بارش برف زمستانی برای گیاهان چه فایده ای دارد؟

فواید برف برای گیاهان
فواید برف برای گیاهان

فواید برف برای گیاهان : در کل برف به جهت این که آب جامد محسوب می شود، منبع بسیار مهمی برای تامین آب آشامیدنی، آب آبیاری کشتزارها و باغ ها به شمار می رود. ولی خب این برف برای گیاهان میتونه از جهت های مختلف مورد اهمیت باشه که یکی از اونها عایق شدن برای گیاهان هست یعنی عدم وجود برف موجب یخ زدن زمین در اعماق زیاد و موجب صدمه به ریشه گیاه می شود. پس بریم و این موارد رو بررسی کنیم.

فواید بارش برف برای گیاهان

همانطور که در مقدمه این مطلب گفتیم یکی از بدیهی ترین فواید بارش برف برای گیاهان ایجاد یک عایق فوق العاده می باشد، زمانی که برف روی درختان و گیاه ها مینشیند آنها رو در مقابل سرمای هوا که امکان دارد زیر صفر بره محافظ میکند. اگر برف روی درخت و گیاه قرار بگیره ولی دما زیر صفر بره هیچ مشکلی برای گیاه شما به وجود نخواهد اومد ولی اگر در همین شرایط برفی وجود نداشته بشاه باعث صدمه دیدن ریشه گیاه شما خواهد شد.

چرا برف عایق میشه؟ برف عایقی ایجاد میکند که مانع یخ زدن آب موجود در داخل سلولهای گیاه میشه همین امر هم از سرمازدگی جلوگیری میکنه. زمانی که برف روی درخت و گیاهان داخل باغچه میشینه، این گیاهان رو در مقابل بادهای سر زمستانی و خشک به خوبی محافظت میکنه و اگر شما گلدانی هم خارج از خانه داشته باشید همین اتفاق برای آن می افتد.

بنر گل من و تو
فواید بارش برف برای گیاهان
فواید بارش برف برای گیاهان
چرا برف ویژگی عایقی دارد؟

علت این است که پولکهای برف شکل خاص متخلخل دارند و در داخل آنها فضای خالی پر شده با هوا وجود دارد. هنگامی که پولکهای برف بر روی هم جمع میشوند، رسانایی آنها در مقابل انتقال حرارت بسیار کم میشود به طوری که نفوذ پذیری دمای هوا به داخل برف کاهش یافته و گیاه از سرما دیدن زیاد محافظت میشود. بنابراین از ایجاد چرخه های مکرر یخ زدن و باز شدن یخ در گیاه جلوگیری میشود.

یکی دیگر از مزیتهای برف این است که فرایند یخ زدن و آب شدن آن باعث بهبود ساختار خاک میشود. هر چه خاک سبکتر و متخلخل تر شود رشد و گسترش ریشه برای درخت آسانتر میشود در نتیجه بهره وری گیاه افزایش می یابد.

یکی دیگر از مزیتهای برف این است که مواد مغذی برای خاک در بر دارد. برف در مسیر حرکت خود از آسمان به زمین در اتمسفر حامل نیتروژن و سولفور میشود. هنگامی که برف روی زمین ذوب میشود این عناصر از داخل آن آزاد میشوند و وارد خاک شده و جذب گیاه میشوند. نیتروژن یک ماده مغذی لازم برای رشد گیاهان است.

برف به حفظ رطوبت خاک در ماههای خشک زمستانی کمک میکند و با آب شدن خود آب در اختیار خاک قرار میدهد. این به معنی آبیاری تدریجی گیاهان است. گفته میشود گیاهان رز پس از زمستان سخت گل بیشتری میدهد و درختان سیب و گلابی و بسیاری از گیاهان دیگر پر میوه تر میشوند.

فواید برف برای گیاهان
فواید برف برای گیاهان
چه زمانی بارش برف فواید دارد؟

اگر برف پیش از یخ زدن شدید زمین ببارد، برداشت محصولات ریشه ای مانند هویج و چغندر، آسانتر میشود. اگر برف جلوی یخ زدن زمین را بگیرد ریشه های گیاهان به رشد خود ادامه میدهند و کرمهای خاکی و باکتریهای مفید در خاک به فعالیت کمپوست سازی خود ادامه میدهند و خاک را غنی میسازند.

برخی از گیاهان عملا نیاز به یک دوره سرمای شدید دارند تا در فصل رشد خوب رشد کنند. پتویی از برف بر روی زمین باعث سر شدن پیاز گلهای زینتی مانند نرگس و گل زعفران و به تاخیر افتادن گلدهی آنها میشود.

با بارش برف شما نیز از باغبانی استراحت میکنید و میتوانید زیر پتوی گرم و نرم خود بخوابید و نگران رسیدگی به گل و گیاهان نباشید.پس در این مطلب ما به بررسی فواید برف برای گیاهان و یا همون فواید بارش برف برای گیاهان پرداختیم امیدوارم که مفید بوده باشه.

منبع : نارگیل