14 نکته کلیدی روتین پوست روزانه برای داشتن پوستی شاداب

روتین پوست - روتین مراقبی پوست
روتین پوست - روتین مراقبی پوست

برنامه روتین پوست روزانه : پوست هم مانند اعضای دیگر بدن، نیاز به مراقبت دارد، حتماً افرادی را دیده و این سئوال در ذهنتان پیش‌ آمده که چکار می‌کنند که پوست خوبی دارند؟ مطمئناً این افراد به پوست خود اهمیت داده و با روتین مراقبتی روزانه پوست به این مرحله رسیده‌اند. پس فقط این نیست که بگوییم کسی بطور ارثی و ژنتیکی پوست خوبی دارد. اگر از پوست مراقبت نشود بی‌ شک کدر، پوسته‌پوسته، غیرشفاف یا دارای چین‌ و‌ چروک می‌شود و مشکلاتی از این قبیل بر روی چهره و زیبایی تأثیر بسزایی دارد. پس کمی وقت برای مراقبت روزانه از پوست خود بگذارید و نتیجه را ببینید. در ادامه تمام نکاتی که برای یک روتین پوست روزانه و یا شبانه نیاز دارید رو خواهیم گفت پس با من همراه باشید.

برای پوست خوب از چه مواردی اجتناب‌ کنید؟

فرقی ندارد که نوع پوست شما چیست (خشک، نرمال، چرب)، مواردی وجود دارد که در کل برای همه نوع پوست ضرر دارد و اگر خواهان پوستی زیبا و خوب هستید باید از آنها اجتناب‌ کنید. مواردی از قبیل:

 • سیگارکشیدن : سیگار کشیدن پوست را تیره، کدر و خشک می‌کند. استعمال بیش از حد آن باعث چین‌و‌چروک پوست و نازکی آن می‌شود.
 • با آرایش خوابیدن : اگر شبها با آرایش می‌خوابید باید بگویم پوست شما نمی‌تواند نفس بکشد. پس حتماً قبل از خواب پوست خود را از کرمها و آلودگیهای محیطی پاک‌ کنید.
 • خوردن غذای سرخ‌ کرده: غذاهای سرخ‌ کرده و فست‌فود برای پوست و سلامت آن ضرر دارد. لالقل از غذاهایی که در روغنی که چند بار مصرف‌شده خودداری کنید.
نخوابیدن با آرایش
نخوابیدن با آرایش

جنس و نوع پوست شما:

با توجه به جنس و نوع پوستتان روتین مراقبتی روزانه تغییر می‌کند. پوست دارای انواع معمولی، خشک، چرب، مختلط و حساس است. پس برای هر گونه پوست بعد از تشخیص جنس آن باید لوازم مورد نیاز را تهیه‌ کرد.

بنر گل من و تو
 • پوست معمولی: پوست معمولی دارای منافذ کمی‌بوده و منافذ دیده‌ نمی‌شوند. رنگ آن طبیعی و یکدست بوده و شاداب و با طراوت است. چربی این نوع پوست در حد متعادل می‌باشد.
 • پوست خشک: پوست خشک رطوبت کمی داشته، ممکن است گاهی قرمز شده و خارش داشته‌باشد، ترک بخورد که این موارد بخاطر فقدان رطوبت مورد نیاز پوست است.
 • پوست چرب: پوستهای چرب به دلیل تولید چربی بیش از حد معمول معمولاً جوش و آکنه دارند. منافذ این پوست باز بوده و مدام برق روی پوست می‌افتد.
 • پوست مختلط: پوست مختلط همانگونه که از نامش پیداست ترکیبی از پوست چرب و خشک است. بطوریکه روی بینی، چانه چرب است و بقیه قسمتها مانند گونه‌ها خشک و یا معمولی می‌باشد. این پوستها هم خشکی می‌زنند و هم جوش و قسمتهای چرب پوست برق می‌افتد. روزنه‌های باز نیز از معایب این پوست می‌باشد.

اگر میخواهید اطلاعا بیشتری در خصوص نوع پوست خود داشته باشید حتما مطلب “نحوه تشخیص نوع پوست و نکات مهم در خصوص آن” را مطالعه کنید.

روتین مراقبتی روزانه از پوست چگونه است؟

اگر پوست زیبایی می‌خواهید، روتین مراقبت روزانه پوست باید بصورت مرتب و مداوم صورت‌ گیرد. روزانه دو بار باید به پوست رسیدگی شود. که در ادامه مراحل برای شما قرار داده شده است.

مراحل روتین مراقبتی پوست در روز:

1. پوست صورت را بشویید و پاک‌ کنید:

یکی از راه‌های مراقبت از پوست، پاک‌ کردن آن از آلودگیهاست. انواع ژلها و فومهای موجود در بازار برای شستشوی صورت، دستمالهای مرطوب که برای پاک‌کردن صورت بکار می‌روند. با توجه به نوع پوست خود محصول متناسب را انتخاب‌ کنید. روزانه دو بار صورت را با ژل یا شوینده بشویید، یک بار صبح و یک بار شب.

روتین مراقبتی پوست روزانه - شتستن صورت
روتین مراقبتی پوست روزانه – شتستن صورت
2. استفاده از تونر:

همانطور که در پستهای پیشین به تفصیل به موضوع تونر پرداخته شد، تونر PH پوست را کنترل و تنظیم‌نموده، رطوبت را به پوست برگردانده و از پوسته‌پوسته‌شدن آن جلوگیری می‌کند. آلودگیهای موجود رد روزنه‌های پوست را بطور عمقی پاک‌ می‌کند. بعد از شستشوی صورت حتماً از تونر مناسب پوستتان استفاده‌کنید. در صورتی که پوستتان لک تیره دارد، تونرهای حاوی آلفاهیدروکسی اسید و بتاهیدروکسی اسید بزنید تا پوستتان را روشن‌کرده و لکها را نیز کمرنگ‌کند.

