انواع سینگونیوم؛ معرفی 19 گونه سینگونیوم (Syngonium) + عکس

انواع سینگونیوم
انواع سینگونیوم

انواع سینگونیوم (Syngonium) : اگر به دنبال گیاهان آپارتمانی زیبا و در عین حال کم زحمت و مقاوم در برابر انواع آفات و بیماری ها هستید گزینه های زیادی پیش روی شما وجود دارد که یکی از محبوب ترین آن ها گیاه «سینگونیوم» است. سینگونیوم گیاهی سریع الرشد و بسیار مشهور است که تقریبا در اکثر خانه های ایرانی یافت می شود.

شما میتونید انواع گونه سینگونیوم را در لیست گیاهان سایه دوست قرار بدید، اگر میخواهید نحوه نگهداری این گیاه را بدانید حتما مطلب اون رو از سایت گل من و تو مطالعه کنید. راستی برخی از گونه های این گیاه سمی هستند که حتما مطلب گیاهان سمی را مطالعه کنید.

چطور از سینگونیوم نگهداری کنیم؟

قبل از معرفی گونه های مخنتلف سینگونیوم بهتره یک دید کلی از نحوه نگهداری این گیاه آپارتمانی داشته باشید

بنر گل من و تو
  • نور مناسب : بهترین محل جایی با نور زیاد ولی فیلتر شده است، نور مستقیم باعث سوختگی برگ میشه
  • میزان آبیاری: آبیاری زیاد رو دوست نداره و بین دو آبیاری خاک گلدان تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک بشه
  • رطوبت : این گیاه رطوبت معمول اتاق رو دوست داره ولی اگر دما بالا بره حتما براش جزیره درست کنید.
  • دمای مناسب : دمای معمول اتاق بین 19 الی 21 درجه براش خیلی خوبه

معرفی انواع سینگونیوم

سینگونیوم گونه های متفاوتی دارد که ممکن است آنها را نشناسید، ما در ادامه به معرفی کامل انواع سینگونیوم خواهیم پرداخت.

1. سینگونیوم سنگ زمرد (Emerald Gem)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum Emerald Gem 

این گیاه دارای برگ های نسبتا بزرگ می‌باشد، شکل برگ های آن شبیه پیکان بوده و رنگ آن‌ها ترکیب سبز عمیق و سفید خالص است که در اکثر برگ ها بدون ترکیب در کنار هم و در برخی از برگ ها بصورت درهم و ترکیب شده مشاهده می‌شوند.

سینگونیوم سنگ زمرد
سینگونیوم سنگ زمرد

2. سینگونیوم هالی (Holly)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum Holly

این نوع سینگونیوم دارای برگ هایی به رنگ پسته ای متمایل به سفید بوده که حواشی آن به رنگ سبز روشن می‌باشد. شکل برگ های آن کشیده بوده و گهگاهی دارای لکه هایی سبز رنگ بروی خود میباشد. این گیاه بصورت متراکم می‌روید. رگ برگ ها در این نوع سینگونیوم سبز رنگ بوده و برگ ها هر چی بزرگتر می‌شوند حالت مواج پیدا می‌کنند.

انواع سینگونیوم - سینگونیوم هالی
انواع سینگونیوم – سینگونیوم هالی

3. سینگونیوم جولیا (Bold Allusion)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Bold Allusion’

این نوع سینگونیوم یکی از انواع جمع و جور سینگونیوم است. که دارای برگ هایی سبز روشن است که بعضی از آنها توسط رنگ صورتی و برخی دیگر توسط رنگ کرم و خامه ای و یا ترکیب هر دو رنگ تزیین شده اند. برگ های قدیمی تر این سینگونیوم به مرور به رنگ سبز تیره می‌شوند اما لکه هایی از سبز روشن اولیه خودشان را حفظ می‌کنند.

سینگونیوم جولیا
سینگونیوم جولیا

4. سینگونیوم پیکسی (Pixie)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum Pixie

سینگونیوم پیکسی یکی از انواع سینگونیوم های فراوان در ایران است. بیس برگ های این گیاه سبز بوده که در بعضی برگ ها مرکز توسط رنگ سبز خیلی روشن یا زرد پوشیده شده است. برگ های سینگونیوم پیکسی زیاد تیز نیست و بیشتر پهن و قلبی است. این گیاه جمع و جور است و به همین دلیل از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشد.

انواع سینگونیوم - سینگونیوم پیکسی
انواع سینگونیوم – سینگونیوم پیکسی

5. سینگونیوم ماریا (Maria Allusion)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Maria Allusion

این نوع سینگونیوم یکی از جذاب ترین و همچنین کمیاب ترین انواع سینگونیوم است که نسبت به مابقی سینگونیوم ها قیمت بالاتری دارد. رنگ برگ های آن ترکیبی از سبز و قرمز است که هر چه به سمت حواشی حرکت کنیم سبزی برگ بیشتر می‌شود. برگ های تازه رویش این سینگونیوم مچاله است که به مرور به حالت طبیعی بر می‌گردد. رنگ قرمز این سینگونیوم در نور کم به صورتی متمایل می‌شود. قرمزی رنگ ها در ابتدای رویش خیلی بیشتر است اما با مسن شدن برگ به رنگ سبز در می‌آید. این گیاه به نور زیاد اما غیر نیاز دارد.

