معرفی بهترین کود گیاهان ابلق که باعث رشد انفجاری میشود + کودهای ممنوعه

بهترین کود گیاهان ابلق
بهترین کود گیاهان ابلق

بهترین کود گیاهان ابلق چیست و کدام کودها را نباید استفاده کرد؟ اگر شما هم بعد از خرید گیاهان ابلق و انتقال اون به خونه شاهد از دست دادن رنگ های ابلق اون هستید یک دلیل میتونه استفاده از کود نادرست باشه که ابلقیت گیاه شما رو از دست میده، پس حتما مقاله علت سبز شدن گیاهان ابلق رو مطالعه کنید، دلیل بعدی میتونه نور دریافتی باشه، ما در این مقاله به شما کمک میکنیم تا انتخاب کود مناسب برای گیاهان ابلق خودتون داشته باشید پس تا انتها همراه من باشید.

شما که این مقاله رو مطالعه میکنید حتما د خصوص گیاهان ابلق (Variegated) اطلاع دارید ولی جا داره یک توضیح کلی در خصوص این گیاهان بدیم، گیاهانی که دارای برگهای چند رنگ هستند رو به عنوان گیاهان ابلق میشناسند و بخاطر جذابیت رنگ برگها طرفدارن بسیار زیادی دارن، مثل برگ انجیری ابلق یا گونه های مختلف پتوس، سانسوریا، کاکتوس ها و… ، این تنوع رنگ اغلب به دلیل جهش های ژنتیکی یا عوامل محیطی موثر بر رنگدانه ایجاد می شود. تنوع می تواند به صورت راه راه، لکه یا سنگ مرمر (گل سنگ) ظاهر شود و به گیاه جذابیت بیشتری می بخشد.

نتیروژن برای گیاهان ابلق
نتیروژن برای گیاهان ابلق

کود مناسب گیاهان ابلق

شما از تمامی کودها برای گیاهان ابلق میتونید استفاده کنید ولی برخی از کودها باعث میشوند گیاهان شما ابلقیت خودشون رو از دست بدن و به رنگ سبز تبدیل بشن، ازت یا نیتروژن بیش از حد این مشکل رو برای گیاه شما فراهم میکنه که در ادامه در خصوص اون صحبت میکنیم. راستی برای خرید کود گیاهان خودتون میتونید کودهای تست شده فروشگاه گل من و تو را خریداری کنید.

بنر گل من و تو

استفاده از کودهای نیتروژن بالا ممنوع

کودهایی که میزان نیتروژن بالایی دارند باعث خواهند شد که رنگدانه های گیاه شما به سبزی بروند و باعث از بین رفتن ابلقیت گیاه خواهد شد، پس سعی کنید از کودهای دارای نیتروژن بالا به تعداد دفعات زیاد استفاده نکنید، در کودهای NPK عدد اول نشون دهنده میزان نیتروژن یا ازت موجود در کود است که باید پایین باشد، سعی کنید از کود سه بیست به میزان خیلی کمی (هر یک الی دو ماه یکبار) استفاده کنید.

کود آهن کم استفاده کنید

کود آهن برای سبز شدن گیاهان و رنگ بهتر برگها عالی هست و اگر مشاهده کردید که رنگ برگ گیاهان شما جذابیتی نداره باید از کود آهن استفاده کنید ولی در خصوص گیاهان ابلق باید توجه داشته باشید که کودهای آهن باعث سبز شدن گیاه خواهد شد و استفاده بیش از حد از ان گیاهان چند رنگ شما رو به سبز شدن خواهد کشید. پس همانند کودهای ازت بالا از این کودها هم کمتر استفاده کنید.

کود پتاس بالا خوبه

از بهترین کودها برای گیاهان ابلق کودهای پتاس بالا میباشد که هم عنصر های مورد نیاز گیاهان شما رو فراهم میکنه و هم باعث رشد بهتر گیاه خواهد شد، بهتره کودی رو انتخاب کنید که میزان کمی نیتروژن هم داشته باشه تا نیاز رویشی و برگی گیاه شما رو تامین کنه که بهترین پیشنهاد میتونه 12123 باشه

کود فسفر بالا هم استفاده کنید

کود فسفر بالا بیشتر برای رشد ریشه گیاهان استفاده میشه ولی این کود مانع سبز شدن گیاهان ابلق خواهد شد و میتونه رشد گیاهان شما رو هم تقویت کنه، همیشه گیاهان ابتدا رشد ریشه رو تکمیل میکنند و سپس اقدام به رشد رویشی خواهند کرد، استفاده از کودهای فسفر بالا در کنار کود پتاس بالا به رشد رویشی و ریشه گیاه کمک خواهد کرد. بهترین کود در دسترس استفاده از کود 105210 است.

