آموزش کامل کاشت گوجه فرنگی در گلدان و خانه + ویدیو

کاشت گوجه فرنگی در گلدان و باغچه
کاشت گوجه فرنگی در گلدان و باغچه

کاشت گوجه فرنگی گلدان و باغچه : یکی از پرطرفدارترین صیفی در بین ما ایرانی ها گوجه فرنگی هست که میشه خیلی راحت توی خونه کاشت و پس از دو الی سه ماه برداشت داشته باشیم، در ادامه به شما نحوه کاشت گوجه فرنگی در گلدان و همچنین باغچه را آموزش خواهم داد(حتما ویدیو رو ببینید که بدون خرید بذر هم میشه گوجه کاشت گوجه در خانه را انجام داد). هر آنچه که باید در خصوص نکات کلیدی بدانید رو میگم تا به راحتی این قرمز خومشزه رو توی خونه بتونید پرورش بدید پس با من همراه باشید.

معرفی گوجه فرنگی و نیازهای اون

نام علمی این گیاه Solanum lycopersicum است و در انگلیسی بهش Tomato که در افعانستان به اون بادنجان رومی هم میگن، این گیاه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است که طی دوره استعماری اسپانیا به سایر نقاط جهان منتقل شد.جالب است بدانید گوجه فرنگی سرشار از ویتامین C و لیکوپن میباشد. برای درست کردن انواع غذاهاف سس ها و سالاد مورد استفاده قرار میگیرد.

گوجه ها نژاد های مختلفی دارند که این گوناگونی بخاطر شکل، طعم و بافت اونها میشه که مشهورترین این نوع گوجه گیلاسی و چری می باشد که طرفداران خاص خود را دارد. ولی پیشنهاد میکنم گونه رو برای کاشت انتخاب کنی که گوشتی باشه.

بنر گل من و تو

حتما مطالعه کنید : با خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و تندرستی آشنا شوید

شرایط نگهداری و کاشت گوجه فرنگی
شرایط نگهداری و کاشت گوجه فرنگی

نیازها و شرایط نگهداری گوجه فرنگی

قبل از اینکه به کاشت گوجه بپردازیم بهتره با نیازهای اون بیشتر آشنا بشید تا گیاهی شاداب پر ثمر داشته باشیم.

چقدر باید به گوجه فرنگی آب بدم؟

یکی از نیازهای اصلی این گیاه آبیاری منظم و درست هست، این گیاه به آبیاری متوسط نیاز داره و اگر در گلدان کاشته باشید باید هر زمان خاک گلدان تا عمق 2 الی 3 سانتی متر خشک شد بهش آب بدید ولی اگر در باغچه کاشتید و به شکل غرقابی آبیاری میکنید هفته ای یکبار کافی است البته باید میزان آبیاری رو با تغییرات دمایی تغییر دهید و هرچه گرمتر باشه میزان آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت.

نکته بعدی در نگهداری این گیاه توجه به زهکشی است در گلدان حتما زهکشی رو بررسی کنید تا تجمع آب زیر گلدان باعث مرگ گیاه نشه

نور مورد نیاز گوجه فرنگی

این گیاه به نور زیاد و مستقیم احتیاج داره و اگر میزان نور دریافتی اون کاهش پیدا کنه حتما روی گلدهی و میوه تاثیر زیادی خواهد گذاشت، اگر قصد کاشت گوجه فرنگی در گلدان رو دارید حتما اون رو پشت پنجره جنوبی قرار بدید و اگر کاشت گوجه فرنگی در باغچه را میخواهید انجام دهید محلی رو براش انتخاب کنید که حداقل روزانه 8 ساعت نور مستقیم بهش بتابه

خاک مناسب کاشت گوجه فرنگی

اگر میخواهید در گلدان این گیاه رو بکارید حتما از ترکیب خاک باغچه +خاک برگ+ مقدار کمی ماسه استفاده کنید (البته برای نشا میتونید از پرلیت + پیت ماست استفاده کنید) و روی خاک رو با استفاده از ورمی کمپوست ترکیب کنید تا گوجه های شما رشد خوبی داشته باشند. در باغچه هم خاک را با کمی کود حیوانی پوسیده شده ترکیب کنید تا مواد مغذی در خاک بیشتر بشه.

