25 مزیت استفاده از وازلین برای پوست؛پوستی شفاف با وازلین

مزایای استفاده از وازلین برای پوست
مزایای استفاده از وازلین برای پوست

مزایای وازلین برای پوست : جالب است بدانید وازلین یا ژل پترولیوم، ماده‌ای شیمیایی و از فراورده‌های فرعی نفت خام است. ماده‌ای که در ابتدا برای درمان سوختگی و زخمهای ناشی از سوختگی در دکلهای حفاری نفت بکار می‌رفت، مزایای وازلین برای پوست امروزه تقریباً بر کسی پوشیده نیست، با این وجود برخی سراغ محصولات بسیار گران قیمت می‌روند و از آن غافل می‌شوند. این مطلبی که مطالعه میکنید شاید یکی از کاملترین مطالب در خصوص مزایا و مضرات ناشی از استفاده وازلین هست.

وازلین منافذ پوست را بسته و از تعرق بیش از حد جلوگیری می‌کند به همین خاطر آب لازم را برای پوست حفظ‌ کرده و رطوبت‌رسانی می‌کند. وازلین را اولین بار شیمیدانی از بروکلین به نام روبرت آگوست برای رفع ساییدگی و خراش پوست بکار برد. وازلین ترکیبی از پارافین و مواد مومی شکل و روغنهای معدنی است و سالهاست که مورد استفاده‌ قرار‌ می‌گیرد.

در ادامه بیشتر با فوائد و مزایای وازلین برای پوست آشنا خواهیم‌شد.

بنر گل من و تو

یک شایعاتی در مورد وازلین :

برخی بر این باورند که ممکن است وازلین سرطانزا باشد. طبق گفته متخصصان پوست، همچین چیزی صحت نداشته و جای نگرانی نیست، بارها این ماده مورد آزمایش قرار‌ گرفته و در سالم و مفید بودنش هیچ تردید وجود ندارد. با خیال راحت از آن استفاده‌ کنید، سعی‌کنید از برندهای معتبر خرید کنید.

مزایای وازلین برای پوست
مزایای وازلین برای پوست

کاربرد و مزایای وازلین برای پوست :

در ادامه به تمامی فواید وازلین برای پوست خواهیم پرداخت و با خواندن آن دیگر سراغ کرم های گران قیمت نخواهید رفت

وازلین رطوبت پوست شما را حفظ میکند

وازلین با خاصیتی که دارد بصورت لایه‌ای محافظ پوست عمل می‌کند، بدین ترتیب که منافذ پوست را بسته و اجازه از دست رفتن رطوبت را به پوست نخواهد‌ داد. بدین ترتیب از خشکی پوست جلوگیری به عمل‌ می‌آورد. در واقع وازلین مرطوب کننده نیست بلکه رطوبت پوست را حفظ می‌کند. بهتر است هر شب پس از پاکر کردن صورت خود از این ماده بر روی پوست صورت بزنید تا رطوبت پوست حفظ شود.

نرمی پوست با استفاده از وازلین:

یکی از فوائد وازلین کمک به نرمی پوست است. این ماده با دارا بودن پارافین مومی شکل به پوستتان نرمی و لطافت مورد نیاز را به ارمغان می‌آورد.

وازلین مؤثر در ترمیم زخم، خراشیدگی و ترک لبها:

همانطور که پیش از این گفتیم ابتدایی‌ترین موارد استفاده وازلین برای درمان زخم و خراشیدگی بوده‌است. وازلین با مسدود کردن روی پوست از آسیب به پوست جلوگیری می‌کند و اجازه ورود باکتریها را به داخل زخم‌نمی‌دهد، تا بدن و پوست بتواند زخم را ترمیم‌کرده و التیام ببخشد.

حتماً بسیاری از شما از تأثیر شگرف وازلین برای ترکهای روی لب و خشکی دور لب آگاهید. این ماده با حفظ رطوبت مانع از ترک خوردن لبها می‌شود. برخی عوامل محیطی مانند سرما، آفتاب و باد لبها را خشک کرده و باعث ترک خوردن آنها می‌شود که استفاده از وازلین می‌تواند مؤثر باشد.

