8 تفاوت سزارین و زایمان طبیعی که باید بدانید

تفاوت سزارین و زایمان طبیعی
تفاوت سزارین و زایمان طبیعی

تفاوت سزارین و زایمان طبیعی : سوال خیلی از مادرها اینه که فرق سزارین و زایمان طبیعی در چه مواردیه؟ این سوال بیشتر موقعی جدی میشه که قرار باشه یکی از این دو روش رو به زودی انتخاب کنید و حساسیت خیلی بالا باشه امیدوارم که خیلی زود همه زوج ها به این شرایط برسند و بخوان یه تحقیق کاملی در مورد تفاوت سزارین و زایمان طبیعی داشته باشند. پس با ما همراه باشید.

تفاوت سزارین و زایمان طبیعی

اکثر پزشکان تایید میکنند که زایمان طبیعی خیلی بهتر از سزارین میباشد ولی در مواقع خاص حتما باید از سزارین استفاده شود ولی در ادامه تمامی تفاوت ها را بیان خواهیم کرد.

فرق سزارین و زایمان طبیعی
فرق سزارین و زایمان طبیعی
مدت زمان بستری

مدت بستری در سزارین یک الی چند روز میباشد که این رقم در در زایمان طبیعی حداکثر یک روز میباشد.

بنر گل من و تو
تفاوت درد زایمان طبیعی و سزارین

درد سزارین بعد از عمل شروع میشه روزها و گاهی هفته ها ادامه داره و با مسکن و شیاف قابل کنترله و در طی عمل دردی رو حس نمی کنید . درد زایمان طبیعی با تولد بچه به پایان می رسه و در طی زایمان درد رو تحمل می کنید. (درد طی زایمان نسبت به آمادگی بدنی متفاوت هست گاهی زیاد و گاهی خیلی زیاد) (درد بخیه ها قابل تحمله و در اکثر موارد نیاز به مسکن نیست).

بغل کردن بچه پس از زایمان

در سزارین بعد از عمل و بیهوشی مادر میتونه نوزاد رو ببینه (در بی حسی کمری کاملا بیهوش هستید و صداها رو میشنوید و میتونید نوزادتون رو لحظه تولد ببینید) در زایمان طبیعی، بلافاصله پس از تولد مادر بچه اش رو میبینه، بغل میکنه.

بغل کردن بچه پس از زایمان
بغل کردن بچه پس از زایمان
عوارض بیهوشی

یکی دیگر از تفاوت های سزارین و زایمان طبیعی در عوارض داروی بیهوشی میباشد شما در سزارین پس از به هوش آمدن با عوارضی مثل درد، لرز، سرگیجه و استفراغ ممکنه همراه باشید. ولی در زایمان طبیعی سرحال هستید و فقط خونریزی مختصر دارید.

شیردهی و تامین شیر نوزاد

در سزارین شیردهی مادر و شیر خوردن نوزاد با تأخیر انجام میشه ولی در زایمان طبیعی بلافاصله پس از تولد مادر میتونه شیردهی رو شروع کنه و این یک نکته خیلی مهم در رشد کودک شما میباشد.

تفاوت در خارج شدن ترشحاات

در سزارین آب و ترشحات موجود در دهان، مری، معده، روده ها و احتمالاً ریه جنین ممکنه به طور کامل خارج نشه. ولی در زایمان طبیعی تنفس نوزاد راحتتر انجام میشه چون ترشحات از احشاء نوزاد با فشرده شدن در کانال زایمان خارج خواهد شد.

خروج به تدریج نوزاد

در زایمان طبیعی جنین آمادگی ورود ناگهانی به دنیای خارج از رحم را ندارد جنین بتدریج وارد محیط جدید می شود و در این راه بدلیل فشارهای موجود ضربان قلب، فشار خون و گردش خون به مغزش افزایش یافته با آمادگی بیشتری بدنیا میاید.

فرق سزارین و زایمان طبیعی
فرق سزارین و زایمان طبیعی
تفاوت در خونریزی

خب اکثر خانم ها دارای مشکل کم خونی هستند و در هنگام زایمان اگر خون بیشتری از اونها خارج بشه این مشکل تشدید خواهد شد، خونریزی در سزارین تک قلویی (۱لیتر) دو برابر زایمان طبیعی (نیم لیتر) است. پس این هم یکی از مزیت های زایمان طبیعی هست.

نتیجه گیری از تفاوت سزارین و زایمان طبیعی

اما و در آخر مامانای عزیز مهم سطح رضایت شما از نوع زایمانتونه. امیدوارم بهترین روش زایمان رو انتخاب کنید و رضایت کامل رو بعد از بدنیا اومدن نوزادتون داشته باشید. به حرف خیلی ها و چشم و هم چشمی ها نگاه نکنید مهم شما هستید و نوزاد شما که در بهترین شرایط رشد کنه و عوارض جانبی زیادی برای شما مادر عزیز به وجود نیاد، البته همیشه اصرار بر زایمان طبیعی هم خوب نیست چون برخی از خانم ها حتما بنا به شرایط خاصشون سزارین کنند.

امیدوارم که این مطلب رو بخونید و یک تصمیم درست به تناسب شرایط حال و زندگی خودتون بگیرید.

مطالب مرتبط :

چه کارهایی باعث تشدید درد زایمان می شوند؟

نکاتی برای زایمان کم درد

عوارض زایمان طبیعی