دمای مناسب کاشت گوجه

این گیاه تا دمای 30 درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل میکنه و دمای بین 20 الی 30 درجه بهترین دما برای رشد و تولید میوه می باشد، به سرما حساس هست و باعث ریزش برگها خواهد شد.

آیا به گوجه فرنگی کود بدم؟

پس از اینکه گیاه رشد کرد و به ارتفاع 15 سانتی متری رسید حتما با استفاده از ریز مغذی ها و کود آهن گوجه خود را تغذیه کنید و اگر دنبال محصولی ارگانیک هستید از کود های حیوانی و ورمی کمپوست میتونید استفاده کنید.

چه زمانی بذر گوجه فرنگی بکارم؟

بهترین زمان برای کاشت نشاء اوایل بهار می باشد ولی اگر قصد کاشت گوجه فرنگی در گلدان رو دارید زمان کاشت فرقی نداره چون داخل خانه میتونید شرایط گلخانه ای براش فراهم کنید. توجه داشته باشید که زمان کاشت تا باردهی گوجه فرنگی 62 روز می باشد پس برنامه ریزی برداشت رو برای اون موقع داشته باشید. راستی از یک بوته گوجه فرنگی میتوان به تعداد زیاد برداشت کرد که این میزان بستگی به نحوه نگهداری و تغذیه شما دارد.

روشهای کاشت گوجه فرنگی در خانه

گوجه فرنگی رو میشه هم به روش نشاء و هم مستقیم کاشت که برای باغچه و زمین های کشاورزی کاشت به روش نشاء بهترین روش به حساب میاد که در ادامه تمامی موارد کاشت گوجه فرنگی در باغچه و گلدان رو مورد بررسی قرار میدیم.

کاشت نشاء گوجه فرنگی

برای این کار هم از دو روش میتونید استفاده کنید اولی استفاده از خود گوجه فرنگی و دومی استفاده از بذر خریداری شده یا خشک شده می باشد، که روش دوم بهتر و با کیفیت تر است

کاشت نشاء گوجه فرنگی با استفاده از خود گوجه فرنگی

برای کاشت نشاء میتویند از گلدان، ظرف نشا یا محلی که با نایلون پوشیده است و شرایط گلخانه ای دارد استفاده کنید و بذر را در آنجا پرورش دهید. برای این کار گوجه ها را برش بزنید و سپس روی خاک (گلدان یا خزانه) قرار دهید. اگر در گلدان میکارید ابتدا چند قطعه سنگ در ته گلدان قرار دهید و سپس با استفاده از خاکی که در بالا معرفی شد گلدان را پر کنید، به نحوی که 5 سانتی متر بالایی خالی بماند و سپس گوجه های برش داده شده را بر روی خاک قرار دهید همانند تصویر و سپس روی اون رو با استفاده از ترکیب خاک برگ و ورمی کپوست پر کنید و گلدان را آبیاری کنید.

کاشت گوجه فرنگی در گلدان با گوجه
کاشت گوجه فرنگی در گلدان با گوجه

ویدیو کاشت گوجه فرنگی در گلدان

 

کاشت نشاء با استفاده از بذر

همانند روش بالا ابتدا بذر مناسب را از مغازه های بذر فروشی تهیه کنید (حتما قبل از کاشت گونه بذر خریداری شده را از فروشنده بپرسید)و یا از گوجه هایی که در خانه دارید استفاده کنید همانند ویدیو بالا بذرها را جدا کنید و در محلی قرار بدید تا خشک بشه و سپس روی خاک قرار دهید و با استفاده از خاک (خاک سبک مانند ورمی کمپوست و خاک برگ) روی بذرها را به ارتفاع 1 الی 2 سانتی متر پر کنید و با استفاده از آبپاش ابیاری کنید. متوانید روی گلدان را با استفاده از نایلون بپوشانید تا مانع خروج رطوبت شود. ولی توجه داشته باشید که هر روز 1 ساعت نایلون را بردارید تا مانع بیماری های قارچی شود. هر زمان خاک نسبتا خشک شد بهش آب بدید تا جوانه ها را مشاهده کنید.