استفاده از وازلین برای پوست و ترمیم آن
استفاده از وازلین برای پوست و ترمیم آن
حالت دادن به ابرو با وازلین:

کمی وازلین بر روی ابروها آنها را نرم و لطیف کرده و می‌توانید هر حالتی دلتان می‌خواهد به آنها بدهید.

وازلین ماده‌ای نرم و روان‌کننده:

وازلین با خاصیت روان‌کننده‌ و لیزی که دارد برای موارد مختلفی مورد مصرف قرار‌می‌گیرد. مثلاً برای اندازه‌گیری تب دقیق کودکان می‌توان کمی از این ماده به تب سنج زده و آن را از طریق مقعد وارد بدن کودک کرده و تب او را اندازه‌ بگیرید.

درمان التهابات پوستی با وازلین:

التهابات پوستی نظیر رزاشیا یا رزاسه را می‌توان با وازلین بهبود بخشید. بدین ترتیب که وازلین پوست را مسدود کرده و روند بهبودی را تسریع‌ می‌کند.

کاهش علائم بیماری پسوریازیس یا صدفک:

علائم این بیماری پوستی، پوسته‌پوسته شدن، قرمزی و التهاب و خارش پوست است. این بیماری به علت فعالیت زیاد سلولهای پوست رخ می‌دهد و در پوستهای خشک شایع‌تر است. تجمع سلولها روی هم باعث پوسته پوسته شدن پوست می‌شود. با استفاده از وازلین می‌توان علائم بیماری را کمتر کرد.

وازلین برای پوست و زیبایی، به تعویق انداختن پیری پوست:

از دیگر مزایای وازلین برای پوست به تعویق انداختن پیری می باشد، علیرغم ارزان بودن این ماده، کاربردها و مزایای بسیاری دارد. وازلین از موخوره جلوگیری می‌کند، انتهای موهایتان را با آن چرب‌کنید تا حالت شکننده پیدا نکنند. بدین صورت موهایی بلند و خوش حالت دارید و مجبور به کوتاهی به دلیل موخوره نیستسد.

وازلین قادر به از بین بردن چین و چروک نیست، ولی با استفاده از آن می‌توانید عمق چروکها را کم کنید. خاصیتی که در حفظ رطوبت پوست دارد باعث می‌شود چین و چروکها کمتر به چشم آیند.

وازلین به تنظیم فعالیت پیتیدهای پوست کمک‌می‌کند. پیتیدها ترکیبات موجود در کرمهای زیبایی هستند و باعث سفت شدن پوست می‌شوند. قبل از خواب مقداری وازلین را با عسل و سفیده تخم مرغ مخلوط کرده و روی پوست صورت و دور چشمها بزنید و ماساژ دهید، بعد ار 20 دقیقه بشویید.

وازلین پیری پوست را عقب می اندازد
وازلین پیری پوست را عقب می اندازد
لایه برداری لب با وازلین:

از ترکیب شکر و وازلین می‌توانید لایه برداری مؤثر برای لبها درست‌کنید. آن را بر لبها مالیده تا پوستهای خشک لب بلند شوند. بعد آن ا بشویید ولایه‌ای بسیار نازک از وازلین به روی لب بزنید.

وازلین به عنوان پاک‌کننده چشم:

برای پاک کردن آرایش چشمها نیز می‌توانید  از وازلین کمک بگیرید. این ماده با ترکیبی که داراست تقریباً تمام لوازم آرایش را تجزیه و پاک می‌کند. استفاده از آن برای چشم و اطراف آن مضر نبوده و برای پاک کردن ریملهای ضد آب نیز کاربرد دارد.

براق کردن رژ لب مات:

بعد از زدن رژ لب مات کمی وازلین روی آن بزنید و ببینید چطور براق می‌شود.

هایلایت کردن پوست با وازلین:

کمی وازلین وری گونه‌ها بمالید. بخوبی نقش هایلایتر را ایفا می‌کند.

