روانشاسیسلامت

اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگيره

بیماری که امروز قصد دارم در موردش حرف بزنم، اختلال اضطراب فراگیر هست. نگم براتون که چقدر افرادی که به این بیماری مبتلا هستن آزار میبینن و از اون بدتر اطرافیون این افراد، چقدر اذیت می شن.میخوایم در خصوص ویژگی های این و عوارض و نحوه شکل گیری اضطراب فراگیر بیشتر بهتون بگیم.

نگرانی ویژگی اصلی بیماری اضطراب فراگیر

“نگرانی” ویژگی اصلی این بیماریه. اینکه همش فکر و ذهن درگیر رخداد یه اتفاق بد و ناگوار تو آینده اس. و دائما از یه موضوعی به موضوع دیگه تغییر می کنه ولی نگرانی تموم نمیشه! بیمار اضطرابی اتفاقاتی که ممکنه در آینده رخ بده رو بصورت یه فاجعه در نظر می گیره و همین موضوع خیلی مضطرب و مستاصلش می کنه، این نگرانی هایی که تمومی ندارن ممکنه در مورد سلامتی خودش و اطرافیانش، مسائل مالی (ترس از فقیر شدن)، وضعیت تحصیل بچه ها، آینده بچه ها، مسائل شغلی و هزاران مورد دیگه وجود داشته باشن…! بیماران اخلال اضطراب فراگیر مدام در خصوص تنها شدن و طرد شدن از طرف همسر یا پارتنرشون نگرانن. ببینین چه اضطرابی رو این افراد تجربه می کنن.

عوارض اضطراب فراگیر

به هرحال تو این افراد ممکنه از شدت اضطراب و نگرانی، عضلات بدن سفت و منقبض بشن تا حدی که بدن رو خسته کنه و حتی منجر به دردهای بدنی بشه. تمرکز کردن خیلی سخت میشه و معمولا ناتوان از درس خوندن یا مطالعه کردن میشن. ممکنه احساس کنن که انگار یه وزنه سنگین رو سرشون یا قفسه سینه شونه. همه هورمونهای که واسه داشتن یه خواب عمیق لازمه رو در طول روز برای اروم کردن اضطراب استفاده کردن. بنابراین خواب این بیمارا بسیار آشفته و بی کیفیته!

قاطعیت تو این افراد خیلی کمه، مدام این دغدغه رو دارن که به احساس دیگران نکنه صدمه ای بزنن، از عصبانیت بقیه به شدت می ترسن، به پس خوردن از طرف بقیه خیلی حساس ان و بنابراین نمی تونن بین خودشون و بقیه مرز بکشن.

علت اختلال اضطراب فراگیر

تحقیقات نشون داده که علاوه بر وجود جنبه های ژنتیک، بیشتر این افراد دوران کودکی خیلی راحتی رو نداشتن و روابطشون با پدر یا مادرشون از نظر عاطفی خیلی باثبات و عمیق نبوده. تجربه اتفاقات ناگوار مثل مرگ یکی از والدین قبل ١۶ سالگی، طلاق پدر و مادر، بیماری جسمانی دوران کودکی و همچین چیزای می تونه خیلی در ایجاد این بیماری موثر باشه.

علاوه بر این ذهن این بیمارا در “تحمل ابهام” بسیار بسیار ناتوانن. یعنی اصلا نمی تونن در مورد چیزی که نمی دونن طاقت بیارن و مدام تصویرسازی می کنن، اونم چه تصاویر ذهنی ترسناکی!!! خبر خوب این که این بیماری به راحتی در خیلی از مواقع بدون دارو و از طریق رواندرمانی قابل درمانه.

علت اختلال اضطراب فراگیر
علت اختلال اضطراب فراگیر

نحوه شکل گیری اضطراب فراگیر

برای ارتقاء بهداشت روان، کلیدی ترین موضوع، افزایش آگاهی در مورد مکانیسم های ذهنی مونه، همون “خودآگاهی”. چیزی که اگه رخ بده خیلی از زخم های وجودمون شفا پیدا می کنن.

تحقیقات متعددی نشون دادن که یکی از دلایل عمده این بیماری، تجربیات ناخوشایند در گذشته است که هرچقدر ما در سنین پایین تری در معرض آسیب های اضطراب زا قرار گرفته باشیم به دلیل ناتوانی بیشتری که تجربه کردیم الان با اضطراب شدیدتری مواجه هستیم.

اتفاقای ناگواری مثل:

طلاق پدر و مادر، مرگ والدین یا عزیزان، بیماری های سخت خودمون یا عزیزانمون، شاهد ورشکستگی نون آور خانواده بودن، درگیری با مشکلات قضایی-حقوقی،در معرض خشونت کلامی یا بدنی بودن (خودمان یا عزیزانمان) و صدها مورد این چنینی، اضطراب و ترس بسیار زیادی را به فرد تحمیل می کنه. از اون جایی که توان و ظرفیت کودک یا نوجوان برای حل و درک یا هضم این حجم از اضطراب و ترس بسیار اندکه و عمدتا به لحاظ عقلی و استدلالی قادر به تحلیل موضوعات نیست بنابراین این ترس ها و تهدیدها کاملا هضم نشده در ذهن فرد باقی می مونن.

بدتر از اتفاق ناگوار

اما اتفاق بد و ناگوار اونجاست که با اینکه سالیان سال از وقوع اون اتفاق ها می گذره اما فرد به لحاظ ذهنی همون ترس ها و نگرانی های حل نشده در وجودش رو به شکل های دیگه به حال و آینده می تابونه به این معنی که حال و آینده دائما از فیلتر ذهنی گذشته اش عبور می کنن!

ما در گذشته و در دوران کودکی زمانی که در معرض اتفاقات ناگوار قرار می گرفتیم احساس ناتوانی و درماندگی و ناامیدی شدیدی می کردیم چرا که واقعا اون اتفاقات فراتر از توان ما بود ولی متاسفانه وقتی همه این درموندگی ها و ناتوانی ها به الانِ زندگی ِما راه پیدا می کنه، چشم ما رو نسبت به واقعیت حالِ حاضر می بنده و یادمون می میره که حال رو با شرایط فعلی بسنجیم و تغییراتی که در زندگیِ الان ما نسبت به گذشته اتفاق افتاده رو لحاظ کنیم:

اینکه الان بزرگ شدیم و اون کودک ناتوان گذشته نیستیم، الان قدرت فکر و تحلیل داریم و می تونیم حل مسئله رو یاد بگیریم که در کودکی نداشتیم، الان مستقل می تونیم خودمون رو اداره کنیم، دامنه دوستان و حمایت های مالی مون گسترده تر شده، جامعه مون نسبت به قبل تغییر کرده، به منابع اطلاعات گسترده ای دسترسی داریم، علم پیشرفت کرده و بسیاری از درد ها و بیماری ها قابل درمان هستن! بنابراین با آگاهی به این مکانیزم ها، بر روی آینده هم که مثل یک بوم سفیده، تصاویر تلخ و ترسناکِ گذشته رو تصویرسازی نمی کنیم!

در مطلبی جداگانه به راه حل های برطرف کردن بیماری اضطراب فراگیر می پردازیم.

متن: مهشید ابارشی

ارسال پاسخ