اگر میخواهید گوجه ها را در گلدان برای همیشه بکارید و انتقال به گلدان جدید نداشته باشید در هر گلدان با قطر 15 سانتی متر 2 الی 3 بذر قرار دهید.

کاشت نشاء گوجه فرنگی
کاشت نشاء گوجه فرنگی

کاشت گوجه فرنگی در گلدان

پس از آماده شدن نشاء(7 الی 12 سانتی متر شدن ارتفاع) آنها را به گلدان هایی با قطر 15 سانتی متر منتقل کنید. گلدان را با استفاده از خاک مناسب که در بالا گفته شده پر کنید و سپس آبیاری کنید. حالا در هر گلدان 1 الی 2 نشاء قرار دهید و به محلی با نور زیاد منتقل کنید. توجه داشته باشید گلدان را تا زمانی که برگها سبز تیره نشده آبیاری نکنید.

البته میتویند از همون ابتدا بذر یا گوجه را در گلدان بکارید و نیاز به تعویض گلدان نخواهید داشت.

کاشت گوجه فرنگی در باغچه

همانند کاشت در گلدان شما نشاء ها را باید به زمین منتقل کنید، نحوه کاشت در باغچه به این شکل است که شما کرت هایی باید اماده و آبیاری کنید و سپس نشاء ها را با فاصله 10 الی 15 سانتی متری از هم در خاک بکارید و آبیاری مجدد را زمانی انجام دهید که برگها سبز تیره شوند.

کاشت گوجه فرنگی در باغچه
کاشت گوجه فرنگی در باغچه

علت زرد شدن برگ گوجه فرنگی

زرد شدن برگ های بوته گوجه فرهنگی علت های مختلفی دارد. از جمله خاک نامناسب، کمبود نور مستقیم خورشید و آلودگی های قارچی شایع ترین علت های زرد و خشک شدن برگ های بوته گوجه فرهنگی می شود. از خاک مخصوص گلدان استفاده کنید. اگر مکان شما آفتاب گیر نیست میتوانید از نورهای مصنوعی استفاده کنید و یا به مکان نور گیر انتقال دهید.

بهتره از گلدانی که با ترکیب خاک پیت ماس، خاک برگ و کمی ماسه است استفاده کنید. در ایده آل ترین حاکت شما گلدان را در محلی قرار دهید که آب باران روی آن بریزد خواهید دید که معجزه میکنه.

گرده افشانی گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی برای باردهی به گرده‌ا فشانی نیاز دارد اما گرده‌ افشانی گوجه‌فرنگی به صورت خاصی صورت می‌گیرد. هم مادگی و هم گرده در یک گل گوجه‌فرنگی وجود دارد. گرده‌افشانی گوجه‌فرنگی زمانی که گل هنوز باز نشده توسط باد، برخی حشرات و تکان‌های مکانیکی که به بوته وارد می‌شود، انجام می‌گردد.

بدین صورت شما با داشتن تنها یک بوته گیاه گوجه‌فرنگی قادر به تولید میوه خواهید بود. رطوبت حدود 40% در زمان ظهر و تامین شرایطی که گیاه دچار لرزش شود برای گرده‌افشانی ضروری است.

معمولا گوجه‌فرنگی‌هایی که در خانه کاشته می‌شوند چون تکان ‌نمی‌خورند و لرزشی به آن‌ها وارد نمی‌شود، میوه نخواهند داد که با تامین شرایط مذکور امکان میوه‌دهی به سادگی قابل انجام است.

نتیجه گیری کاشت گوجه فرنگی در خانه

شما میتوانید کاشت گوجه فرنگی در گلدان و باغچه را به همین راحتی که در بالا مشاهده کردید حتی بدون داشتن بذر انجام بدید ولی حتما برای گلدان خود نور خوب با آبیاری منظم فراهم کنید. اگر شما تجربه یا نظری در خصوص کاشت گوجه فرنگی در خانه دارید حتما در بخش دیدگاه مطرح کنید.

مطالب مرتبط :

دلیل کپک زدن رب گوجه فرنگی

یک پیوند جالب گوجه فرنگی و سیب زمینی