وازلین و مانیکور در خانه:

قبل از اینکه به ناخنهایتان لاک بزنید، کمی وازلین به اطراف ناخن بمالید. بدین ترتیب در صورت خطا رفتن وقتی دستتان بلرزد لاک به پوست نمی‌چسبد.

آموزشی مانیکور و لاک زدن ناخن
آموزشی مانیکور و لاک زدن ناخن
محافظت از پوست هنگام رنگ کردن موها:

حتما دیده‌اید که مادرهایمان قبل از رنگ کردن موهایشان همیشه کمی وازلین به اطراف صورت می‌زنند. در واقع وازلین مانع رنگ گرفتن پوست صورت می‌شود. قبل از رنگ زدن مقداری وازلین به پیشانی، شقیقه‌ها، پشت گوشها و گردن بمالید.

ترک پاشته پا و درمان با وازلین:

یکی دیگر از مزایای استفاده از وازلین درمان ترکهای پاسنه پا توسط وازلین است. به ترک پاشنه پایتان کمی وازلین مالیده و جوراب بپوشید. تأثیر فوق‌العاده‌ای خواهید دید.

جلوگیری از سوزش ناشی از تعریق:

در هوای گرم و شرجی وقتی زیاد عرق می‌کنید، حتما بدنتان سوخته است. ورزشکاران، دوندگان و افراید که فعالیت زیادی در گرما و شرجی دارند، وازلین بکار ببرند. کمب از آن به قسمت داخل رانها، زیر بغل و قسمتهای حساس بزنید.

دوام بوی عطرها:

کاربرد دیگر وازلین استفاده از آن روی نبض است. آن را به پشت گوش، مچ دست و پشت زانوها بمالید و عطر بزنید. وازلین عطر را خیلی خوب پخش می‌کند و دوام راحه آن بیشتر می‌شود.

وازلین و بالا بردن ماندگاری عطرها
وازلین و بالا بردن ماندگاری عطرها
وازلین و محافظت از ناخنها:

هر شب قبل از خواب کمی وازلین روی ناخنهایتان بزنید. وازلین از ترک ناخن و خشکی جلوگیری می‌کند.

کمک به پرپشتی مژه‌ها:

با برس ریملتان کمی وازلین به مژه هایتان بزنید تا براق و پرپشت شوند. همچنین مژه ها را با آن می‌توانید حالت دهید.

براق کردن سایه چشم مات:

کمی وازلین بر روی پلک بالاییتان بزنید. سپس سایه را استفاده کنید. سایه‌تان براق و خوشرنگ می‌شود.

وازلین و رفع شوره سر:

اگر از شوره سر رنج می‌برید به شما پیشنهاد می‌کنیم کمی وازلین به کف سرتان زده و ماساژ دهید. البته به آرامی این کار را انجام دهید. هم ریزش مو در اثر شوره کم شده و هم ریشه‌های مو محکم و قوی می‌شود.

مزایای استفاده از وازلین برای پوست و ناخن
مزایای استفاده از وازلین برای پوست و ناخن
حالت دادن مو با وازلین:

موهای وز و موخوره شده را با وازلین حالت دهید. کمی به نوک موها بزنید تا وزی مو را بگیرد.

ترمیم لوازم آرایشی شکسته:

در صورت شکستن رژگونه‌تان باقی آن را با کمی آکوافور (نه وازلین) ترکیب کنید.

باز کردن در شیشه‌ای لاک:

اگر باز کردن لاکها برایتان مشکل است، همیشه کمی وازلین به پارچه ای زده و در قسمت داخلی در گذاشته و در آن را ببندید. دفعه بعد ببینید چقدر راحت باز می‌شود.

جلوگیری از گرفتگی گوش هنگام شنا:

گاهی هنگام شنا آب به گوش وارد شده و می‌گیرد. از این به بعد کمی وازلین را به پنبه زده و در گوشتان فرو کنید تا آب وارد گوش نشود.

