5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل

5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل
5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل

خیلی از شادی های کوچک و بزرگ هستند که نیازی به کم کردن وزن ندارند مانند یک لبخند. یک آغوش گرم. کودکی که دستش را دراز می‌کند تا دستش را بگیرید. گاهی اوقات همین چیزهای کوچک است که بیشترین اهمیت را دارد. اضافه وزن و چاقی از مشکل هایی است که افراد زیادی با آن دست به گریبان هستند. روش های مختلفی هم برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام وجود دارد ولی با همین نگاه و با روش های خیلی راحت می‌توان قدم‌های مثبتی به سوی یک زندگی سالم و کم کالری برداشت. حال این سوال برایمان به وجود می آید که چگونه وزن ایده آل خود را ثابت نگهداریم ؟!

5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل

گام اول : مراقب حجم غذایی که می‌خورید باشید

5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل : حجم غذایی
5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل : حجم غذایی

اگر در تلاش هستید وزن خود را کم کنید و آن را ثابت نگه دارید وقت آن است مراقب حجم غذایی که می‌خورید باشید. زیاد خوردن کار سختی نیست، به ویژه وقتی مشغله روزانه شما بسیار است و وقت زیادی را با خانواده، دوستان و در محیط کار صرف می‌کنید. دقت کردن به حجم غذایی که برای هر وعده در نظر می‌گیرید یک روش خوب و عاقلانه برای کم کردن وزن است که اگر به آن وفادار بمانید شما را به وزن دلخواه و سالم می‌رساند. بدیهی است وقتی یک غذای خوشمزه می‌بینید دیگر دلتان نمی‌خواهد پیمانه دستتان بگیرید و غذایتان را وزن کنید اما اگر مدتی این سختی را به خودتان بدهید در دراز مدت تاثیر آن را در کاهش کالری‌هایی که مصرف می‌کنید خواهید دید. این تکنیک را با یک برنامه هفت روزه شروع کنید.

گام دوم : ظروف کوچک را برای غذاخوردن انتخاب کنید

5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل : ظرف کوچک
5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل : ظرف کوچک

تنها با درست و به اندازه برداشتن غذا می‌توانید کمر، باسن، ران‌ها، بازوها و اندام دیگرتان را از شر هزاران کالری در امان نگه دارید. همین امروز به خودتان قول دهید که با استفاده از یک ظرف غذای کوچک‌تر حجم غذایتان را نصف می‌کنید. اگر در روز چهار وعده غذا می‌خورید آن را تبدیل به دو وعده کنید و با درست کردن غذای خانگی از چربی، کالری، سدیوم، قند تصفیه شده و … دور بمانید. یکی از ظرف‌های مناسب برای کم کردن حجم غذا میسن جار است.

بنر گل من و تو

گام سوم : برای سبزیجات همیشه جا داشته باشید.

5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل : سبزیجات
5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل : سبزیجات

معمولا سبزیجات و غذاهای گیاهی جزء گزینه های محبوب و هر روز میز ناهار یا شام نیستند. با این حال، همین سبزیجات هستند که می‌توانند به ساده ترین شکل شما را در مسیر کاهش وزن کمک کنند. کم کالری بودن و وجود فیبر بسیار در سبزیجات آن‌ها را تبدیل به گزینه‌های طبیعی مناسبی برای کم کردن اندازه دور کمر شما می‌کنند. می‌توانید با کمک چند نوع میوه و سبزی برای صبحانه یا عصرانه اسموتی درست کنید یا برای ناهار و شام یک نوع سالاد تدارک ببینید. حتما غذاهای گیاهی را در برنامه خود داشته باشید و هنگام درست کردن غذا مقداری سبزیجات خرد شده مثل کدو و هویج برای جویدن کنار دست خود داشته باشید.

گام چهارم : برای کم کردن وزن آب میوه نخورید

5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل : نخوردن آب میوه
5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل : نخوردن آب میوه

این یکی از نکته‌های کم کردن وزن است که اغلب به آن توجهی نمی‌شود. ممکن است نوشیدن یک لیوان آب پرتقال هیچ فایده‌ای برای جسم شما نداشته باشد، به ویژه آب میوه‌های فرآوری شده دارای اسانس که حاوی مقادیر زیادی کالری و قند افزوده هستند. اشتباه دیگری که در مورد آب میوه‌ها رخ می‌دهد پر کردن مکرر لیوان است و ولع اغلب افراد با یک بار نوشیدن آب میوه رفع نمی‌شود. به جای یک لیوان آب میوه پاکتی و تجاری، میوه مورد علاقه تان را با یک کاسه ماست ترکیب کنید و یک پارفه سالم نوش جان کنید. در صورت تمایل به نوشیدن آب میوه، حتما آب میوه تازه بدون افزودنی را انتخاب کنید.

گام پنجم : هر روز دو میان وعده سالم بخورید

5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل : میان وعده
5 گام برای ثابت نگهداشتن وزن ایده آل : میان وعده

سبک زندگی پر مشغله موجب به هم ریختن نظمی می‌شود که برای حجم غذاهایتان در نظر گرفته‌اید. اگر مدت زمان زیادی غذا نخورید، قند خون شما افت می‌کند، در نتیجه در غذا خوردن زیاده‌روی می‌کنید و سراغ میان وعده‌ها یا خوراکی‌های ناسالم می‌روید.