سینگونیوم ماریا
سینگونیوم ماریا

6. سینگونیوم واریگاتوم (Variegatum)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Variegatum

یکی از جذاب ترین انواع سینگونیوم، سینگونیوم واریگاتوم است. برگ های سبز این نوع سینگونیوم با لکه های کرم رنگ تزیین شده اند، این لکه ها در قسمت های مختلف برگ‌ظاهر می‌شوند و بر خلاف سینگونیوم سنگ زمرد که مرز جدا کننده ای دارند، بدون ظابطه خاصی ایجاد می‌شوند. قسمت های سبز رنگ این سنگونیوم به مرور به سبز تیره تبدیل می شود.

سینگونیوم واریگاتوم
سینگونیوم واریگاتوم

7. سینگونیوم نقاشی پیکان (Painted Arrow)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Painted Arrow

سینگونیوم پیکانی، نقاشی پیکان یا پیکان نقاشی شده، گونه ای جذاب از برگ های پیکانی شکل و تیز است که به رنگ سبز روشن هستند و با رنگ سبز تیره آراسته شده اند. این نوع سینگونیوم سرعت رشد بالایی دارد و مدت کوتاهی کاملا متراکم می‌گردد.

سینگونیوم نقاشی پیکان
سینگونیوم نقاشی پیکان

8. سینگونیوم سه شاخه (Trileaf Wonder)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Trileaf Wonder’

این نوع سینگونیوم سرعت رشد بسیار زیادی دارد و سریعا تکثیر می‌‌شود. برگ ها سبز رنگ دارد که بصورت سه برگ نشان داده می‌شوند، این برگ ها باریک بوده و با رگه های نقره ای رنگ تزیین شده اند.

سینگونیوم سه شاخه
سینگونیوم سه شاخه

9. سینگونیوم صورتی ؛ (Pink Allusion)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Pink Allusion

این نوع سینگونیوم یکی دیگر از انواع جمع و جور و کوچک و کم رشد سینگونیوم است که به نور غیرمستقیم و فیلتر شده‌ی زیادی احتیاج دارد. برگ های سبز روشن و یا صورتی دارد که دارای حواشی سبز تیره هستند، غالب و بُلد بودن رنگ صورتی در این نوع باعث شده تا به پینک شناخته شود.

انواع سینگونیوم صورتی
انواع سینگونیوم صورتی

10. سینگونیوم عجیب (Exotic Allusion)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Exotic Allusion

این سنگونیوم مانند نامش واقعا عجیب و غریب و‌ زیباست. برگ هایی مانند نور ماه و براق دارد. رنگ آنها سبز روشن است که حواشی سبز تیره دارند. و با رگه های سفید آراسته شده اند. تفاوت این نوع سینگونیوم با سینگونیوم هالی در مدل برگهایشان و رنگ آنها می‌باشد. برگ های هالی تیزتر و سفید تر می‌باشد.

سینگونیوم عجیب
سینگونیوم عجیب

11. سینگونیوم سبز طلایی (Green Gold)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Green Gold

رشد این نوع سینگونیوم بسیار بالاست لذا به هرس مداوم نیاز دارد و همین خاصیت رشد زیاد و رونده بودنش آن را به بهترین گیاه برای آویزکردن بدل کرده. برگ های این سینگونیوم سبز سیر است که با رگبرگ ها و خطوط سبز روشن یا زرد جلوه ی بینظیری دارد.

سینگونیوم سبز طلایی
سینگونیوم سبز طلایی

12. سینگونیوم کرم صورتی (Strawberry Cream)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Strawberry Cream

این نوع سینگونیوم‌ زیبا برگ های دو‌ رنگ دارد قسمت بالایی و سطح روی این برگ ها صورتیِ توت فرنگی و قسمت زیرین آنها کرم رنگ است. برای مشاهده زیبا ترین پرکه رنگ این گیاه باید گلدان را در معرض نور شدید فیلتر شده قرار دهید.

سینگونیوم کرم صورتی
سینگونیوم کرم صورتی

13. سینگونیوم آلبویرنس (Albovirens)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Albovirens’

برگ های این نوع سینگونیوم از ترکیب رنگ‌فوق العاه ای بوجود آمده ، برگ هایی با اندازه نسبتا بزرگ و به رنگ سبز روشن که قسمت عمده ی مرکز آن را رنگ سبز پسته ای پوشانده و رگبرگ های صورتی آن زیبایی گیاه را چند برابر کرده. رنگ سبز این گیاه با مسن شدن برگ ها به زردی مایل می‌گردد و رگبرگ های صورتیش کمرنگ یا محو می‌شوند.

