایید.

ارسال پاسخ