طرز مصرف وازلین روی پوست صورت:

  • ابتدا پوستتان را با پاک‌کننده مناسب پاک‌کنید و با آب بشویید. با یک حوله تمیز آن را خشک کنید.
  • کمی وازلین برداشته و روی پوست بمالید. با ضربه‌هایی آهیته بصورت ضربه‌ای پوست را ماساژ دهید تا جذب پوستتان شود.
  • با ضربه زدن نوک انگشت روی چین و چروکها بگذارید خوب وازلین جذب شود.
نکته:

لازم نیست به میزان زیادی وازلین به پوست بزنید. مقدار کمی در حد یک لایه نازک کافیست تا اثرش را ببینید.

توجه: درصورت بروز هر گونه عاظه و تغییر در پوستتان استفاده از آن را قطع‌کنید.

مضرات ناشی از استفاده وازلین :

واکنش آلرژیک به وازلین:

واکنش به وازلین در مواردی بسیار کم در افرادی که به فراورده‌های نفت خام حساسیت دارند، رخ داده است. در این صورت می‌توانید مصرف نکنید.

مضررات ناشی از استفاده وازلین
مضرات ناشی از استفاده وازلین
وازلین به تنهایی مرطوب کننده نیست:

برخی فکر می‌کنند وازلین به تنهایی مرطوب کننده یا آبرسان است. چنین تصوری همانطور که گفتیم غلط است.

ترکیب و مواد دیگر را روی پوست نگه‌می‌دارد:

با استفاده از وازلین تمام گرد و غبار روی پروست یا هر چیزی باقی می‌ماند، قبل از استفاده خوب پوست ارا تمیز کرده و بشویید.

لایه سنگین و ضخیم روی پوست ایجاد می‌کند:

وازلین لایه‌ای سنگین و ضخیم روی پروست ایجاد کرده که برخی دوست ندارند. بخصوص قبل از آرایش عده‌ای این را نمی‌پسندند.

فوراً بعد از آفتاب سوختگی استفاده نکنید:

وازلین که فرآورده نفت خام است می‌تواند گرما و حرارت را در پوست نگه دارد، پس فوراً بعد از آفتاب سوختگی استفاده نشود.

درست است که گفته شده وازلین برای درمان سوختگی کاربرد دارد، اما بهتر است بدانید وازلین برای سوختگیهای سطحی یا رو به بهبودی کاربرد دارد. بهتر است پس از سوختگی از موادی چون آلوئه ورا استفاده شود.

وازلین را برای بهبود آکنه استفاده نکنید:

به گفته متخصصان استفاده از وازلین برای درمان و بهبود جوش و اکنه درست نیست و ممکن است باعث جوش بیشتری شود.

مضررات ناشی از استفاده وازلین
مضرات ناشی از استفاده وازلین
تأثیر وازلین برای پوست خشک:

وازلین برای پوستهای خشک بسیار مفید بوده و رطوبت و نرمی و لطافت به آن می‌بخشد. آثار خراش را نیز برطرف می‌کند. وازلین را پشت پلکها نیز می‌توان استفاده کرد و مشکلی برای چشم و اطراف آن ندارد.

تأثیر وازلین برای پوست چرب:

با اینکه وازلین برای پوست چرب هم مفید است اما هر روز از آن استفاده‌نکنید. وازلین همانند رطوبت، چربی را هم در پوست نگه می‌دارد.

تأثیر وازلین برای پوست حساس:

برای پوستهای حساس استفاده از وازلین مشکلی ندارد و می‌توانید استفاده کنید. تولیدکنندگان نیز مدعی هستند این محصول جوش سر سیاه پدید نمی‌آورد. در نهایت وازلین محصولی ارزان، در دسترس و همه کاره است که استفاده از آن برای موارد مختلف کاملاً بی خطر می‌باشد.

امیدوارم از مطلب مزایای وازلین برای پوست و بدن استفاده کافی رو برده باشید و به این نکته رسیده باشید که وازلین برای پوست بسیار مفید می باشد ولی مضرات آن را نادیده نگیرید. اگر نکته ای دارید حتما در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

مطالب مرتبط :

لوازم آرایشی ضروری و مهم که باید در کیفتان داشته باشید

کاملترین لیست لوازم آرایشی برای میکاپ عالی و بی نقص

تفاوت گریم و میکاپ در چیست و آموزش اصول گریم و میکاپ