سینگونیوم آلبویرنس
سینگونیوم آلبویرنس

14. سینگونیوم (Berry Allusion)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Berry Allusion

این نوع سینگونیوم بسیار شبیه سینگونیوم آلبویرنس است با این تفاوت که برگ هایش خیلی کوچک تر است، حواشی آن سبز تیره است و بصورت بوته ای و متراکم تر رشد می‌کند. همچنین این نوع سینگونیوم به دلیل حواشی سبز تیره نور کم را به نور زیاد ترجیح می‌دهد.

سینگونیوم Berry Allusion
سینگونیوم Berry Allusion

15. سینگونیوم کرم (Cream Allusion)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Cream Allusion

این سینگونیم برگ های درشت کرم رنگ با رگه های صورتی دارد، که با حواشی سبز رنگ آراسته شده از نظر ظاهری بسیار با سینگونیوم ۱۴ و ۱۵ شبیه است اما در واقع یکی نبوده و متفاوت می باشند. این سینگونیوم به صورت بوته ای رشد کرده و‌ رونده نیست. اگر به دنبال گیاه بوته ای خاص هستبد این نوع سینگونیوم بهترین انتخاب است.

سینگونیوم کرم
سینگونیوم کرم

16. سینگونیوم سبز زمردی (Emerald Green)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium podophyllum ‘Emerald Green’

سینگونیوم سبز زمردی نیز یکی دیگر از سینگونیوم های فراوان در ایران است. اکثرا افراد غالبا این نوع سینگونیوم را نگهداری می‌کنند. این گیاه برای کاشت در تمام انواع گلدان ها از بزرگ تا کوچک عالی است. برگ های سبز پررنگ با رگه های سبز روشن یا کرم دارد. رشد زیادی داشته و در نور کم نیز به رشدش ادامه می‌دهد. این گیاه به صورت بوته ای رشد کرده و رونده نیست.

سینگونیوم سبز زمردی
سینگونیوم سبز زمردی

17. سینگونیوم پنج انگشتی (Five Fingers)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium auritum

سینگونیوم آریتوم یا پنج انگشتی یک تنه اصلی در مرکز خود دارد که حدود 20 سانتی متر رشد می‌کند، به این تنه، دو ساقه متوسط در بالا و دو ساقه کوچک در پایین متصل می‌شود که با احتساب خود تنه اصلی میشود پنج انگشت. البته این نوع سینگونیوم ممکن است ۲، ۴ ، ۵ و یا ۶ انگشت نیز داشته باشد. به سینگونیم آریتوم ۳ انگشت، سینگونیم سه شاخه گفته می‌شود.

انواع سینگونیوم - سینگونیوم پنج انگشتی
انواع سینگونیوم – سینگونیوم پنج انگشتی

18. سینگونیوم آریتروفیلوم (Erythrophyllum)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium erythrophyllum

این نوع سینگونیوم بی شک زیبا ترین و همینطور یکی از گران ترین انواع سینگونیوم است. گیاهی رونده است که اگر بصورت آویز نگهداری شود زیبایی بی‌نظیری به محیط می‌بخشد. رشد آهسته ای داشته و ساقه های جوانش نازک است که به مرور ضخیم می گردند برگ های این گیاه تیره رنگ است.

سینگونیوم آریتروفیلوم
سینگونیوم آریتروفیلوم

19. سینگونیوم آلبولیناتوم (Albolineatum)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium angustatum ‘Albolineatum

یکی دیگر از انواع سینگونیوم های رونده، سینگونیوم آلبولیناتوم است که از نظر ظاهری ممکن است با سینگونیوم سبز زمردی اشتباه گرفته شود چرا که اگر این نوع گیاه را در معرض نور زیاد نگهداری کنید کاملا شبیه سبز زمردی می‌گردد، با این تفاوت که رشد این گیاه رونده و‌ رشد سبز زمردی بوته ای است. با بلد شدن ساقه ها و رشد این گیاه باید از قیم کمک بگیرید چرا که وزن بالای ساقه ها ممکن است منجر به شکستگی گیاه گردد.

سینگونیوم آلبولیناتوم
سینگونیوم آلبولیناتوم

20. سینگونیوم وندلندی (Wendlandii)

نام گیاه شناسی ؛ Syngonium wendlandii

این نوع سینگونیوم بومی کاستاریکا می باشد، یکی از بهترین گیاهان در جذب سموم موجود در هوا و تصفیه آن است. این گیاه در فنگشویی باعث جذب انرژی های منفی و پخش انرژی های مثبت می گردد. برگ های تیره زیبا با رگه های کرم رنگ دارد.

سینگونیوم وندلندی
سینگونیوم وندلندی

خب حالا که با انواع سینگونیوم آشنا شدید بگید که کدوم گونه رو توی خونه دارید و دوست داریم کدوم گونه رو بخرید؟ حتما سوال یا مشکلات خودتون رو در بخش دیدگاه مطرح کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان پاسخ آنها رو بدهند.

مطالب مرتبط :