کود 10-52-10 چیست و چه کاربردی داره؟ + نحوه استفاده

کود NPK 105210 چیست و چه کاربردی داره؟
کود NPK 105210 چیست و چه کاربردی داره؟

کود 105210 چیست و چطور استفاده کنیم؟ تا حالا شنیدید که برای کاکتوس ها و بالا بردن ریشه زایی گیاه باید از کود فسفر بالا استفاده کرد؟ شاید اسم کود NPK 10-52-10 رو شنیده باشید و این سوال براتون پیش اومده چه کاربردی داره و برای چه گیاهانی خوبه؟ کود 105210 چه عناصری داره و چطور باید از اون استفاده کنیم؟ میشه گفت یکی از کودهای فوق العاده فسفر بالا کود 10-52-10 هست که میتونه به ریشه زایی در ابتدای مرحله کاشت و تعویض گلدان کمک کنه و رشد ریشه ای گیاه رو افزایش بده در ضمن زمان گلدهی هم میشه ازش استفاده کرد همین کود 105210 هست. با من همراه باشید تا هر آنچه باید در خصوص این کود بدونید رو بهتون بگم

کود 105210 چیست و چه عناصری داره؟

همانطور میدونید این کود جزو کودهای کریستالون هست که دارای 10 درصد نیتروژن (ازت)، 52 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم میباشد و برای زمان کاشت و ریشه دهی بسیار مفید هست و میتوان از آن برای انواع کاکتوس و ساکولنت استفاده کرد. البته بعضی از شرکت ها ترکیبات دیگری هم به این کود اضافه میکنند مانند آهن، منیزیم و.. که در کنار نوشته 105210 TE یا DE نوشته میشود که حتما به اون دقت کرده و عناصر موجود را مطالعه کنید.

مواد تشکیل دهنده کود 105210
مواد تشکیل دهنده کود 105210

درخصوص تقویت کاکتوس و انتخاب کود کاکتوس در مطلبی جداگانه کامل صحبت کردیم که حتما مطالعه کنید.

بنر گل من و تو

قابلیت های کود 105210

  • بهترین کود برای زمانی است که دوست دارید گیاه افزایش ریشه داشته باشد، یک ماه بعد از تعویض گلدان و یا زمانی که دوست دارید گیاه پاجوش بزنه همچنین برای تحریک گلدهی هم بسیار مفید است.
  • کودی محلول در آب هست و برای استفاده باید در اب حل کنید.
  • تمامی نیاز گیاه به فسفر را تامین میکند.

بهترین زمان برای استفاده از کود 105210

به علت داشتن فسفر بالا توان تولیدی گیاه رو افزایش میده که باعث بهتر شدن عملکرد گیاه در رشد و گلدهی میشود، بهترین زمان برای استفاده از این کود در مرحله ابتدایی رشد گیاه و زمانی که گیاه شروع به ریشه زایی میکند است.

نشانه هایی که برای از کود 10-52-10 استفاده کرد

  • کم شدن رشد گیاهان آپارتمانی
  • اگر مشاهده کردید که برگ گیاهان سبز تیره شده و یا ارغوانی شدن برگهای قدیمی گیاه
  • گیاه رشد ریشه ای خوبی ندارد
  • برای درختان میوه زمانی که میوه ترش میشود.

حتما مطلب علائم کمبود مواد مغذی در گیاهان و علت کمبود مواد مغذی در گیاهان رو مطالعه کنید.

چرا کود 105210 برای کاکتوس ها خوبه؟

کاکتوس ها و ساکولنت ها به دلیل داشتن بافت گوشتی نیاز به نیتروژن کمی دارند و استفاده بیش از حد از کودهای نیتروژن بالا باعث ترک روی ساقه های گیاه میشود همچنین این گیاهان برای رشد ریشه و بزرگ شدن نیاز به فسفر بالا دارند که میتوان با استفاده از کود NPK 10-52-10 این نیاز رو رفع کرد.

میزان مصرف کود NPK 10-52-10

هر کودی که خریداری میکنید بهتر است ابتدا طریقه مصرف آن را از روی بسته بندی مطالعه کنید ولی در حالت کلی برای استفاده از کود 10-52-10 برای گیاهان آپارتمانی به این شکل است که شما میزان سه گرم یا یک قاشق چای خوری از کود را در آب حل کنید و به شکل آبیاری و در برخی موارد به صورت محلول پاشی استفاده کنید.

نحوه استفاده از کود 105210

بعد از ترکیب کود با آب میتوانید هر دو الی سه هفته یکبار (متناسب با سایز گیاه و سن آن) به شکل آبیاری در فصول رشد گیاه که از اوایب بهار شروع میشود و تا اواسط پاییز است از آن استفاده کنید.

استفاده از کود 105210
استفاده از کود 105210

سوالات متداول

در ادامه برخی از سوالات متداولی که برای استفاده از کود NPK 10-52-10  پرسیده میشه رو جواب میدم

از کود 105210 برای ریشه دهی و پاجوش زدن سانسوریا میشه استفاده کرد؟

در مطلبی جداگانه به بررسی شرایطی که باعث پاجوش زدن سانسوریا میشه پرداختیم که حتما مطالعه کنید، ولی بله میشه استفاده کرد.

آیا میتوان از کود 105210 برای خیار بوته ای استفاده کرد؟

بله شما میتونید در مراحل ابتدایی از این کود به صورت محلول پاشی یا آبیاری استفاده کنید.

برای کاشت ملون از چه کودی برای ریشه زایی استفاده کنیم؟

شما برای ریشه زایی سیفی جات باید از کودهای فسفر بالا استفاده کنید همچنین استفاده از کودهایی که دارای اسید فولویک هستند هم برای بالا بردن ریشه زایی توصیه میشه

آیا میتوان از کود 105210 برای مرکبات با سن بالا استفاده کرد؟

بله میتونید از این کود استفاده کنید البته توجه کنید که در فصل استراحت و سرد سال جذب ریشه کم میشه و باید از کودهای جایگزینی که برای این فصول طراحی شده استفاده کنید.

جمع بندی کود 105210

در این مطلب این کود و عناصر تشکیل دهنده آن را معرفی کردیم و گفتیم که برای ابتدای دوران رشد و همچنین ریشه دهی گیاهان میتوان از کود 10-52-10 استفاده کرد و همچنین جزو کودهایی است که برای گیاهانی مثل کاکتوس میتوان استفاده کرد، همیشه دقت کنید که در مصرف این کود به هیچ وجه زیادروی نکنید چون باعث مشکلات زیادی در گیاهان شما میشود، حتما مطلب مشکلات گیاهان آپارتمانی رو مطالعه کنید. راستی میتونید بجای کودهای شیمایی از کودهای ارگانیک برای گیاهان آپارتمانی هم استفاده کنید.

کود 105210 را از کجا بخریم

همیشه زمان خرید دقت کنید که از فروشگاه های معتبر و برندهای دارای استاندارد خرید کنید، چون در برخی موارد دیده شده که به اسم کودهای NPK به کاربری موادی فروخته شده که هیچ کارکردی برای گیاه نداشته و همچنین گیاه دچار مشکلات زیادی شده.