روانشاسیکودکان

اجازه بدین بچه ها بچگی کنند

اجازه بدین بچه ها بچگی کنند
اجازه بدین بچه ها بچگی کنند

اجازه بدین بچه ها بچگی کنند: دقت کردین که بعضی از والدین اجازه نمیدن که بچه ها، بچگی ‌کنن و خیلی زود میخوان اونا رو وارد دنیای بزرگ‌سالى کنن؟ یه نمونه خیلی آشکار، ویلیام جیمز سیدیسه. ویلیام مادرش پزشک و پدرش روان‌شناس بود و روی تقویت ذهن از سنین نوزادی کار می‌کردن. واسه همین از همون ماه‌های اول تولد ویلیام به شکل بی‌رحمانه‌ای روزانه چندین ساعت با روش های مخصوص خودشون بهش حروف الفبا یاد می‌دادن.

بچه ها بچگی کنن

تو هیجده ماهگی ویلیام می‌تونست نیویورک‌تایمز بخونه. به جای شعرها، قصه‌ها و بازی‌های کودکانه تو پنج سالگی دو کتاب آناتومی و گرامر نوشت. تو هشت سالگی وارد دبیرستان شد و شروع به نوشتن کتابی درباره نجوم کرد و تعداد زبان‌هایی که یاد گرفته بود رو به هشت تا رسوند. بعد از این همه دستاورد، یواش یواش تو این سن آثار زیان‌بار روش تربیتی پدرش کم‌کم خودش رو نشون داد: بعضی وقت‌ها به طور ناگهانی و بدون دلیل می‌خندید و واکنش‌های عصبی از خودش نشون می‌داد. ‌تو نه سالگی آماده رفتن به دانشگاه بود؛ اما به خاطر سن کمش ثبت‌نامش نکردن. واسه همین دو سال روی نظریه‌های اینشتین وقت گذاشت تا اینکه تو یازده سالگی وارد دانشگاه هاروارد شد. دوازده سالگی شروع به تدریس کرد.

تو همین سن متوجه شد که چیزی از فرهنگ و رسوم مردم نمی‌دونه و آداب معاشرت و ارتباط با دیگران بلد نیست. تدریس و تحصیلش رو در دو رشته ریاضی و حقوق رها کرد. هر روز که می‌گذشت، از روش تربیتی پدر و مادرش متنفرتر می‌شد و از اینکه مغز و زندگیش این‌طور تباه شده، احساس شکست می‌کرد. تو بیست و چهار سالگی خودش رو از پدر و مادر و روزنامه‌ها قایم کرد و تو یه مغازه به عنوان یه فروشنده عادی مشغول به کار شد تا اینکه تو سن چهل و شش سالگی بر اثر خونریزی مغزی از دنیا رفت. خیلی از پدر و مادرهای امروزی هم شبیه والدین ویلیامن.

بچه ها بچگی کنن
بچه ها بچگی کنن

دوست دارید بچه نخبه بشه؟

دوست دارن بچه‌شون نخبه و دانشمند بار بیاد. بچه رو از همون دو سه سالگی می‌بندن به کلاس‌های زبان، موسیقی، و مهدکودک آنچنانى و بچه رو از اون دنیای کودکانه‌ش محروم می‌کنن. ‌‌این در حالیه که آکادمی طب کودکان آمریکا، خیلی واضح می‌گه “اگه بچه خلاق، کنجکاو و سالم‌تر با مهارت‌های قرن بیست و یکم می‌خواین، بذارین بچه‌ها بازی کنن”. بازی فیزیکی راهی برای مقابله با اثرات منفی استرسه و باعث رشد مهارت‌های اجتماعی، احساسی، زبانی و شناختی می‌شه که همه‌شون برای دنیای رقابتی‌ای که به هم‌فکری و خلاقیت نیاز داره، لازمه. اگه شما هم به زور والدینتون از بچه گى کردن محروم شدین، برامون از اون روزها بنویسید.

متن از : مهشید ابارشی و وحید_دامن افشان

ارسال پاسخ