3. استفاده از سرم آنتی اکسیدان:

با افزایش سن و کاهش حجم مایعات و گردش آن در سلولهای پوستی، چین‌ و‌ چروکها و افتادگی پوست آغاز‌ می‌شود.استفاده از سرم آنتی اکسیدان را برای این روند توصیه‌ می‌کنیم.

4.مرطوب‌ کننده بزنید:

مرحله بعدی استفاده از مرطوب‌کننده است، مرطوب‌ کننده‌های حاوی کلاژن برای افراد سی سال به بالا بسیار مفیدند. همچنین کرمهای روز نیز بسیار خوب هستند. هر موقع دیدید پوستتان نیاز به رطوبت دارد از مرطوب‌کننده استفاده‌ کنید. مرطوب کننده پوست، سلولها را حجیم کرده و باعث شاداب شدن پوست می‌شود. پوستتان را مرتب هیدراته‌ کنید.

روتین روزانه پوست - استفاده از مرطوب کننده
روتین روزانه پوست – استفاده از مرطوب کننده
5.استفاده از کرم دور چشم:

همانطور که واقف هستید، پوست دور چشم بسیار ظریف و حساس بوده و به دلیل داشتن چربی کمتر خیلی زود پیر و چروک می‌شود. پس حتما از کرمهای دور چشم استفاده‌ کنید.

6.استفاده از ضد آفتاب:

استفاده از ضد آفتاب را فراموش‌ نکنید، ضدآفتاب از جمله روتین‌هاتی روزانه مراقب پوستی است. ضدآفتاب را به مقدار بیشتری روی پوست بزنید تا بخوبی از آن محافظت‌ کنید. هر 2 یا 3 ساعت یک بار آن را تمدید‌ کنید.

روتین مراقبتی پوست روزانه - استفاده از ضد آفتاب
روتین مراقبتی پوست روزانه – استفاده از ضد آفتاب

مراحل روتین مراقبتی پوست در شب:

روتین پوست در شب برای آن دسته از افرادی که شاغل بوده و صبح تا شب خانه نیستند، امری ضروری می‌باشد. پوست شبها خود را بازسازی می‌کند. مراحل این روتین شبیه به روز است:

1. صورت خود را پاک‌ کنید:

ابتدا صورت و آرایشتان را پاک‌ کنید و بشویید. بگذارید کمی پوستتان نفس بکشد. کرمها و مواد آاریشی نباید شب روی پوستتان بمانند.

روتین پوست شبانه - پاک کردن آرایش
روتین پوست شبانه – پاک کردن آرایش
2.استفاده از اسکراب و لایه‌برداری:

برای روتین شبانه از اسکراب استفاده‌کنید. اسکرابهای لایه‌بردار پوست شما را بصورت خفیف لایه‌براری می‌کند و پوست را صاف و شفاف و عاری از سلولهای مرده می‌کند. اسکراب با دانه‌هایی که داخلش دارد بصورت خیلی ملایم این کار را انجام‌ می‌دهد. نوع اسکراب بستگی به پوست شما دارد.

3.استفاده از تونر:

استفاده از تونر از جمله مراقبتهایی است که روز و شب باید آن را بکار برد.

تونر چیست و استفاده از تونر
تونر چیست و استفاده از تونر
4. استفاده از کرم شب یا سرم آنتی‌اکسیدان:

وقتی پوست در شب استراحت‌می‌کند، به بازسازی لایه‌ها می‌پردازد. استفاده از این کرمها و سرمها برای تغذیه پوست می‌باشدو کمک به طراوت و همچنین جوانی پوست می‌کند. باعث‌ می‌شود از پیری جلوگیری شده و موادی که در پوست تولید نمی‌شوند به آن برسد. کرمهای دور چشم و کرمهای سازنده پوست در شب برای پوست لازمند. زنان بالای بیست سال بهتر است ار کرم دور چشم استفاده‌ نمایند.

نکاتی دیگر برای مراقبت از پوست:

 1. در طول روزهای هفته هم می‌توانید از انواع ماسکهای مناسب چوست خود، لایه‌برداری عمیق ماهانه استفاده‌کنید تا پوستی با طراوت و شاداب داشته‌باشید.
 2. تونرهای ویتامین سی، اسپری آب معدنی، انواع روغنهای ماساژ پوست که می‌توانید شب قبل از خواب به پوست بزنید.
 3. یک سری روغنها در بازار موجود است که با وجود چرب بودن پوستتان باعث بروز جوش نشده و می‌توانید برای شادابی از آنها استفاده‌کنید. برخی از آنها لکه‌های پوستی را کم می‌کنند مانند روغن ترمیم‌کننده بایو اویل که هم آبرسان است و هم برای ناهماهنگی رنگ پوست، جای جوش و زخم، لک پوستی و ترک پوست بسیار مفید است. روغن هسته انگور و انار نیز با توجه به نوع پوستتان مفید است.
 4. در کل برای پوستتان وقت و زمان گذاشته و روتیم مراقبتی روزانه انجام دهید تا به پوستی ایده‌آل و شاداب برسید.

در این مطلب با روتین پوست شبانه و روزانه و نکات کلیدی آن آشنا شدید اگر شما هم نکته ای دارید که به این مطلب اضافه کنیم حتما در بخش دیدگاه مطرح کنید.

مطالب مرتبط :

14 علت جوش زیر پوستی و طریقه درمان خانگی آن

طرز تشخیص پوست دهیدراته و راهکارهایی برای درمان آن

نکات کلیدی و راهکارهای مراقبت از پوست در دوران بارداری