کود گیاهان ابلق
کود گیاهان ابلق

هیومیک اسید برای گیاهان ابلق

اگر به دنبال بهترین کود برای گیاهان ابلق خودتون هستید استفاده از هیومیک اسید رو هر سه ماه یکبار فراموش نکنید، هیومیک اسید باعث میشه تا جذب مواد مغذی در خاک بالا بره و ساختار خاک اصلاح بشه، زمانی که شما آبیاری انجام میدید و یا کودهای مختلف رو به گیاه میدید به مرور باعث قلیایی و شور شدن خاک میشید که هیومیک اسید ساختار خاک رو برای رشد گیاه درست میکنه

آیا از جلبک دریایی برای گیاهان ابلق استفاده کنیم؟

اگر به دنبال پاسخ کوتاه هستید باید گفت: بله، کود جلبک دریایی یکی از بهترین کودهای گیاهان ابلق است که تمام عناصر مورد نیاز گیاهان رو فراهم میکنه، میشه گفت یکی از بهترین کودهای زیستی، عصاره جلبک دریایی هستش که از مواد کاملاً ارگانیک و طبیعی درست شده. این کود مواد با ارزش غذایی زیادی برای گیاهان داره و میتونه به رشد اونها کمک کنه، این کود طبیعی پر از عناصر و املاح مغذی مثل؛ پتاسیم، منیزیم، نیتروژن، مس، آهن، فسفر و روی به اندازه مورد نیاز گیاهان ابلق هست و کمک می‌کنه ساختار خاک هم بهتر بشه.

آمینو اسید کود گیاهان ابلق

همیشه گفتیم آمینو اسید یک ضد شوک و ضد تنش برای گیاهان آپارتمانی است و شما میتونید با خیال آسوده از اون برای گیاهان ابلق هم استفاده کنید، یادتون باشه که آمینو اسید بیشتر برای کم کردن تنش ها استفاده میشه و خیلی زیاد نمیتونه انرژی رشدی گیاه شما رو تامین کنه

استفاده از ریز مغذی ها فراموش نشود

گیاهان گوناگون ممکن است از ریزمغذی هایی مانند آهن، منگنز و منیزیم برای رشد نیاز داشته باشند. برخی از گیاهان ابلق هم در قسمت‌های غیر سبز رنگ دچار زرد شدگی میشوند که ممکن است نشان دهنده نیاز به مواد مغذی اضافی باشد. استفاده از کود حاوی ریز مغذی ها یا استفاده جداگانه از آنها می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

نحوه رفع سبز شدن گیاهان ابلق

اگر گیاه شما ابلقیت خود را از دست داده و سبز شده کافیه گیاه را به مکانی با نور زیاد منتقل کنید و اگر در خانه نور کافی ندارید از نور رشد برای این کار استفاده کنید و سپس میزان استفاده از کودهای ازت بالا و آهن را کاهش بدید و برای تغذیه از هیومیک اسید + کودهای فسفر و پتاس بالا استفاده کنید، به مرور و با گذشت زمان گیاهان شما دوباره ابلق خواهند شد.

گیاه ابلق
گیاه ابلق

چرا گیاهان ابلق میشوند؟

ابلق بودن گیاهان بخاطر 3 دلیل پیش می آید که در ادامه به دلایلی که باعث به وجود آمدن گیاهان ابلق میشود را بررسی میکنیم

گیاهان ابلق کایمرایی

برخی از گیاهان ساختارهای ژنتیکی متنوعی را در DNA خود نشان می دهند که به رشد آنها کمک می کند و در نتیجه ظاهرهای فیزیکی متنوعی ایجاد می کند. این گیاهان ابلق ممکن است به دلیل این تنوع ژنتیکی لکه هایی را منحصراً در لبه بیرونی، برگ ها یا در سراسر گیاه یا شاخه نشان دهند. که به این مدل از ابلق بودن، ابلق کایمرایی میگویند.

گیاهان ابلق انعکاسی

هنگامی که یک لایه هوا در زیر اپیدرم به دام می افتد، یک انعکاس نقره ای یا سفید درخشان ایجاد می کند. که به این مدل از ابلق شدن گیاهان ابلق انعکاسی میگویند، گونه های مختلفی به این شکل وجود دارند که بهترین و آشنا ترین گونه پیله آ هست.

گیاهان ابلق رنگی

در این گونه های ابلق ، اغلب گیاهان به سمت رنگ های ارغوانی و قرمز می روند، مانند حسن یوسف

جمع بندی کود گیاهان ابلق

در این مقاله سعی شد برخی از کودهای مناسب گیاهان ابلق و همچنین کودهای ممنوعه برای گیاهان ابلق (کودهای دارای نیتروژن بالا و آهن بالا) معرفی شود و شما بتونید خیلی راحت یک انتخاب درست در خرید کود گیاهان ابلق داشته باشید، اگر شما هم گیاه ابلق دارید و تجربه خرید کود گیاه ابلق رو داشتید حتما در بخش دیدگاه برای ما از تجربه خودتون بنویسید.